ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΟΥ 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΟΥ 3

    Το θεμα που ανοιγω δεν σχετιζεται με το γνωστο sequel ταινιων τρομου, αλλα με κατι που εχω παρατηρησει κ εχει συμβει 3 φορες κ δεν ξερω πως να το εξηγησω κ θα ηθελα την αποψη σας κ αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο. λοιπον απο μικρη εχω μια "ιδιαιτερη" σχεση με το θεμα του θανατου. δεν με τρομαζει αλλα αντιθετα με γοητευει κ μου αρεσει να ψαχνομαι σχετικα με αυτο κ να διαβαζω διαφορετικες προσεγγισεις. εχω προσπαθησει απειρες φορες να φανταστω την ιδανικη κηδεια κ τη δικη μου μαλιστα καθως κ ποιο τραγουδι θα παιζει κτλ ας μην μπω σε λεπτομερειες. αν κ ειμαι αγνωστικιστρια εχω διαβασει απειρα βιβλια με προσεγγισεις διαφορετικων θρησκειων για το θεμα αυτο, αλλιως το αντιμετωπιζει η ορθοδοξη εκκλησια, αλλιως η βουδιστικη, η επιστημη πιο ορθολογιστικα κτλ. επισης θεματα που σχετιζονται με τη μετα θανατον ζωη κ αν υπαρχει την ευθανασια τη διακοπη μηχανικης υποστηριξης κτλ. ας μην επεκταθω νομιζω καταλαβατε. το μακαβριο κ gothic στοιχειο με ελκει καθως κ τα νεκροταφεια που μου βγαζουν ενα δεος. το θεμα ποιο ειναι τωρα εχω προσεξει επι 3 φορες να μιλαω τυχαια για θανατους με αλλα ατομα κ να μιλαω με ενθουσιασμο για το θεμα αυτο κ την επομενη μερα να πεθαινει καποιος γνωστος η συγγενης χωρις να μιλαω συγκεκριμενα για το προσωπο. συγκεκριμενα : 1) Περυσι το καλοκαιρι ελεγα στη μανα μου για θανατους πτωματα κτλ κ μου ελεγε αυτη "σκασε" κ την ρωταω σε μια φαση "αν ξαφνικα πεθαινε καποιος δικος σου που αγαπας πολυ πως θα ενιωθες?" κ "πιστευεις πως οταν καποιος που υποφερει απο μια αρρωστια πεθαινει οτι "λυτρωνεται"? κ βεβαια αυτη μου ελεγε σταματα αυτες τις κουβεντες. λοιπον την επομενη μερα πεθαινει ενας θειος μου (απο την πλευρα της μανας μου) ο οποιος επι 6 χρονια ηταν κατακοιτος μετα απο εγκεφαλικο. οκ καποια στιγμη θα πεθαινε αλλα εκεινη τη μερα μετα απο τη συζητηση αυτη ???
    2) Περυσι στο εαρινο εξαμηνο στο τελευταιο μαθημα της εξεταστικης ημουν την προηγουμενη μερα τσιτωμενη κ φωναζα οτι δεν θα γραψω καλα κ οτι ειναι δυσκολη η σχολη κ απ την αλλη δεν πρεπει να ειμαι αχαριστη γιατι υπαρχουν ατομα που ειναι στα νοσοκομεια κ απο στιγμη σε στιγμη θα πεθανουν κ τι δεν θα διναν για να εχουν μια σχολη, κ πως αραγε να νιωθει καποιος που ξερει οτι σε λιγο καιρο θα πεθανει. την επομενη μερα με το που γυρναω σπ τη σχολη βλεπω τον μπαμπα μου στενοχωρημενο κ δεν μιλιοτανε. ρωταω την μανα μου τι επαθε αυτος? κ μου λεει πεθανε το ανηψακι του σημερα ( το οποιο ηταν επι χρονια σε νοσοκομειο ειχε σοβαρο προβλημα με λευχαιμια τεσπα ειχε κανει χημειοθεραπειες κτλ κ δεν βοηθησανε) εγω επαθα σοκ εννοειται.
    3 ) Το τελευταιο κ πιο προσφατο νοσηλευτηκα προσφτατα στο παθολογικο στο ιπποκρατειο η εισαγωγη μου εγινε βραδυ λοιπον στο διπλανο θαλαμο ηταν μια γιαγια η οποια ηταν σε ασχημη κατασταση κατακοιτη χεζοταν πανω της κτλ κ οι νοσοκομες δεν ασχολιοντουσαν μαζι της καθολου κ την κακολογουσαν κ λεω στην αδερφη μου "η καημενη η γιαγια δεν εχει συνοδο εχει κ αυτες τις ηλιθιες που της μιλανε ασχημα θα την πεθανουνε στο τελος κ τι συμπεριφορα ειναι αυτη στα νοσοκομεια πρεπει δλδ πρωτα να πεθανει ο ασθενης κ μετα να ασχοληθουνε'? κ λοιπον το πρωι που ξυπνησα ακουω κατι για νεκροτομεια κτλ τηλεφωνα μια γυναικα κορη της να κλαιει οι γιατροι να λενε ζωη σε λογου σας, η γιαγια παιδια ειχε πεθανει. Μαλιστα ειδα που την περασανε απο το διαδρομο σε ενα σιδερενιο φορειο σκεπασμενη με ασπρο σεντονι, μονο το ποδι της φαινοτανε. αυτην την εικονα δεν θα την ξεχασω ποτε.

    την αποψη σας. σας εχει τυχει κατι παρομοιο? αλλα κ απ την αλλη ρε παιδια αμα ηταν με ενα λογο να πεθαινει ο κοσμος θα ειχε αφανιστει ο μισος πλανητης !
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    γεια σου Λάκρυ. Τυχαία περιστατικά είναι αυτά που σου έτυχαν. Δεν πέθαναν οι άνθρωποι επειδή μίλησες εσύ για το θάνατο. Και εμένα μου έχει τύχει, σε πολύ χειρότερη φάση από τη δική σου, με ανθρώπους που αγαπούσα. Όπως λες και εσύ, δεν πεθαίνουν οι άνθρωποι από ένα λόγο. Αλοίμονο...τότε πραγματικά είναι σα να έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας. Το λέω αυτό γιατί εγώ είμαι αγχώδης και νομίζω ότι αν βήξω θα συμβεί κανένας σεισμός σε κάποιο μέρος του κόσμου χαχαχαχα By the way εγώ είμαι χριστιανή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω μεχρι το λυκειο πηγαινα κανονικα εκκλησια κατηχητικο κτλ να φανταστεις εχω κ φωτογραφιες κ τις βλεπω κ λεω πως ημουνα γαμωτη μου.. στο λυκειο εκανα την επανασταση τη μεγαλη κ μεσα σε ολα τα υπολοιπα εγινα φανατικα αθεη. πλεον δεν ειμαι κατι χωρις να το ψαξω πρωτα κ προτιμω ν κραταω μια πιο μετριοπαθη σταση που ομως εμπεριεχει αμφισβητηση.. κι εγω αγχωδης οσο δεν παει ασε το αγχος σε κανει να βλεπεις κ να φανταζεσαι τρελα πραγματα.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Εγω μεχρι το λυκειο πηγαινα κανονικα εκκλησια κατηχητικο κτλ να φανταστεις εχω κ φωτογραφιες κ τις βλεπω κ λεω πως ημουνα γαμωτη μου.. στο λυκειο εκανα την επανασταση τη μεγαλη κ μεσα σε ολα τα υπολοιπα εγινα φανατικα αθεη. πλεον δεν ειμαι κατι χωρις να το ψαξω πρωτα κ προτιμω ν κραταω μια πιο μετριοπαθη σταση που ομως εμπεριεχει αμφισβητηση.. κι εγω αγχωδης οσο δεν παει ασε το αγχος σε κανει να βλεπεις κ να φανταζεσαι τρελα πραγματα.
    δεν εχει σημασια που δεν πιστευεις πια, ηδη εισαι δηλητηριασμενη με προκαταληψεις και φοβιες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    δεν εχει σημασια που δεν πιστευεις πια, ηδη εισαι δηλητηριασμενη με προκαταληψεις και φοβιες
    μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? με γνωριζεις προσωπικα, εχεις συζητησει μαζι μου, σου εχω πει τις αποψεις μου κ βγαζεις το συμπερασμα οτι εχω προκαταληψεις ???
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? με γνωριζεις προσωπικα, εχεις συζητησει μαζι μου, σου εχω πει τις αποψεις μου κ βγαζεις το συμπερασμα οτι εχω προκαταληψεις ???
    δεν ειναι αναγκη, οταν ανοιγεις θεμα κανεις ταυτοχρονα και τοποθετηση που δειχνει ποιες ειναι οι αποψεις σου και χωρις να τις λες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    δεν ειναι αναγκη, οταν ανοιγεις θεμα κανεις ταυτοχρονα και τοποθετηση που δειχνει ποιες ειναι οι αποψεις σου και χωρις να τις λες
    ρε φιλε για χαλαρωσε λιγο.. το να λες εσυ οτι εχω προκαταληψεις δεν παει να πει οτι εχεις κ δικιο.. ειναι απλα η αποψη σου οκ σεβαστη.. οπως κ εγω εχω την δικη μου κ εχω καθε δικαιωμα να την γραφω.. οποιου δεν του αρεσει δεν ειναι υποχρεωμενος να την διαβαζει.. τεσπα let s agree to disagree..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ρε φιλε για χαλαρωσε λιγο.. το να λες εσυ οτι εχω προκαταληψεις δεν παει να πει οτι εχεις κ δικιο.. ειναι απλα η αποψη σου οκ σεβαστη.. οπως κ εγω εχω την δικη μου κ εχω καθε δικαιωμα να την γραφω.. οποιου δεν του αρεσει δεν ειναι υποχρεωμενος να την διαβαζει.. τεσπα let s agree to disagree..
    το να αναρωτιεσαι αν μπορεις να προβλεπεις τον θανατο η και να τον προκαλεις με ασχημες σκεψεις ειναι απομειναρι απο την θρησκευτικη σου ανατροφη, δειχνει μια λαχταρα για το υπερφυσικο. Τουλαχιστον αυτο βλεπω στους προβληματισμους σου. Δεν ειπα να μην εκφραζεσαι πουθενα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    το να αναρωτιεσαι αν μπορεις να προβλεπεις τον θανατο η και να τον προκαλεις με ασχημες σκεψεις ειναι απομειναρι απο την θρησκευτικη σου ανατροφη, δειχνει μια λαχταρα για το υπερφυσικο. Τουλαχιστον αυτο βλεπω στους προβληματισμους σου. Δεν ειπα να μην εκφραζεσαι πουθενα...
    ναι την εχω αυτη τη λαχταρα για τις αναζητησεις αυτες.. αλλα το ζητουμενο ειναι να μην τις συνδεω με γεγονοτα κ καταστασεις πιστευω
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ναι την εχω αυτη τη λαχταρα για τις αναζητησεις αυτες.. αλλα το ζητουμενο ειναι να μην τις συνδεω με γεγονοτα κ καταστασεις πιστευω
    φταινε μαλλον οι γονεις σου, μπορει να σου ελεγαν διαφορα τετοια για εκφοβισμο οταν ησουν μικρη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    φταινε μαλλον οι γονεις σου, μπορει να σου ελεγαν διαφορα τετοια για εκφοβισμο οταν ησουν μικρη
    με το φαι μου λεγανε οτι αμα δεν το φαω ολο θα ρθει ο μπαμπουλας να με παρει κ τετοιες μαλακιες.. κ να μην κανω σεξ γιατι οι προγαμιαιες σχεσεις ειναι αμαρτια κ τετοιες μαλακιες.. αλλα ποτε δεν τα δωσα σημασια ουτε φυσικα τα ακολουθησα λολ.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    με το φαι μου λεγανε οτι αμα δεν το φαω ολο θα ρθει ο μπαμπουλας να με παρει κ τετοιες μαλακιες.. κ να μην κανω σεξ γιατι οι προγαμιαιες σχεσεις ειναι αμαρτια κ τετοιες μαλακιες.. αλλα ποτε δεν τα δωσα σημασια ουτε φυσικα τα ακολουθησα λολ.
    σημασια εχει πως σου μενουν τυψεις και φοβοι, αλλα και αλλαζει και ο τροπος που σκεφτεσαι και κατανοεις το περιβαλλον

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    σημασια εχει πως σου μενουν τυψεις και φοβοι, αλλα και αλλαζει και ο τροπος που σκεφτεσαι και κατανοεις το περιβαλλον
    α καλα οτι ειμαι a mess of insecurities ειναι αληθεια αλλα με παιδευουν πολυ γαμωτο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. μετα τον θανατο τι?
    By μαρια1999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 19-05-2012, 20:15
  2. ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ
    By MOONFLOWER in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 136
    Last Post: 20-01-2010, 22:36
  3. Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο?
    By _Marianna_ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-02-2009, 00:21
  4. κοντά στο θάνατο..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 20-06-2008, 13:14
  5. φοβάμαι τον θάνατο
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-06-2008, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •