Όταν δεν έχεις βιώσει κάτι άσχημο,φαντάζεσαι υποθετικά προβλήματα?...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Όταν δεν έχεις βιώσει κάτι άσχημο,φαντάζεσαι υποθετικά προβλήματα?...

    Είμαι 21 ετών,στα 22.Όλα μέχρι τώρα στη ζωή μου ήταν πολύ όμορφα,πάρα πολύ καλή παιδική ηλικία,έχω υπέροχους γονείς κ αδερφό,κατοικίδιο μαζί μου πάντα για 12χρόνια τώρα,πέρασα στη σχολή που ήταν πρώτη μου επιλογή και τα πάω καλά,έχω καλή εμφάνιση,με συμπαθούν εύκολα,αποπνέω μια προστατευτική διάθεση γενικά,η πρώτη μου σχέση είναι με κάποιον που μ αγαπάει πολύ,εδώ και σχεδόν 2 χρόνια,είχα την ευκαιρία να αποκτήσω κολλητή-ές,αλλά δεν ήξερα πως έπρεπε να φερθώ,εντούτοις έχω και τώρα καλές φίλες,απλώς όχι κάποια που να νιώθω κολλητή μου,όπως θα ήθελα.
    Είμαι υπερπροστατευμένη απο την οικογένειά μου,κάτι που δεν μου αρέσει,αλλά έχω βολευτεί κάπως και διαιωνίζεται,τελειομανής,α γχώδης πολύ(σε σημείο να επισκευτώ ψυχολόγο),και, σύμφωνα με τον ψυχολόγο,έχω ναρκισσιστικές τάσεις.
    Ώς προς τις φίλες μου,είχα κολλητή μονάχα στην παιδική-εφηβική ηλικία,που απο δικό μου λάθος χάλασε.Έκτοτε,ένιωθα ανίκανη να έχω κολλητή,ήθελαν αρκετές κοπέλες να κάνουμε παραπάνω παρέα,αλλά πάντα άφηνα τις άλλες να με παίρνουν,χανόμουν για μέρες,δεν απαντούσα στα τηλέφωνα.Γενικότερα,φέρομα ι σαν μωρό ως προς όλους,οπότε κάποια στιγμή κουράζονταν να με νταντεύουν.Πλέον έχω βελτιωθεί κάπως ως προς αυτό,έχω φίλες τις οποίες θέλω να κρατήσω και προσπαθώ κ εγώ,χωρίς όμως να νιώθω κολλητή μου κάποια,κάτι που μου λείπει.
    Στους γονείς μου φέρομαι ακόμη σαν μωρό.Ξέρω οτι με αγαπάνε όπως και να 'χει και δεν προσπαθώ.Δεν συζητάω πολύ μαζί τους,αλλά τους αγαπάω,κ ξέρω οτι κ αυτοί το ίδιο.
    Στο φίλο μου,έχω δώσει πολλή προσοχή.Έχει κάνει πολλή υπομονή μαζί μου,είναι 11 χρόνια μεγαλύτερος και φέρομαι και σ αυτόν σαν μωρό,σαν να με μεγαλώνει τώρα,που παραιτήθηκαν οι γονείς μου.Φαντάζομαι συνέχεια προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν,ξέρω οτι δεν είναι λογικά,αλλά τα πλάθω μόνη μου ,στεναχωριέμαι κ σκέφτομαι"λες να μην είναι έτσι τελικά?"είμαι καχύποπτη,χωρίς να μου δώσει δικαίωμα.Μου χει πει οτι δεν περνάει καλά μαζί μου,γιατί το κάνω πολύ συχνά.Με στεναχωρεί αυτό,αλλά όταν σκέφτομαι κάτι,θέλω να το λέω,για να σταματήσω να το σκέφτομαι,ενώ ξέρω απο την αρχή οτι δεν ισχύει.Είναι σαν να θέλω να έχω αμφιβολίες.Το κάνω για όλους αυτό,και για μένα.Πολύ πιο έντονα όμως για το φίλο μου.Δεν είναι τόσο ανασφάλεια,βλακεία είναι.Έχουμε μαλώσει πολλές φορές,θέλει να με χωρίσει,εγώ του λέω οτι θα αλλάξω,δεν το πιστεύει,αλλά κάνει υπομονή,για λίγο ακόμη.
    Το θέμα είναι οτι ξέρω οτι αν χωρίσουμε,θα με επηρεάσει πολύ αρνητικά,θα νιώσω πολύ άσχημα και ίσως την επόμενη φορά να φέρομαι καλύτερα.
    Εγώ όμως θέλω να αλλάξω τώρα,δεν ξέρω όμως,νιώθω οτι μπορεί να μην μπορώ...
    Έχει ζήσει κανείς κάτι τέτοιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Από αυτά που λες, μοιάζει σαν να έχεις μια πολύ όμορφη ζωή. Πολλές φορές οι άνθρωποι που δεν έχουν ουσιαστικά προβλήματα, προσπαθούν να δημιουργήσουν μόνοι τους πρόβλημα στον εαυτό τους, να αυτοσαμποτάρονται.

    Προσπάθησε να ευχαριστηθείς και να ζήσεις την ευτυχία σου και να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις συνεχώς. Σου αξίζει η ευτυχία που ζεις γιαυτό ζήστην τώρα που μπορείς.

    Πρόσεχε με τον φίλο σου, γιατί σου δείχνει σημάδια ότι αν δεν αλλάξεις θα φύγει, και μετά θα χτυπάς το κεφάλι σου. Ειδικά με την διαφορά ηλικίας που έχετε, σίγουρα χρειάζεται περισσότερη ωριμότητα εκ μέρους σου.

    Είσαι μικρή ακόμα, αλλά προσπάθησε να φαίρεσαι σαν ενήλικας, ανέλαβε ευθύνες, μην περιμένεις να σε νταντεύουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    ο ανθρωποσ ειναι γεννημενοσ για να εχει προβληματα αν δεν εχει τα δημιουργει τελοσ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Γεια σου εξτριμ!

    Οτιδήποτε θα σου πω είναι καθαρά από αυτό που βλέπω εγώ οκ? Μπορεί και να κάνω λάθος, εσύ ξέρεις όμως καλύτερα από μένα. Αυτό λοιπόν που βλέπω σε σένα, σύμφωνα με την περίληψη που έκανες για τη ζωή σου, είναι οτί περιμένεις πολλά από τους γύρω σου και σαν να τεμπελιάζεις να κάνεις κάτι γι αυτούς. Τεμπελιάζεις σε βαθμό να δημιουργείς προβλήματα χωρίς να υπάρχουν. Πρόσεχε γιατί είναι πολύ εύκολα να πάθεις εμμονές και άμα κολλήσει κάτι στο μυαλό δύσκολο να βγει γι αυτό απέφυγε να φαντάζεσαι προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Όσο για τον ψυχολόγο σου για να σου λέει για ναρκισσιστικές τάσεις κάτι θα ξέρει..

    Δούλεψε με τον εαυτό σου προτού γίνει το κακό...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    εισαι λιγο καλομαθημενο ε;.. και λιγο κακομαθημενο...
    τυχερουλι... ποσο θα ηθελα κι εγω καποιος να με καλοκακομαθει...... κι ας κραταγε και μια εβδομαδα.. συμβιβαζομαι και με μια μερα...
    λοιπον σοβαρα τωρα.. εχεις τοσα ομορφα πραγματα στην ζωη σου και σου ευχομαι απο καρδιας να τα εχεις για παντα.. μη ζητας να δεις και την αλλη πλευρα,δεν θα σου αρεσει.
    ασε τους αλλους να σε νταντευουν χωρις γκρινιες και ναζακια... γιατι δεν ξερεις αυριο τι ξημερωνει,απολαυσε το κοριτσι μου...
    ευχομαι παντα,πεταλουδιτσες,αστερα κια και μαργαριτουλες......(κυρ ριολεκτω...δεν σε ειρωνευομαι)

  6. #6
    ρώτα πόσοι/πόσες απ εδώ θα ήθελαν να είναι στη θέση σου! βιωνεις αυτο που λένε κορεσμός, τα έχεις όλα.
    Εισαι όμως ανήσυχος άνθρωπος, δεν σε ικανοποιεί πλεον το ότι τα έχεις όλα έτοιμα, επιζητάς να σου δημιουργηθούν καταστάσεις, προβλήματα για να διοχετεύσεις σ' αυτα το κάτι σαν μορφη ενεργειας που κρυβεις μέσα σου, το να ξεπερνας και να λύνεις δυσκολες καταστασεις. ίσως ξυπνα μεσα σου κατι σαν ανθρωπινο ένστικτο, χωρις προβλήματα να αγωνίζεσαι να τα λύσεις λείπει το χρώμα από τη ζωη, λείπει ένα κομμάτι της ζωης και νοιωθεις ελλειψη πληρότητας έστω κι αν κατα τα λοιπα τα εχεις όλα.
    Οι καταστασεις για τις οποιες μιλας δεν υπάρχουν στην δικη σου πραγματικότητα, εσύ με τη φαντασία σου προσπαθεις να τις πλάσεις ως τετοιες πάνω στους άλλους και τους συμπεριφέρεσαι λες και όντως υπάρχουν και προσπαθεις εσυ να το λύσεις, διοχετευοντας μ΄αυτο τον τροπο την ενεργεια που κρυβεις μεσα σου πιστευοντας ότι καλύπτεις μ αυτο τον τροπο το κενο από την ελλειψη πληροτητας μεσα σου, μονο που γι αυτους δεν υπάρχει τίποτα και το αποτελεσμα παρεξηγησεις.
    κάποιες φορες που νοιωθουμε πως τα έχουμε όλα αυτο μας κανει να νοιωθουμε πως δεν έχουμε την αναγκη των φίλων γι αυτο τους θεωρουμε περιττους και τους αποφευγουμε, γι αυτο άτομα με ναρκισσιστικες τασεις ειναι μόνοι και δεν τους ενοχλει αυτο.
    βρες χομπι που εχουν ως χαρακτηριστικό τη δημιουργία και τον κοπο ώστε να διοχετευεις εκεί τη δημιουργικότητα σου. γινε πιο απλή, πιο δεκτικη και προσιτη στους άλλους. μαθε να διαχωριζεις στη σκέψη σου τα φανταστικά σενάρια και τις χωρις ερεισμα στην πραγματικοτητα καχυποψίες σαν εσωτερική παρατηρηση και ακολουθως απομάκρυνε τα από τη συμπεριφορα σου προς τους άλλους.
    γιάννης

Similar Threads

  1. όταν μιλάει το ποτό...ή όταν γίνεσαι ρεζίλι...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 30-11-2012, 17:55
  2. Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα
    By deleted-member30-03 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 59
    Last Post: 22-04-2012, 01:11
  3. οταν παντα κατι λειπει..
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 23:15
  4. τρεμω ασχημο ονειρο παλι αμαν
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2010, 22:20
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 09:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •