ανορεξια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4

    ανορεξια

    γεια σας! λοιπον...ειμαι 17 χρονων...και δεν ξερω τι εχω...δεν ειμαι σιγοθρη αν εχω νευρικη ανορεξια,γιατι καταρχην δεν ειμαι και υπερβολικα αδυνατη(44 kg 162 cm)...ομως εχω παθει μια εμμονη΄με το φαγητο....με τα ανορεξικα sites....και με το βαρος μου...θελω να χασω αλλα 5 κιλα...παιρνω menocal και κατι αλλα χαπια που κοβουν την ορεξη...και οταν τρωω παραπανω νιωθω οτι θελω να βγαλω οτι εχω μεσα μου αλλα επειδη δεν αντεχω τους εμετους,παιρνω καθαρτικα(οσο χαζο και αν ακουγεται) αν και ξερω οτι μονο υγρα χανω με αυτον τον τροπο και οχι λιπος....αυτα...λοιπον...πειτε κατι...δεν ξερω τι να κανω...να μεινω ετσι? η να κανω προσπαθεια να γινω normal?για την ωρα μου αρεσει να ειμαι ετσι ,μου αρεσει να χανω κιλα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εεεεε;Μετά από τη διήγησή σου και το βάρος σου θες να μας πείσεις ότι δεν είσαι ανορεξική;;;;Χμμ,νομίζω πως είσαι...και προς Θεού μην χάσεις άλλα 5 κιλά.Ήδη είσαι κάτω από το φυσιολογικό...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ε, ξέρεις, είσαι ήδη υπερβολικά αδύνατη. Όταν ήμουν στην ηλικία σου περίπου, στο ύψος σου και 49 κιλά οι άνθρωποι με λέγανε σκελετό. Εγώ βέβαια έβλεπα τον εαυτό μου ότι έχει παραπάνω κιλά και ήθελα να τα χάσω. Τώρα είμαι 80 κιλά (έχω πάρει 10 κιλά τους τελευταίους μήνες) και παρόλο που αναγνωρίζω ότι είμαι αρκετά παχουλή δεν το νιώθω. Κοιτάζω δηλαδή τον εαυτό μου στον καθρέφτη, αν έχω λίγο παραπάνω κοιλίτσα με ενοχλεί γιατί δε στρώνουν καλά τα ρούχα πάνω μου, αλλά κατά τα άλλα δε σκέφτομαι \'πωπω, πως είμαι έτσι, είμαι παχιά\". Και όμορφη νιώθω, και το αγόρι μου με θεωρεί όμορφη και γενικά νιώθω ευτυχισμένη. Μόνο που θα ήθελα να είμαι πιο αδύνατη 1) για λόγους υγείας, η μέση μου με πεθαίνει και 2) για να φοράω ότι θέλω από αυτά που μου αρέσουν.

    Τι σημαίνει αυτό; Ότι εσύ βλέπεις τον εαυτό σου παχουλό ενώ είσαι αδύνατη και εγώ βλέπω τον εαυτό μου σχεδόν κανονικό ενώ είμαι παχουλή. Η οπτική μας, το πως αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας, είναι διαφορετική από την πραγματικότητα, .

    Φαντάζομαι ότι αφού τα ψάχνεις αυτά τα θέματα θα γνωρίζεις ήδη ότι σύμφωνα με το μέτρηση ΒΜΙ που εφαρμόζουν οι γιατροί είσαι ήδη πολύ πιο κάτω από το φυσιολογικό. Όπως και το δικό μου βάρος έτσι και το δικό σου εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία σου. Αντί να χάσεις βάρος θα έπρεπε να προσπαθήσεις να πάρεις λίγο βάρος (ή τουλάχιστον να σταθεροποιηθείς).
    Ξέρεις ότι πρέπει να έχουμε ένα ποσοστό λίπος πάνω μας; Αν είναι κάτω από ένα όριο, κινδυνεύουν πολλά όργανά μας (η καρδιά πάρα πολύ) και γενικά το σώμα μας από το να λειτουργεί κανονικά.

    Σκέψου γιατί έχεις αυτή τη διαστρεβλωμένη εικόνα για τον εαυτό σου. Εγώ π.χ. την έχω γιατί είμαι ευτυχισμένη, ο εαυτός μου με ικανοποιεί σε πολλά πράγματα και απαλείφει τα αρνητικά.
    Έχω κατανοήσει πια γιατί σκεφτόμουνα διαφορετικά στην ηλικία σου. Κάποιοι από αυτούς τους λόγους ήταν ότι δεν ήθελα να μεγαλώσω, ότι δεν ήθελα να με αντιμετωπίσουν σα μεγάλη, ότι φοβόμουνα να προσελκύσω σεξουαλικά κάποιον σα γυναίκα, προτιμούσα την προεφηβική εικόνα ως πρότυπο αλλά κυρίως ότι δε μου άρεσε ο εαυτός μου, δεν ήμουν ικανοποιημένη από μένα. Συν του ότι στο περιβάλλον μου (φίλες, σχολείο κλπ) υπήρχε μια εμμονή με την αδύνατη φιγούρα και σε αυτή την ηλικία επηρεαζόμαστε πάρα πολύ. Και οι άλλες κοπέλες που είχαν τις ίδιες απόψεις με μένα επιβραβεύανε και ζηλεύανε τις αδύνατες. Μόνο κάποιες κοπέλες που ήταν πραγματικά κάτω από ένα όριο τις λυπόντουσαν γιατί φαινόταν λες και φυτοζωούσαν και δε καταλαβαίνανε ότι πια είχαν γίνει αποκρουστικές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Εισαι ο ορισμος της ανορεξικης γλυκια μου κοπελα. Οι γονεις σου δεν το βλεπουν για να σε βοηθησουν? Βγες απ\' αυτο το ψεμα προτου να ειναι πολυ αργα. Τρωγε απ\' ολα αλλα με μετρο και δεν προκειται να παχυνεις. Τουλαχιστον να μεινεις στα κιλα που εισαι. Ενα πολυ αδυνατο κορμι ειναι πιο αποκρουστικο απο ενα παχουλο, πιστεψε με....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    λαλαλα σε παρακαλω σταματα να σκεφτεσαι με αυτον τον τροπο το μονο που θα καταφερεις ειναι να καταστρεψεις την ιδια σου την ζωη και την υγεια σου.με τα χαπια που παιρνεις κινδυνευεις να καταστρεψεις το συκωτι σου και με τα καθαρτικα μορει να καταστρεψεις στομαχι εντερικο συστημα και τα λοιπα.μπορει να σου προκαλεσουν διατρηση στομαχου η ακομα και ιλεο.το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με καποιον ειδικο και να σταματησεις αυτο το πραγμα πριν αδυναμωσεις τελειως τον εαυτο σου.αν νιωθεις οτι εισαι παχεια μπορεις απλα και με φυσικι τροπο να τρως εστω και με το ζορι 3 φορες την ημερα και αν εχεις εξαρτηθει πλεον απο τα φαρμακα μπορεις τον πρωτο και ρο να παιρνεις μετα το φαγητο μια καψουλα λεκιθινης με βιταμινη c.σταματα ομως με καποιον τροπο αυτην την κατασταση πριν δημιουργηθουν στον οργανισμο σου ανεπανορθωτες ζημειες.ευχαριστω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    24
    δηλαδη θες να γίνεις 39 κιλα????? ούτε ο αδερφός μου που πάει δημοτικό δεν είναι τόσα! κοιτα..πιθανόν να μην σου αρέσουν όλα αυτά που σου λέμε και σε καταλαβαίνω γιατί έφτασα και γω στην εφηβεία μου στα όρια την ανορεξίας και καταλαβαίνω πως νιώθεις..εγώ με την βοήθεια των γονιών μου και διατροφολόγου και αφού πρώτα κατάλαβα οτι είχα γίνει παράλογη και πολύ κακιά με τον εαυτό μου κατάφερα να περάσω απο απόσταση αναπνοής απο την ανορεξία και το ξέπέρασα.. είχα μισήσει όλους όσους μου λεγαν οτι είμαι πού αδύνατη και παράλογη και με πίεζαν να φάω..κοίτα τον εαυτό σου στον καθρέφτη προσπαθώντας να δεις το σχήμα του σώματος σου ετσι όπως είναι στ\' αλήθεια και όχι έτσι όπως το φαντάζεσαι λόγω της ανορεξίας..αγάπησε τον εαυτό σου όχι επειδή είσαι αδύνατη ή όχι αλλα για τους λόγους που σε αγαπάνε όλοι οι άλλοι πραγματικά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    lalalalala
    Για να μας ρωτας αν ειναι καλο να μεινεις ετσι η να συνεχισεις το αδυνατισμα προφανως εχεις κι εσυ η ιδια καταλαβει την επικινδυνοτητα της φασης που βρισκεσαι και θελεις να παρεις αποφασεις για το πως να κινηθεις.
    Αν λοιπον σε ενδιαφερει η γνωμη μου ειναι οτι μπορει με βασει τα κριτηρια μιας προχωρημενης σκελετωμενης ανορεκτικης ( Στην Αμερικη κυκλοφορουν στο δρομο πολλοι σκελετοι για παραδειγμα) μπορει να εισαι απλα αδυνατη και οχι πληρως αποσκελετωμενη..Οποτε υπο αυτην την αποψη μπορω να καταλαβω αλλα οχι και να διακαιολογησω τα οσα λες για τα κιλα σου...Ωστοσο με normal κριτηρια θεωρεισαι παρα πολυ αδυνατη...
    Υπαρχει μια αντιφαση. Ενω βλεπεις οτι εχεις εμμονη με το θεμα, παιρνεις χαπια και καταλαβαινεις με τη λογικη σου τον παραλογισμο ολο αυτου, απο την αλλη \"προς το παρον νιωθεις ομορφα\" που αδυνατιζεις... Οποτε αγνοεις τα καλεσματα της λογικης σου και ακολουθεις τα συναισθηματα σου. Δεν αμφισβητω το οτι νιωθεις ομορφα. Και η αποστερηση του φαγητου απο τον ευατο μας ειναι ενα ειδος εθισμου, και η εμμονη με τη ζυγαρια.
    Πρεπει να παλεψει κανεις καρδουλα μου αν θελει να το \"σπασει\" ολο αυτο...
    Και το εθεσες παρα πολυ σωστα, \"προς το παρον\"... Προσωρινο ειναι αυτο το ομορφο συναισθημα, μετα ισως εξελιχθει σε οδυνηρο συναισθημα και οσο προχωραει θα ειναι πιο δυσκολο να φυγεις απο αυτην την κατασταση.
    Εισαι μονο 17. Εχεις μονο ενα κορμι και μαζι του θα πρεπει να ζησεις μια ζωη...Οταν απο τοσο νωρις αυτο περνα κακουχιες πως θα βρει τη ζωτικοτητα που του χρειαζεται για να σε ζησει?
    Κατσε και σκεψου. Κι οτι κι αν αποφασισεις, ακομα κι αν εγω η οι αλλοι το θεωρουμε λαθος, ειμαστε εδω να συζητας οτι θελεις...
    Αληθεια οι γονεις σου εχουν προσεξει κατι? Σου εκαναν συζητηση ή εστω νυξεις για το θεμα?
    Πολλα φιλια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4
    οι γονεις μου κατι εχουν καταλαβει ...αλλα δεν ξερουν τι να κανουν.βασικα δεν τους αφηνω να καταλαβουν οτι δεν τρωω και οποτε ρωτανε αν νιωθω καλα εγω λεω \"μια χαρα ειμαι!\" .μονο μια φορα που ειχα παρει παρα πολλα χαπια σε μια μερα και ημουν στο σχολειο και πονουσα παρα πολυ και δεν μπορουσα να κανω μαθημα αναγκαστηκα να παρω τον πατερα μου τηλεφωνο(ειναι γιατρος) και να τον ρωτησω τι πρεπει να κανει καποιος αν παρει παρα πολλα καθαρτικα..μου ειπε να μην το ξανακανω.δεν ξαναπηρα τοσα πολλα βεβαια,αλλα ξαναπηρα.. τωρα η μητερα μου πρεπει να γνωριζει οτι παιρνω χαπια αδυνατισματος γιατι κατα λαθος πρεπει να πηρε το ματι της καποιο περιτυλιγμα δν ξερω. αλλα ενταξει,δεν νομιζω οτι οι γονεις μου μπορουν να κανουν κατι.το χειροτερο που μπορουν να κανουν ειναι να προσπαθησουν να με κανουν να φαω.πειναω τοσο πολυ που αν αρχισω να τρωω θα γινω βουλιμικη και θα αναγκαζομαι να κανω εμετους και να παιρνω και παραπανω χαπια...δν ξερω.δεν νομιζω οτι ειμαι και σε τοσο σοβαρη κατασταση..δηλαδη οκ,υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο μενα.:cool:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Με τους γονείς σου έχεις καλή σχέση?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Και δεν σου είπε τίποτα η μαμά σου όταν είδε τα χάπια αδυνατίσματος?Μου κάνει εντύπωση που δεν σου λένε τίποτα.Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνουν ότι κάτι δεν πάει καλά.Εκτός κι αν δεν θέλουν να το δουν.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    4
    νομιζω οτι εχουν καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα. αλλα δεν ξερουν τι να κανουν.τι θα μπορουσαν δηλαδη να κανουν ? προτειναν να με πανε σε ψυχολογο,αλλα κανεις στην οικογενεια δεν εμπιστευεται ψυχολογους και στο κατα ποσο θα εχει αυτο αποτελεσμα...παντως ναι εχουμε πολυ καλη σχεση με τους γονεις μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κοριτσι μου απο την στιγμη που μπορεισ να συζητας γιαυτο το θεμα σημαινει οτι ξερεις το προβλημα σου.το να κατσειςκαι να φας παρα πολυ μια φορα δεν σημαινει ουτε οτι θα παχυνεις ουτε οτι θα γινεις βουλιμικη.αλλα οτι το ζηταει ο οργανισμος σου.αν θελεις στειλε μου ενα ε μειλ να μιλησουμε.δεν εχω μεσεντζερ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by lalalalala
    δν ξερω.δεν νομιζω οτι ειμαι και σε τοσο σοβαρη κατασταση..δηλαδη οκ,υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο μενα.:cool:



    http://www.leksikon.org/images/auschwitz.jpg

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Και επειδη υπαρχουν πολυ χειροτερα τι σημαινει αυτο? και αυτα απο καπου ξεκινησαν σαν και σενα. Δηλαδη και οι αλλοι που ειναι πολυ χειροτερα καποτε λεγανε αυτο ακριβως, οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα και τους πηρε η κατρακυλα και δεν ξερανε πως να σταματησουν. Οταν χασεις αυτα τα κιλα που θελεις μετα θα θελεις να χασεις κι αλλα... νομιζεις οτι θα εισαι ωραια?
    Διστυχως οτι και να σου λεμε εμεις εσυ θα κανεις αυτο που θελεις. Μηπως ολα αυτα ξεκινανε απο καπου αλλου? σε εχει πληγωσει κατι αλλο, εχεις νοιωσει ανεπιθυμητη σε καποιον και σου βγαινει ετσι γιατι νομιζεις οτι ετσι θα τον κερδισεις? Δεν ξερωτι να πω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    lalalalala και μονο που ανοιγεσαι και το συζητας ειναι σημαντικο...
    Οι γονεις σου, πως θα μπορουσαν να μην καταλαβουν, αφου οπως λες η σχεση σας ειναι καλη; Ωστοσο αυτοι μονο να σε καθοδηγησουν μπορουν και να σου σταθουν, οχι ομως να λυσουν και το ολο θεμα..
    Απο τη μια σου λενε να πας σε ειδικο, που ειναι καλο, θα σε στηριξουν οικονομικα. Απο την αλλη ομως σου δινουν το μηνυμα οτι ειναι κατα των ψυχολογων. Παρολαυτα, επειδη μαλλον θα εχεις κουβαριασμενα συναισθηματα που τα διαχειριζεσαι μεσω ολης αυτης της συμπεριφορας με το φαγητο, καλο θα ηταν να τα συζητησεις ολα με καποιον ειδικο επι του θεματος..Δεν εχεις να χασεις κατι. Και κανεις δεν μπορει να σε πιεσει να βγεις απο αυτον τον βλαπτικο δρομο, αν δεν το θελεις πραγματικα εσυ η ιδια..Εξαλλου μπορει να ανακαλυψεις πραγματα για σενα που τα αγνοουσες και να αποδειχτει μια πολυ ωφελιμη εμπειρια.
    Λες οτι υπαρχουν και πολυ χειροτερα...Σιγουρα υπαρχουν. Μα σκεψου, δεν αρκει ο καπνος ως σημα κινδυνου; Πρεπει να δεις και τη φωτια για να καταλαβεις; Ισως μετα να μην μπορεσεις να σωσεις τοσο πολλα..
    Αυτο το \"cool\" γλυκια μου μηπως ειναι μια δκη σου αντισταση στο να αντιμετωπισεις το μεγαλο αγχος που νιωθεις μπροστα στην ιδια σου την πεινα;
    Δεν θελω να σε πιεσω και κανεις δεν μπορει να το κανει. Εξαλλου το καλυτερο αποτελεσμα στην περιπτωση αυτή θα ειναι μια δικια σου αντιδραστικοτητα.
    Παρε το χρονο σου. Σκεψου ποιο κομματι του εαυτου σου σε ωθησε να γραψεις στο site και \"ακου\" το λιγο παραπανω αυτο το κομματι..
    Πολλα πολλα φιλια

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •