Εχω κατάθλιψη ??μήπως είναι η ώρα να δω καποιον ειδικό?Ή όλοι τα παθαίνουν αυτά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4

    Εχω κατάθλιψη ??μήπως είναι η ώρα να δω καποιον ειδικό?Ή όλοι τα παθαίνουν αυτά?

    Δεν έχω πάει σε ψυχολογο ,έχω πει κάποια από αυτα που γράφω παρακάτω σε μεμονομένα ατομα και σε διάσπαρτες συζητήσεις.Οι αντιδρασεις τους με έκαναν να πιστέψω πως δεν ήταν ουτε σοκαριστικά ούτε αξια προσοχης γι'αυτό και γω τα αγνοησα για πολύ καιρο.
    Γενικά θεωρούμαι προσγειωμένο μετρημένο άτομο,ήσυχη ,υπάκουη ,ψύχραιμη και χαρούμενη με λίγο χαμηλότερη αυτοεκτίμηση από ότι θα άρμοζε σε καποια σαν και μένα,έτσι μου λένε...Όμως δεν ξέρω...εγω νομίζω πως δεν είμαι καλά ...
    Συμπτωματα σε μπουλετακια και πείτε μου αν πιστευετε πως πρέπει να παω σε κάποιο ειδικο να διαβασω ένα βιβλίο που θα με βοηθήσει...κάτι...οτιδήποτε:

    *Οταν ήμουν μικρή πιστευω (τώρα πια) πως είχα καταθλιψη σκεφτόμουν πως ήθελα να πεθάνω(μια φορά κοντεψα να με ρίξω από το μπαλκόνι)
    *Τώρα είμαι φοιτήτρια μένω μόνη και έχω σχέση. η σχολή μου είναι δύσκολη και πιέζομαι αρκετα.Μετά από 2 χρονια ξέφρενης διασκεδασης αρχίζω και νιώθω πάλι αυτό το πλάκωμα στο στήθος και αυτή τη μιζέρια που ένιωθα μικρή σαν να μην έφυγε ποτέ αυτή η αίσθηση
    *νιώθω οτι θέλω να είμαι αλλού με άλλους ανθρώπους πάντως όχι εδώ που είμαι τώρα
    *Με διακατέχει μια καταστροφολαγνεία.Θέλω να πεθάνει καποιος που αγαπώ να χρεοκοπήσουν οι γονείς μου να γίνει ένα αυτοκινητιστικό και να μείνω στο νοσοκομείο για κανα μήνα!Θέλω να χρεωκοπήσει η χώρα να εξαθλιωθώ να αναγκαστώ να φύγω.. και από κει και πέρα φαντασιώνομαι το παραμύθι της κατατρεγμένης που τελικά βρίσκει το δρόμο της.
    *Για μένα το χειρότερο πράγμα αυτή τη στιγμή είναι να βγω μια βραδυνή βόλτα με τους φίλους μου.Είναι μαρτύριο ...Ή ίσως το χειρότερο να είναι όταν ο φίλος μου θέλει να κάνουμε σέξ.Απλά δεν θέλω...δεν έχω όρεξη...Τους αγαπάω όλους...απλά θελω να είμαι μόνη..
    *Είμαι πολύ ευαίσθητη και κλαίω εύκολα,πληγώνομαι εύκολα και βλέπω όνειρα που με κάνουν να απελπίζομαι και να αγχώνομαι και να ξυπναω με κακή διαθεση

    Είμαι σίγουρα ένα εξαμηνο ή και παραπάνω έτσι...
    Ακουω..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Last edited by Idella; 30-05-2012 at 21:51.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4
    Υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπoς από το face to face?
    πραγματικά δυσκολεύομαι...
    και αν όχι , και πάω τελικά, να το πω σε κάποιον ή να περιμένω να νιώσω ανετα και μετά να το μοιραστώ? να μην πω τίποτα για να μην ανησυχήσουν?
    τι προτείνεις?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    η καταθλιψη ειναι δυσκολη ασθενια και δεν περναει απο μονη της, το αντιθετο οσο πιο πολυ το αφηνεις τοσο πιο δυσκολη θα ειναι η θεραπεια μετα. Πρεπει να πας και να τα πεις ολα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5
    εχεις καθυστερησει κιολας.....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    δεν ειναι ευκολο το να πας σε εναν ψυχολογο,ομως οταν θα κανεις το βημα αυτο θα δεις πως θα ξαλαφρωσεις!δεν πιστευω οτι εχεις προβλημα με την εννοια της ταμπελας "αα εχεις αυτο" κατι ομως σε τρωει και δυσλειτουργεις σε καποιους τομεις..εγω δεν βρισκω λογο να το μοιραστεις,γιατι υπαρχει ταμπου σε αυτη την επιστημη και ισως να το δει καπως "αλλιως" το περιβαλλον σου!μην εχεις λοιπον + ενα προβλημα στο κεφαλι σου!

    καλη τυχη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4
    Δεν υπάρχει δηλδη περίπτωση να είναι απλά μία φάση?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4
    Ευχαριστω πόλυ ...

  9. #9
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης

    ......είσαι γιατρός axl?

  10. #10
    Quote Originally Posted by as_einai View Post
    Δεν έχω πάει σε ψυχολογο ,έχω πει κάποια από αυτα που γράφω παρακάτω σε μεμονομένα ατομα και σε διάσπαρτες συζητήσεις.Οι αντιδρασεις τους με έκαναν να πιστέψω πως δεν ήταν ουτε σοκαριστικά ούτε αξια προσοχης γι'αυτό και γω τα αγνοησα για πολύ καιρο.
    Γενικά θεωρούμαι προσγειωμένο μετρημένο άτομο,ήσυχη ,υπάκουη ,ψύχραιμη και χαρούμενη με λίγο χαμηλότερη αυτοεκτίμηση από ότι θα άρμοζε σε καποια σαν και μένα,έτσι μου λένε...Όμως δεν ξέρω...εγω νομίζω πως δεν είμαι καλά ...
    Συμπτωματα σε μπουλετακια και πείτε μου αν πιστευετε πως πρέπει να παω σε κάποιο ειδικο να διαβασω ένα βιβλίο που θα με βοηθήσει...κάτι...οτιδήποτε:

    *Οταν ήμουν μικρή πιστευω (τώρα πια) πως είχα καταθλιψη σκεφτόμουν πως ήθελα να πεθάνω(μια φορά κοντεψα να με ρίξω από το μπαλκόνι)
    *Τώρα είμαι φοιτήτρια μένω μόνη και έχω σχέση. η σχολή μου είναι δύσκολη και πιέζομαι αρκετα.Μετά από 2 χρονια ξέφρενης διασκεδασης αρχίζω και νιώθω πάλι αυτό το πλάκωμα στο στήθος και αυτή τη μιζέρια που ένιωθα μικρή σαν να μην έφυγε ποτέ αυτή η αίσθηση
    *νιώθω οτι θέλω να είμαι αλλού με άλλους ανθρώπους πάντως όχι εδώ που είμαι τώρα
    *Με διακατέχει μια καταστροφολαγνεία.Θέλω να πεθάνει καποιος που αγαπώ να χρεοκοπήσουν οι γονείς μου να γίνει ένα αυτοκινητιστικό και να μείνω στο νοσοκομείο για κανα μήνα!Θέλω να χρεωκοπήσει η χώρα να εξαθλιωθώ να αναγκαστώ να φύγω.. και από κει και πέρα φαντασιώνομαι το παραμύθι της κατατρεγμένης που τελικά βρίσκει το δρόμο της.
    *Για μένα το χειρότερο πράγμα αυτή τη στιγμή είναι να βγω μια βραδυνή βόλτα με τους φίλους μου.Είναι μαρτύριο ...Ή ίσως το χειρότερο να είναι όταν ο φίλος μου θέλει να κάνουμε σέξ.Απλά δεν θέλω...δεν έχω όρεξη...Τους αγαπάω όλους...απλά θελω να είμαι μόνη..
    *Είμαι πολύ ευαίσθητη και κλαίω εύκολα,πληγώνομαι εύκολα και βλέπω όνειρα που με κάνουν να απελπίζομαι και να αγχώνομαι και να ξυπναω με κακή διαθεση

    Είμαι σίγουρα ένα εξαμηνο ή και παραπάνω έτσι...
    Ακουω..
    ας είναι, μήπως έχεις αγχωθεί πολύ με τη σχολή σου?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    ποιον ορο χρησης παραβιασα κυρια μοντ?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ......είσαι γιατρός axl?
    συγουρα δεν ειμαι ξανθια και μοντελο

  13. #13
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    συγουρα δεν ειμαι ξανθια και μοντελο
    ..σου απάντησε η διαχειριση, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 08-04-2012, 14:57
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-02-2012, 16:35
  3. αγχος ,φοβίες, κατάθλιψη τι από όλα αυτά?
    By depy78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2007, 12:11
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16
  5. Κάτι μου συμβαίνει...Μήπως είναι κατάθλιψη?
    By nickrock_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2005, 18:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •