η ανασφάλεια με τρελαίνει.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    η ανασφάλεια με τρελαίνει.....

    καλησπέρα νομίζω πως ο τίτλος τα λέει όλα.....είχα καταφέρει να τη ξεφορτωθώ....όποιος έχει περάσει από αυτό το στάδιο ξέρουν πόσο πολύ υποφέρει κάποιος από αυτό....με επηρεάζουν τα πάντα....ένα έργο που θα δω ένα βιβλίο που θα διαβάσω....όλα μου φέρνουν εικόνες που μου δημιουργούν άσχημα συναισθήματα.....μπορεί το προηγούμενο βράδυ να έχω περάσει υπέροχα αλλά μόλις τελειώσει το βράδυ κ πρέπει να γυρίσω σπίτι με πιάνουν οι ανασφάλειες μου....μήπως έκανα κάτι λάθος,μήπως έκανα κάτι που πίεσε τον άλλον....είναι στιγμές που τρελαίνομαι....!!!!!!τι να κάνω?????????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μινα ποσο χρονων εισαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    είμαι 20 χρονών....γιατί???

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    20
    τι ειδους ανασφαλειες εχεις μινα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    οι ανασφάλειες μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι φοβάμαι μήπως φύγουν από κοντά μου οι άνθρωποι που αγαπάω....ότι κάτι θα κάνω κ θα τους κάνω να φύγουν από κοντά μου...φοβάμαι πολύ........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Mina θα πρεπει να προσπαθησεις να αποβαλεις αυτες τις ανασφαλειες σου.Δεν ξερω με ποιον τροπο μπορεις να το κανεις αυτο.Ισως να σε βοηθουσε το να σκεφτεσε οτι εισαι μονη και οτι προσπαθεις να τα βγαλεις περα μονη.Τι θα συμβει τοτε?Πως θα το αντιμετωπιζες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    έχω μπει στη διαδικασία να το σκεφτώ.....όταν το σκέφτομαι όταν είναι πρωί ή έχει γίνει κάτι μέσα στο σπίτι που με κάνει να με πιάσει κάποια κρίση τότε νιώθω πραγματικά ότι μπορώ να τα καταφέρω κ μόνη μου....όταν όμως είναι βράδυ τότε άστα να πάνε τότε πραγματικά νιώθω σαν μωρό που δεν μπορεί να κάνει βήμα μόνο του....όταν είμαι καλά ψυχολογικά νιώθω πως μπορώ να κάνω τα πάντα...τώρα μου είπε η μαμά μου πως θα μου πληρώσει τη συνδρομή στο γυμναστήριο ελπίζω να το κάνει μήπως κ καταφέρω με αυτόν τον τρόπο να φτιάξω κάπως τη διάθεση μου αλλά κ την αυτοπεποίθησή μου......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    έχω μπει στη διαδικασία να το σκεφτώ.....όταν το σκέφτομαι όταν είναι πρωί ή έχει γίνει κάτι μέσα στο σπίτι που με κάνει να με πιάσει κάποια κρίση τότε νιώθω πραγματικά ότι μπορώ να τα καταφέρω κ μόνη μου....όταν όμως είναι βράδυ τότε άστα να πάνε τότε πραγματικά νιώθω σαν μωρό που δεν μπορεί να κάνει βήμα μόνο του....όταν είμαι καλά ψυχολογικά νιώθω πως μπορώ να κάνω τα πάντα...τώρα μου είπε η μαμά μου πως θα μου πληρώσει τη συνδρομή στο γυμναστήριο ελπίζω να το κάνει μήπως κ καταφέρω με αυτόν τον τρόπο να φτιάξω κάπως τη διάθεση μου αλλά κ την αυτοπεποίθησή μου......

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    ο λόγος είναι ότι μπορεί να κάνω κάτι που δεν τους αρέσει κ να φύγουν από κοντά μου.....να με απορρίψουν.....το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ τους φόβους μου,οι οποίοι φουντώνουν την ανασφάλεια μου....κάποια στιγμή με τη βοήθεια ειδικού τα είχα καταφέρει αλλά επειδή σταμάτησα τις επισκέψεις λόγο οικονομικού μετά από αρκετούς μήνες ξαναήρθαν το ίδιο ισχυροί με τότε....!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εξέτασε την πιθανότητα οι τύψεις να είναι απλά τρόπος διατήρησης της ζωής σου σε ένα στάτους που σε έχει εγκλωβίσει. Γιατί η ερώτηση, τι κερδίζω με αυτό που σκέφτομαι, δεν είναι πάντα σίγουρο πως θα απαντηθεί με τα προφανή. Οι τύψεις στη συγκεκριμένη πιστεύω πως υποβοηθούν το περιβάλλον να σε καταπιέσει, ένα, αφού εσύ θα κάνεις προσπάθειες υπό την πίεσή τους να είσαι αρεστή, καλή, αγαπητή. Όχι, δεν είναι το ζητούμενο να σε αγαπάνε οι πάντες. Ακριβώς για το λόγο αυτό έγραψες πως πιστεύεις πως θα τα καταφέρεις ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ, που σε βοήθησε να νιώσεις θυμό. Εσύ το περιέγραψες ως κρίση. Ο θυμός είναι και μεγάλη κινητήρια δύναμη, και μοχλός ελευθερίας.

    Μπορείς να κάνεις προσπάθειες εξουδετέρωσης των αρνητικών συναισθημάτων όταν γίνεσαι πιο τολμηρή, και ο τρόπος είναι με το να εκθέτεις τον εαυτό σου σε περισσότερες συγκρούσεις, δίχως να προσπαθείς μετά να σε "φτιάξεις" με επιταγές συμμόρφωσης. Για παράδειγμα, σκέψου το εξής. Εφόσον γράφεις πως ένας φόβος είναι μην φύγουν από κοντά σου οι άνθρωποι που αγαπάς, τότε η φράση "οι άνθρωποι που με αγαπούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δε θα έφευγαν απλά γιατί εγώ είμαι η αληθινή μου Εαυτή".
    Ένα. Μετά, " οι άνθρωποι που με αγαπούν πραγματικά χαίρονται όταν εγώ είμαι αυθόρμητη" και τέτοιες φράσεις που σου βάζουν ένα άλλο πλαίσιο να κινείσαι στις διαπροσωπικές σου επαφές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. φοβος και ανασφαλεια..
    By ridickaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 31-05-2012, 10:58
  2. ΄Αγχος και ανασφάλεια για τη ζωή?
    By Konstantinoss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-02-2012, 21:54
  3. Ανασφάλεια
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-01-2011, 01:02
  4. Γιατι ο ερωτας μας τρελαινει θεραπευτικα...
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-08-2009, 22:40
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •