ΟΝΕΙΡΑ! Αληθευει οτι εξηγουν τις επιθυμιες μας?βγαζουν το υποσυνειδιτο?η ψεματα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    ΟΝΕΙΡΑ! Αληθευει οτι εξηγουν τις επιθυμιες μας?βγαζουν το υποσυνειδιτο?η ψεματα?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

    Γυρος το ενα τριτο της ζωης μας ειναι υπνος , κι ενα μερος του υπνουμας ειναι ονειρα. Μπορει να ειναι εφιαλτες, μπορει να ειναι χαρουμενα μπορει να ειναι και τελειος περιεργα.
    Πριν λιγες μερες καποια ψυχολογος μου ελεγε οτι τα ονειρα εχουν να κανουν με την ψυχικη μας κατασταση , οτι παιζουν μεγα ρολο στο μελον μας. Ειναι το υποσινηδιτο μας και οτι πραγματικα σκεφτομαστε!
    Δεν τα μεταφερω σωστα οπως μου τα ειπε, δεν ξερω σχετικα με το θεμα , μεχρι πριν λιγες μερες γελαγα με αυτα, γελαγα με το οτι μπορουν να εξηγηθουν ! δεν τα πιστευα.
    Αναρωτιεμαι αν ειναι τελικα αληθεια ολα αυτα η οχι. Γνωριζει κανεις κατι με αυτο? αν μπορουν να εξηγηθουν? η ειναι αλλο ενα πραγμα που καποιοι εκμεταλλευοντε ?
    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Ωραίο θέμα
    Αυτό που ξέρω εγώ για τα όνειρα είναι ότι είναι το χωνευτήρι του υποσυνείδητου.
    Φιλτράρουν με κάποιον τρόπο ότι έχει συσσωρευτεί μέσα μας, εικόνες, θετικές και αρνητικές σκέψεις.
    Λέγεται ότι αν δεν είχαμε τα όνειρα, το μυαλο μας δεν θα θα μπορούσε ν' αντέξει όλα αυτά που συσσωρεύει στη διαρκεια της μέρας, βρίσκει μ' αυτόν τον τρόπο ένα διέξοδο.
    Πολλές φορές μπορούμε να τα κατανοήσουμε και να τους δώσουμε κάποια εξήγηση.
    Ας πούμε εγώ που κατακλύζομαι για ενοχές για κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο βλέπω στον ύπνο μου ότι με κυνηγάει να μου κάνει κακο.
    Υπάρχουν φορές που δεν μπορούμε με τίποτα να εξηγήσουμε τι είναι αυτο που είδαμε. Πρόσωπα θαμμένα στην μνήμη μας, καταστάσεις αλλοπρόσαλες.
    Πριν χρόνια είχα διαβάσει ότι ένας καλος τρόπος να θυμόμαστε τα όνειρα μας και να προσπαθήσουμε μετά να εμβαθύνουμε σ' αυτά , είναι να κρατάμε ένα μπλοκ δίπλα στο κρεββατι μας.
    Μόλις ξυπνάμε να το καταγράφουμε.
    Σιγουρα δεν υπάρχει μια γενικευμένη επεξήγηση, ο ονειροκρίτης είναι σαν τις καθημερινές προβλέψεις για τα ζώδια..
    Ίσως όμως να μπορούσαμε να τα "διαβάσουμε" αν τους δίναμε λίγη προσοχή, να μας έλεγαν κάτι για την ψυχική κατάσταση που βρισκόμαστε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Από ότι έχω διαβάσει και έχω αποδεκτή , τα όνειρα όντως έχουν να κάνουν με την ψυχική μας κατάσταση !
    Ο εγκέφαλος είναι από τα ελάχιστα όργανα που εργάζεται συνεχώς , κατά την διάρκεια του ύπνου αποκόπτεται από τα εξωτερικά ερεθίσματα , και έτσι έχει την ευχέρεια να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα που έχουν προκύψει , αφού πρώτα έχει επεξεργαστεί τα εξωτερικά ερεθίσματα της ημέρας , έχει απαλλαγή από αυτά τα οποία δεν έχουν κάποια αξία , και έχει απομνημονεύση τα απαραίτητα στην βραχυπρόθεσμη , η την μακροπρόθεσμη μνήμη ανάλογα με την σημαντικότητα ( για την βιωσιμότητα πάντοτε του συνόλου ) που προέκυψε από την αξιολόγηση.
    Σε κάποια συναισθήματα της ημέρας τα οποία έχουν ιδιαίτερη αξία κατά την αξιολόγηση , ο εγκέφαλος επιλέγει πρόσωπα και καταστάσεις και πλέκει μια αληθινή ( κατά ύπνο ) εμπειρία '' το όνειρο '' , με αυτόν τον τρόπο έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα απομνημόνευσης ενός σημαντικού ερεθίσματος !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Από τα αρχαία κιολας χρόνια , τα όνειρα γοητευαν τους ανθρώπους. Ο αρχαίος Έλληνας επιζητούσε βοήθεια και θεραπεία από τα όνειρα του μετά από μια συγκεκριμένη προετοιμασία,
    Αυτό που μάγευε τον άνθρωπο κυρίως είναι τα τηλεπαθητικά όνειρα ή τα προφητικά,
    Θεωρείται ότι αυτά τα όνειρα μας πηγαίνουν βαθειά στις εσωτερες διαστάσεις του υποσυνείδητου, στα βαθύτερα στρώματα της ύπαρξης μας.
    Πιστεύετε ότι υπάρχουν προφητικά όνειρα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Πιστεύω ότι υπάρχουν προφητικά όνειρα με τον εξής προσδιορισμό : όπως υποστήριξα και ποιο επάνω ο βασικός ρόλος του εγκεφάλου είναι μέσα από μια πολυάριθμη και πολύπλοκη διαδικασία , να καθιστά βιώσιμο το σύνολο !
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση με τα προφητικά όνειρα , ο εγκέφαλος λαμβάνει κάποια ερεθίσματα στα οποία η εκτίμηση σε συνειδητό επίπεδο τα προσπερνά απαρατήρητα λόγω της φυσικής λειτουργίας του μηχανισμού συγκέντρωσης , να δίνει προτεραιότητα μόνο στα σημαντικά ζητήματα που ανακύπτουν , ώστε να αποφεύγεται η διάσπαση της προσοχής για την μέγιστη αποτελεσματικότητα της αντίδρασης.
    Κατά την διάρκεια όμως του ύπνου όπως έγραψα ποιο επάνω , ο εγκέφαλος έχει την ευχέρεια να αξιολογήσει με λεπτομέρεια το κάθε τι , όταν έχει επαρκή '' απαρατήρητα '' στοιχεία δημιουργεί πάλι μια πλοκή άμεσα σχετιζόμενη με τον '' κίνδυνο '' , για να προειδοποιήσει , και εντέλει να προστατέψει !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το υποσυνείδητο είναι μια έννοια που έχει επιστημονικά βγει ως παρελθοντική φρουδική καλή για την εποχή της αλλά παρωχημένη πλέον θεωρία. Αν λοιπόν επιστημονικά δε στέκει το υποσυνείδητο τότε πώς θα στέκουν τα όνειρα που έχουν σχέση με αυτό? Και γιατί να τα ονομάσουμε "προφητικά" προσδίδοντάς τους θρησκευτική ερμηνεία και στίγμα? Πριτς!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    συγγνώμη, αλλά το παρωχημένη θεωρία δεν το χω...και τι σημαινει επιστημονικά δεν στέκει..?Δεν ειναι κατι απτο , συγκεκριμένο και ορατό το υποσυνειδητο
    Και όχι δεν προσδίδουμε καμια θρησκευτική ερμηνεία στο προφητικά, αφήνω τη θρησκεια προσωπικά εγώ τελειως στην απεξω.
    Ίσως πνευματικη , ναι
    Αλλά και με την έννοια που διευκρινίζει ο φιλομαθής

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Σχετικα με την εξηγηση τους, το τι σημαινει το καθε τι σε αυτα δλδη, μπορει να ειναι σωστα? αφου ο κθε ενας μας αλλιως νιωθει κι αντιλαμβανεται το καθε τι πως μπορει να υπαρχει ενα εγχειρίδιο για ολους?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μα δεν υπαρχει καποιο εγχειριδιο για ολους.Μονος σου θα δωσεις καποια ερμηνεια.

Similar Threads

  1. Kινητρα, αντικινητρα, επιθυμιες, υποκαταστατα και δε συμμαζευεται.
    By λιλιουμ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 03-04-2012, 22:48
  2. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 18:43
  3. Replies: 9
    Last Post: 17-08-2011, 12:49
  4. ψεματα...
    By moonlight_walker in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 20-12-2010, 14:50
  5. Σκέψεις που με βγάζουν από τη θλίψη...
    By iwanna25 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2006, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •