AΝΟΡΕΞΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: AΝΟΡΕΞΙΑ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    22

    AΝΟΡΕΞΙΑ

    Εδω και καποιους μηνες δε θελω ουτε να ακουω για φαγητο..Αρχικα ξεκινησε να μην εχω απλα ορεξη να φαω,αυτο ισως οφειλοταν στο οτι εχω καταθλιψη,αλλα τωρα συνεχιζω να μην τρωω απο το φοβο να μην παχυνω.Αποφευγω οσο μπορω το να τρωω,ζυγιζομαι 3-4 φορες την ημερα να δω μηπως εχω παρει κανα γραμμαριο..Υπαρχουν μερες που μπορει να μη φαω και καθολου.Εχω χασει αρκετα κιλα αλλα δε λεω να σταματησω να μην τρωω.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Αρχικά όπως τα λές είναι συμπτώματα ανορεξίας. ʼλλωστε η κατάθλιψη είναι απ΄τα πρώτα συμπτώματα αυτής. Είχες ποτέ συμπτώματα τέτοια στο παρελθόν ή βουλιμικές τάσεις επειδή αυτά τα δύο σε πολλές περιπτώσεις συνηπάρχουν. Εάν όμως είσαι ακόμη στην αρχή τότε μπορείς πολύ πιο εύκολα να το πολεμήσεις και φυσικά να το νικήσεις. Έχεις κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο που σε παρακολουθεί ; του έχεις μιλήσει γι΄αυτό. Αν όχι να το κάνεις γιατί το αρχικό στάδιο της ανορεξίας καταπολεμάται πολύ πιο εύκολα απ' το να συνεχίσεις έτσι και να φτάσεις σε απροχώρητες καταστάσεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    22
    Οχι παλιοτερα δεν αντιμετωπιζα κατι τετοιο..Τωρα ξεκινησα συνεδριες με καποια ψυχιατρο αλλα ακομα δεν εχω αναφερει κατι για το συγκεκριμενο προβλημα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Κάντο όσο είναι νωρίς για να μην έχεις πιο σοβαρά προβλήματα αργότερα. Δεν ξέρω πόσα κιλά είσαι τώρα ή πόσα έχεις χάσει απο αυτό το πρόβλημα και σε τι χρονικό διάστημα τα έχεις χάσει αλλά τις καταστάσεις που μπορείς να φτάσεις δεν πάει το μυαλό σου. Απο αυτά που έχω διαβάσει ξέρω ότι είναι λίγοι αυτοί που καταφέρνουν να γιατρευτούν αφού έχει φτάσει φυσικά σε απροχώρητα επίπεδα το πρόβλημα. Απο προσωπική μου πείρα θα σου πώ ότι έφτασα μέχρι το θάνατο κυριολεκτικά και κατάφερα να γλιτώσω στο παρά πέντε. Ήμουν 1,74 ύψος με 37 κιλά. Έχασα 4 πόντους ύψους διότι ένα στοιχείο της ανορεξίας είναι η μείωση της οστεϊκής μάζας, φθορά των οστών με αποτέλεσμα να γίνονται πιο εύθραυστα. Σου ανέφερα ένα απ? τα προβλήματα που προκαλεί η ανορεξία και είναι ακόμη πάρα πολλά. Όπως η διακοπή της έμμηνος ρύση. Εγώ είχα διακοπή για τρεις συνεχόμενους μήνες.
    Μην το αφήνεις λοιπόν, συζήτησέ το όσο δύσκολο κι? αν σου είναι αυτό. Θα καταφέρεις να γλιτώσεις τον οργανισμό σου από πολλά παθολογικά προβλήματα, και σίγουρα με μια σωστή διατροφή θα μπορέσεις να κρατήσεις το σώμα σου στα κιλά που πρέπει και που θέλεις εσύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Συμφωνώ απόλυτα με την Kxristina.

    Nicky, η ανορεξία είναι επικίνδυνη διαταραχή και για να στέλνεις το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ, προφανώς έχεις αναγνωρίσει τη "δυναμική" της.
    Είναι σημαντικό να το συζητήσεις με τον ψυχοθεραπευτή σου. Αλήθεια, ο ψυχίατρος στον οποίο πηγαίνεις, είναι εκπαιδευμένος στην ψυχοθεραπεία, ή κάνετε απλά κουβεντούλα για όσα σε προβληματίζουν?
    Τον έχεις ρωτήσει κάτι τέτοιο?

    Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    22
    Δεν ξερω ακριβως nido.Ειναι σε κεντρο ψυχκης υγειας και το πρωτο ραντεβου ητανε χτες οποτε δεν εχουμε πει και πολλα πραγματα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Όπως σου είπε και ο nido προφανώς έχεις αναγνωρίσει την δυναμική της. Αυτός να ξέρεις ότι είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας στο να καταφέρεις να θεραπευτείς. Παράλληλα φυσικά με τον ψυχολόγο σου χρειάζεσαι και διατροφολόγο ? διαιτολόγο όπου θα σε βοηθήσει για μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή.
    Πρέπει φυσικά να ενημερωθείς για το πόσο μπορεί να σε βοηθήσει ο συγκεκριμένος ψυχίατρος στο συγκεκριμένο θέμα.
    Έχεις χάσει πολλά κιλά; Που βρίσκεσαι τώρα ;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    22
    Τωρα ειμαι 45 κιλα,σε διαστημα περιπου 2 μηνων εχω χασει γυρω στα 7 κιλα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Δεν γνωρίζω την ηλικία σου nicky αλλά σίγουρα 45 κιλά για έναν άνθρωπο είναι λίγα.Προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις όσο είναι νωρίς, τώρα, το είπαμε ξανά αυτό. Ελπίζω 4 μέρες που έχουμε να τα πούμε να έχεις κάνει κάποιο σημαντικό βήμα και να έχεις μιλήσει στον γιατρό σου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    22
    18,5 ειμαι.Αυριο εχω ραντεβου με τη γιατρο οποτε ισως αναφερω και αυτο το προβλημα.Thanks για τις απαντησεις..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    22
    Τελικα το συζητησα με τη γιατρο και μου ειπε οτι ολη αυτη η ανορεξια ειναι μερος της κατα8λιψης ομως πρεπει να προσπαθησω να το ελενξω και να μην φτανω σε ακραιες καταστασεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Nicky μου,
    εκτιμώντας αυτά που γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα σε αυτό το θέμα, επέτρεψε μου να διαφωνήσω με την κρίση του ψυχιάτρου που σε παρακολουθεί.
    Έτσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα, μοιάζει να είναι κάτι ξεχωριστό από την κατάθλιψη, που κι όταν η κατάθλιψη περάσει, αυτό θα παραμείνει, εάν δε το δουλέψεις με κάποιον τρόπο.

    Η ανορεξία που συνοδεύει μια κταθλιπτική διαταραχή, δεν έχει επίμονες σκέψεις που σχετίζονται με το βάρος, με το σώμα, με το λίπος, με τα κιλά.
    Η ανορεξία της κατάθλιψης είναι απλώς.... μη όρεξη, μη διάθεση για φαγητό.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    22
    Και εγω το σκεφτομαι οτι δεν ειναι ολο αυτο συνεπεια της καταθλιψης και οτι ειναι ξεχωριστο προβλημα γιατι ακομα και να εχω ορεξη παλι δεν τρωω για να μην παρω κιλα..Ισως μαλλον θα πρεπει να το ξανασυζητησω..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    3
    Η ανορεξία δε νομίζω πως είναι απλά μια συνέπεια της κατάθλιψης, αλλά μη νομίζεις πως ο ψυχίατρός σου δεν το ξέρει. Απ' ό,τι φαντάζομαι απλά είναι πολύ νωρίς για να αρχίσετε να μιλάτε πιο ουσιαστικά για το θέμα. Παρακολουθούμαι επίσης από ψυχίατρο και μετά από την 6η συνεδρία αρχίσαμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

    Χαίρομαι που ακούω πως έχεις απευθυνθεί σε ειδικό και μπορώ να σου με σιγουριά πως, αν συνεχίσεις, θα βοηθηθείς. Κάνε υπομονή -όπως λέει κι ο δικός μου γιατρός- κι όλα θα πάνε καλύτερα.

    Όσο για την κατάθλιψη μην ανησυχείς, φαντάζομαι πως σου έχει δώσει κάποια φαρμακευτική αγωγή, ακολούθησέ την και σύντομα θα νιώσεις καλύτερα. Εμένα μου πήρε 2 μήνες για να πιάσουν τα χάπια, αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ..ΕΙΜΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ΥΨΟΣ 1,70 ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ 44 ΚΙΛΑ...ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ..ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ..ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΩ..ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΤΙ..ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ..ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΦΑΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ..ΜΕΝΩ ΝΥΣΤΙΚΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ..ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΚΑΦΕ..ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ..ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •