Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    17
    Τι να πω... Θα τα παρω,εξαλλου δεν εχει νοημα να συνεχισω τη ζωη μου ετσι... Το πολυ πολυ να πω στο γιατρο μου να μου γραψει κανα ηρεμιστηκο για τυχον προβληματα τις πρωτες μερες...
    Ραψωδε καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες.
    Και παλι ευχαριστω.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    29
    θα σου απαντησω και γω ελπιζοντας να σε βοηθησω οσο μπορω...
    Πριν χρονια χρειαστηκε και γω να παρω αντικαταθλιπτηκα.
    Ιδιες αποριες και με σενα....Σημερα καποια στριμωγματα και παλι της ζωης με οδηγουν στο να ξαναπαρω.Παλι τις ιδιες αποριες και προβληματισμους εχω και ας εχω ζησει 4 χρονια με ενα χαπι στην τσεπη.
    Καθε μερα και γω κοιταζω το κουτακι και λεω οχι παλι ρε γαμωτο.Ομως δεν γινεται φιλοι μου.Πρεπει να αφησουμε τους δισταγμους.Ειμαστε ατομα που στις δυσκολιες της ζωης ειμαστε περισσοτερο ευαλωτοι.Με το να λεμε οτι μπορουμε μονοι μας το μονο που κανουμε ειναι να διατηρουμε μια κατασταση στασιμη με πολλους κινδυνους να γινουν ακομη χειροτερα τα πραγματα.Δεν ξερω σε βαριες περιπτωσεις τι γινεται.(ο καθενας μας βεβαια στην κατασταση που βιωνουμε θεωρει την δικη του ως την πιο βαρια-ΛΑΘΟΣ!!!!)Τα αντικαταθλιπτηκα σε συνεργασια με καποιον γιατρο οποιες παρενεργειες και αν εχουν το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να βοηθησουν φτανει ποτε να μην ξεχασουμε οτι η δυναμη για να νοιωσουμε καλυτερα ειναι ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
    Σας τα λεει αυτα ενας που δεν πιστευε ποτε οτι θα ξανασηκωθει και να σταθει ξανα στα ποδια του...
    και ομως σηκωθηκα και αν η ζωη μου εφερε και παλι μια σκουντουφλα εγω θα ξανασηκωθω γιατι η ζωη ειναι ΩΡΑΙΑ!!!!

  3. #18
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by spiral_architect
    Εχεις δικιο ραψωδε απλα το θεμα ειναι οτι στη φαση που ειμαι εγω μεχρι και ασπιρινη τρεμω να παρω,φαντασου πως νιωθω για τα αντικαταθλιπτικα. Ο ψυχιατρος ηθελε να με καθησυχασει,η μονη παρενεργεια που μου ειπε ειναι ναυτια....
    Τις ανησυχίες και τους φόβους σου να πάρεις την αγωγή που σου σύστησε ο ψυχίατρος,
    είναι ιδιαίτερα βοηθητικό να τις κουβεντιάσεις είτε με τον ψυχοθεραπευτή σου, είτε με τον ψυχίατρο σου.

    Καλή δύναμη!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Εγω απλα θα σε διαβεβαιωσω σαν σχετικη με το θεμα ότι ειναι ενα πολυ καλο αντικαταθλιπτικο φαρμακο, απο τους καλυτερους αναστολεις επαναπροσληψης σεροτονινης.Για οσους τυχαινει να ξερουν το seropram (σιταλοπραμη), το entact ειναι η \"βελτιωμένη έκδοσή\" του (εσιταλοπραμη) .Ειναι φαρμακο με πολυ καλα αποτελεσματα,σχεδον ανυπαρκτες παρενεργειες παρα μονο σε σπανιες περιπτωσεις και οχι απο τα \"βαρια\" φαρμακα για την κατηγορια των αντικαταθλιπτικων. Και μαλιστα η δοσολογια των 10mg που σου εγραψε ο γιατρος σου ειναι σχετικα μικρη οποτε δεν θα εχεις ουτε σοβαρα προβληματα εθισμου- μονο μια μικρη αλλα ικανοποιητικη βελτιωση στη διαθεση και την ψυχολογικη σου κατασταση.

    Μην το σκεφτεσαι να αρχισεις την αγωγη που σου συστησε ο γιατρος σου.Εμπιστεψου τον σαν ειδικο στο θεμα.Αν αμφινβαλλεις καλυτερα παρε τη γνωμη και δευτερου γιατρου.Ομως προς Θεου, μην αποφασιζεις μονος για τη θεραπεια! Το να αφησεις το προβλημα στην τυχη του ισως σου κανει μεγαλυτερο κακο απο το να παρεις ενα φαρμακο δοκιμασμενο και αποδεδειγμενα αποτελεσματικο και ακινδυνο.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4
    Παιδια να σας χαιρετησω και εγω με τη σειρα μου, καθοτι φρεσκοτατο μελος!!! Εδω και 1 εβδομαδα και εγω κοιτουσα τα αντικαταθλιπτικα (DAGRILAN) πανω στο γραφειο μου και δεν τολμουσα να παρω κανενα!!! Τελικα την Κυριακη και μιας και δε θα πηγαινα και στη δουλεια για 2 μερες ακομα το αποφασισα και τα πηρα....... Ξερει καποιος κατα ποσο ειναι καλα αυτα που μου εγραψε ο γιατρος???

  6. #21
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Originally posted by man_26
    Παιδια να σας χαιρετησω και εγω με τη σειρα μου, καθοτι φρεσκοτατο μελος!!! Εδω και 1 εβδομαδα και εγω κοιτουσα τα αντικαταθλιπτικα (DAGRILAN) πανω στο γραφειο μου και δεν τολμουσα να παρω κανενα!!! Τελικα την Κυριακη και μιας και δε θα πηγαινα και στη δουλεια για 2 μερες ακομα το αποφασισα και τα πηρα....... Ξερει καποιος κατα ποσο ειναι καλα αυτα που μου εγραψε ο γιατρος???
    Το Dagrilan ειναι ακριβως το ιδιο φαρμακο με το γνωστο Ladose, εχει δηλαδη την ιδια ακριβως δραστικη ουσια απλα φτιαχνεται απο αλλη εταιρια. (Η ιδια δραστικη ουσια κυκλοφορει με διαφορα Brand names αλλα στην ουσια ειναι ακριβως το ιδιο φαρμακο).

    Ειναι καλο αντικαταθλιπτικο, αποτελεσματικο, πολλα χρονια δοκιμασμενο και αν δεν κανω λαθος το πρωτο σε πωλησεις αντικαταθλιπτικο σε Ευρωπη και Αμερικη (στην Αμερικη κυκλοφορει ως Prozac και ειναι πολυ δημοφιλες φαρμακο).
    Γενικως δεν εχεις να ανησυχεις για κατι με το συγκεκριμενο φαρμακο.

    Οπως ειπα και σε αλλο ποστ, το να αφησεις την καταθλιψη να να προχωρησει θα σου κανει σιγουρα μεγαλυτερο κακο απο το να ακολουθησεις μια αγωγη με ενα φαρμακο δοκιμασμενο και αποδεδειγμενα αποτελεσματικο και ακινδυνο.

    Δειξε λιγη περισσοτερη εμπιστοσυνη στη γνωμη του γιατρου σου και μην αποφασιζεις εσυ για το αν πρεπει να τα παρεις η οχι.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5
    Η γνώμη μου θα ήταν να μην πάρεις φάρμακα, κι εγώ τα ίδια περνάω αλλά πιστεύω στην δύναμη του μυαλού και ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρω..!
    Καλη επιτυχία

  8. #23
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Καποια ατομα δε μπορουν να αντιμετωπισουν την καταθλιψη χωρις αγωγη, και ειναι λαθος να μην αντιμετωπιστει το προβλημα γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που μια απλη καταθλιψη οδηγει σε μανιοκαταθλιψη η ακομα και σε μορφες σχιζοφρενειας. Και ενω αρχιζει απο ενα σχετικα ευκολα αντιμετωπισιμο προβλημα καταληγει σε βαρυτερες ψυχικες η και νευρολογικες παθησεις. Γι αυτο λοιπον πρεπει να εμπιστευτεις το γιατρο σου και να μην παρεις καμια αποφαση αυθαιρετα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •