Συναντηση-Συγκεντρωση για ατομα με χαμηλη αυτοπεποιθηση,κοινωνικη φοβια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    Συναντηση-Συγκεντρωση για ατομα με χαμηλη αυτοπεποιθηση,κοινωνικη φοβια...

    Καλησπερα ειχα την ιδεα να κανω καποια μορφης συγκεντρωση στην αθηνα για εμας τα ατομα που πασχουμε απο ανασφαλιες,χαμηλη αυτοπεποιθηση για ατομα που νιωθουν μονοι, πιο πολυ για νεαρες ηλικιες σχολικες και φοιτητικες, αγορια και κοπελες.Και μιας και ηθελα να γινω ψυχολογος και να βοηθαω ανθρωπους ισως ειναι και αυτος ενας τροπος!Η ιδεα μου ειναι να μαζευομαστε ατομα και να πηγαινουμε καπου σε καποια πλατεια, για καφε και να λεμε τι μας απασχολει τι προβληματα αντιμετωπιζουμε και να κανουμε συζητηση και γενικα να βοηθιομαστε,δεν εχω ξαναδει να γινεται κατι τετοιο στην Ελλαδα τουλαχιστον, το σκεφτομαι σαν group therapy χωρις ψυχολογο βεβαια και χωρις λεφτα.Ξερω οτι γινονται και αλλες συναντησεις αλλα θα ηθελα να δημιουργησω μια για ατομα σαν και εμενα που εχουν ιδια προβληματα και γενικα πιο μικρης ηλικιας.Αν με καποιο τροπο οι υπεθυνοι του site και αλλα μελη μπορουν και θελουν να βοηθησουν θα χαρω πολυ.Επισης αν ξερετε καποιο ιδιο ειδος συναντησης να μου το πειτε.Αμα μπουρουσε και το site να φτιαξει κατι τετοιο σαν θεμα στο φορουμ, ετσι ωστε οποιος εμπαινε μελος η μη μελος να το εβλεπε δεν θα ηταν κακο νομιζω θα βοηθουσαμε πολλα ατομα!Το φανταζεστε?
    Θα ηθελα πολυ να συνεισφερω καπως και να αποκτησω και εγω αυτοπεποιθηση κανοντας κατι καλο,βεβαια δεν ξερω αν καποιος θα ενδιαφερθει παντως εγω την εκανα την προσπαθεια!Οποιος θελει ας κανει ενα κομεντ να πει αν ενδιαφερεται!Αμα μαζευτουμε 2-3 ατομα τουλαχιστον για αρχη ειμαστε οκ!Περιμενω!!!
    Blonde guys are more fun ;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Καλα, πριν συμβουλευες τον "αλλον" να βιαζει κοπελιτσες και τωρα περιμενεις να ερθει καποια?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ευτυχως που εγω ειμαι ανυπαρκτος εδω μεσα και γλυτωνω. http://www.e-psychology.gr/forum/ima...s/rolleyes.png

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Καλα, πριν συμβουλευες τον "αλλον" να βιαζει κοπελιτσες και τωρα περιμενεις να ερθει καποια?
    πριν εννοεις πριν κατι μηνες?Και αυτο που ειχα πει το ειπα για να τον κοροιδεψω,αλλα τεσπα δεν ειναι αναγκη να χαλας το θρεντ,οποιος θελει μπορει να ερθει και εσυ ελα αμα θες αμα γινει ολο αυτο ,δεν ειμαι τετοιο ατομο παντως και θα το δεις αμα με συναντησεις απο κοντα...για να βοηθησω και εμενα και αλλους προσπαθω να το κανω ολο αυτο
    Blonde guys are more fun ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    αν εχεις διαταραχη διαθεσης στειλε στην Μπροκεν Ντολ ΠΜ να σε ειδοποιησει οταν εχει συναντηση το "Μαζι"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    αν εχεις διαταραχη διαθεσης στειλε στην Μπροκεν Ντολ ΠΜ να σε ειδοποιησει οταν εχει συναντηση το "Μαζι"
    Οχι δεν εχω καποια διαταραχη,πιο πολυ το φτιαχνω για ατομα νεαρης ηλικιας που νιωθουν μονα και εχουν χαμηλη αυτοπεποιθηση για πιστευω οτι η χαμηλη αυτοπεποιθηση δεν χρειαζεται απαραιτητα καποιο ψυχολογο για να γιατρευτει.Οσο πιο πολλα ατομα μαζευτουν τοσο το καλυτερο!
    Blonde guys are more fun ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    ναι όλα τα άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση, φοβίες κλπ, λες και είναι απόβλητοι της κοινωνίας θα αρχίσουν να γκετοποιούνται μεταξύ τους, για να αισθάνονται ασφάλεια και να μην τα ξεπεράσουν ποτέ τα θέματά τους..
    Τι λές μωρέ?
    αυτοπεριθωριοποιείσαι δηλαδή? neirds και έτσι?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  8. #8
    Quote Originally Posted by void View Post
    ναι όλα τα άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση, φοβίες κλπ, λες και είναι απόβλητοι της κοινωνίας θα αρχίσουν να γκετοποιούνται μεταξύ τους, για να αισθάνονται ασφάλεια και να μην τα ξεπεράσουν ποτέ τα θέματά τους..
    Τι λές μωρέ?
    αυτοπεριθωριοποιείσαι δηλαδή? neirds και έτσι?
    ..χαχα!
    Πόσο εύστοχη είσαι βρε βοιντ...Τεσπα εμένα το θρεντ μου κάνει για αγγελία. Θα συμφωνησω με κάποιον παραπάνω που μίλησε για τις συγκεντρώσεις του Μαζί. Εκεί τουλάχιστον μπορεί κάποιος να νιώθει ασφαλής.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by void View Post
    ναι όλα τα άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση, φοβίες κλπ, λες και είναι απόβλητοι της κοινωνίας θα αρχίσουν να γκετοποιούνται μεταξύ τους, για να αισθάνονται ασφάλεια και να μην τα ξεπεράσουν ποτέ τα θέματά τους..
    Τι λές μωρέ?
    αυτοπεριθωριοποιείσαι δηλαδή? neirds και έτσι?
    Εσυ γιατι το βλεπεις σαν γκετο?Προτεινα μια λυση για να βοηθηθουμε ολοι εμεις, και γενικα θα ηθελα να κανω συζητησεις με αλλα ατομα που νιωθουν σαν εμενα και ισως να κανουμε και φιλιες μεταξυ μας, δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο?Στο μυαλο μου ειχα μια μορφη group therapy,αλλα με τετοιες αρνητικες απαντησεις που πηρα δεν το βλεπω να γινεται,φανταστηκα κατι μεγαλο σημερα οτι θα αρχισει κατι καλο και για εμενα και για αλλους,ο πολυς ενθουσιασμος μου εφυγε με αυτα που διαβαζω,Nerd εγω?ουτε καν καμια σχεση...
    Blonde guys are more fun ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..χαχα!
    Πόσο εύστοχη είσαι βρε βοιντ...Τεσπα εμένα το θρεντ μου κάνει για αγγελία. Θα συμφωνησω με κάποιον παραπάνω που μίλησε για τις συγκεντρώσεις του Μαζί. Εκεί τουλάχιστον μπορεί κάποιος να νιώθει ασφαλής.
    Νομιζω πως υπαρχουν καποιοι που ειναι νευριασμενοι ακομα μαλλον για καποιο θεμα που ειχα ανοιξει,τεσπα εδω δεν νευριασαν ουτε καν ανησυχησαν η αναρωτηθηκαν ψυχιατροι και ψυχολογοι για εκεινο το "θεμα" θα κατσω να ασχοληθω?Ισως τα καταφερω απο αλλιως αυτο που θελω τεσπα την εκανα την προσπαθεια μου ισως να ειναι αρχη αυτη ποιος ξερει?ευχαριστω για το ενδιαφερον...
    Blonde guys are more fun ;)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    Εσυ γιατι το βλεπεις σαν γκετο?Προτεινα μια λυση για να βοηθηθουμε ολοι εμεις, και γενικα θα ηθελα να κανω συζητησεις με αλλα ατομα που νιωθουν σαν εμενα και ισως να κανουμε και φιλιες μεταξυ μας, δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο?Στο μυαλο μου ειχα μια μορφη group therapy,αλλα με τετοιες αρνητικες απαντησεις που πηρα δεν το βλεπω να γινεται,φανταστηκα κατι μεγαλο σημερα οτι θα αρχισει κατι καλο και για εμενα και για αλλους,ο πολυς ενθουσιασμος μου εφυγε με αυτα που διαβαζω,Nerd εγω?ουτε καν καμια σχεση...
    εγώ όταν ήμουν στην ηλικία σου και είχα θέματα αυτοπεποίθησης, ξεκίνησα να κάνω παρέα με άτομα κοινωνικά χωρίς τέτοιου είδους θέματα..αυτό με βοήθησε τότε εμένα..μην το παίρνεις σαν επίθεση. Απλώς αν θέλεις πραγματικά να ξεπεράσεις κάτι, το καλύτερο που έχεις να το απομυθοποιήσεις και όχι να ψάχνεις υποστηρικτές για να μη νιώθεις μόνος.
    Αυτό θα είχε πραγματικό αποτέλεσμα.
    όσον αφορά τα γκρουπ θέραπυ δεν είναι τόσο απλό όπως ακούγεται..δεν είναι δηλαδή ένα τσούρμο άνθρωποι που βγάζουν τα σώψυχά τους..αλλιώς θα ήταν παρεάκι όχι γκρουπ θέραπυ, ούτε θα χρειάζονταν πουθενά οι ψυχολόγοι.
    Παρέα από ότι φαίνεται έχεις ανάγκη που να σε καταλαβαίνει, όχι ανθρώπους με τα ίδια προβλήματα με σένα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  12. #12
    Χρήστο, θα συμφωνήσω με το τελευταιο μνμα της void, έχεις ανάγκη από παρέα που να σε καταλαβαίνει, να σε ενθαρρύνει, να μπορεις ως μελος της να κάνεις αυτα που κανουν όλοι οι άλλοι συνομίληκοι σου οι οποίοι σε έχουν απορρίψει. Αυτο ειναι που νοιωθεις ότι θα σου δωσει χαρα και έτσι θα ανεβει η αυτοπεποίθηση σου. Το ότι ζητησες από τα μέλη του φορουμ συναντηση φαινεται σαν πράξη απόγνωσης στη μοναξια που νοιωθεις και λόγω των αρκετων κοινων που έχεις εντοπίσει στο φορουμ εν σχεσει με τα δικα σου προβλήματα πίστεψες ότι θα βρεις ανταπόκριση. Το αν θα εντοπίσεις τετοια άτομα εδω ετοιμα να σε συνατησουν αυτο ειναι κάτι που θα προκύψει φυσικά μεσα απο τις συζητησεις και την επικοινωνια που θα αναπτυξεις με συγκεκριμενα άτομα και όχι ανοίγοντας τετοιο θέμα. Πάντως εγω σε πιστωνω με καλή πίστη, καλοπροαίρετα άνοιξες το θέμα.

    Διαφωνω με την προκατάληψη του μέλους axl100. Το ότι είπε κάτι σε άλλο μέλος για κοπελίτσες, ναι μεν ειναι λάθος του όμως δεν το ειπε κακόβουλα ούτε διαφανηκε με οποιοδηποτε τροπο να έχει τροπή προς τετοιες συμπεριφορές, είναι από τις περιπτώσεις που από τα λόγια στη σκέψη και πράξη υπάρχει χάσμα, ουτε κατα διανοια θα αποτολμούσε κάτι τετοιο, κι αν γνωριζε τις πραγματικες διαστασεις θα καταδίκαζε κατι τετοιο. Πρόκειται για αγνο ατομο που μιλησε επιπόλαια και ο νοών νοείτω....

    Void, καταλαβαίνω ότι και εσυ, όπως και οι περισσότεροι εδω, ειχαμε θεματα αυτοπεποίθησης, όμως υπάρχουν άτομα στα οποία η δυσκολία ειναι ακόμα μεγαλύτερη είτε λόγω αντίληψης και ευστροφίας είτε λόγω βιωμάτων. Όμως συμφωνω μαζι σου στο ότι δεν έχει ανάγκη από ανθρωπους με τα ίδια προβλήματα γιατι απλα τοτε θα τα μοιράζεται μαζι τους, θα νοιωθει μεν καλύτερα γι αυτο και θα του αμβλυνθει πολύ το προβλημα μοναξιάς, η παρεα όμως αυτη δε θα του είναι η καταλληλη από άποψη βελτιωσης. Έχει αναγκη από ανθρωπους χωρις αυτα τα προβλήματα διατεθειμένους όμως να τον καταλάβουν και να σταθουν διπλα του.

    Λογω της ιδιοσυγκρασίας του Χρηστου και του εντονου αισθηματος μοναξιας που νοιωθει για να ανοιγει τετοιο θέμα, παρα το ότι δε διαφωνω με την αρνηση σας στην ιδεα για συναντηση και στους λογους στους οποιους τη στηρίζετε, θα επρεπε στις απαντησεις σας να τυχει πιο λεπτης αντιμετωπισης, να του δημιουργειται η αισθηση ότι εδώ τυγχανει κατανόησης και συμπαραστασης.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Γιάννη έχεις δίκιο, ήμουν απότομη με το Χρήστο.
    Το δεύτερο μου όμως μήνυμα, το έριξα καθαρά συμβουλευτικά για να τον βοηθήσω.
    Το πρώτο ήταν λίγο επιθετικό, πράγματι.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    ιωαννη μιλησες σωστα,void συμφωνω πως ολο αυτο που εκανα ηταν μια ενεργεια αγανακτησης αν και σαν ιδεεα καπως δν ειναι λαθος, η αληθεια ειναι αυτη θελω παρεα...Κατι αλλο που με ενοχλει σε αυτο το φορου ειναι οτι ερχονται καποιοι ανθρωποι να ζητησουν βοηθεια για κατι και μπαινουν ακυροι και μιλανε ασχημα και γραφουν οτι να ναι σε καποιον που ζηταει βοηθεια και δεν υπαρχει καποιος υπευθυνος να ελεγχει το τι μηνυματα γραφονται σε ενα φορουμ αυτοβοηθειας, τραγικο πραγματικα η διαχειρηση ειναι αστα να πανε...
    Blonde guys are more fun ;)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    3
    καλησπερα σας
    εδω και ενα περιπου χρονο ειμαι με καποιο ατομο το οποιο παρουσιαζει στοιχεια ατομου με αποφευκτικη διαταραχη προσωπικοτητας... Στην αρχη της γνωριμιας μας ηταν πολυ θετικος και ανοιχτος στο να ερθουμε πιο κοντα και να γνωριστουμε. Μου εκανε ερωτησεις για να μαθει τα παντα για εμενα αλλα οσον αφορουσε το ιδιο δεν του επαιρνες λεξη. Απο τις πιο προσωπικες επαφες που ειχαμε καταλαβα οτι ημουν η πρωτη του ερωτικη σχεση. Επι καθημερινης βασης με επαιρνε τηλεφωνο για να επιβεβαιωσει οτι ειμαστε ακομα μαζι αλλα ποτε δεν βρισκομασταν πανω απο 3 ωρες την ημερα και ποτε συνεχομενες μερες. Προκειται για ενα ατομο με μεγαλο κοινωνικο κυκλο και επιτυχημενη καριερα αλλα ποτε δεν θελησε να βγουμε με δικη του παρεα για να γνωρισω τους φιλουσ του.. Οπως καταλαβα αργοτερα επροκειται για κυκλο γνωστων και οχι κολλητων..
    Στις αρχες δεν ηξερα για την φοβια του και τον πιεζα να μου ανοιχτει και να με αφησει να μπω σην ζωη του...μεχρι που καποιο βραδυ...μετα απο ενντονη συζητηση, σηκωθηκε απλα και εφυγε χωρις να δειξει υχνος ενδιαφεροντος για τα συναισθηματα μου... η αντιδραση μου? του εστειλα μηνυμα οτι οτι εχουμε σταματαει εδω...
    Την επομενη κιολας μερα καταλαβα τι μεγαλο λαθος που ειχα κανει...κατι μου ελεγε μεσα μου οτι δεν μπορει να ειναι τοσο αδιαφορος χωρις αιτια....
    Επικοινωνησα μαζι του...ουτε να με ακουσει...μετα απο δευτερη κληση μου μερικες μερες μετα, μου ειπε οτι απο εδω και στο εξης θα βρισκομαστε απλα σαρκικα γιατι του αρεσω αλλα η σχεση μας εχει κανει πια τον κυκλο της και εχουμε τελιωσει... το δεχτηκα και απο τοτε ...10 μηνες περιπου... βρισκομαστε υποτιθεται σαρκικα μεχρι πριν και λιγες ημερες...λεω υποτιθεται γιατι μπορω να τον νοιωσω οταν με τα βιας με φιλαει και με ακουμπαει ποσο αγχωνεται ενω το θελει...συνεχως ζητουσε επιβεβαιωση...μου ελεγε οτι δεν αξιζει τιποτα...καμια δεν τον θελει...να κοιταξω να φτιαξω την ζωη μου με αλλον....οποτε βεβαια εφευγα...γιατι ειχαμε και τετοια ξεσπασματα απο εμενα...παντα εβρισκε τροπο να επικοινωνησει αυτος με εμενα και να με φερει πισω...
    Πριν απο 2 βδομαδες, ξανα επικοινωνησε μαζι μου μετα απο διαστημα αρκετων ημερων που δεν ειχαμε επαφη...εφοσον βεβαια του ειχα πει ποσο βλακας ειναι που με αφηνει και οτι δεν θα βρει να τον αγαπησει αλλη περισσοτερο απο εμενα....στην επικοινωνια μας με ρωτουσε συνεχως αν τον εγκαταλειπω...
    Μετα απο αυτο καταλαβα οτι δεν μπορει να ειναι ο ανθρωπος μου ενα καθαρμα και αποφασισα να το ψαξω απο το ιντερνετ....ολα τα στοιχεια με οδηγουν οτι εχει αποφευκτικη διαταραχη...
    Η αντιδραση μου ηταν να τον παρω με το γλυκο και μετα απο τα πολλα να συναντηθουμε πριν λιγες μερες...προσπαθησα να τον κανω να μου ανοιχτει λεγοντας του ποσο πολυ τον αγαπαω και να μην τον νοιαζει η αποψη των τριτων....οση ωρα ημουν μαζι του, ηταν ιδρωμενος, οταν ερχοταν σε δυσκολη θεση τραγουδουσε συνεχως το ιδιο τραγουδι αλλα ειμαι συγουρη οτι μεσα στο αγχος του ηταν το ιδιο ευτυχισμενος και ερωτευμενος οπως και εγω...του εστειλα μηνυμα την επομενη μερα λεγοντασ του ποσο υπεροχος ανθρωπος ειναι...
    Απο τοτε περασαν αρκετες μερες...που εγω βεβαια αυτο το διαστημα καθε βραδυ τον αποχαιρετουσα με μηνυμα γλυκο....αυτος καμια επικοινωνια...
    σημερα αποφασισα να του στειλω μηνυμα για να του πω ανοιχτα πως νοιωθω και τι εχω ανακαλυψει και οτι δεν με νοιαζει γιατι αυτος με κανει ευτυχισμενος....η απαντηση του συντομη...μου ελεγε να φροντισω να συνεχισω την ζωη μου και να κοιταω μπροστα....απαντησα οτι δεν θα τον ξαναενοχλησω και οτι τον αγαπαω πολυ και θα ειμαι πλαι του οποτε με θελει αυτος αλλα πρεπει και αυτος να κανει κατι για αυτο...αν δεν το δει μονος του συνεχως θα οδηγειται σε αυτοεκπληρουμενες προφητειες....
    Δεν ξερω αν εκανα καλα...τον αγαπαω πολυ και δεν θελω να τον χασω αλλα οταν του τα δινω ολα, εξαφανιζεται....σκεφτηκα οτι αν πιεστει ισως δουμε φως...
    σας παρακαλω βοηθηστε με

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  2. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  4. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14
  5. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 19:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •