ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Γνωρίζει κανείς αν παρέχεται πουθενα δωρεάν ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία ή έστω με συμβολική τιμή?Τα ασφαλιστικά ταμεία καλύπτουν ψυχοθεραπείες?

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κάποια ταμεία, καλύπτουν ένα ποσό από κάθε συνεδρία.
    Επικοινώνησε με το ταμείο σου για να μάθεις. Το κάθε ταμείο απαιτεί διαφορετική διαδικασία και δικαιολογεί διαφορετικό ποσό.
    Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία πάντως -παγκοσμίως- δεν είναι από τις αγαπημένες των ταμείων, μιας και είναι μακρόχρονη και κοστοβόρα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Το περίεργο dodoni θα ήταν το αντίθετο.....Εδώ σε βασικά παθολογικά ζητήματα και πάλι τα ταμεία κολλάνε σε χαζές διαδικασίες...... \'Ωρες - ώρες σκέφτομαι ότι αν τα χρήματα που δίνω χρόνια τώρα στο <<άρρωστο>> ΙΚΑ , τα έδινα στην ιδιωτική ασφάλεια υγείας που έχω .......θα γλίτωνα από πολλές συγχύσεις που έχω τραβήξει για .......σχεδόν ανούσιες ενοχλήσεις.......πόσο μάλιστα για τις όποιες πιο σοβαρές προκύψουν βραχυπρόθεσμα...........:(:(

    Άσε το θέμα αυτό καλύτερα να μην το ποιάνουμε σε συζήτηση...........:(:(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    pantos kai to racistiko me tis idiotikes asfaleies einai oti dyskola kalyptoun i den kalyptoun psihiatriatriki nosileia kai therapeia...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    3
    προτιμω να γραφω με το ψευδωνυμο βαλεριανα. ειναι ενα βοτανο που σε καποια περιοδο της ζωης μου με ειχε βοηθησει πολυ. ολα για μενα ξεκινησαν το 2000. οι γιατροι συνεδεσαν μια ερωτικη απογοητευση που ειχα με καταθλιψη. ομως τα γεγονοτα που ακολουθησαν το 2004 οδηγησαν στη σωστη διαγνωση. διπολικη διαταραχη. αυτη τη στιγμη που σας γραφω αναρρωνω απο επεισοδιο μανιας και προσπαθω να ξεγλιστρησω απο την καταθλιψη. δεν ειναι ευκολο οπως πολλοι γνωριζετε. η ιστορια μου ειναι μεγαλη και θα ηθελα να ανταλλαξω αποψεις με ανθρωπους που πασχουν απο διπολικη διαταραχη. καλο κουραγιο σε ολους μας!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    3
    προτιμω να γραφω με το ψευδωνυμο βαλεριανα. ειναι ενα βοτανο που σε καποια περιοδο της ζωης μου με ειχε βοηθησει πολυ. ολα για μενα ξεκινησαν το 2000. οι γιατροι συνεδεσαν μια ερωτικη απογοητευση που ειχα με καταθλιψη. ομως τα γεγονοτα που ακολουθησαν το 2004 οδηγησαν στη σωστη διαγνωση. διπολικη διαταραχη. αυτη τη στιγμη που σας γραφω αναρρωνω απο επεισοδιο μανιας και προσπαθω να ξεγλιστρησω απο την καταθλιψη. δεν ειναι ευκολο οπως πολλοι γνωριζετε. η ιστορια μου ειναι μεγαλη και θα ηθελα να ανταλλαξω αποψεις με ανθρωπους που πασχουν απο διπολικη διαταραχη. καλο κουραγιο σε ολους μας!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    καλως ορισες βαλεριανα στην παρεουλα μας!
    εγω δεν υποφερω απο δ.δ. αλλα μεσα στο φορουμ εχουμε ορισμενα ιδιαιτερα αξιολογα μελη που εχουν την ιδια ασθενεια με σενα!παντως οσων αφορα το καταθλιπτικο κομματι της αθενειας μπορω να σε καταλαβω απολυτα γιατι τον προηγουμενο αυγουστο-σεπτεμβριο περασα ενα διμηνο σοβαρο καταθληπτικο επεισοδιο:(
    κουραγιο και καλη αναρρωση να εχεις!
    και παλι καλως ορισες!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    καλως την μασ...:):)
    ..καλη αναρρωση...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    3
    ευχαριστω ολους οσους απαντησαν στο μηνυμα μου. η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακομη καταλαβει πως ακριβως λειτουργει το forum. βρισκομαι τωρα σε ενα σταδιο που ελεγχω την κατασταση μου. το μονο που μου διαφευγει τον ελεγχο ειναι η αδρανεια, η μη κινητοποιηση που με πιανει. εχει και καποιος αλλος αυτο το συμπτωμα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    γεια σου βαλεριάνα,

    διπολικός είμαι και το σύμπτωμα που λες παρουσιάζεται όταν αρχίζω και πέφτω και το έχω σε μόνιμη βάση όταν πια έχω πέσει. εγώ αναρρώνω από καταθλιπτικό επεισόδιο. καλλίτερα άνοιξε ένα δικό σου θέμα όμως γιατί εδώ είμαστε οφφ τόπικ και γράψε μας αν θέλεις την ιστορία σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ....ααααα .....κλασικο φαινομενο βαλεριανα μου.. ατιμη αδρανεια.....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    και ποιος δεν περνάει στιγμές που όλα του φαίνονται βαριά κι ασήκωτα...
    από ένα βρώμικο πιάτο για πλύσιμο στο νεροχύτη, έως μια μικρή βόλτα μέχρι το περίπτερο...
    όντως είναι άσχημο σύμπτωμα.
    όμως ίσως ένας τρόπος είναι να κόβεις αυτό που έχεις να κάνεις σε μικρές μπουκίτσες!
    να κάνεις δηλαδή μικρά βήματα: ας πούμε δε θες να πλύνεις τώρα τα πιάτα, ή να ντυθείς, μα ίσως άντε να πας να δεις, όότταν ντυθείς, τι θα βάλεις...
    έτσι παρασύρεσαι σε διαδικασίες που σιγά-σιγά σε φέρνουν προς κάποια πράξη...
    βλακείες λέω πάλι;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    σόρρυ που ξαναμπαίνω...
    σήμερα είχα ραντεβού με το γιατρό μου. κάνω ψυχανάλυση εδώ και κάμποσα χρόνια. σήμερα ήταν μια δύσκολη μέρα.
    δεν δεν δεν...
    νιώθω ότι αυτό με εκφράζει: δεν είμαι καλή μάνα, δεν είμαι καλή σύζυγος, δεν κάνω καλά τη δουλειά μου, δεν δεν...
    ένα δεν που γδέρνει.
    πολλά δεν που ξεγυμνώνουν. να δούμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    εσυ ελενη μου μας λες δεν δεν δεν και γω σου απανταω \"εισαι εισαι εισαι\"

    εισαι πανεξυπνη
    εισαι ψυχουλα
    εισαι ετοιμολογη
    εισαι ευχαριστη στην διαδικτυακη παρεα
    και πολλα πολλα ακομη \"εισαι εισαι εισαι!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by iwanna
    εσυ ελενη μου μας λες δεν δεν δεν και γω σου απανταω \"εισαι εισαι εισαι\"

    εισαι πανεξυπνη
    εισαι ψυχουλα
    εισαι ετοιμολογη
    εισαι ευχαριστη στην διαδικτυακη παρεα
    και πολλα πολλα ακομη \"εισαι εισαι εισαι!!!!!
    ...εισαι φιλη μου...
    ..εισαι πολυ υπευθυνη(υπερβολικα ισωσ)
    ..εισαι γενναια...
    ..εισαι δυνατη...
    ..εισαι ζωντανη...
    ..εισαι πολυ πιο υγιεισ νοητικα απο πολλυυυυυ κοσμο που ξερω..κι ενοω αυτουσ που ολοι θεωρουν υγιεις....
    ..εισαι στοργικη μαμα..
    ...καλη μαγειρισσα..:P
    ..εισαι πολυτημη...
    ..εισαι μη αντικαταστησιμη...
    ...εισαι καλη...
    ..εισαι εννδιαφερουσα....

    ..εισαι αληθινη..κι ασ εισαι φοβισμενη...

    και ναι εισαι ολα αυτα..... ακου εκει.. μην ακουω αηδειεσ...πονανε τα αυτια μου....στην συγκεκριμενη..τα ματια μου...:P

    δεν κανει καλη δουλεια αυτοσ ο ψυχοθεραπευτησ τι να πω....

    σ αγαπω πολυ.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •