LADOSE και απωλεια βαρους- εμπειριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    LADOSE και απωλεια βαρους- εμπειριες

    Ο γιατρος μου συνταγογραφησε λαντοζ γιατι ειχα τασεις αυτοκτονιας. βασικα μου ειπε αν θελω να το παρω με τη θεληση μου και του ειπα ναι να μου συνταγογραφησει καποιο αντικαταθλιπτικο που να σου κοβει και την ορεξη και μου προτεινε το λαντοζ . Θελω να ακουσω εμπειριες απο ατομα που το εχουν παρει. Θα το αρχισω απο αυριο το πρωι στη μικροτερη δοση δεν θυμαμαι τωρα να σας πω ποσα mg ειναι.ευχαριστω εκ των προτερων, Γιαννης.Παντως η μανα μου οταν το ειχε παρει παλια μου πε οτι εχασε 6 κιλα. παιρνω συμπληρωματικα και τοπαμακ 100μγκ ημερησιως που ειναι για την απωλεια βαρους και γενικα θεωρουμε λεπτος προς το πολυ λεπτος.


    Υ.Γ.: Πασχω απο σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη διπολικου τυπου

  2. #2
    Γιαννη μου εχω παρει και Ladose και dopamac και το βαρος μου εμεινε σταθερο.
    Βεβαια δεν μειωσα και εγω καθολου τις θερμιδες μου.
    Απο οτι μου ειχε πει τοτε ο γιατρος μου το ladose απλως υποβοηθει την καυση του λιπους.Δηλαδη βοηθαει παρα πολυ λιγο στην απωλεια βαρους φτανει να μην τρεφομαστε υπερβολικα.
    Απο οτι ξερω δεν ειναι ανασταλτικο ορεξεως. Το dopamac ειναι. Αλλα εγω δεν ειδα κατι, συνεχιζα να τρωω βουλιμικα.
    Προφανως η μητερα σου εχασε και 6 κιλα γιατι μαλλον θα προσεχε την διατροφη της.
    Ομως εσυ αφου εισαι λεπτος εως πολυ λεπτος δεν νομιζω οτι θα πρεπει να σε ανησυχει κατι τετοιο.
    Καλη αρχη!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    σε ευχαριστω dorra. ειναι η τριτη μερα που το παιρνω και δεν ειδα και καμια αλλαγη στην ορεξη μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    πασχω απο νευρικη βουλιμια κ προσωπικα το λαντοζ στο θεμα αυτο δεν με βοηθησε. στην καταθλιψη εκανε δουλεια δε λεω.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Πηρα στο παρελθον ladose και στο θεμα των κιλων δεν μου εκανε και τιποτα σπουδαιο. Μονο λιγο στην αρχη βοηθησε. Επασχα απο εντονες κρισεις πανικου και αγοραφοβια. Τους τρεις πρωτους μηνες μου επιδεινωσε τρομερα τα συμπτωματα αντι να με βοηθησει και ημουν τρομερα ασχημα. Ελπιζω σε σενα να μην φερει επιδεινωση του προβληματος σου.
    Η μητερα μου επαιρνε και αυτη και ειχε χασει λιγο βαρος. Γνωριζα και μια κοπελα που το επαιρνε καθαρα για να χασει κιλα και ελεγε οτι την βοηθησε. Βασικα σε αλλους λειτουργει πιο πολυ σε αλλους οχι.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. με το λαντοζ αρχιζει και φευγει λιγο η θλιψη που νιωθω αλλα οχι τοσο οι τασεις αυτοκτονιας και η ορεξη μου ειναι οπως ηταν παλια δηλαδη μειωμενη και αυτο πιστευω οτι ειναι λογω της καταθλιψης.διαβασα στο γουικιπιντια οτι οταν πασχεις απο σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη διπολικου τυπου(απο αυτο πασχω) δεν πρεπει να παιρνεις μαζι με θυμορυθμιστες(depakene κλπ) και αντικαταθλιπτικο γιατι μπορει να σου προκαλεσουν ψυχωση αλλωστε και ο ψυχιατρος μου μου ειχε πει οτι δεν γινεται να παρω αντικαταθλιπτικο εγω απορω γιατι μου το συνταγογραφησε...ελπιζω να καλυτερευσουμε ολοι με την παροδο του χρονου.


    EDIT: α βασικα αυτο λεει το γουικι, λαθος μου λογω βιασυνης
    An important precautionary note when using antidepressants: Some individuals with schizoaffective disorder may become psychotic and/or manic when taking only an antidepressant (antidepressant medication without antipsychotic medication) or when using high doses of antidepressant medication relative to their antipsychotic medication.[

Similar Threads

  1. Απότομη απώλεια βάρους
    By birmin in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 22-12-2016, 13:27
  2. υπαρχει κανενα μυστικο για απωλεια βαρους?
    By elirene in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 36
    Last Post: 18-06-2011, 12:47
  3. Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
    By Demmie_88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2011, 19:22
  4. απώλεια βάρους
    By chr1986 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 57
    Last Post: 25-04-2010, 02:19
  5. Απωλεια βαρους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-10-2009, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •