οταν ερχομαι σε επαφη με ατομα μετα δε μπορω να κλεισω ματι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15

    οταν ερχομαι σε επαφη με ατομα μετα δε μπορω να κλεισω ματι

    εχω να δω γνωστους απο το πασχα λογο οτι τους αποφευγω . ομως σημερα πηγα στις γιαγιαδες μου και περασα τελεια,αλλα μολις εφυγα αισθανθηκα τον αερα να εισερχεται στα πνευμονια μου.μεχρι τοτε "κρατουσα" την ανασα μου απο την ακατανοητη αγωνια που με δερνει. δε μπορω να κοιμηθω τωρα και ουτε προκειται,ηδη ξημερωσε ετσι κ αλλιως. και ολα αυτα επειδη εκανα δυο επισκεψεις στα πιο αγαπημενα μου προσωπα. κουφο.

    βασικα να πω εδω οτι εχω ενα θεμα τα τελευταια χρονια. αποφευγω να δω προσωπα. μονο στο πατρικο μου παω. ουτε φιλες εχω. τις ειπα ψεμματα οτι φευγω καπου αλλου. οτι φιλιες εχω, ειναι μονο απο το συζυγο και παντα στη σκια του ειμαι ησυχη.

    επισης εφυγα απο τη δουλεια και ειμαι ανεργη αλλα χαιρομαι που δε δουλευω. πριν κανα μηνα πηγα σε μια δημοσια υπηρεσια για κατι χαρτια που δε μπορουσα να αποφυγω και ενιωσα ευτυχισμενη που ειμαι ανεργη και δε δουλευω γιατι σκεφτηκα ολους οσους επρεπε να μιλαω στη δουλεια μου συναδελφους και υπηρεσιακα. μπορει να μην ειμαι στα -αντα ακομα, αλλα αισθανομαι 10χρονων στη ψυχη. αθωα και οτι δε μπορω να κανω κατι μονη γιατι ντρεπομαι να μιλησω με τους "μεγαλους",οπως ενα μικρο. δεν ημουν ετσι βεβαια,ξαφνηκα. δε ξερω τι αλλο να πω,ρωτηστε με αν θελετε μηπως και θυμηθη κατι ή διαυκρυνησω.

    επισης να πω πως αισθανομαι μονη αλλα οχι απο ανθρωπους, αλλα σαν να ειμαι ακατοικητο σωμα. αλλα δε μπορω να ερχομαι σε επαφη με ατομα, μετα δε μπορω να κλεισω ματι.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    αντε κανεις να ρωτησει να μιλησω?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΜΙΛΗΣΕς με καποιον ειδικο γι αυτο που βιωνεις ;
    η νομιζεις οτι και οι γιατροι ειναι για τους 'μεγαλους' ;
    Μετα απο ποιο γεγονος η φαση της ζωης σου συνεβησαν ολες αυτες οι αλλαγες ; μπορεις να το προσδιορισεις χρονικα η απ τα γεγονοτα ; πχ γαμος , παιδια, χωρισμος ,απωλεια, κατι αλλο ,,,

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μαλλον ειναι κατι πολυ πιο απλο : αγοραφοβια.

    Βεβαια ειναι φυσιολογικο ως ενα βαθμο αμα φανταστεις τι κυκλοφορει γυρω μας..

    Αμα ειχες τρελαθει θα ησουν πολυ χειροτερα, θα εβλεπες φαντασματα, θα ακουγες φωνες και θα ειχες τεραστιο αγχος.

    Quote Originally Posted by crazy-me View Post
    εχω να δω γνωστους απο το πασχα λογο οτι τους αποφευγω . ομως σημερα πηγα στις γιαγιαδες μου και περασα τελεια,αλλα μολις εφυγα αισθανθηκα τον αερα να εισερχεται στα πνευμονια μου.μεχρι τοτε "κρατουσα" την ανασα μου απο την ακατανοητη αγωνια που με δερνει. δε μπορω να κοιμηθω τωρα και ουτε προκειται,ηδη ξημερωσε ετσι κ αλλιως. και ολα αυτα επειδη εκανα δυο επισκεψεις στα πιο αγαπημενα μου προσωπα. κουφο.

    βασικα να πω εδω οτι εχω ενα θεμα τα τελευταια χρονια. αποφευγω να δω προσωπα. μονο στο πατρικο μου παω. ουτε φιλες εχω. τις ειπα ψεμματα οτι φευγω καπου αλλου. οτι φιλιες εχω, ειναι μονο απο το συζυγο και παντα στη σκια του ειμαι ησυχη.

    επισης εφυγα απο τη δουλεια και ειμαι ανεργη αλλα χαιρομαι που δε δουλευω. πριν κανα μηνα πηγα σε μια δημοσια υπηρεσια για κατι χαρτια που δε μπορουσα να αποφυγω και ενιωσα ευτυχισμενη που ειμαι ανεργη και δε δουλευω γιατι σκεφτηκα ολους οσους επρεπε να μιλαω στη δουλεια μου συναδελφους και υπηρεσιακα. μπορει να μην ειμαι στα -αντα ακομα, αλλα αισθανομαι 10χρονων στη ψυχη. αθωα και οτι δε μπορω να κανω κατι μονη γιατι ντρεπομαι να μιλησω με τους "μεγαλους",οπως ενα μικρο. δεν ημουν ετσι βεβαια,ξαφνηκα. δε ξερω τι αλλο να πω,ρωτηστε με αν θελετε μηπως και θυμηθη κατι ή διαυκρυνησω.

    επισης να πω πως αισθανομαι μονη αλλα οχι απο ανθρωπους, αλλα σαν να ειμαι ακατοικητο σωμα. αλλα δε μπορω να ερχομαι σε επαφη με ατομα, μετα δε μπορω να κλεισω ματι.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    η αγοραφοβια ειναι ενα συμπτωμα πριν εκτεθει κανεις,-αποφευγει να εκτεθει - στην ''αγορα'' σε κοσμο γενικα
    ,εδω συμβαινει μετα τις επαφες με κοσμο, ακομα και με αγαπημενα προσωπα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    και εγω επειδη δεν βλεπω κανεναν μετα απο εξωδο με παρεα με πιανει υπομανια για 2-3 μερες - κοιμαμαι 2-3 ωρες και μετα ειμαι ετοιμος να "φαω τα σιδερα"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν οι επαφές σου με ανθρώπους αυξηθούν οι σκέψεις αυτές θα σταματήσουν, καθώς θα εξοικειωθείς με την παρουσία των Άλλων. Προς το παρόν αισθάνεσαι μόνο το σώμα σου, είσαι στον δικό σου κόσμο, στο δικό σου κουκούλι. Όταν αυτό κρατήσει για μεγάλο διάστημα,η επαναφορά στην κοινωνία των Άλλων, γίνεται όλο και δυσκολότερη. Όμως, μπορεί να γίνει βήμα βήμα και δεν είναι ανάγκη να το σκέφτεσαι ως βουτιά στο άπειρο κενό, σκέψου το ως αργά και προσεκτικούλια βηματάκια γνωριμίας με την εξωτερική σου ζωή, με την περιφέρειά σου, επαφή με το περιβάλλον. Και στην αρχή είναι λογικό όλα να σου φαντάζουν περίεργα, διαφορετικά, και συ να νιώθεις άλιεν. Θα περάσει και αφτό!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. Γεννηθηκα πρωτη αλλα ερχομαι συνεχως δευτερη!
    By flower in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 31-08-2012, 20:37
  2. Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 02:15
  3. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45
  4. πονος στο ματι
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2010, 23:45
  5. Replies: 42
    Last Post: 31-07-2008, 16:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •