το τσιγάρο κι εγώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1

    το τσιγάρο κι εγώ

    Η σχέση μου με το τσιγάρο, σχέση μίσους και πάθους. Όπως όλες οι έντονες σχέσεις. Δυστυχώς μου έχει γίνει μια κακή συνήθεια. Το καπνίζω χωρίς ιδιαίτερο λόγο και το κακό είναι πως με ζαλίζει αυτόματα και με ρίχνει πολύ. Μου ρίχνει τη διάθεση δηλαδή. Είμαι που είμαι καταθλιπτική κι έρχεται κι αυτό και με αποκάνει. Κάνω διάφορες τεχνικές για να το ξεπεράσω και νομίζω ότι η πιο πετυχημένη είναι το ότι εξετάζω πολύ προσεκτικά το γιατί καπνίζω σε κάθε περίπτωση. Δηλαδή από άγχος; Πώς μπορώ να ξεπεράσω αυτό το άγχος, είμαι σε παρέες που καπνίζουν; Μήπως να τις αποφεύγω; Έχω πάρει και το ηλεκτρονικό αλλά ενώ στην αρχή με βοήθησε μετά άρχισα πάλι. Έχω μπει και στο σάιτ του icoach . Κι αυτό βοηθάει. Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές;
    Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα να τον ρίχνει το τσιγάρο;
    Last edited by stirixi; 11-06-2012 at 10:39.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Ναι, και ειδικα τώρα καλοκαίρι υποφερω. Κόψτο καλή μου, μαχαίρι, και κάνε άλλα πράγματα. Χωρίς καν να το σκεφτείς, κόψτο, αφου δε το απολαμβάνεις πια.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Αμ δεν κόβεται έτσι εύκολα το άτιμο. Στήριξη, εγώ φτάνω μερικές μέρες να στρίβω 20γρ καπνό και μετά νιώθω σα το ζόμπι, μου τρώει όλη την ενέργεια άσε που μερικές φορές λέω έρχεται το έμφραγμα και έχετε γειά βρυσούλες. Αν βγω για ποτό εκεί είναι που το παίρνει ο διάολος. Τσπ, εγώ βρήκα άκρη με το ηλεκτρονικό αλλά μετά από 2 μήνες χρήσης το σταμάτησα, μέγιστη μλκία μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    δυσκολο θεμα το τσιγαρο!!εγω επι εναν χρονο καπνιζα το πολυ 5 τσιγαρα την ημερα,απο 1.5 πακετο που εκανα..κρατησε ομως μονο εναν χρονο!τωρα παλι καπνιζω περιπου πακετο!αν δεν το κοψεις σπαθι να ξεφυγει ο οργανισμος σου απο την νικοτινη ή ακομα και το μυαλο σου δεν κανεις τιποτα!και εγω καπνιζω με πολλες ενοχες αλλα αυτη την στιγμη εχω μισο εκατομμυριο αγχη,δεν μπορω να πιεσω και για αυτο τον εαυτο μου!ισως να ακουγεται σαν δικαιολογια,αλλα ετσι ειναι!το αφηνω λοιπον για αργοτερα..
    δεν υπαρχουν λυσεις παντως!μια αποφαση ειναι αρκει να το παρεις ζεστα και να το θελεις πολυ!!αν παλι νιωθεις οτι δεν μπορεις,αστο για αργοτερα βρε στηριξη,μην φορτωνεσαι με εξτρα ενοχες! :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    χα,χα..εγω καπνιζω 2 25αρια πακετα την ημερα.. με πισσα 10 και νικοτινη 0.8 ,και καθε πρωι βηχω σαν γερος με καρκινο στους πνευμονες!!!
    κωδικο ονομα:τασακι !
    παντως δυο φορες που το κοψα μαχαιρι και κρατησα 6 μηνες την πρωτη φορα και καπου 4 την δευτερη,μου ρθαν κατι κατακεφαλα... που ετρεξα αμεσως πισω στην αγκαλια του παλιου αγαπημενου μου καπνιστου φιλου.....η τριτη αποπειρα θα ειναι οταν δεν θα μου εχει μεινει μια... αλλα προτιμω να μην φαω παρα να μην εχω τσιγαρα... ελεεινο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Quote Originally Posted by stirixi View Post
    Η σχέση μου με το τσιγάρο, σχέση μίσους και πάθους. Όπως όλες οι έντονες σχέσεις. Δυστυχώς μου έχει γίνει μια κακή συνήθεια. Το καπνίζω χωρίς ιδιαίτερο λόγο και το κακό είναι πως με ζαλίζει αυτόματα και με ρίχνει πολύ. Μου ρίχνει τη διάθεση δηλαδή. Είμαι που είμαι καταθλιπτική κι έρχεται κι αυτό και με αποκάνει. Κάνω διάφορες τεχνικές για να το ξεπεράσω και νομίζω ότι η πιο πετυχημένη είναι το ότι εξετάζω πολύ προσεκτικά το γιατί καπνίζω σε κάθε περίπτωση. Δηλαδή από άγχος; Πώς μπορώ να ξεπεράσω αυτό το άγχος, είμαι σε παρέες που καπνίζουν; Μήπως να τις αποφεύγω; Έχω πάρει και το ηλεκτρονικό αλλά ενώ στην αρχή με βοήθησε μετά άρχισα πάλι. Έχω μπει και στο σάιτ του icoach . Κι αυτό βοηθάει. Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές;
    Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα να τον ρίχνει το τσιγάρο;
    μηπως σε ριχνουν οι τυψεις που καπνισες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    χα,χα..εγω καπνιζω 2 25αρια πακετα την ημερα.. με πισσα 10 και νικοτινη 0.8 ,και καθε πρωι βηχω σαν γερος με καρκινο στους πνευμονες!!!
    κωδικο ονομα:τασακι !
    παντως δυο φορες που το κοψα μαχαιρι και κρατησα 6 μηνες την πρωτη φορα και καπου 4 την δευτερη,μου ρθαν κατι κατακεφαλα... που ετρεξα αμεσως πισω στην αγκαλια του παλιου αγαπημενου μου καπνιστου φιλου.....η τριτη αποπειρα θα ειναι οταν δεν θα μου εχει μεινει μια... αλλα προτιμω να μην φαω παρα να μην εχω τσιγαρα... ελεεινο...
    ακου τασάκι??? .....μαύρη πίσσα θα έπρεπε να είναι το κωδικό σου όνομα η το φουγάρο του τιτανικού χαχαχα 2,5 πακέτα!!!!!!?????? ουαου
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    ακου τασάκι??? .....μαύρη πίσσα θα έπρεπε να είναι το κωδικό σου όνομα η το φουγάρο του τιτανικού χαχαχα 2,5 πακέτα!!!!!!?????? ουαου
    Που εισαι βρε ηλιοτροπιο!!λες να εχω μαυρισμενα πνευμονια?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    ακου τασάκι??? .....μαύρη πίσσα θα έπρεπε να είναι το κωδικό σου όνομα η το φουγάρο του τιτανικού χαχαχα 2,5 πακέτα!!!!!!?????? ουαου
    σορυ 2 των 25 γράφεις αλλά κ πάλι ουάου
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Που εισαι βρε ηλιοτροπιο!!λες να εχω μαυρισμενα πνευμονια?
    βολτίτσες βολτίτσες σε άλλη γη σε άλλα μέρη .Αν έχεις ΤΙ?χουουμορρρρρρρρ κάμεις ας κάμω κ εγώ όχι βρε απλά βηχαλάκι είναι συνέχισε να φουμάρεις σα μαύρος χαχαχαχα (ΦΛΟΥ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΑΓΚΩΤΩ)
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    οταν δεν εχω τσιγαρα ειμαι ικανη να καπνισω και τις γοπες,χεχε...σιχαμενο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    οταν δεν εχω τσιγαρα ειμαι ικανη να καπνισω και τις γοπες,χεχε...σιχαμενο?
    πλάκα κάνεις?ένα από τα ίδια ήμουν κάπνιζα αποτσίγαρα όταν δεν είχα είμαστε ΔΥΟ ΣΙΧΑΜΕΝΕΣ ΧΑΧΑΧΑ
    Last edited by ΗΛΙΑΝΝΑ; 14-06-2012 at 00:20.
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Πωπω....!ποσο ντρεπομαι για μας!!!!:o

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Πωπω....!ποσο ντρεπομαι για μας!!!!:o
    ΤΌΤΕ????????? ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ????
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    μπα θα το κοψω...απο αυριο.. σοβαρα τωρα θα το κοψω καποια στιγμη..μια αποφαση ειναι,και κοστιζει κι ολας το ρημαδι αν και δεν καπνιζω απο τα ακριβα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΣΙΓΑΡΟ
    By theloadingpc in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-10-2011, 13:28
  2. τσιγάρο...
    By arktos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 52
    Last Post: 23-03-2011, 23:59
  3. Τσιγαρο και καταθλιψη
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 13-07-2009, 20:23
  4. Τσιγάρο
    By kallia13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 18-11-2008, 12:57
  5. τσιγαρο stop!
    By pascal in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 03-11-2008, 10:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •