νομιζω πως εβγαλα το πορισμα τελικα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    νομιζω πως εβγαλα το πορισμα τελικα...

    Καλησπερα παιδια...Εχω ανοιξει θεματα και στην καταθλιψη και στις ψυχωσεις,ομως τελικα νομιζω πως εδω επρεπε να ειχα γραψει απο την αρχη.Το δικο μου προβλημα ξεκινησε απο ουσια(μια φορα χρηση) ,επαθα ψυχωση για 3 μερες και απο κει και περα ειναι ενας γολγοθας.Συνεχισε με κρισεις πανικου,πηρα καποια στιγμη τα χαναχ για μια εβδομαδα και κατι και τωρα εχει περασει σε αλλο επιπεδο.Οι δυο ψυχιατροι που πηγα διεγνωσαν υπερβολικο ανχος, που δεν αντιλεγω οτι υπαρχει,ομως εδω και δυο μερες βλεπω πολλα κοινα σημεια με αυτα που διαβαζω απο σας εδω. Ολη μερα δεν μπορω να ηρεμησω,το μυαλο μου τρεχει συνεχεια στο προβλημα μου,νιωθω πως ειμαι ετοιμη να εκραγω ,οτι βγανω απο το σωμα μου.Οταν ξαπλωνω ομως μετα απο πολλες προσπαθειες για να κοιμηθω,εκει γινεται χαμος.Ξυπναω μετα απο 4 - 5 ωρες ,και στην προσπαθεια μου να ξανακοιμηθω,σκεφτομαι πραγματα τρελα τα οποια δεν φευγουν με τιποτα οσο κιαν προσπαθω,με ακινητοποιουν και με τρελαινουν.Νιωθω πως ειμαι μεσα στο μυαλο μου και του λεω πως να φερθει.ομως εκεινο δεν με υπακουει.Μου ρχονται αγνωστες φυγουρες ανθρωπων σαν απο θριλλερ και τρομαζω,το κεφαλι μου βουιζει και μετα ξεσπαω σε κλαματα...Εσεις που γνωριζετε ,ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη?Προερχεται απο ανχος αυτη η παθηση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    η καιλι μινογκ ξερεισ τι λεει οταν αποκτασ ψυχολογικα ο οργανισμοσ αλλαζει την λειτουργια του σε μια νεα φυσιολογικη κατασταση αυτην την κατασταση ωφειλισ να την αποδεχτεισ ειναι ο νεοσ σου εαυτοσ καπωσ ετσι ειναι το νοημα τι θελω να σ πω οτι ο οργανισμοσ σου αλλαζει προπσαθει να την παλεψει οσο πιο πολυ σκεφτεσαι τισ αλλαγεσ κ κλαισ τη μοιρα σου τοσο χειροτερα τα πραγματα για σενα θελει ψυχραιμια κι ολα θα πανε καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ειναι αγχωδης διαταραχη,αλλα αυτο που εσυ περιγραφεις απεχει μακραν.
    Οπως και να εχει το συμπερασμα δεν πρεπει να το βγαλεις εσυ,αλλα καποιος ψυχιατρος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Δεν ξερω για ολα τα ψυχολογικα αλλα η ιψδ αυτο ειναι που λεει η καιλι...ενας νεος εαυτος που δυστυχως ομως ειναι αρρωστος...Δεν εχεις ιδεοψυχαναγκα
    στικη διαταραχη...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    Δεν ξερω για ολα τα ψυχολογικα αλλα η ιψδ αυτο ειναι που λεει η καιλι...ενας νεος εαυτος που δυστυχως ομως ειναι αρρωστος...Δεν εχεις ιδεοψυχαναγκα
    στικη διαταραχη...
    Bασικα ειναι ο εαυτος σου,και μονο αν αποδεχτεις το γεγονος οτι η ΙΨΔ ειναι κομματι σου μπορεις να ζησεις μια σχετικα ηρεμη ζωη.
    Last edited by betelgeuse; 03-06-2012 at 02:12.

  6. #6
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    Δεν ξερω για ολα τα ψυχολογικα αλλα η ιψδ αυτο ειναι που λεει η καιλι...ενας νεος εαυτος που δυστυχως ομως ειναι αρρωστος...Δεν εχεις ιδεοψυχαναγκα
    στικη διαταραχη...
    θα ηθελες να μου εξηγησεις τι ακριβως ειναι η ιδψ?διεγνωσαν και οι 2 ψυχιατροι υπερβολικο ανχος.εμενα ομως με βασανιζουν τρομερα οι συνεχεις και ασυναρτητες σκεψεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by elena60 View Post
    εμενα ομως με βασανιζουν τρομερα οι συνεχεις και ασυναρτητες σκεψεις...
    .

    Στην ΙΨΔ εχεις πολλες και συγκεκριμενες σκεψεις.Πολυ συγκεκριμενες και δεν εχεις μονο σκεψεις αλλα κανεις και καταναγκαστικες πραξεις.
    Για παραδειγμα σκεφτεσαι οτι θα τρελαθεις και επειδη σκεφτεσαι οτι θα τρελαθεις κανεις συνεχομενα μαθηματικες πραξεις, oι οποιες πραξεις πρεπει να καταληγουν σε ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα.
    Αυτα που μεχρι στιγμης εχεις περιγραψει δεν μοιαζουν ουτε στο ελαχιστο με ιψδ,το αγχος ομως μπορει να δημιουργησει περιεργα συμπτωματα σαν αυτα που λες.
    Last edited by betelgeuse; 04-06-2012 at 09:12.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    Έλενα,όταν λες ότι έπαθες ψύχωση, αυτό το διέγνωσες εσύ από μόνη σου ή στο είπε κάποιος? Επίσης όταν είπες ότι πίστευες ότι σε κυνηγούσε η αστυνομία, το πίστευες πραγματικά ή είχες διαβάσει στο διαδίκτυο ότι η μανία καταδίωξης συμπεριλαμβάνεται στην ψύχωση? Μπορεί να πάθεις ψυχωτικό επεισόδιο που μπορεί να διαρκέσει από μια μέρα μέχρι ένα μήνα. Για να δεις αν έχεις σχιζοφρένεια ,ούτε οι γιατροί δεν μπορούν να στο πουν προς το παρόν, καθώς πρέπει να επιμένουν τα ψυχωτικά συμπτώματα για έξι μήνες. Αν αυτά που γράφεις δεν είναι προϊόν αναζήτησης στο διαδίκτυο για την ψύχωση και σου προήλθαν φυσικά,τότε ούτε και εγώ πιστεύω ότι είναι ιδεοληψίες, αφού είπες ότι διήρκησαν τρεις μέρες και μετά επανήλθες και απλά έχεις άγχος,που ίσως σχετίζεται με τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης. Στους γιατρούς είπες για την αίσθηση ότι σε κυνηγούσε η αστυνομία?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αντε παλι. Να σου και η διαγνωση !

  10. #10
    Καλησπερα ξανα!! Εχω καιρο να μπω στο φορουμ,γιατι περνουσα δυσκολες στιγμες...Νιωθω την αναγκη να μοιραστω μαζι σας αυτο που νιωθω τωρα...Ειμαι σχεδον οπως πριν...!!! Μετα απο ατελειωτες νυχτες μαρτυριου και πονου..ατελειωτα κλαματα,υπερμετρη αγωνια και απελπισια..Θελω να μιλησω σε ολους εσας,γιατι και γω σας νιωθω δικους μου...γιατι μονο εσεις ζησατε η ακομα ζειτε αυτο που εζησα,νιωθετε μονιμα αυτο που εγω ενιωσα παροδικα χωρις να εχω καποιο προβλημα ,αλλα το δημιουργησα απο βλακεια και επιπολαιοτητα...και θελω να σας πω οτι τελικα ολα θελουν δυναμη και προσπαθεια..δεν πιστευω οτι ολα ειναι αποκλειστικα θεμα μυαλου,αλλα θελησης και υπομονης. Το σκοταδι που ειδα μεσα μου και ελπιζω να μην το ξαναδω ποτε,δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο κακο στον κοσμο.Ακομα και με το θανατο.Αλλωστε στην τρελα και στο θανατο εισαι μονος.Εκει εισαι αντιμετωπος με τον εαυτο σου και ειναι ο πιο σκληρος εχθρος.Τωρα μου εχει μεινει μονο λιγη στεναχωρια και δυσκολια στην κοινωνικη επαναπροσαρμογη.ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ! Ελεγα συνεχεια στον εαυτο μου οτι ειμαι καλα.Μπορω να τα καταφερω...Εκλαψα τοσο σπαρακτικα που τα εβγαλα ολα απο μεσα μου.Καντε το.Ειναι η καλυτερη οδος προς την εξοδο.Ολα μπορουν να φτιαξουν οσο εχουμε μυαλο και το ελενχουμε εμεις.Ο γιατρος ειπε να μην δινουμε σημασια στις αρνητικες σκεψεις ουτε στα ψυχοσωματικα.Το εκανα,τα αγνοησα οσο μπορουσα και αυτα με εγκατελειψαν.Η φραση "αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου" ειναι οτι πιο σωστο μπορουσε να πει ανθρωπος.Ελπιζω να βοηθησα καπως οσους το εχουν αναγκη.Υπομονη ,η ζωη ειναι ωραια! Ευχαριστω οσους απαντησαν στα μηνυματα μου και με βοηθησαν.Ελπιζω να ειναι η τελευταια φορα που γραφω εδω..Ποιος ξερει..μπορει και να τα ξαναπουμε.Καλη δυναμη αδελφια!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Πριν να κοιμηθείς κανε πράγματα που σε ηρεμούν κανε ένα μπάνιο διάβασε ένα βιβλίο η ότι άλλο μπορείς

Similar Threads

  1. Νομίζω είμαι bi !!
    By GirlyGirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 02-04-2012, 14:09
  2. νομίζω ότι εχω πάρκινσον
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 30-04-2011, 13:31
  3. Νομίζω οτι έχω κατάθλιψη.
    By gfa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 58
    Last Post: 17-04-2011, 21:33
  4. νομιζω οτι με παρακολουθουν!!!
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 29-12-2010, 10:57
  5. νομιζω...
    By maraki26 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2008, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •