Προσωπικές Ελευθερίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397

    Προσωπικές Ελευθερίες

    Ξέρω ότι αυτή τη στιγμή ανοίγω ένα πολύ μεγάλο και γενικό θέμα, το κατέταξα όμως εδώ γιατί αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις...
    Διαβάζοντας κατά καιρούς διάφορα επί του θέματος, προβληματιζόμενη για την εποχή, την κοινωνία, τους ανθρώπους
    που (συν)βιώνω αναρωτιέμαι τι σημαίνει τελικά ο όρος "Προσωπικές Ελευθερίες" για τον καθένα..

    Δεν μου είναι απολύτως ξεκάθαρο να "μεταφράσω" το : <<Η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου>>...
    Από την άλλη αυτό έχει και πολλές εκφάνσεις και σχεδόν στα πάντα αντίκρυσμα..

    Δηλαδή σε κατηγορίες σχέσεων:
    -Ερωτικές
    -Οικογενειακές
    -Φιλικές
    -Συμβίωσης
    -Επαγγελματικές , εργασιακού περιβάλλοντος
    -Κοινωνικές
    -Ομάδων
    -Κρατών κ.α.

    Οπότε εκτός αν δεν είσαι εντελώς απομονωμένος στη μέση του πουθενά ή σε 4 τοίχους χωρίς ΚΑΜΜΙΑ επικοινωνία με τον έξω και υπόλοιπο κόσμο ανήκεις σε
    όλες ή σε κάποιες από τις παραπάνω. Και γνωρίζουμε όλοι ότι παντού θέτονται θέματα ιεραρχίας.

    Σε όλα τα παραπάνω ή σε κάτι άλλο που εσείς έχετε κατά νου, με τι κριτήρια γίνεται διαχωρισμός της προσωπικής ελευθερίας του καθενός;
    Προτεραιότητα έχει η δική σου; Ή να σεβαστείς του συνανθρώπου σου;
    Εγωισμός ή Αλτρουισμός;
    Αν έρθουν σε σύγκρουση τα "θέλω" σου με του άλλου, ποιανού θα υπερισχύσουν και γιατί;
    Και τελικά αυτή είναι η χρησιμότητα των συνταγματικών νόμων και των "άγραφων κανόνων" ;
    Τι ρόλο παίζει η κατάσταση του καθενός, αν υστερεί ή υπερτερεί μα βάση κάποια χαρακτηριστικά του; (εκ φύσεως ή επίκτητα)
    Τι είναι το επίκεντρο και το περιθώριο σε αυτές τις περιπτώσεις;

    Όλες οι κατηγορίες είναι ούτως ή άλλως πολυμορφικές και με ποικιλομορφία. Έννοιες που αυξάνονται αναλογικά με τον πληθυσμό που
    απαρτίζει την κάθε κατηγορία. Η επιλεκτική αποχή σε κάποιες από αυτές πιθανότατα υποδηλώνει πολλά...

    Ερωτήματα ίσως ρητορικά ίσως και όχι.. Αιώνια(?)..Αναπάντητα(?)


    Σας προσκαλώ να συζητήσουμε...:)


    Με πραγματικό ενδιαφέρον αναμένω τις απαντήσεις σας...;)


    ΥΓ-1: Οι απαντήσεις σας μπορούν να είναι και μέσω προσωπικών εμπειριών αν όχι από γενικότερες προσωπικές απόψεις και στάσεις ζωής.
    ΥΓ-2: Έβαλα τον τίτλο προσωπικές κυρίως γιατί ο καθένας για τον εαυτό του θα μιλήσει αλλά σε συλλογικές να θέλει να αναφερθεί, το σύνολο των ατομικών δημιουργούν τις συλλογικές άλλωστε.
    Last edited by Curie; 02-06-2012 at 17:47.
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Ωραιο θεμα.... ποτε καποιος παραβιαζει τις προσωπικες μου ελευθεριες;Σιγουρα καταρχην οταν μου ασκει σωματικη ή ψυχολογικη βια.....οταν θεωρει οτι εχει δικαιωμα να αποφασισει μαζι μου σε οτιδηποτε αφορα το σωμα 'η την ψυχη μου,
    οταν παραβιαζει χωρις να το επιθυμω τον προσωπικο μου χωρο,οχι μονο με την ευρυτερη εννοια αλλα και τον αμεσο προσωπικο χωρο που νομιζω ειναι περιπου μισο με ενα μετρο γυρω απο τον καθενα μας....
    οταν παραβιαζει τα θεσμοθετημενα δικαιωματα μου ,οταν σκοπιμα περιοριζει τις επιλογες μου,οταν με διαβαλλει ή με συκοφαντει με ευθεις ή πλαγιους τροπους με σκοπο να στρεψει αλλο ή αλλα προσωπα εναντιον μου......προς το παρον δεν μου ρχεται κατι αλλο.....

    Η αληθεια ειναι παντως οτι στην καθημερινη τριβη μας με τους αλλους ανθρωπους η γραμμη ειναι πραγματικα πολυ λεπτη....για το αν υπαρχει πολλες φορες εστω και ασυναισθητα παραβιαση ή οχι.... σιγουρο ειναι παντως πως καταρχην ο σεβασμος στον εαυτο μας και απεναντι στους αλλους πρεπει να ειναι ο βασικος αξονας .....
    βασικο επισης πιστευω ειναι να διαθετει ενας νους την κοινη λογικη........αλλα ποιος την εχει και ποιος γνωριζει πραγματικα αν την εχει ή οχι.....:confused:

  3. #3
    Να γίνω λακωνικά σαρκαστικός?Τι νόημα έχει το thread εν ισχύ μνημονίου?
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Ωραιο θεμα.... ποτε καποιος παραβιαζει τις προσωπικες μου ελευθεριες;Σιγουρα καταρχην οταν μου ασκει σωματικη ή ψυχολογικη βια.....οταν θεωρει οτι εχει δικαιωμα να αποφασισει μαζι μου σε οτιδηποτε αφορα το σωμα 'η την ψυχη μου,
    οταν παραβιαζει χωρις να το επιθυμω τον προσωπικο μου χωρο,οχι μονο με την ευρυτερη εννοια αλλα και τον αμεσο προσωπικο χωρο που νομιζω ειναι περιπου μισο με ενα μετρο γυρω απο τον καθενα μας....
    οταν παραβιαζει τα θεσμοθετημενα δικαιωματα μου ,οταν σκοπιμα περιοριζει τις επιλογες μου,οταν με διαβαλλει ή με συκοφαντει με ευθεις ή πλαγιους τροπους με σκοπο να στρεψει αλλο ή αλλα προσωπα εναντιον μου......προς το παρον δεν μου ρχεται κατι αλλο.....

    Η αληθεια ειναι παντως οτι στην καθημερινη τριβη μας με τους αλλους ανθρωπους η γραμμη ειναι πραγματικα πολυ λεπτη....για το αν υπαρχει πολλες φορες εστω και ασυναισθητα παραβιαση ή οχι.... σιγουρο ειναι παντως πως καταρχην ο σεβασμος στον εαυτο μας και απεναντι στους αλλους πρεπει να ειναι ο βασικος αξονας .....
    βασικο επισης πιστευω ειναι να διαθετει ενας νους την κοινη λογικη........αλλα ποιος την εχει και ποιος γνωριζει πραγματικα αν την εχει ή οχι.....:confused:
    Χαίρομαι που σου άρεσε και για τη συμμετοχή! Που την απευθύνω σε όλους!

    Να σου εκφράσω κάποιες απορίες μου...

    Όλα αυτά που αναφέρεις πιστεύω οτι καταρχάς βασίζονται στα ένστικτα και σου και έπειτα στο τι έχεις διδαχθεί από εμπειρίες ή από εξωτερική διδασκαλία..σωστά;
    Φαντάζομαι οτι υπήρχαν και κάποια που τροποποίησες σύμφωνα με τον χαρακτήρα σου..
    Αυτά που αναφέρεις ισχύουν και από την πλευρά σου προς τον άλλο;
    Σε σύγκρουση επιθυμιών πχ σε κάποιο κοινόχρηστο χώρο πως αισθάνεσαι ότι πρέπει να πράξεις;
    Το να πηγαίνεις εναντίον σε κάτι πιο ευρέως αποδεκτό πως σε κάνει να αισθάνεσαι;
    Τι είναι κοινή λογική ακριβώς;
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Να γίνω λακωνικά σαρκαστικός?Τι νόημα έχει το thread εν ισχύ μνημονίου?
    Ευστοχότατος σαρκασμός... Έχει το νόημα της διεκδίκησης τους μάλλον για την περίπτωση που αναφέρεσαι...;)
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Λοιπον,θα προσπαθησω να απαντησω σε καθε ερωτηση σου με ειλικρινεια.. γιατι μη νομοζεις πολλες φορες εχουμε και συμπεριφορες εμεις οι ανθρωποι που δεν αντιλαμβανομαστε παντα με καθαροτητα αν ειναι συνεπεις με τα πιστευω μας... γι αυτο ειναι βεβαια και καλο να βλεπουμε τον εαυτο μας και μεσα απο τα ματια των αλλων..

    νομιζω πως η προσωπικη ελευθερια ειναι καταρχην σαν ζητουμενο εμφυτη στον μεσο ανθρωπο.... δεν ξερω τι ισχυει βεβαια για τους αλλους..αλλα για μενα ειναι πολυ σημαντικη... ξεκιναει σαν αναγκη και στην πορεια βεβαια μαθαινεις και προσδιοριζεις και τα δικαιωματα σου....

    Στο αν τροποποιησα κατι συμφωνα με τον χαρακτηρα μου....αυτο θελει σκεψη.....κοιτα,αυτες ειναι οι βασικες μου αρχες...δεν ξερω αν ειναι θεμα χαρακτηρα πραγματικα.....προσπαθω να ειμαι οσο μπορω συνεπης ,να μην κανω εκπτωσεις......σιγουρα κατα καιρους εχω πεσει σε λαθη...προσπαθω ομως να το μαζευω.
    Ολα αυτα που θεωρω δικες μου ελευθεριες ισχυουν απολυτα και με τους αλλους....απο την αλλη σκεφτομαι οτι στην καθημερινη μου τριβη με προσωπα...πολλες φορες πρεπει να εχω παραβιασει προσωπικες τους ελευθεριες...πιο πολυ απο φορα και λιγοτερο απο επιλογη.. οταν παντως το συνειδητοποιω και το σκεφτομαι ουδετερα ...με βρισκω λαθος και προσπαθω φιλοτιμα να το διορθωσω ...και ο κυκλος συνεχιζεται.

    οταν λες συγκρουση επιθυμιων σε κοινοχρηστο χωρο.. αν αντιλαμβανομαι σωστα τι εννοεις... οχι δεν θα κανω ποτε κατι που ενοχλει το συνολο,οταν ομως το συνολο εχει δικιο... αν το συνολο εχει αδικο δεν με ενδιαφερει καθολου τι σκεφτεται θα κανω αυτο που θελω ,αλλα ως εκει που εγω με την σειρα μου δεν θα παραβιασω την ελευθερια του αλλου... ελπιζω να εβγαλες ακρη...

    Μάρεσει πολυ να πηγαινω εναντια σε κατι ευρεως αποδεκτο... ειναι κατι σαν βιτσιο... μαλλον ισως γιατι πιστευω πως σπανια οι πλειοψηφιες εχουν δικιο.. αν ειχε ο κοσμος μας θα ηταν καλυτερος,αφου η πλειοψηφια αποφασιζει.

    Κοινη λογικη... ειναι να βλεπεις τα πραγματα οπως ακριβως ειναι... χωρις προκαταληψεις προς οποιαδηποτε πλευρα,χωρις σκοπιμοτητες,και αφηνωντας εξω τα προσωπικα σου πιστευω και επιθυμιες.... αυτο νομιζω πως ειναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Με κάλυψαν οι απαντήσεις σου nflu για τα όσα σε ρώτησα ;)
    Μόνο λίγο μπερδεύτηκα εκεί με το
    δεν θα κανω ποτε κατι που ενοχλει το συνολο,οταν ομως το συνολο εχει δικιο
    κάθε πότε έχει δίκιο σε αντίθεση με κάποιο μεμονωμένο άτομο;
    Το να πηγαίνεις ενάντια στην πλειοψηφία αντικρούει το παραπάνω;
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Όλες οι επιμέρους προσωπικές ελευθερίες πηγάζουν από την εσωτερική ελευθερία που δεν είναι παρά η αγάπη για τον εαυτό μας!
    Όταν μάθουμε ν' αγαπάμε εμάς, τότε μόνο ελευθερωνόμαστε και μπορούμε να σεβαστούμε και την οποιαδήποτε άλλη ελευθερία.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Curie View Post
    Με κάλυψαν οι απαντήσεις σου nflu για τα όσα σε ρώτησα ;)
    Μόνο λίγο μπερδεύτηκα εκεί με το

    κάθε πότε έχει δίκιο σε αντίθεση με κάποιο μεμονωμένο άτομο;
    Το να πηγαίνεις ενάντια στην πλειοψηφία αντικρούει το παραπάνω;
    θα χρησιμοποιησω ενα απλο παραδειγμα.... αν ας πουμε εγω ζεσταινομαι υπερβολικα και θελω να βγαλω σχεδον ολα μου τα ρουχα ή να καπνισω σε εναν κλειστο χωρο που κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να αναπνεει τον καπνο μου... ή να αρχισω να τραγουδαω δυνατα σε ενα λεωφορειο γιατι μου ρθε η ορεξη να τραγουδησω......κατι τετοιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ..και για να το κανω πιο συγκεκριμμενο αν ας πουμε μπω σε ενα λεωφορειο και βρωμαω...παραβιαζω το δικαιωμα τον αλλων στον καθαρο αερα...
    αν μπω σε ενα λεωφορειο ομως με δεκα τατου πανω μου και 10 σκουλαρικια και με κοιτανε ολοι σαν φρικιο το προβλημα ειναι δικο τους και ειναι λαθος αυτοι,αρα δεν με απασχολει τι σκεφτονται

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Έγινες κατανοητή nflu...
    πως θα βοηθούσες κάποιο μικρό παιδί να αντιληφθεί το θέμα αυτό για τον κόσμο που μεγαλώνει;

    Μου έρχονται διάφορες ερωτήσεις στο μυαλό που είτε είναι προσωπικές είτε γενικές..όποιος θέλει μπορεί να κάνει αναφορά φυσικά:)
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Όλες οι επιμέρους προσωπικές ελευθερίες πηγάζουν από την εσωτερική ελευθερία που δεν είναι παρά η αγάπη για τον εαυτό μας!
    Όταν μάθουμε ν' αγαπάμε εμάς, τότε μόνο ελευθερωνόμαστε και μπορούμε να σεβαστούμε και την οποιαδήποτε άλλη ελευθερία.
    Τι γίνεται μαρκέλα μου στην περίπτωση που έχεις τεθεί υπό "υπνωτισμό,νάρκωση" από μικρός; σε έχουν τάξει να υπηρετείς τα "καλά και συμφέροντα" ;
    Αυτό που λες έχει λογική και συμφωνώ, και παρότι εκ φύσεως μέσα μας, μετά τροποποιείται και αλλοιώνεται, πάρα πολλές φορές..
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Curie View Post
    Τι γίνεται μαρκέλα μου στην περίπτωση που έχεις τεθεί υπό "υπνωτισμό,νάρκωση" από μικρός; σε έχουν τάξει να υπηρετείς τα "καλά και συμφέροντα" ;
    Αυτό που λες έχει λογική και συμφωνώ, και παρότι εκ φύσεως μέσα μας, μετά τροποποιείται και αλλοιώνεται, πάρα πολλές φορές..
    ..από κει λοιπόν ξεκινάνε κι όλα τα ψυχολογικά μας προβλήματα! Αν κι η λύση για όλα τελικά είναι η ΑΓΑΠΗ, αυτή η αλλοίωση,
    όπως λες μαζί με την άγνοια, την μετατρέπει σε άκρατο εγωισμό που είναι κι η πηγή για την κάθε δυστυχία μας!!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    ..από κει λοιπόν ξεκινάνε κι όλα τα ψυχολογικά μας προβλήματα! Αν κι η λύση για όλα τελικά είναι η ΑΓΑΠΗ, αυτή η αλλοίωση,
    όπως λες μαζί με την άγνοια, την μετατρέπει σε άκρατο εγωισμό που είναι κι η πηγή για την κάθε δυστυχία μας!!
    Η αγάπη...το μέγιστο! Μαζί με το κακό που μας προκαλούν οι άλλοι βάζουμε και τη δική μας οργή(πιθανόν) δικαιολογημένη και ξεσπάς και όποιον
    πάρει ο χάρος, μετά δεν θες να σέβεσαι τίποτα.. Όποιος τυχόν άνθρωπος(σε μια μέση ηλικία) είναι έτσι δηλαδή φταίει το πως τον μεγάλωσαν ή
    αν κάθισε καθόλου που λέμε να το φιλοσοφήσει τι είναι ελευθερία στη ζωή του...Γιατί έτσι όπως θέτουμε τον εγωισμό, δλδ οι δικές μας ελευθερίες
    ανώτερες όλων τότε πάσχουμε σε άσχημο βαθμό...
    Last edited by Curie; 02-06-2012 at 21:34.
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Curie View Post
    Η αγάπη...το μέγιστο! Μαζί με το κακό που μας προκαλούν οι άλλοι βάζουμε και τη δική μας οργή(πιθανόν) δικαιολογημένη και ξεσπάς και όποιον
    πάρει ο χάρος, μετά δεν θες να σέβεσαι τίποτα.. Όποιος τυχόν άνθρωπος(σε μια μέση ηλικία) είναι έτσι δηλαδή φταίει το πως τον μεγάλωσαν ή
    αν κάθισε καθόλου που λέμε να το φιλοσοφήσει τι είναι ελευθερία στη ζωή του...Γιατί έτσι όπως θέτουμε τον εγωισμό, δλδ οι δικές ελευθερίες
    ανώτερες όλων τότε πάσχουμε σε άσχημο βαθμό...

    ακριβώς όπως το λες! ο εγωισμός είναι πάθος(πάθηση). Και πως θα σεβαστώ μετά τον άλλον αν δεν ξέρω πως να σέβομαι εμένα;
    Και πως θα ξεμπερδεύω με τα στερεότυπα της ανατροφής μου όταν μ' αυτά έμαθα να εμπιστεύομαι και τον κόσμο γύρω μου;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ
    By justme in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 46
    Last Post: 20-05-2008, 14:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •