Για Μοναξιά και Στόχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171

    Για Μοναξιά και Στόχους

    Τελικά όποτε επιστρέφω εδώ είναι επειδή γενικά δεν νιώθω καλά. Εύχομαι μια μέρα να είμαι εδώ και
    να μπόρω να πω είμαι ευτυχισμένη και τα καταφέρνουμε..
    Νιώθω πολύ μόνη, όλος ο κόσμος μοιάζει σε μακρινή αποσταση απο μένα ,εστω κι αν κάποιοι φαίνεται οτι θέλουν
    να βοηθησουν [με τον δικό τους τροπο]. Μου φαίνεται τις περισσοτερες φορες δεν υπάρχει ελπίδα αλλα
    καθε μερα υπάρχουμε. Δυσκολεύομαι πολύ και με μικρούς στόχους, θέλω πολύ να μένω στο κρεβάτι μου και
    εύκολα κλαιω. Σκέφτηκα να ρωτησω αν κάποιος θέλει να στέλνουμε
    μυνήματα και να ενθαρύνουμε ο ένας τον αλλο για οποιονδηποτε στόχο που μας φαίνεται δυσκολος. Να μπορουμε να
    γράφουμε όσα νιωθουμε, εγω πάντα είμαι εκεί για όποιον το χρειάζεται. Το έχω πολύ ανάγκη κι εγώ..
    Last edited by ella2; 31-05-2012 at 14:34.
    [SIZE="3"][FONT="Comic Sans MS"][I]Δώσε μου ένα όνειρο να ζώ..[/I][/FONT][/SIZE]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    το τηλεφωνο δεν ειναι τσαμπα, εχουμε και το ιντερνετ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    ναι αλλα ειναι δυσκολο να μπαινεις και στο ιντερνετ καποιες φορες. και μια σκεψη εγραψα, πιστεψε με πηρε πολυ θαρρος
    απλα και να το γραψω
    [SIZE="3"][FONT="Comic Sans MS"][I]Δώσε μου ένα όνειρο να ζώ..[/I][/FONT][/SIZE]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απο μοναξια αλλο τπτ. εχω σκεφτει ποσο διαφορετικος θα ημουν αν μου διναν ολοι σημασια, και γουσταραν τη παρεα μου. θα ειχα καμποσες επιλογες καθημερινα και τοτε ισως γινομουν και πιο κοινωνικος. αλλα για να συμβει κατι τετοιο χρειαζεται και λεφτα, κι οταν σημερα δεν εχουμε για να φροντισουμε ουτε τον εαυτο μας αγοραζωντας τα βασικα, τοτε πως θα ξοδεψουμε και στη διασκεδαση μαζι με τους αλλους ? και καπως ετσι καταλαβαινουμε γιατι η κριση μας εχει επηρεασει ολους. τι να γινει ειμαστε εξαρτημενοι απο χαρτακια, αφου τα παντα κινουνται με αυτα. οποτε ξυπνησουν ολοι και καταλαβουν οτι η αξια των ανθρωπων δε μετριεται στο ποσα λεφτα κατορθωσαν να βγαλουν, τοτε σφυριχτε μου να επιστρεψω στο κοσμο σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    κενο απλα σωστος, τρομερα ευστοχο αυτο που ειπες!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    ΚΕΝΟ μου εγω δεν θελω σημασία, αλλα να νιώθω ότι υπάρχω, ότι ζώ. Ούτε εγώ νιώθω ότι είμαι στον κόσμο που είναι κάποιοι άλλοι
    [SIZE="3"][FONT="Comic Sans MS"][I]Δώσε μου ένα όνειρο να ζώ..[/I][/FONT][/SIZE]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Kı εγώ έτσι νιώθω έλλα, μπορείς να μας εκμυστηρευτείς κάποια πράγματα εδώ στο φόρουμ αρχικά γιατί το να ζητάς τηλέφωνο έτσι απλά σ' έναν δημόσιο χώρο, νομίζω πως είναι επισφαλές. Καλύτερα, να το κάνεις αυτό μόνο με μέλη που τα γνωρίζεις αρκετά και μόνο με πμ φυσικά. Αν θυμάμαι καλά, πάσχεις από κατάθλιψη, έτσι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Κ με άτομα δίπλα μας πάλι μόνοι ήμαστε ,αγριέψαμε όλοι πια ,επικοινωνια μηδέν σεβασμός μηδεν καλά αλληλοβοήθεια .....όλοι μόνοι ella,;όμως επειδή η αισιοδοξία μου δεν έχει φύγει ταξίδι νομίζω ότι εμεις πρέπει να κάνουμε βήματα να πλησιάσουμε τα παραπάνω κ όλο κ κάποιος θα μας μιμηθεί θα διασταυρωθούν οι δρόμοι μας κ στο τέλος θα περπατήσουμε παραλληλα ,καλημέρα όλη μέρα.
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    ella2, δεν ξέρω αν γνωρίζεις τι είναι η κατάθλιψη και πώς εκδηλώνεται. Όμως επειδή έχω περάσει κατάθλιψη θα σου πω μερικά από τα συμπτώματά της για να παρατηρήσεις τον εαυτό σου και να δεις αν αναγνωρίζεις κάποια απ' αυτά σε σένα. (μην ακούσω προειδοποιήσεις για διαγνώσεις, όταν μαλάζουμε το στήθος μας για να δούμε αν έχει εξογκώματα δεν κάνουμε διάγνωση, αλλά βλέπουμε αν έχουμε *κάτι που πρέπει να μας κινητοποιήσει προς ένα γιατρό)
    Λοιπόν, ό,τι έγραψες για το κρεβάτι, είναι ένα χαρακτηριστικό σημάδι. Η δυσκολία στους στόχους, η δυσκολία με το παραμικρό. Η αλλαγή των συνηθειών, η αποφυγή πραγμάτων, ανθρώπων και καταστάσεων που ως ένα σημείο σου έδιναν χαρά. Αλλαγές στα μοντέλα της όρεξης, του ύπνου, της διάθεσης για σεξ. Συνεχείς αρνητικές σκέψεις. Κόπωση. Αυτό που περιγράφουμε ως "σέρνομαι", αλλά όχι να σέρνεσαι για μια βδομάδα λέμε, αν αυτό πάει μήνες,ναι, είναι ανησυχητικό! Το αίσθημα της απομάκρυνσης από τον κόσμο, αυτή η αποξένωση που περιέγραψες, πίστεψέ με, καλό το φόρουμ, αλλά για μένα πήγαινε σε ειδικό!

    #Εδώ είμαστε για να τα λέμε φυσικά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    απο μοναξια αλλο τπτ. εχω σκεφτει ποσο διαφορετικος θα ημουν αν μου διναν ολοι σημασια, και γουσταραν τη παρεα μου. θα ειχα καμποσες επιλογες καθημερινα και τοτε ισως γινομουν και πιο κοινωνικος. αλλα για να συμβει κατι τετοιο χρειαζεται και λεφτα, κι οταν σημερα δεν εχουμε για να φροντισουμε ουτε τον εαυτο μας αγοραζωντας τα βασικα, τοτε πως θα ξοδεψουμε και στη διασκεδαση μαζι με τους αλλους ? και καπως ετσι καταλαβαινουμε γιατι η κριση μας εχει επηρεασει ολους. τι να γινει ειμαστε εξαρτημενοι απο χαρτακια, αφου τα παντα κινουνται με αυτα. οποτε ξυπνησουν ολοι και καταλαβουν οτι η αξια των ανθρωπων δε μετριεται στο ποσα λεφτα κατορθωσαν να βγαλουν, τοτε σφυριχτε μου να επιστρεψω στο κοσμο σας.
    Δε σου δίνουν σημασία γιατί δεν ταιριάζεις μαζι τους, δεν εκπέμπεις στην ίδια συχνότητα μαζι τους, εσυ δεν εισαι του επιφανειακού χαβαλέ, και εκτός αυτού ίσως να μη σε θέλουν επειδή σε αναγνωρίζουν ως καλύτερο τους για να μην τους πιανει το κατα βαθος ψυχοπλάκωμα αμα ειναι μαζι σου κάτι που εσύ δεν εχεις αντιληφθεί αλλά το ερμηνεύεις στραβα για σενα.
    Και μιλώντας από την προσωπικη μου εμπειρία και δουλεια καλη να βρεις για να χεις να διασκεδάζεις, η σταση τους απενατι σου δε θα αλλάξει, πάλι εκτός θα εισαι, γιατι στον πυρήνα εισαι διαφορετικος απ αυτους, μπορει να ναι και τιμη σου αυτο!
    Βρες λιγους καλους με τους οποίους να ταιριαζεις και παρατα τους υπόλοιπους, με τους λιγους μπορει να την βγαζεις σε παγκακια ή σε διαμερισματα και να παιρνας μαζι τους καλυτερα απ αυτους που υποτιθεται διασκεδάζουν.
    γιάννης

  11. #11
    Ella, τα ξαναπαμε, μην παυεις να ελπίζεις όσα στραβα κι αν σου τυχανε. Αφού η μοιρα σε θελει να αγωνιστεις περισσότερο απ οτι οι υπόλοιποι δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα και να τα παρατησεις. Μια γενναια απόφαση ειναι με θεληση.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    rain μου ξερω τι ειναι καταθλιψη, παρεα μου κανει για χρονια τωρα..

    ioanni ειναι δυσκολο γιαυτο μου ρχεται και σαν παραπονο.
    [SIZE="3"][FONT="Comic Sans MS"][I]Δώσε μου ένα όνειρο να ζώ..[/I][/FONT][/SIZE]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Διάβασε επειγόντως στο άλλο θέμα!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Kı εγώ έτσι νιώθω έλλα, μπορείς να μας εκμυστηρευτείς κάποια πράγματα εδώ στο φόρουμ αρχικά γιατί το να ζητάς τηλέφωνο έτσι απλά σ' έναν δημόσιο χώρο, νομίζω πως είναι επισφαλές. Καλύτερα, να το κάνεις αυτό μόνο με μέλη που τα γνωρίζεις αρκετά και μόνο με πμ φυσικά. Αν θυμάμαι καλά, πάσχεις από κατάθλιψη, έτσι;
    το εκανα επεξεργασια το θεμα, δεν θα εδινα ουτε εγω τηλεφωνο ετσι απλα. ναι καταθλιψη και καποια αλλα θεματα..
    [SIZE="3"][FONT="Comic Sans MS"][I]Δώσε μου ένα όνειρο να ζώ..[/I][/FONT][/SIZE]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ella2 View Post
    το εκανα επεξεργασια το θεμα, δεν θα εδινα ουτε εγω τηλεφωνο ετσι απλα. ναι καταθλιψη και καποια αλλα θεματα..
    τότε καλώς, και γω πάσχω από κατάθλιψη και μπορώ να σε καταλάβω. Πες μας αυτό που σε απασχολεί.
    Ξέρεις πολλές φορές το περιβάλλον γύρω μας κρίνεται ανεπαρκές για να βοηθήσει έναν καταθλιπτικό γιατί
    δεν γνωρίζει πως ακριβώς να τον πλησιάσει και ο καταθλιπτικός είναι πολύ εσωστρεφής οπότε δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
    Εδώ όμως πιστεύω ότι μπορείς να βρεις ανθρώπους που μπορούν να σε καταλάβουν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά μου όλα..
    By Ελίζα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 08-07-2011, 00:26
  2. Μοναξια..
    By MrsCasablancas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-04-2011, 08:47
  3. Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 801
    Last Post: 08-11-2009, 15:52
  4. μοναξιά
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-05-2009, 12:16
  5. Η μοναξιά
    By bee in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-01-2008, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •