"Σαββατόβραδο" : Η νέμεσις του εγκαταλελειμμένου και λοιπές εξισώσεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    πεστα!η αλλη γυρισε απο ηλιοθεραπεια και θελει να σου αλλαξει αποψεις..με το στανιο ντε εκει επιμενει..ελεος δλδ ησουν σαφης!
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  2. #17
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Η νέμεσις μεταφράζεται και ως κακός δαίμονας,bestia negra αν θές.Δεν έχει μονάχα μια ερμηνεία.Τώρα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν καταβάλλω πως γυρίσαμε πάλι στις επεξηγήσεις επι του θέματος.Το θέμα είναι εκεί στο πρώτο post και είναι σαφές.-

    Αν θες να με ρωτήσεις περαιτέρω για τις προτιμήσεις μου στην στάση ζωής που κρατώ και τα συναφή,στείλε μου σε πμ.Εδώ το θέμα είναι άλλο,ας μην το πλατιάζουμε χωρίς λόγο.Για να μην παρεξηγηθώ δεν το λέω επιβλητικά,απλώς νομίζω το έχουμε κουράσει υπερβολικά και αποσυντονίζεται ενδεχομένος ο αναγνώστης απο το λακριντί μας.
    η ευρεία έννοια της νέμεσις είναι η θεία δίκη, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες.
    Δεν πλατιάζουμε, απλά το πρώτο σου ποστ ήταν εντελώς ασαφές και προσπάθησα (ματαίως) να βγάλω μια άκρη, πράγμα που στάθηκε αδύνατο.
    Να σαι καλά, εύχομαι να βρεις απαντήσιες στις ερωτήσεις σου....

  3. #18
    η νεμεσις ειναι και ο κακος δAIμονας.ορισμενοι διαβαζουν μονο τα λεξικα
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #19
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    η ευρεία έννοια της νέμεσις είναι η θεία δίκη, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες.
    Δεν πλατιάζουμε, απλά το πρώτο σου ποστ ήταν εντελώς ασαφές και προσπάθησα (ματαίως) να βγάλω μια άκρη, πράγμα που στάθηκε αδύνατο.
    Να σαι καλά, εύχομαι να βρεις απαντήσιες στις ερωτήσεις σου....
    Οκ,ευχαριστώ πολύ που προσπάθησες να διασαφηνίσεις το ασαφές σκεπτικό μου.Λυπάμαι που δε σε πιάνω,είσαι εκτός βεληνεκούς για μένα.Και εγώ προσπάθησα πάντως.Ναι σαι καλά.
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  5. #20
    διαβαστε βιβλια τυπου βιπερ κανει καλο στο μυαλο
    εκει ειναι ολες οι απαντησεις της ζωης
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  6. #21
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Οκ,ευχαριστώ πολύ που προσπάθησες να διασαφηνίσεις το ασαφές σκεπτικό μου.Λυπάμαι που δε σε πιάνω,είσαι εκτός βεληνεκούς για μένα.Και εγώ προσπάθησα πάντως.Ναι σαι καλά.
    ...και γω σε ευχαριστώ που προσπαθησες να μου διευκρινήσεις τι εννοούσες....

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    θα μεινω στο αρχικο ποστ και θα σου πω οτι σε καταλαβαινω..επισης θα σου πω οτι μη νομιζεις οτι ολοι οσοι βγαινουν αυτο το προκαθορισμενο και συστηματοποιημενο σαββατοβραδο περνανε σουπερ!και εγω τα σιχαινομαι τα κλαμπακια ομως λατρευω την ομορφη παρεα!ισως αυτο σου λειπει και γιαυτο σπαζεσαι ενω εξω γινεται της που..... εε πως το ειπες το καγκελο!
    μονο καποιοι περνανε καλα που εχουν ομορφα παρεακια η που ζουν την διασκεδαση οπως την γουσταρουν!οι υπολοιποι απλως επιβαλλουν στον εαυτο τους να "διασκεδασουν" επειδη απλα ειναι σαββατο βραδυ!δεν ξερω αν με εννοεις..!παντως δεν εισαι ο μονος που νιωθεις ετσι.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    Ωραίος τρόπος γραφής Mercyless. Απλά η γενική της λέξης πολυετής,είναι πολυετούς..Διόρθωσέ το αν θέλεις στο πρώτο σου ποστ,γιατί χαλάει το όλο μήνυμα!Perfectionism talking...Στο δια ταύτα,μια δική μου (άτυπη) εξίσωση είναι να εξαναγκάζω τον εαυτό μου να περνάω άσχημα κατά τη διάρκεια της ημέρας και να απολαμβάνω τη νύχτα που όλα ρέουν πιο ήρεμα και μειλίχια.Πάντως πραγματικά χαίρομαι που διατηρείς τον αντισυμβατικό τρόπο σκέψης και θεωρώ ότι αυτός είναι η ρίζα των "όποιων" προβλημάτων μας. Άλλωστε ο Αριστοτέλης είπε ότι ο ακοινωνικοποίητος άνθρωπος είτε είναι ζώο είτε Θεός...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Είμαι από τους ανθρώπους που αποφεύγω να βγαίνω Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι, γιατί τότε βγαίνουν οι περισσότεροι έξω και προτιμώ λίγους και καλούς. Προτιμώ τις καθημερινές.
    Επίσης αποφεύγω να κάνω ταξίδια και διακοπές τα διαστήματα που όλοι κάνουν το ίδιο.
    Ευτυχώς, το επάγγελμά μου (μπορώ και καθορίζω εγώ τα ωράρια, σπάνια έχω πρωινό ξύπνημα) και ο τρόπος ζωής μου μου επιτρέπουν να διαμορφώνω το δικό μου πρόγραμμα (ή καλύτερα, το να μην έχω πρόγραμμα). Ήταν όμως κάτι που επέλεξα εγώ, γιατί μου αρέσει να καθορίζω εγώ και μόνο εγώ το πώς θα ζω, με ποιον τρόπο θα διασκεδάζω και με ποιους ανθρώπους θα κάνω παρέα.
    Στην ηλικία σου, ακολουθούσα τον τρόπο ζωής που είχαν οι περισσότεροι, κάποια στιγμή που έπαψε να με γεμίζει τον άλλαξα.
    Δεν μου λέει πλέον τίποτα το Σάββατο το βράδυ, η Καθαρά Δευτέρα ή η παραμονή των Χριστουγέννων. Μπορώ να χαρώ εξίσου ή και πολύ περισσότερο μια Τρίτη βράδυ, μια Πέμπτη μεσημέρι ή μια Κυριακή απόγευμα.
    (Έχει τύχει να ψήνουμε κατσικάκι Μ.Πέμπτη βράδυ, επειδή έτσι προέκυψε!)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εναλλακτικη διασκεδαση:

    Να πας στη Βρετανια, εκει να πιεις χυμο μπανανα και να εισαι με τα ολ σταρ και το σκισμενο τζην και απλυτος δε σε κοιταει κανενας. Βγαινουν νωρις κατα τις 5 για μπυρες (εσυ μπορεις να βγεις και 7) και 11 εχουν γυρισει σπιτια τους. Τα Σαββατα το τραβανε πιο αργα, μη φανταστεις μεχρι τη 1, και τα μεγαλα κλαμπ μεχρι τις 3-4, αλλα εσενα δε σε ενδιαφερουν αυτα. Εκει που λες βγαινεις για ενα χυμο η μια μπυρα, και ακους οτι μουσικη γουσταρεις αναλογα το μερος, σχεδον σε καθε παμπ καποιος θα παιζει κιαθρα η θα υπαρχει κανα μουσικο γκρουπ τρελο, πχ. εγω ειχα ακουσει ηλεκτρονικη καουντρι(!!). Μπορεις να καθεσαι και να κοιτας το ταβανι, μπορεις να χορευεις σα ζουρλο, κανεις δε σε πειραζει και δεν ασχολειται, μπορεις να γνωρισεις κοσμο πολυ πιο ευκολα, γιατι δεν ειναι ολοι σνομπαρια και μυτη μεχρι το ταβανι ντυμενοι στα αρμανι, πιο ευκολα θα γνωρισεις και γκομενο/α.

    Το κακο ειναι οτι γινονται λιαρδα οι βρεττανοι και τους μαζευουν απο το δρομο οι ταξιτζηδες αλλα δε μας πειραζει. Αν αντεχεις να ζεις χωρις ηλιο χωρις θαλασσα χωρςι φραπεδια και ταβλι, χωρις ντολμαδακια και παστιτσιο, με ψιλοξενερωτους τυπαδες και με ενα ψιλορατσισμο, θα περασεις ζαχαρη μακρια απο τη χωρα του μπουζουκιου του ξενυχτιου με χρι τα χαραματα και του ψευτοσνομπαροκλαμπινγκ.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Λοιπόν... Και εμένα με πιάνει ένα κάτι τα Σαβαττόβραδα και μάλιστα τώρα που δεν είμαι και σε σχέση, αλλά νομίζω ότι αυτό μου συμβαίνει γιατί σκέφτομαι ότι αν ήμουν σε σχέση θα περνούσα καλύτερα από ότι τώρα που δεν είμαι (που δεν είναι και εντελώς παράλογο, αλλά είναι μια λανθασμένη σκέψη μου, γιατί αν είσαι μέσα σου καλά, μπορείς να περνάς καλά και χωρίς σχέση, με φίλους ή μόνος κλπ).

    Επίσης νομίζω ότι με επηρεάζουν σε αυτό το θέμα και άπειρα λαικά τραγούδια που μου έχουν αποτυπωθεί στο μυαλό από παιδική ηλικία, όπως πχ. το φωτιά στα σαββατόβραδα της Άντζελας και το Σάββατο του Μαζώ.

    Αλλά το θέμα με την Νέμεση δεν το νιώθω. Διότι η Νέμεσις είναι το επακόλουθο της Ύβρεως. Και την ύβρη δεν την κάνει αυτός που μένει, αλλά αυτός που εγκαταλείπει...

    Οπότε Νέμεση δεν έχω, απλά μια μελαγχολία, μια γλυκιά θλίψη. Γιατί... όπως μου θύμισε τώρα και ένα άλλο τραγούδι, το Γράμμα του Μάλαμα... Χωρίς αυτή τη σκοτεινιά... τα χρόνια μένουν άδεια... (Βέβαια αυτό μιλάει για Κυριακές, αλλά τεσπα...)

  12. #27
    Quote Originally Posted by Obsessed View Post
    Απλά η γενική της λέξης πολυετής,είναι πολυετούς
    Σημειώθηκε.Ευχαριστώ.

    Αν αντεχεις να ζεις χωρις ηλιο χωρις θαλασσα χωρςι φραπεδια και ταβλι, χωρις ντολμαδακια και παστιτσιο, με ψιλοξενερωτους τυπαδες και με ενα ψιλορατσισμο, θα περασεις ζαχαρη μακρια απο τη χωρα του μπουζουκιου του ξενυχτιου με χρι τα χαραματα και του ψευτοσνομπαροκλαμπινγκ.
    Αυτός ο ήλιος και η φράπα.Δηλαδή ώρες ώρες αναρωτιέμαι γιατί να μας απασχολεί ότι η χώρα είναι στο χείλος του γκρεμού.Αφου έχουμε φράπα ήλιο τάβλι και δεν είμαστε ξενέρωτοι.Χαλάλι τα δις και τα τρις.


    Και εμένα με πιάνει ένα κάτι τα Σαβαττόβραδα και μάλιστα τώρα που δεν είμαι και σε σχέση,
    Αυτό που αναφέρεις είναι και η ουσία του thread.Αυτές τις ψυχολογικές εξισώσεις ήθελα να μοιραστούμε και να εξετάσουμε.

    Μια γενικότερη απάντηση.Σκοπός μας δεν είναι να απαλλαγούμε απο το αρνητικό αυτό συναίσθημα που περιέγραψα στην αρχή θίγοντας την ποιότητα της διασκέδασης της ημέρας 'Σάββατο' αλλά κυρίως,πως αυτή λόγω της ευρείας αποδοχής απο τον πολύ κόσμο ως 'ημέρα διασκέδασης' μπορεί έχοντας ως αιχμή του δόρατος αυτή την εξίσωση (σβ=διασκέδαση) να επηρεάσει αρνητικά την ψυχολογία κάποιου/ας που δεν μετέχει του πανυγηριού.Επειδή βλέπω ότι σε αρκετά σημεία αναφέρεστε επι προσωπικού,να σας πώ ότι εγώ το πόρισμα για την δικιά μου αντίδραση προς όλο αυτό το έχω βγάλει και έχω απομυθοποιήσει - όπως πολύ σωστά έχετε κάνει και ορισμένοι - σε αρκετό βαθμό την έννοια αυτή.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξα 'θύμα' αυτού του στερεότυπου στο παρελθόν,γεγονός που με έκανε να αισθάνομαι άσχημα.Και μην κολλάμε στις λέξεις και στις καταστάσεις.Θα μπορούσε κάλλιστα να ίσχυε κάτι άλλο όπως τις γιορτές τύπου χριστουγέννων και προτωχρονιάς όπου η αίσθηση της μοναξιάς γίνεται αφόρητη για πάρα πολλούς ανθρώπους λόγω ότι αυτές οι μέρες έχουν εξισωθεί στην συνείδηση τους ως ημέρες ανθρώπινης επικοινωνίας και επαφής γενικότερα.Είναι κάποιες συγκεκριμένες λοιπόν καταστάσεις,που είτε μέσω παλαιότερων βιωμάτων είτε μέσω παγιωμένων στερεότυπων μπορούν και μεταβάλλουν την ψυχική μας διάθεση.Δεν εξετάζουμε αν είναι σωστό ή λάθος,ορθό ή παράλογο,εξετάζουμε σε πόσες παρόμοιες ή εντελώς διαφορετικες καταστάσεις συμβαίνει.
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 12:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •