γεια σας παιδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1

    γεια σας παιδιά

    γεια σας. Είμαι 43 χρονών, γυναίκα και έχω ανάγκη από επικοινωνία. Περνάω αρκετά δύσκολα τα τελευταία χρόνια. Η διάθεσή μου είναι πολύ πεσμένη. Με πολύ δυσκολία κάνω τα καθημερινά. Καμιά συμβουλή; είναι κανείς εκεί έξω; Μπορεί κάποιος να μου μιλήσει;
    Last edited by stirixi; 27-05-2012 at 16:42.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Πρωτα απ'ολα χαλαρωσε και μην πιεζεσαι. 2ο προσπαθησε να ενδιαφερεσαι για θεματα αλλων για να νοιωσεις χρησιμη, η επικοινωνια θα ερθει μονη της

  3. #3
    ευχαριστώ πολύ , θα το προσπαθήσω. είναι ωραίο αυτό που λες, ότι η επικοινωνία θα έρθει μόνη της

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by stirixi View Post
    ευχαριστώ πολύ , θα το προσπαθήσω. είναι ωραίο αυτό που λες, ότι η επικοινωνία θα έρθει μόνη της
    μα ηδη επικοινωνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Το αντίδοτο στην πεσμένη διάθεση είναι η δημιουργία.
    Η επικοινωνία είναι εξίσου σημαντική και ήδη άρχισε.
    Γράψε ότι σε απασχολεί.
    Στείλε και μήνυμα όποτε θελήσεις να μιλήσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Το αντίδοτο στην πεσμένη διάθεση είναι η δημιουργία.
    Η επικοινωνία είναι εξίσου σημαντική και ήδη άρχισε.
    Γράψε ότι σε απασχολεί.
    Στείλε και μήνυμα όποτε θελήσεις να μιλήσεις.
    Και το χιούμορ

    Που πατάω like ???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by stirixi View Post
    γεια σας. Είμαι 43 χρονών, γυναίκα και έχω ανάγκη από επικοινωνία. Περνάω αρκετά δύσκολα τα τελευταία χρόνια. Η διάθεσή μου είναι πολύ πεσμένη. Με πολύ δυσκολία κάνω τα καθημερινά. Καμιά συμβουλή; είναι κανείς εκεί έξω; Μπορεί κάποιος να μου μιλήσει;
    Τι συναιβει τα τελευταια χρονια και βρεθηκες σε αυτη τη θεση?
    Πριν ηταν ολα καλα ?
    οικογενεια εχεις ?
    σχεση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και ποιος πετάει την σκούφια του τώρα τελευταία, χαχα. Για λέγε, εσύ που νομίζεις ότι οφείλεται η πτώση αυτή και τα δύσκολα? Τα καθημερινά σου είναι πολύ απαιτητικά? Βοήθεια έχεις από κάπου? Μήπως να ζήταγες αν υπάρχει περίπτωση κάποια/ος να μπορεί να μοιραστεί το βάρος αν δεν το κάνει ήδη?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by stirixi View Post
    γεια σας. Είμαι 43 χρονών, γυναίκα και έχω ανάγκη από επικοινωνία. Περνάω αρκετά δύσκολα τα τελευταία χρόνια. Η διάθεσή μου είναι πολύ πεσμένη. Με πολύ δυσκολία κάνω τα καθημερινά. Καμιά συμβουλή; είναι κανείς εκεί έξω; Μπορεί κάποιος να μου μιλήσει;
    Καλωσήρθες στο κλαμπ!!!

    Αν κρίνω από τον εαυτό μου, πεσμένη διάθεση, δύσκολα τα τελευταία χρόνια, ανάγκη από επικοινωνία επίσης...

    Τελικά όλοι οι άνθρωποι τα ίδια θέλουν κατά βάθος...

    Μίλα μας λοιπόν, εδώ είμαστε...

  10. #10
    Υπάρχουν στόχοι για να ελπίζεις? κι αν δεν υπάρχουν θα πρέπει να δημιουργησεις καποιους. οι στοχοι αλλάζουν τη διάθεση.
    Έχεις ανθρωπους διπλα σου, δλδ ανθρωπους να σε καταλαβαίνουν και να σε στηρίζουν? προφανώς όχι ή αυτη την περίοδο όχι κι αυτο βγαινει από το υφος του μνμτος σου. κι αμα δεν εχουμε τετοιους ανθρωπους η ψυχολογια μας πάει στον πάτο.
    Αν θες να συνεχίσεις το διαλογο μαζι μας γίνε πιο συγκεκριμένη. Μεσα από τη δικη μας εμπειρία μπορουμε να σου δωσουμε κατευθύνσεις. αν εισαι παθητικη στη ζωη σίγουρα θα μενεις στασιμη και εκτος αυτου κανεις δε θα ενδιαφερετε για σενα γιατι πρεπει να προκαλέσεις τους άλλους για να ενδιαφερθουν για σενα (έστω καποιους πολύ λίγους) και για να βρεις τους καταλληλους για σενα ανθρωπους για επικοινωνία. το σίγουρο ειναι ότι μπορεις να ελπιζεις για αλλαγη.
    γιάννης

  11. #11
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Το αντίδοτο στην πεσμένη διάθεση είναι η δημιουργία.
    Η επικοινωνία είναι εξίσου σημαντική και ήδη άρχισε.
    Γράψε ότι σε απασχολεί.
    Στείλε και μήνυμα όποτε θελήσεις να μιλήσεις.
    καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καμιά διάθεση για δημιουργία. επειδή ίσως το έχω κάνει πολύ στο παρελθόν, δηλαδή ασχολούμουν πολύ με διάφορα, τέχνες, διάβασμα κτλ και παραμελούσα βασικούς τομείς της ζωής όπως δουλειά και σχέσεις τώρα με έχει πιάσει απέχθεια για οτιδήποτε τέτοιο και με ενδιαφέρει μόνο με ό,τι έχει να κάνει με αναζήτηση δουλειάς και με επικοινωνία. Και για αναζήτηση δουλειάς συχνά δεν έχω καμία διάθεση και έχω αναγκη κάποιος να με βοηθήσει και σε αυτό, να με ανεβάσει και μέσω ανθρώπων να βρω δουλειά ή κάτι σαν ενασχόληση. Οι κοντινοί μου άνθρωποι δυστυχώς έχουν κουραστεί μαζί μου και μπορεί να μου συμπαραστέκονται σχετικά σε επίπεδο συμβουλών αλλά τίποτα περισσότερο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Γειά σου και από μέναείμαι στην ηλικία σου περίπου, χα μήπως περνάμε και κρίση ηλικίας?
    Συμφωνώ με τον φευγάτο για το χιούμορ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Γεια σου!
    let the communication begin!!!
    Τις θες να περιλαμβάνει η επικοινωνία?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #14
    γεια σας και πάλι. σήμερα είναι του αγίου πνεύματος πήγα για ένα μπάνιο με τη μητέρα μου και μια φίλη της. Αλλά τα άσχημα αρχίζουν και πάλι. Μου φάνηκε ότι η άλλη κυρία δεν ήθελε και πολύ να πάω μαζί, με έπιασε αγωνία ως προς το τι έχει ακουστεί για μένα στη γειτονιά (γιατί αυτή είναι γειτόνισσά μας) και γενικα σπάστηκα λίγο. Τώρα είμαι γεμάτη ανυπομονησία, δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα , ούτε τα απολυτως απαραίτητα. Έχει κανείς το ίδιο θέμα; Να μη θέλει να κάνει τίποτα;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Γεια σου stirixi!

    1. Αυτό με το ότι δεν θέλεις να κάνεις απολύτως τίποτα, το έχω πάθει κι εγώ. Φάση είναι και θα περάσει, αρκεί να μην το αφήσεις να σε ρίξει πάρα πολύ. Βγες με το ζόρι, κάνε πράγματα που σου αρέσουν με το ζόρι.

    2. Να μην σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι για σένα. Ποτέ. Δική σου η ζωή σου και θα κάνει ότι θες!

    3. Ψάξε να βρεις κανένα φίλο στην ηλικία σου πάνω κάτω (συν-πλην καμιά δεκαετία). Το να πηγαίνεις βόλτες με τους γονείς και τους φίλους τους δεν νομίζω ότι βοηθάει. Εμένα τουλάχιστον με ρίχνει...

    Φιλιά

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γεια σας..
    By th93 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 151
    Last Post: 01-05-2012, 18:14
  2. Γειά σας
    By Λαθρόβιος in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 19-12-2011, 02:30
  3. Γειά σας!!!
    By Sehrazat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2010, 19:04
  4. Παιδιά γεια σας
    By maniax in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 03-01-2010, 11:43
  5. Γεια σας!
    By tzoulia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-02-2009, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •