Το χασίς 20 φορές πιο βλαβερό από το τσιγάρο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 87
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σοουμι δε χαι, οταν λες οτι απαγορευεται για πολιτικους λογους τι εννοεις?

  2. #32
    Κεράσι, αν θες μια καλή και σαφή απάντηση στην ερώτηση σου θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=5-BGQzHHNiM
    Πιστεύω ότι θα στα πει καλύτερα απο εμένα, και τα άτομα τ οποία μιλούν σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις κι εμπειρίες απο εμένα.
    Αν θελήσεις να το συζητήσουμε αφού το δεις ειμαι στη διάθεσή σου! Αν πάλι έχεις κάτι να μου προτείνεις εσύ θα χαρώ να το ψάξω!

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    σιγουρα ειναι πολυ βλαβερο ειδικα για την ψυχικη υγεια του ανθρωπου,δεν το συζητο,μιλαω εκ πειρας...

  4. #34
    Αυτό είναι ρε παιδιά που μου τη δίνει. Αυτό το "σίγουρα". Τι πείρα έχεις; Πολλοί έχουν, δε λένε όλοι τα ίδια, διότι δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση καθότι όλοι είναι διαφορετικοί, έχουν άλλες συνθήκες ζωης κλπ. Άρα η πείρα του καθένα δεν αποτελεί απόδειξη για τίποτα απο μόνη της. Αν όμως το 90% εστω έχει κοινή εμπειρία κάτι γίνεται. Εγώ ξέρω πάνω απο 25 άτομα σε Πανεπιστήμια μέχρι και μεγάλους ανθρώπους επαγγελματίες οικογενειάρχες που τους αρέσει και καπνίζουν χασίσι και δεν εχουν επιπτώσεις στην υγεία τους απ' όσο μου έχουν πει. Ψυχοσωματικές.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Show_Me_The_High_Road View Post
    ασε μας κι εσύ μωρε τρολ.. αν έχεις κατι με ουσια να πεις μίλα, όλοι σε ακουμε να μιλάς άνευ ουσίας. Ότι εχω διαβασει δικό σου ήταν τετοιο χάσιμο χρόνου, που βαρεθηκα κ να μαι ευγενική. ωωωωχουου!
    καλα πλακα μας κανεις τωρα? τι μας λες τωρα οτι ειμαστε φτιαγμενοι για να περνουμε χασις? ελεος εχω ακουσει τοσα και τοσα αλλα κατι τετοιο δεν εχω ξανακουσει.. μαλον εσυ εισαι το τρολ αυτο που λες ηταν τελειος αστοχο.ολοι εδω μεσα συμφωνουν οτι ειναι επιβλαβες μονο εσυ το λες αυτο.

  6. #36
    Δεν είπα κάτι τέτοιο. Αν έχεις δυσκολία στην ανάγνωση φώναξε κάποιον να σε βοηθήσει. Και αν βρεθεί ένας καλός και έρθει -ο άμοιρος- ρώτα τον τι σημαίνει η λέξη άστοχο, και θα σου δείξει όλα τα posts σου. ΟΛΑ ομως!

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by sun_night View Post
    για να σου μιλάει ενας χρήστης κάνναβης 10 ετών πάει να πεί οτι τα λεγόμενα του έχουν καποια αξία αντίθετα με τις δικές σου μπούρδες περί ενεσούλας ..
    Δεν θα έβλαπτε να διάβαζες πιο προσεκτικά τι έγραψα. Τώρα αν έγραψα όντως ‘μπούρδες’… εεε τι να κάνουμε, τόσες γράφτηκαν σε αυτό το θέμα, δικαιούμαι κι εγώ μία! Φφφφ….. :rolleyes:

    Ξέρεις, η εμπειρία σου είναι σεβαστή, αλλά είναι ΜΟΝΟ η δική σου εμπειρία και μόνο κατά δική σου δήλωση και μάλιστα σε ένα ανώνυμο φόρουμ. Ελπίζω να μην πιστεύεις ότι οι υπόλοιποι συνομιλητές έπεσαν από τον ουρανό ή έζησαν στη γυάλα… δεν έχεις μόνο εσύ το προνόμιο της εμπειρίας, έχει κι ο καθένας τη δική του. Κι ελπίζω να κατανοείς πως μπορεί τα συμπεράσματα των άλλων να διαφέρουν από τα δικά σου.

    Επίσης, έχω μια απορία: άνοιξες ένα άλλο θέμα όπου λες για άγχος, κατάθλιψη, εμμονές, τικ που σε ταλαιπωρούν χρόνια. Και σε παλιότερο θέμα πριν δύο χρόνια έλεγες ότι είχες κυκλοθυμία, όρεξη για τίποτα, απώλεια μνήμης. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πω ότι όλο αυτό προκλήθηκε ή επιδεινώθηκε ή και βελτιώθηκε ή οτιδήποτε άλλο από την φούντα. Αλλά δεν νομίζεις ότι θα ήταν καλό να το διερευνήσεις χωρίς προκατάληψη και χωρίς να είσαι μέσα στην άρνηση για οτιδήποτε αρνητικό σχετικά με τη χρήση κάνναβης? Τα πάντα είναι αλληλένδετα και αλληλεπιδρούν και δεν νομίζω ότι είναι βοηθητικό να αφήνουμε απέξω, στο απυρόβλητο, μια πάγια συνήθεια και μια ουσία που συστηματικά προσλαμβάνουμε.. Δικαίωμα σου είναι φυσικά, αλλά για εμένα, όταν κάτι μας ταλαιπωρεί πολύ και χρόνια, καλό είναι να είμαστε έτοιμοι να δοκιμάσουμε αλλαγές σε πολλά και διάφορα, κι οπωσδήποτε όχι μόνο σε όσα μας συμφέρουν.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Show_Me_The_High_Road View Post
    Ο λόγος που ανέφερα τα ενδοκαναβοκύτταρα ήταν μόνο για να εξηγήσω ότι η ουσία του THC δεν είναι τόσο ξένη και βλαβερή για τον οργανισμό όσο την παρουσιάζουν. Συμφωνώ στο ότι ο οργανισμός "προέβλεψε" και έχει ότι χρειάζεται. Κι όμως πολλές φορές δε λειτουργεί σωστά και μπορούμε να επέμβουμε θετικά, όπως κάνουμε στην κατάθλιψη με τη σεροτονίνη ας πούμε, που δεν είναι καν σε γλάστρα!!
    Δεν προέτρεψα κανέναν να κάνει χρήση, αυτό που θέλησα να κάνω με τα γραφόμενα μου είναι να ενημερώσω και να προβληματίσω πάνω σε κάτι στο οποίο ειλικρινά θεωρώ ότι υφιστάμεθα προπαγάνδα. Προσωπικά θεωρώ το χασίς όπως όλα τ' άλλα φυσικά συστατικά, αυτό προσπαθώ να σας δώσω να καταλάβετε. Το κρέας π.χ. μας κάνεις καλό σε κάποια θέματα, όμως σε κανέναν δε θα έκανε καλό να φάει 2 αρνιά. Κανένας όμως δεν απαγόρευσε την πώληση αρνιών!!
    Καθαρά πολιτικά τους συμφέρει αυτή η ουσία να είναι παράνομη, το πιστεύω ειλικρινά. Οι συγκρίσεις που παρέθεσα έγιναν ακριβώς για να σας προβληματίσω. Πώς είναι δυνατόν να επιτρέπεται κάτι το οποίο σε κάνει βίαιο, προκαλεί άρση αναστολών, σου καταστρέφει το συκώτι και ένα κάρο άλλα, αλλά το χασίς όχι; Τ αλκοόλ "μαστουρώνει" πιο "βλαβερά" απο το χασίς.
    Δε θέλω να χάσω άλλο το χρόνο μου, υπάρχουν και άνθρωποι που αντι για ερωτηματικό πάνω απο τα κεφαλάκια τους, έχουν παρωπίδες στα μάτια.
    Αν υπάρχει κάποια σοβαρή και τεκμηριωμένη απόδειξη ότι η κάνναβης ΠΡΟΚΑΛΕΙ -όχι χειροτερεύει, γιατί πολλά νόμιμα ναρκωτικούλια το μπορουν αυτό, μέχρι και τα ίδια τα αντικαταθλιπτικά- ψυχώσεις και τέτοια, θα χαρώ να την ακούσω και γιατί όχι; να αναθεωρήσω!
    Κι όμως είναι πέρα για πέρα ξένη για τον οργανισμό… γιατί όπως σου είπα και πιο πριν, και για τα οπιοειδή υπάρχουν αντίστοιχα νευρικά κύτταρα. Τι σημαίνει λοιπόν αυτό? Μπορείς να πεις αντίστοιχα ότι το όπιο και τα παράγωγα του δεν είναι ξένα και βλαβερά για τον οργανισμό? Φυσικά δεν θα σου πω ότι η κάνναβη είναι τόσο πια βλαβερή και καταστροφική, τουλάχιστον όσο αφορά σημαντικά προβλήματα σωματικής υγείας και την επιβίωση, πχ δεν θα πεθάνεις ποτέ από ‘υπερβολική δόση’. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από την προσωπική φιλοσοφία – ή και τις προσωπικές αυταπάτες του καθενός, το πώς θα αντιληφθεί και θα αξιολογήσει ως ‘βλαπτική’ ή ως ωφέλιμη την κάνναβη.

    Υποθέτω ότι δεν θεωρείς τον εαυτό σου με παρωπίδες, αλλά με ερωτηματικά. Τότε, θα ήταν καλό να σκεφτείς κι ίσως να αμφισβητήσεις τις θεωρίες περί σεροτονίνης και αντικαταθλιπτικών. Υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες πάνω σε αυτό. Και btw, βεβαίως και υπάρχουν ουσίες που προέρχονται από φυτά στη γλάστρα και μπορούν να έχουν πολύ θετική ή και θεραπευτική επίδραση στην κατάθλιψη.
    Επιπλέον, για να επέμβουμε θετικά σε μια κατάσταση, χρειάζεται πρώτα να είμαστε βέβαιοι για το ποια είναι αυτή και μετά να χρησιμοποιήσουμε προϊόντα που παράγονται μέσα από ελεγχόμενες διαδικασίες, σε μετρήσιμες δοσολογίες και σε σταθερή βάση. Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει με την κάνναβη.

    Θα μου πεις, θα συνέβαινε εάν δεν ήταν απαγορευμένη. Οκ εδώ μαζί σου. Δεν είμαι υπέρ των απαγορεύσεων και συμφωνώ ότι υπάρχουν απείρως πιο βλαπτικές ‘νόμιμες’ ουσίες. Και επιπλέον είναι άλλο η χρήση κι άλλο η κατάχρηση κι η εξάρτηση. ΑΛΛΑ όπως οι πολιτικοί και τόσα άλλα ‘νόμιμα’ κυκλώματα έχουν συμφέροντα, άλλα τόσα συμφέροντα έχουν κι όσοι διακινούν οποιεσδήποτε μη νόμιμες ουσίες.

    Τέλος, φυσικά και δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι ΠΡΟΚΑΛΕΙ ψυχώσεις κλπ. Δεν είναι δυνατόν να υπάρξει τέτοια απόδειξη, γιατί τα ψυχικά νοσήματα είναι πολυπαραγοντικά. Σπανιότατα υπάρχει ξεκάθαρη συσχέτιση (ούτε καν αιτιακή σχέση) με έναν και μοναδικό παράγοντα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς καλά θα κάνουμε αν βάλουμε μέσα στη ζωή μας μια (ακόμα) ουσία περιμένοντας τις ‘αποδείξεις’. Εξάλλου δεν είναι καθόλου ασήμαντο το να χειροτερεύει μια κατάσταση ή να ενισχύει μια προδιάθεση – άσε που πολλές φορές δεν γνωρίζουμε καν ποια προδιάθεση μπορεί να έχουμε. Και τέλος, δεν υπάρχει καμία έρευνα που να δείχνει ξεκάθαρα θετική επίδραση σε μακροχρόνιους και συστηματικούς χρήστες φούντας του ‘εμπορίου’. Α, και για τους ‘επαγγελματίες οικογενειάρχες’ που λες σε άλλο μήνυμα και ‘απ’ όσο σου έχουν πει’ είναι μια χαρά κι ας καπνίζουν… καταλαβαίνεις υποθέτω βρε show_me, ότι πάσχει μεθοδολογικά πάααρα πολύ η ‘έρευνα’, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί εντέλει να ισχύει και το ακριβώς αντίθετο.

  9. #39
    Εγώ καταλαβαίνω όσα είπες απόλυτα. Ελπίζω να κατάλαβες κι εσύ τι εννοώ! Στα αιματοκυκλικά που έπαιρνα έλεγε στις οδηγίες πως μπορεί να προκαλέσουν τάσεις αυτοκτονίας ή να τις ενισχύσουν, γι αυτό το ανέφερα. Ότι θέλουμε να έχυμε υπο έλεγχο κατ' εμέ, πρέπει να είναι νόμιμο. Αυτό προσπαθώ να πω. Επίσης προσπάθησα με τα γραφόμενα μου να βάλω τους αναγνώστες σε μια διαδικασία αμφισβήτησης για το κατά πόσο αυτά που γνωρίζουν είναι πραγματικότητα! Φαντάζομαι παρατήρησες Μαρίνα38 πόσο απόλυτες απόψεις έπεσαν στο τραπέζι.
    Ελπίζω να εγινα κατανοητή. Και τονίζω άλλη μία φορά, Κανέναν Δεν Προέτρεψα Να Κάνει Χρήση.
    Σταυρώστε με δηλαδή!! (δεν αναφέρομαι σε σένα Μαρινα38)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν και δηλητηρια που ειναι απολυτως φυσικα συστατικα . Το επιχειρημα οτι "βγαινει" απο τη φυση αρα ειναι οκ δεν στεκει. Ειναι παρανομο ενω το αλκοολ ειναι κοινωνικα αποδεκτο.

    Τι σημαινει αυτο? Οτι το αλκοολ μπορει να ειναι ή οχι χειροτερο αλλα δεν προκειται να εχεις τραβηγματα με μια λογικη καταναλωση του , δεν προκειται να "τραβιεσαι" με τους ψαγμενους φιλους και να κανονιζεις τις παρεες σου με βαση του πως θα τη πιεις.

    Το χασις ισως να μην εχει μεγαλη σωματικη εξαρτηση αλλα εχει αρκετα απο ψυχολογικης πλευρας. Εαν σκεφτεσαι πχ ας δω καποια ταινια αλλα ας κανω ενα τσιγαρο πιο πριν για να την δω με αλλο ματι ή και σε αλλες δραστηριοτητες ας τις κανω εχοντας πιει ενα τσιγαρο και γινεται πλεον life style τοτε υπαρχει προβλημα.

    Παλια ημουν υπερ της νομιμοποιησης του αλλα τωρα ειμαι πιο σκεπτικιστης. Ενα υπερ ειναι οτι δεν προκειται να βρεθεις μπλεγμενος με το νομο και δεν απομονωνεσαι κατα καποιο τροπο κοινωνικα.


    Αλλα υπαρχουν και αλλα κριτηρια στα οποια εχω ελλειπη γνωση.

    Για παραδειγμα , ενας που οδηγει υπο την επιδραση χασις μπορει φυσωντας ας πουμε σε ενα μηχανημα (δηλαδη με ευκολο τροπο) να παει φυλακη ή να του κοψουν το κολο ως πρεπει οπως γινεται με το αλκοολ ή θελει ειδικη εξεταση?

    Οσον αφορα τις ψυχωσεις συμφωνα με ερευνες υπαρχει καποια σχεση με το χασις που αυξανει τις πιθανοτητες να πυροδοτηθει η ασθενεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #41
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Υπαρχουν και δηλητηρια που ειναι απολυτως φυσικα συστατικα . Το επιχειρημα οτι "βγαινει" απο τη φυση αρα ειναι οκ δεν στεκει. Ειναι παρανομο ενω το αλκοολ ειναι κοινωνικα αποδεκτο.

    Τι σημαινει αυτο? Οτι το αλκοολ μπορει να ειναι ή οχι χειροτερο αλλα δεν προκειται να εχεις τραβηγματα με μια λογικη καταναλωση του , δεν προκειται να "τραβιεσαι" με τους ψαγμενους φιλους και να κανονιζεις τις παρεες σου με βαση του πως θα τη πιεις.

    Το χασις ισως να μην εχει μεγαλη σωματικη εξαρτηση αλλα εχει αρκετα απο ψυχολογικης πλευρας. Εαν σκεφτεσαι πχ ας δω καποια ταινια αλλα ας κανω ενα τσιγαρο πιο πριν για να την δω με αλλο ματι ή και σε αλλες δραστηριοτητες ας τις κανω εχοντας πιει ενα τσιγαρο και γινεται πλεον life style τοτε υπαρχει προβλημα.

    Παλια ημουν υπερ της νομιμοποιησης του αλλα τωρα ειμαι πιο σκεπτικιστης. Ενα υπερ ειναι οτι δεν προκειται να βρεθεις μπλεγμενος με το νομο και δεν απομονωνεσαι κατα καποιο τροπο κοινωνικα.


    Αλλα υπαρχουν και αλλα κριτηρια στα οποια εχω ελλειπη γνωση.

    Για παραδειγμα , ενας που οδηγει υπο την επιδραση χασις μπορει φυσωντας ας πουμε σε ενα μηχανημα (δηλαδη με ευκολο τροπο) να παει φυλακη ή να του κοψουν το κολο ως πρεπει οπως γινεται με το αλκοολ ή θελει ειδικη εξεταση?

    Οσον αφορα τις ψυχωσεις συμφωνα με ερευνες υπαρχει καποια σχεση με το χασις που αυξανει τις πιθανοτητες να πυροδοτηθει η ασθενεια.
    Τα δηλητήρια έχουν κάποια θετική χρήση και παρ' όλα αυτά απαγορεύονται?
    Το επιχείρημά σου για το αλκοόλ προσωπικά δε με βρίσκει σύμφωνη καθ' ότι εχω φίλους που βγαίνουν για να πιουν ξύδια να μεθύσουν και να μιλήσουν, όπως κάνουν κ όσοι καπνίζουν χασίς.
    Και δεν το θεωρώ κακό. Όσο για τα τραβήγματα, δες κάποιον που πίνει κάθε μέρα αλκόολ πως καταντά κ δες και τον χασικλή. Η δική μου εμπειρία -και έχω σκληρη απο το αλκοόλ- μου λέει χίλιες φορές χασίς αντί για οινοπνευματούχα.

    Μεγάλη σωματική εξάρτηση;; Συγνώμη. Καμία σωματική εξάρτηση. Όσο για το ψυχολογικό συμφωνώ. Σκέψου πόσες ψυχολογικές εξαρτήσεις έχουμε όμως και κανείς δεν το κάνει θέμα.

    Συμφωνώ επίσης εν μέρη και στο θέμα του life style που αναφέρεις, διότι μη όντας νηφάλιος σε όλα αυτά πλεόν διαστρευλώνεται κάπως η πραγματικότητα σου. Όμως έχε υπ όψην σου πως και το αλκοόλ και ο καφές και το τσιγάρο ακόμα και η τηλεόραση που δεν είναι ουσία είναι όλα θέμα life style. Όλοι γουστάρουμε ποπ κορν με την ταινία -και μη μου πεις τα ποπ κορν δε μαστουρώνουν, νομίζω καταλαβαίνεις το πνεύμα μου- οι περισσότεροι καφέ με τσιγάρο ή καφέ στην καφετέρια.. με νιώθεις?

    Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια μέθοδος ικανή να προβλέψει κάτι τέτοιο αν και το εύχομαι. Απο την άλλη, έχουμε διαστημικούς σταθμούς εκεί έξω. Ένα τέτοιο μηχάνημα δε θα υπάρχει;

    Στην κατακλίδα σου θα με βρεις σύμφωνη. Μόνο μου είναι συγκεκριμένες οι περιπτώσεις με συγκεκριμένη χρήση σε συγκεκριμένους ασθενείς και σε συγκεκριμένες περιστάσεις.
    Ακριβώς το ίδιο μπορει να κάνει κ το νόμιμο αλκοολάκι !

    Τι να σας πω ρε παιδιά.. Έχω δοκιμάσει και τα 4. Καφέ τσιγάρο αλκοόλ χασίς. Λιγότερο κακό έκρινα το χασίς κι ας είναι παράνομο. Λαμβάνοντας υπ όψην ψυχοσωματικούς παράγοντες.
    Τα άλλα 3 τα μισώ ειλικρινά. Ακόμα κ τον καφέ αφου πλέον χωρίς, -συμπαθάτε με- αλλά ούτε τουαλέτα δεν πάω κανονικά. Το χόρτο το βρήκα λιγότερο επιβλαβές -για να μην πω καθόλου διότι δεν θα είχα απόλυτο δίκιο- απ όλα τους.
    Επιλογή σας το αν θα κάνετε ή οχι. Γενικά το καλύτερο κατ' εμέ είναι να παραμένουμε όσο πιο καθαροί και υγιείς μπορούμε. Εγώ το μόνο που δε θέλω είναι τα ψέματα και η παραπληροφόρηση. Και με λύπη μου βλέπω πολύ χαλασμένο τηλέφωνο να πέφτει και δεν μπορω ν μην το πω, ειδικά όταν αντιλαμβάνομαι πως είναι θέμα ημιμάθειας και όχι προμελετημένου ψεύδους, οφείλω να μιλήσω.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το επιχείρημά σου για το αλκοόλ προσωπικά δε με βρίσκει σύμφωνη καθ' ότι εχω φίλους που βγαίνουν για να πιουν ξύδια να μεθύσουν και να μιλήσουν, όπως κάνουν κ όσοι καπνίζουν χασίς.


    Εγω ειπα επιλεκτικες παρεες βασει της συνηθειας του να πιουν χασις , δεν ειναι καθολου το ιδιο με αυτο που αναφερεις.

    Όσο για το ψυχολογικό συμφωνώ. Σκέψου πόσες ψυχολογικές εξαρτήσεις έχουμε όμως και κανείς δεν το κάνει θέμα.


    Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου πχ λενε οτι η κοκαινη προκαλει μεγαλη ψυχολογικη εξαρτηση....εξαιρετκα μεγαλη ... ε ας μην το κανουμε θεμα μιας και υπαρχουν πολλες ψυχολογικες εξαρτησεις συμφωνα με τα λεγομενα σου.

    Τι να σας πω ρε παιδιά.. Έχω δοκιμάσει και τα 4. Καφέ τσιγάρο αλκοόλ χασίς.
    Τα τρια απο αυτα που αναφερεις προσωπικα δεν ξερω κανενα που να μην τα εχει δοκιμασει αν και σιγουρα θα υπαρχουν καποιες σπανιες περιπτωσεις. Οσο για το χασισι το εχει δοκιμασει και αυτο μεγαλη μεριδα του πληθυσμου.

    Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια μέθοδος ικανή να προβλέψει κάτι τέτοιο αν και το εύχομαι. Απο την άλλη, έχουμε διαστημικούς σταθμούς εκεί έξω. Ένα τέτοιο μηχάνημα δε θα υπάρχει;


    Δεν καταλαβαινω και τη λογικη εδω... εαν γινεται πχ με εξεταση αιματος ή ουρων σε ειδικα εργαστηρια δεν ειναι κατι που μας καλυπτει.

    Δεν καταλαβαινεις τη διαφορα φαινεται νομιμου - παρανομου και κοινωνικα αποδεκτου στη συγκεκριμενη περιπτωση.

    Και 1000 φορες χειροτερο να ειναι το αλκοολ εχει καθιερωθει στην κοινωνια και ειναι νομιμο , οποτε δεν εχεις τις συνεπειες που εχεις με το χασις.

    Ειναι λογικο αυτο?

    Δεν εχει καμμια σημασια ισως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Show_Me_The_High_Road Εμφάνιση Μηνύματος
    .... ή το τεράστιο ψέμμα για τα εγκεφαλικά κύτταρα, αφού παίδες έχουμε μέχρι κ τα λεγόμενα "ενδοκαναβοϋδή" κύτταρα φτιαγμένα να αντιδρούν θετικά στον οργανισμό με την πρόσληψη του THC βασικού συστατικού της φου- που οι κυβερνήσεις την κυνηγούν τόσο. ...
    ειχα καπιον φιλο που για αρκετα χρονια καπνιζε χασις συστηματικα και τελικα οχι μονο δεν αντεδρασε θετικα οπως ακουσον ακουσον λες αλλα τελικα στο τελος μου ειπε μετα απο αρκετα χρονια οτι χρειαζετε ψυχιατρο τωρα πιος απο τους δυο πρεπει να διαβασει καλυτερα τι γραφει εγω η εσυ?

    Ο λόγος που ανέφερα τα ενδοκαναβοκύτταρα ήταν μόνο για να εξηγήσω ότι η ουσία του THC δεν είναι τόσο ξένη και βλαβερή για τον οργανισμό όσο την παρουσιάζουν
    αρα δεν ειναι γιαννης ειναι γιαννακης αυτο μας λες..απο ποτε δημιουργηθηκε ο ορος ενδοκαναβοκυταρα?
    λογαριασμός μου διαγράφηκε και μπλοκαρίστηκε την ίδια στιγμή λόγω "διάδοσης προσβλητικού ή κατακριτέου παεριεχομένου"
    αρα αυτο σημαινει οτι σχεδον ολοι διαφωνουν μαζι σου μεχρι και το facebook

  14. #44
    ...show me.. .θα μείνω στη σύγκριση που έκανες μεταξύ αλκοολ και χασις.
    Μου θυμίζει το αιώνιο (αφελές) επιχείρημα όσων κάνουν χρήση: "καλύτερα ένα τσιγάρο μαύρο, παρά ένα κανονικό".
    Είναι σα να μιλάμε για καλή ή για κακή βλάβη.
    Ολα είναι εξαρτητικά βοηθήματα και ανάλογα το που τα φτάνει ο καθένας κάνει και τη μεγαλύτερη ζημιά στον εαυτό του και τη ζωή του.
    Λες πχ, "βγαίνουν και πίνουν ποτά για να διασκεδάσουν".
    Γιατί πρέπει κάποιος να πιει κατι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για να διασκεδάσει, να δει ταινία, μπάλα? γιατί ένας άνθρωπος να μη μπορεί να διασκεδάσει χωρίς ...βοηθήματα?
    Αν κάτσεις και το σκεφτείς, όλες οι εξαρτήσεις έχουν τον ίδιο παρανομαστή: την αποφυγή της πραγματικότητας, την προσωρινή φυγή, αλλά δυστυχώς το ίδιο τίμημα με διαφορετικό πρόσωπο.
    Στην ίδια κοινωνία ζούμε, όλοι έχουμε παραδείγματα για να έχουμε άποψη, και δυστυχώς καμία εξάρτηση δεν αποδεικνύεται αθώα όσο και αν αυτό μας βολεύει.

  15. #45
    Παιδιά ότι είχα να δηλώσω το δήλωσα. Είναι μάταιο προφανέστατα. Πέσατε να με φάτε και δεν με καταλάβατε ακόμα.
    Και σχετικά με αυτό που είπα για τους διαστημικούς σταθμους, μπορεί να εφεύρουν ενα μηχανάκι σαν αυτο που μετράνε το ζάχαρο και έτσι με δοσοληψία να ελεγχουν την κατάσταση. Γι αυτό το ανέφερα σαν παράδειγμα ότι η τεχνολογία έχει τρελή πρόοδο, άρα κάτι μπορει να υπάρχει.
    Μου ανοίξατε τα μάτια. Πλεόν ξερω ότι η κοινωνία ενστερνίζεται με πάθος αυτά που τα κεφάλια την ποτίζουν απ τη γέννα. Είχα σκοπό να πω τη γνώμη μου γι αυτό σε πολύ κόσμο με χαρτιά και βίντεο και αποδείξεις, στο Πανεπιστήμιο μου και αλλού, μόνο και μόνο για την αδικία της κατάστασης αλλά εσείς με προ φυλάξατε απο χάσιμο χρόνου φαιάς ουσίας και μη σου πω και απ το να μου λερώσουν το όνομα. Ευχαριστώ πολύ γι αυτό, δεν έχω κάτι άλλο να σας απαντήσω εγώ σχετικά με την "εξαρτησιογόνα και καταστρεπτική κάνναβη" (Jeasus) βγείτε και στους δρόμους με πανό και διαδηλώστε κατά της μπας και σώσετε τον κόσμο απο ψυχώσεις και εξάρτηση.
    Πολύ καλημέρα σας!

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συστηματική Χρήση Χασίς
    By lorem ipsum in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2012, 21:16
  2. ΕΧΩ ΧΩΡΙΣΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ
    By despoinageo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 24-01-2012, 19:10
  3. Replies: 6
    Last Post: 23-11-2010, 11:12
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΧΑΣΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ
    By boubourina in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 100
    Last Post: 04-03-2009, 16:25
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •