ανορεξια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    καλα στα λεμε ολοι λαλαλα οι διαιτες ειναι κατι σαν θεραπεια πρεπει να γινονται για συγκεκριμενους σκοπους και μονο.αυτο που κανεις δεν ειναι τιποτα αλλο παρα αυτοκτονια.σταματησε το τωρα που εχεις ακομα την δυναμη και το μυαλο για να σκεφτεις σωστα γιατι αργοτερα θα χειροτερεψουν πολυ τα πραγματα.

  2. #17
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    37
    Διάβασα μόνο το πρώτο μηνυμα της κοπέλας και κάτι απαντήσεις του στιλ \"καλά δεν το βλέπεις οτι είσαι?\"
    Σπουδάζω διαιτολογία και έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτο το θέμα των διαταραχών της πρόσληψης τροφής.
    Καταρχήν μπράβο σου που γράφεις το πρόβλημα σου δημόσια....αυτό σημαίνει ότι κάτι έχεις ψιλιαστεί γιατί οι ανορεκτικές κοπέλες ,σε αντίθεση με τις βουλιμικές, δεν παραδέχονται ότι \"έχουν πρόβλημα\" και πολλές φορές ούτε στον ίδιο τους τον εαυτό...
    Ναι το προφίλ που έδωσες είναι ενός ανορεξικού ατόμου.
    Συνήθως η ανορεξία με τη βουλιμία πανε μαζι δηλαδή πότε θα έχεις κρίσεις ανορεξίας ,να μη τρως σχεδόν τίποτα ,ή θα τρως μέχρι σκασμού και μετα θα κανεις εμετο γιατί θα έχεις τύψεις για τις ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ποσότητες που κατανάλωσες.
    Δεν ξέρω αν το έχεις πάθει αυτό...τα βουλιμικά άτομα τρώνε υπερβολικές ποσότητες πράγμα αδυνατο για κάποιον που δεν έχει βουλιμία και πάνω σ\'αυτες τις κρίσεις τρώνε συνήθως πράγματα που είναι ασυνδύαστα γευστικά μεταξύ τους..και μετά τρεχουν να τα \"βγάλουν\"!
    Το βουλιμικό άτομο έχει επίγνωση του προβλήματος του σε αντίθεση με το ανορεξικό και συνήθως το βουλιμικό άτομο έχει φυσιολογικά κιλά ενώ το ανορεξικό είναι υπερβολικά αδύνατο και ας θεωρεί τον εαυτό του χοντρο...
    Συνήθως τα ανορεξικά άτομα προέρχονται από οικογένειες που περιμένουν πολλά απο αυτά τα άτομα και μερικές φορές τα καταπιέζουν..Ο όρος ανορεξία είναι λάθος γιατί αυτά τα άτομα έχουν φυσιολογική όρεξη απλά αρνούντε να φάνε..
    Προσπάθησε να βγεις απο αυτό το \"τρυπακι\" που έχεις μπεί..
    Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κουράσεις τον οργανισμό σου και να φτάσεις σε σημείο ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΕΣΑΙ!!!
    Στα λέω ξερά για να σε ξυπνήσω,δεν είναι λύση αυτό που πας να κάνεις.Αγάπα τον εαυτό σου και το σώμα σου γιατί μόνο έτσι θα καταφέρεις να του φερθείς σωστα και με μία σωστή δίαιτα αν έχεις παραπάνω κιλά μόνο τότε θα μπορέσεις να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα...όχι με αυτό που πας να κάνεις.
    Σκέψου το καλά... :)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κασα καλα τα λες παντως πιστευω οτι κανεις πολυ μεγαλο λςθος στον τροπο που τα λες.λογω του οτι εισαι διαιτολογος θα επρεπε να ηξερες καποια πραγματα παραπανω μπορει απλα να μην εισαι σε μεγαλη ταξη ολα αυτα που ειπες αν διαβασεις παραπανω ειναι γραμμενα απο αλλα ατομα επισης σε ενα σαιτ οπου ο καθενας εχει προβληματα τα χαδια στα αυτια μονο κακο μπορουν να κανουν.αν δεν πει δυνατα την αποψη του καποιος κι με πυγμη τοτε το ατομο που εχει προβλημα δεν υπαρχει περιπτωση να παρει στα σοβαρα το προβλημα σου.εγω διατροφολογος ειμαι και ειχα σαν μαθημα την ψυχολογια των ατομων με προβληματα ορεξης και τα εχω διαβασει οπως και τα εχω βιωσει γιατι κατα καιρους εχω υπαρξει και βουλιμικη και ανορεξικη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δεν διαβασα ολα τα ποστ αλλα υπηρξα ανορεκτικη φτανοντας με 1.70 υψος τα 43 κιλα
    σκευρωσα και καμπουριασα ημουν χαλιια ...
    εδω ωφειλω να πω οτι χρωσταω πολλα στην λιγουρα απο τις βενζοδιαζεπινες που με φεραν τρογωντας πολλα παστελια στα ισα μου..ειχα φτασει σε σημειο να κανω εμετο εξω απο καθε σουβλατζιδικο κ φαστφουνταδικο
    φιλεναδα ειναι πικρα εκανα 1 χρονο να φτασω στα 54(τα εβαλα σε μηνες αφοθ η θεα του σκελετου με τρομαζε κι εμενα)!!κ ειμαι πολυ καλυτερα!στην υγεια μου πανω απο ολα τωρα περνωντας εξω απο σουβλατζιδικα δεν ξερναω αλλα παραγγελνω κι ενα!μην ζητας να παθεις κατι που αν γινει τελικα θα τρεχεις κ δεν θα φτανεις!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    lalala μ\'αρέσει τρελά το ψευδώνυμό σου.Τσαχπινογαργαλιάρικο και αισιόδοξο.Ελπίζω με αυτό κάποια στιγμή να μπορείς να ταυτίζεσαι απόλυτα....

  6. #21
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    είναι ωραίο να μοιράζεσαι ένα προβλημά σου και στην ουσία να πλησιάζεις στο να καταλάβεις ότι ειναι προβλημα...Σου προτείνω να μην αδυνατίσεις κι αλλο. Και θέλω να σου πω να σκεφτεις κάτι...Γιατι το κανεις αυτο?Γιατί?Είμαι σίγουρη οτι και σε αγόρια αρέσεις και φίλες έχεις και γονείς που σε αγαπάνε...Και παχουλή να ήσουν αν είχες αγάπη από τους γύρω σου θα έπρεπε να νιώθεις καλά...Μα δεν είσαι και αυτό είναι το θέμα.Είσαι πολύ αδύνατη...Να μην αδυνατήσεις αλλο γιατί στο τέλος θα φαίνεσαι χάλια.Αλλά αυτό δεν είναι το χειρότερο. Θα καταστραφείς...Τι να το κάνεις ένα σκελετωμένο σώμα αν δεν μπορείς καν να το δείξεις?Θα τρομάζουν οι γυρω σου με την οψη σου..Το θες αυτό?Για αυτο να αγαπήσεις τον εαυτό σου για αυτό ακριβώς που είναι...Ανιδιοτελώς....;)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •