Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε σχέσεις όταν δεν είμαστε καλά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε σχέσεις όταν δεν είμαστε καλά;

    Παιδιά πώς να ξεμπλέξω με ένα τύπο που βλέπω συνέχεια στο δρόμο στη γειτονιά μου και κάτι έχει ξεκινήσει; Αυτός είναι πολύ επίμονος κι εγώ πολύ ευάλωτη. Μου αρέσει αρκετά αλλά για διάφορους λόγους δεν θέλω να μπλέξω μαζί του. Τον φοβάμαι κιόλας. Ή φοβάμαι τον εαυτό μου μήπως λόγω αβουλίας ξανασυναντηθώ μαζί του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by stirixi View Post
    Μου αρέσει αρκετά αλλά για διάφορους λόγους δεν θέλω να μπλέξω μαζί του. Τον φοβάμαι κιόλας.
    Για ποιον λογο τον φοβασαι?Bλεπεις κατι στην συμπεριφορα του ή εχεις ακουσει για αυτον πραγματα, που σε κανουν να πιστευεις οτι ειναι επικινδυνος?


    Οπως και να εχει οταν δεν θελουμε επαφες με καποιον το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να τον αποφευγουμε.Και εννοειται οτι δεν πρεπει να του δωσεις το τηλεφωνο σου ή το Facebook ή να μαθει που μενεις.Μπορεις να του πεις και τα κλασσικα,οτι πχ μολις βγηκες απο μια σχεση και δεν νιωθεις ετοιμη κλπ και μετα να κοψεις επαφες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Γιατί να πει ψέμματα? Να πει την αλήθεια οτί δλδ δεν νιώθει καλά για να προχωρήσει μαζί του. Stirixi δεν χρειάζεται να καταφεύγεις σε διάφορες δικαιολογίες κλπ. το καλύτερο είναι να είσαι ειλικρηνής και σε σένα και σε αυτόν. Αν δεν είμαστε καλά μέσα μας δεν είναι καλό να κάνουμε σχέση.. αυτό το πιστευω ακράδαντα! Πιστεύω οτί καταλαβαίνεις τον λόγο. Ή όχι? :)
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Μάλλον κι εγώ αυτής της γνώμης είμαι: Αν δεν είσαι καλά, δεν θα είσαι καλά μέσα σε νέα σχέση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    η αν ειναι πολυ δυνατοσ ανθρωποσ και σε θελει πολυ να σου σταθει, να σε στηριξει να δυναμωσεισ... υπο την προιποθεση να μην αρπαχτεισ απο πανω του... ο ερωτασ και η αγαπη ειναι θεραπευτικη... αρκει να μην ειναι υπερβολικα τα συναισθηματα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και φυσικα να μην ''κακοποιεισ'' ψυχολογικα την σχεση σασ πολυ..οταν εσυ δεν θα εισαι καλα...δεν σου φταιει ο αλλοσ..ουτε η ιδια η σχεση...γενικα για ολουσ μασ το λεω...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Όταν δεν είσαι καλά δεν μπορείς να προσφέρεις όσα χρειάζεται μια σχέση και δεν είναι εύκολο να καταλαβαίνεις τον άλλον και είναι πιθανό να ζητάς περισσότερα πράγματα που ίσως ο άλλος να μην μπορεί να στα δώσει χωρίς να σημαίνει οτί δεν σε θέλει και δεν σε νοιάζεται. Δεν μιλάω για αγάπη γιατί αναφέρεις το ξεκίνημα μιας σχέσης..
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

Similar Threads

  1. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ Η ΟΤΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΑΣ?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 15:06
  2. Πρεπει να χω κονδυλώματα τι κανουμε?
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 12-11-2011, 18:19
  3. Γιατι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στη δημοσιευση φωτογραφιων εδω.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 01-07-2010, 23:04
  4. Ειμαστε καλα?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2009, 18:06
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •