Ειμαι μονος χωρις φιλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    Unhappy Ειμαι μονος χωρις φιλους

    Παιδια βοηθεια δεν εχω πια φιλους και νιωθω οτι θα τρελαθω.Δεν εχω βγει απο το σπιτι εδω και κατι μερες και νιωθω λες και ειμαι σε ενα κλουβι φυλακισμενος,βλεπω και για κατι σχιζοφρενεις που κανουν διαφορα επειδη ειναι μονοι τους και νομιζω θα καταληξω ετσι!!! θα αρχιζω να τρελενομαι!Δεν δουλευω δεν σπουδαζω δεν κανω τιποτα μπορει να βγω για λιγο εξω απο το σπιτι αλλα εχω να παω για καφε κανα μηνα.Νιωθω απεγνωσμενος νιωθω παραξενος οτι δεν θα ξανακανω φιλους και θα καταληξω ετσι μηνες ολοκληρους.Κατι με πνιγει μια μαυριλα,γιατι να καταληξω ετσι??Τι φταιει πια τι κανω λαθος ειμαι τοσο ατυχος?Φοβαμαι να κανω φιλους νιωθω οτι θα με απορριψουν και οτι θα τους γινομαι βαρος.Που να γνωρισω καινουργια ατομα? πειτε καμια ιδεα,νιωθω σαν αρρωστος νιωθω χαλια ,νιωθω οτι δεν αξιζω και δεν βλεπω μελλον.Νιωθω οτι θα μεγαλωσω και θα ζω μονο με τους γονεις μου οπως ενας συγγενης μου που ειναι 28+και δεν βγαινει με κανεναν.Παιδια βοηθεια το μυαλο τα χει παιξει,μηπως να παρω κανα φαρμακο?
    Blonde guys are more fun ;)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μονος τελειως στο σπιτι ? να ρθω με δυο τρεια γκομενακια παρεα ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Γιατί δεν βρίσκεις ένα χόμπυ? Τι σου αρέσει να κάνεις?

  4. #4
    μια από τα ίδια είμαι και εγώ φίλε μου και είμαι ήδη στα 30 .Δυστυχώς πρέπει να ηρεμήσεις και να το αποδεχθείς όπως είναι μέχρι να αλλάξει η κατάσταση .....30 ,μόνος ,άνεργος και μπαινοβγαίνω το μπακούρι όλη μέρα από το μπαλκόνι μπας και περάσει η μέρα . Και το κλάμα κλάμα καθημερινά για την κατάντια μου . (ίσως νιώσεις καλύτερα γιατί έχει και άλλους σε αυτό το χάλι ) Δεν μας λες τίποτα παραπάνω πως έμεινες μόνος και σε τι ηλικία είσαι . Υπομονή και σαν στόχο σου να μένεις υγιείς για τι αν χαθεί και αυτό έχασες το παιχνίδι .....

  5. #5
    Μου θυμιζεις εναν καμενο που ξερω.... Εμενα. :p :D Welcome to the club!!!! Αντε να γινουμε πολλοι.

    ΥΓ: Ποσο χρονον εισαι αληθεια??
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  6. #6
    Γιατί απελπίζεσαι? Γιατί υποτιμας τον εαυτό σου? ξέρω πόσο σπάσιμο νευρων ειναι να μην έχεις φίλους, να θες να βγεις έξω να κανεις την πλακα σου, να διασκεδάσεις, να έχεις πολλή διαθεση για όλα αυτα αλλά να σου γυρναν την πλάτη και ο λογος αυτος να σε κρατα κλεισμενο στο σπιτι.
    Κατ αρχήν βαλε στοχους στη ζωη σου, δεν ξερω πόσων χρονων εισαι, όσο ειναι καιρός, σπούδασε ή μαθε μια καλή τέχνη, τοτε θα εχεις περισσότερες πιθανοτητες για δουλεια παρα για ανεργεια ή να κανεις μια ζωη τον ανειδικευτο εργατη και συνεχεια να σε απολύουν. Ξεκινα κάτι, βρες το κουραγιο, να φανεις δυνατος, εχεις πεισμα μεσα σου για να τα καταφερεις, μην σε παρουντα χρονια και καποτε το μετανοιωσεις.
    Και για φιλιες, κι εγω όπως και o Winston-man-2 και ο pantzos στο ίδιο δυστυχώς καζάνι βράζουμε με σενα. Κι εγω 5-6 καλούς φίλους έκανα όλα αυτα τα χρονια και μου πήρε χρονια να τους αποκτήσω, αλλά επέμενα να κοινωνικοποιούμε παρα την απόρριψη από τους πολλούς. Το μεγαλο μαθημα που σου δινω από τη δικη μου εμπειρια, να μη σου ρίχνει ποτέ την ψυχολογια η απόρριψη, να μην καθεσαι να κλαις τη μοιρα σου επειδη δε σε κανουν παρεα, να καθεσαι δλδ όλη μερα να το σκέφτεσαι και να παρατας με τον τροπο αυτο όλους τους υπόλοιπους τομεις της ζωης σου προς ζημια σου τελικα. Αν καθεσαι και κανεις κατι τετοιο η ζημια θα σου φανει μετα από χρονια που δεν προχωρησες στο Χ στο Ψ τομεα της ζωης σου λόγω πεσμενης ψυχολογιας για το λογο αυτο. Μαθε να διεκδικάς. Χωνεψε το όπως και εγω και οι προλαλήσαντες ότι ανηκουμε σ αυτη την κατηγορία που τους απορρίπτουν. Μας απορρίπτουν επειδη δεν εκπέμπουμε στην ιδια συχνοτητα μαζι τους που αυτο ποτε μη σου βαζει την ιδεα στο νου ότι εισαι βλάκας ή κατώτερος τους, καποτε αναγνωριζουν καποιον ως καλύτερο και για να μην νοιωθουν κόμπλεξ κατωτεροτητας τον αποφευγουν ή αν καταλαβουν ότι σηκώνει τον κοροιδευουν για να καλύψουν το κομπλεξ. Γυρνα τους και συ την πλάτη γρηγορα μην τους παρακαλας αμα καταλαβεις ότι δεν θελουν φιλίες.
    Φιλίες θα κάνεις έστω δυσκολα όπως οι υπολοιποι μας φτανει να κοινωνικοποιείσαι και να χεις υπομονη και να κρατας ψυχολογια και στοχους ψηλά.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μα το γράφεις κι ο ίδιος το λάθος. Δεν βγαίνεις. Οι φίλοι δεν θα έρθουν στο σπίτι σου, είναι έξω απ' αυτό, άρα? Βγες, κυκλοφόρησε, μίλα, γέλασε με άλλους, πρότεινε σε άλλους να πάτε για καφέ, μια απλή πρόταση για καφέ θα κάνεις, δε θα κάνεις δήλωση στην εφορία. Και όταν θα καταφέρεις αυτό θα απομακρυνθούν και οι μαλακίες τύπου είμαι άχρηστος, είμαι μπήξε, είμαι δείξε. Ε, ναι,μπορεί και να είσαι. Τι να κάνομεν, το ανθρώπινο είδος έχει μία ποικιλία, θες να πας κόντρα στη φύση δηλαδή? Είσαι και συ και ο χαρακτήρας σου ένα μέρος μιας ποικιλόμορφης ανθρωπότητας, λίγο πιο κλειστός από τους περισσότερους, οκ, δεν έχει και να λέει, δε χρειάζεται να είναι όλο το σύμπαν ίδιο, θάρρος ρε, οι πρώτες κινήσεις θα σου φανούν βουνό, μετά η ανακούφιση θα διώξει τα άγχη!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν ειναι ετσι οταν δεν εχεις κανεναν απολυτως. και να βγει δε θα του ερθουν ολοι οι αγνωστοι αυτοματα να θελουν τη παρεα του. το εκανα κι εγω αυτο παλιοτερα, πηγαινα βολτες το τετραγωνο, για ψωνια και λοιπα, αλλα δεν μου ηρθε κανεις να μου μιλησει, δεν εκανα καμια γνωριμια ετσι. θα πρεπει να ανηκει καπου, να εχει κοινες δραστηριοτητες με καποιους, για να γνωριστουν. οπως γινοταν και στο σχολειο μικροτεροι, που αναγκαστικα καναμε παρεα με τους συμμαθητες μας. οπως και στη δουλεια, μπορει μετα το σχολασμα να πηγαινουμε για καφε με συναδερφους, γιατι αναγκαστικα τους φαγαμε στα μουτρα και τους μαθαμε. ή θα πρεπει να εχει κανονισει απο πριν λοιπον για να συναντηθει με καποιους εξω, ή θα πρεπει να ανηκει καπου για να γνωριζει κοσμο. ετσι στο ξεκαρφωτο σημερα κανενας αγνωστος δε προκειται να σου δωσει σημασια και να σου μιλησει, παρα μονο αν εχει την αναγκη σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    καλησπερα φιλε, βαδιζω σε σημειο οπως αυτα που μας αναφερεις,αν και τα εχω βιωσει να ειμαι κλεισμενος σπιτι να βγενω καμια βολτα στο τετραγωνο και αυτο ηταν ολο(εκτος απο 2 φορες π βγηκα με την ξαδερφη μου για καφε) για 7 μηνες, πλεον εχω δει να απομακρυνετε ο κολητος (ετσι τον θεωρω ) μου, οι περισοτεροι φιλοι μου να με γραφουν και εχω αρχισει να φρικαρει πραγματικα, για να σας προλαβω,πραγματικα εκατσα και σκευτηκα εαν εκανα κατι ασχημο αλλα δεν εκανα τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ξεκινησαν παρεες με καινουργια ατομα και απομακρυνθηκαν εντελως, και καφεδες προτεινα και βολτες. τι αλλο δλδ να κανω απο μερους μου? ευτηχως αυτες τις μερες δουλεω και ξεχνιεμαι( διανομη διαφημιστικων φυλλαδιων τπτ σπουδαιο, καποιες ημερες τον μηνα) ξανα δινω πανελληνιες, μακαρι να τα καφερω εχω προσπαθησει αρκετα. δεν νομιζω να βρω ακρη σε ολο αυτο που γινετε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Η αληθεια ειναι παιδια οτι ετσι απλα στο δρομο δεν μπορεις να βρεις φιλους!Πρεπει να βρισκεσαι και με αλλα ατομα και εκει αρχιζεις και κανεις παρεα οπως μου συνεβη, απλα εγω δεν ταιριαξα ειμαι και λιγο επιλεκτικος και με τις κοπελες και με τους φιλους μου ισως αυτο να ειναι το λαθος μου.Πιο πολυ αυτο που σε καταστρεφει αυτες τις στιγμες ειναι οι αρνητικες σκεψεις αυτες σε κανουν να στεναχωριεσαι αμα ειχα αυτοεκτιμηση θα ελεγα οτι απλα ειναι για λιγο αυτο και ολα θα πανε καλα ας περασω καλα με τον εαυτο μου.Θα μπορουσα να βρω χομπι αλλα δεν μου αρεσει τιποτα για πειτα καμια ιδεα τι θα μπορει να κανει καποιος που ειναι λιγο ντροπαλος.Thanks για το ενδιαφερον παντως.
    Blonde guys are more fun ;)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Alucard View Post
    καλησπερα φιλε, βαδιζω σε σημειο οπως αυτα που μας αναφερεις,αν και τα εχω βιωσει να ειμαι κλεισμενος σπιτι να βγενω καμια βολτα στο τετραγωνο και αυτο ηταν ολο(εκτος απο 2 φορες π βγηκα με την ξαδερφη μου για καφε) για 7 μηνες, πλεον εχω δει να απομακρυνετε ο κολητος (ετσι τον θεωρω ) μου, οι περισοτεροι φιλοι μου να με γραφουν και εχω αρχισει να φρικαρει πραγματικα, για να σας προλαβω,πραγματικα εκατσα και σκευτηκα εαν εκανα κατι ασχημο αλλα δεν εκανα τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ξεκινησαν παρεες με καινουργια ατομα και απομακρυνθηκαν εντελως, και καφεδες προτεινα και βολτες. τι αλλο δλδ να κανω απο μερους μου? ευτηχως αυτες τις μερες δουλεω και ξεχνιεμαι( διανομη διαφημιστικων φυλλαδιων τπτ σπουδαιο, καποιες ημερες τον μηνα) ξανα δινω πανελληνιες, μακαρι να τα καφερω εχω προσπαθησει αρκετα. δεν νομιζω να βρω ακρη σε ολο αυτο που γινετε
    Σε ζηλευω μακαρι να ειχα τα λεφτα να δωσω πανελληνιες και να περασω καπου σε καποια σχολη,εκει μπορεις να γνωρισεις πολλα ατομα κανε υπομονη η λυση ειναι να περασεις καπου
    Blonde guys are more fun ;)

  12. #12
    Παιδιά,χωρίς να θέλω να σας χρυσώσω το χάπι,θέλω απλώς να σας υπενθυμίσω,ότι αυτό που ανέφερε τόσο ο xrhstos όσο και οι υπόλοιποι είναι δυστηχώς πλέον ένα λεγόμενο 'σημείο των καιρών".Πιστέψτε με δε συμβαίνει μόνο σε εσάς.Στην ζούγκλα που ζούμε,και με την ανθρώπινη εποικοινωνία να τελείτε υπο όρους και σε μέρη που έχουν το αδηφάγο θράσος να την εμπορεύονται (clubs και τα παρελκόμενα) πολλοί απο εμάς έχουμε βρεθεί στον πάγκο χωρίς καν να προλάβουμε να συνηδειτοποιήσουμε που σφάλαμε ή τελοσπάντων τι λάθος κινησεις κάναμε,μόνο και μόνο για να καταλήξουμε στο ίδιο συμπέρασμα : Ο γιαλός είναι στραβός,εγώ καλά αρμενίζω.Ε λοιπόν ακούστε.Έχετε ΜΟΝΟ ένα πρόβλημα.Σκέφτεστε.Και σκέφτεστε πολύ.Και σκέφτεστε μέσα στους 4 τοίχους,που είναι μια "γεννήτρια" παραγωγής τέτοιων ερωτημάτων.Εγώ δε θα σας παροτρύνω με τα κοινότυπα σλόγκαν του τύπου "ζήσε το κάθε λεπτό","πάρε τη ζωή στα χέρια σου" λες και βγήκατε μόλις απο την απεξάρτηση,αλλά θα σας δώσω μια συμβουλή έπειτα απο αρκετές ώρες που πέρασα - και εξακολουθώ να περνάω - όντας ένας απο εσάς.Όσο η άποψη και η εικόνα που έχετε για τον εαυτό σας θα ετεροπροσδιορίζετε απο την αποδοχή ή μη τρίτων προσώπων,τόσο θα δυστηχείτε ανεξαρτήτως καταστάσεως (είτε εντεταγμένοι είτε άταχτοι).ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ.ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ.Κάντε ότι γουστάρετε,κάντε ότι τραβάει η ψυχή σας.Αλλά προσοχή.Αν προδώσετε τον εαυτο σας,με στόχο την αποδοχή των άλλων,θα σας γυρίσει μπούμερανγκ.Αυτό να το θυμάστε.Και μεταποιώντας τον Κένεντυ.Μην σκέφτεστε τι έχετε να κερδίσετε απο την παρέα κάποιου αλλου.Σκεφτείτε τι έχουν να κερδίσουν αυτή απο την δικιά σας.Με εκτίμηση,ενα εγωπαθέστατο κάθαρμα.
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  13. #13
    ακριβως οπως τα λες ειναι τα πραγματα..:rolleyes:
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    ρε παιδια πειτε καμια ιδεα για κανα χομπιμ,η τιποτα τετοιο για ατομα ντροπαλα να αρχιζω να ασχολουμαι και εγω με τιποτα γιατι θα τρελαθω
    Blonde guys are more fun ;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    ρε φιλαρακι εχεισ σκεφτει κατι του στυλ τρεξιμο..? να πηγαινεισ για παραδειγμα να τρεχεισ σε κανα σταδιο τησ πολησ σου ή γενικα σε χώρουσ οπου ξερεισ οτι αλλα ατομα κανουν κατι τετοιο....εκει για παραδειγμα θα βρεισ ατομα που τρεχουν μονα τουσ.....ευκολα λοιπον μπορεισ και συ απο την πλευρα σου να τουσ πιασεισ κουβεντα, ισωσ και να κανονισεισ αλλη φορα να τρεξεισ μαζι τουσ η οτιδηποτε αλλο...εε διγα σιγα λοιπον μπορεισ και να πιασεισ φιλιεσ απ αυτο....μν περιμενεισ δλδ οτι σμρα ξεκινασ καποιο χομπι και αυριο θα πινεισ με διαφορουσ καφε...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ρε παιδια ειμαι μονος.....
    By giorgaros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 136
    Last Post: 20-03-2012, 05:09
  2. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  3. ΕΙΜΑΙ HAPPY ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΧΑΠΙ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2011, 19:03
  4. ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 18-01-2011, 19:23
  5. Ειμαι κατατρομαγμενος, και χωρις υπνο για μερες
    By AVGPE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-2009, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •