Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    17

    Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!

    Εχω ολη τη συμπτωματολογια του αγχους,πανικο,κατασταση αναμονης,αποπροσωποποιηση κυριως σε θεματα που αφορουν την υγεια μου. Ο γιατρος μου εδωσε τα entact 10mg για θεραπεια ομως φοβαμαι πολυ. Τα εχω κατι μερες τα κοιταω,τα ξανακοιταω και τοσο περισσοτερο αγχωνομαι.... Φοβαμαι κυριως για παρενεργειες τοσο σωματικες οσο και ψυχικες... Τι να κανω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    να τα πάρεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κι εγώ τα φοβάμαι πολύ τα φάρμακα και τις παρενέργειές τους,γι\'αυτό έχω αποφασίσει να μην πάρω παρόλο που μου τα έχουν προτείνει κάποιοι ειδικοί.Προτιμώ να το παλεύω μόνη μου και με ψυχοθεραπεία μόνο.

    Οτι και να αποφασίσεις εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    52
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ. ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΗ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ,ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΕΦΑΛΙ,ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ.ΓΚΑΡΑΝΤΙ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    πως θα ξέρεις αν το φάρμακο έχει παρενέργειες πάνω σου αν δεν το δοκιμάσεις εσύ ο ίδιος;
    δεν υπάρχουν και πολλά φάρμακα χωρίς παρενέργειες. υπάρχουν;
    το θέμα είναι το ζύγισμα ενεργειών-παρενεργειών

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    52
    ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΩΝ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ,ΚΑΘΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΠΧ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥ,ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑΣ,ΠΟ ΝΟΥ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΣΕΩΝ ΚΛΠ. ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΦΛΟΥ ΟΣΩ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ. ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΙΡΝΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΜΗ Κ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΜΑΘΑ,ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΗΝ ΩΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ,Ν ΑΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΚΛΑΙΣ,ΝΑ ΠΕΝΘΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ. ΟΠΟΥ ΔΩ ΞΑΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΕΝΕΓΡΕΙΑ,ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΜΕ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΩ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ομπλι γι\'αυτό μίλησα για το ζύγισμα

    αν ο spiral_architect έλεγε στο ποστ του πως ο γιατρός μου είπε πως αυτό το φάρμακο έχει αυτές τις παρενέργειες και σας ρωτάω αν το έχει πάρει κανένας τι παρενέργειες είχε σε εκείνον
    τότε όλα λογικά και φυσιολογικά αλλά δεν λέει αυτό
    ρωτάει να πάρει ή όχι το φάρμακο πράγμα το λιγότερο μη συνετό

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γιατί δεν είναι συνετό το ότι ρωτάει να τα πάρει ή όχι?Είναι φυσιολογικό να προβληματίζεται.Δεν είναι τόσο απλό να ξεκινήσει κανείς φαρμακευτική αγωγή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    καμμία αντίρρηση. να προβληματίζεται.
    αλλά νομίζω είναι σαφές αυτό που λέω.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Σε καταλαβαίνω.Κι εγώ δεν θέλω με τίποτα να πάρω χάπια.Άμα πάω σε ψυχίατρο δεν υπάρχει περίπτωση να μη μου γράψει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    17
    Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας!
    Το θεμα ειναι πως μαλλον με τις ψυχοθεραπειες δεν μπορει να αλλαξει κατι σημαντικα. Ο ψυχιατρος μου ειπε οτι πρεπει να βιαστω να τα παρω ωστε να βγαλω τον εαυτο μου απο αυτο το λουκι για να μπορεσω να πολεμησω επειτα τις αιτιες μονος μου. Μαλλον θα αρχισω να τα παιρνω αλλα λεω να παω στους γονεις μου για συμπαρασταση...
    Εξακολουθω να τα κοιταω που τρομαγμενος...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    17
    Εχεις δικιο ραψωδε απλα το θεμα ειναι οτι στη φαση που ειμαι εγω μεχρι και ασπιρινη τρεμω να παρω,φαντασου πως νιωθω για τα αντικαταθλιπτικα. Ο ψυχιατρος ηθελε να με καθησυχασει,η μονη παρενεργεια που μου ειπε ειναι ναυτια....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...κι εγω ετσι ημουν σαν κι εσενα.... δεν επερνα ποτε φαρμακα.... καθομουν και κοιταζα τα αντικαταθλιπτικα για 2 εβδομαδεσ βρισκοντασ καθε μερα δικαιολογια για να μην τα παρω οσπου ειχα υποτροπη και δεν εβρισκα αλλη λυση ..

    θα εκανα τα παντα για να νιωσω καλητερα... κι ετσι εγεινε..... μια δυσκολη εβδομαδα με ζαλαδεσ... αυπνιεσ... φουλ ενεργεια ...και τα δοντια μου να τρεμουν το βραδι..και μετα ολα καλα..... γι αυτο μην ανυσηχεισ ....ολα καλα θα πανε .. παρ τα και απλα για καμια εβδομαδα να μεινεισ περισσοτερο στο σπιτι με καποιον που να μπορει να σε αγκαλιασει και να σε καθυσηχασει.. και μετα θα ειναι ολα καλητερα..θα δεισ....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    καταλαβαίνω από τη συμπτωματολογία σου πως σου είναι δύσκολο να πάρεις αυτήν την απόφαση [όπως μάλλον και πολλές άλλες αποφάσεις] αλλά αυτός που είναι υπεύθυνος για τα χάπια εν προκειμένω είναι πρώτα από όλους ο γιατρός σου, μετά προφανώς είσαι εσύ που θα δεις τι παρενέργειες έχει το φάρμακο ΠΑΝΩ ΣΟΥ, θα τις συζητήσεις με τον γιατρό σου και ΑΥΤΟΣ θα αποφασίσει αν θα σου αλλάξει την αγωγή. Σε ένα τέτοιο πλαίσιο, ο προβληματισμός σου έχει βάση. Ενώ ανοίγοντας αυτό το θέμα* δεν έχει. Νομίζω και πάλι είναι σαφές αυτό που λέω και θα κατανοείς το σκεπτικό μου.
    Όσο για τους γονείς σου και τη συμπαράστασή τους είναι μια πολύ καλή ιδέα.
    ραψωδός.

    *το θέμα σου ήταν απλά η αφορμή επειδή έχουν ανοιχτεί και άλλα τέτοια αρκετά θέματα στο παρελθόν και βρίσκω πως νόημα [και αποτέλεσμα] δεν έχουν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Αν διαβάσεις το φυλλάδιο για την ασπιρίνη θα δεις πόσες παρενέργειες που ενδεχωμενα να έχει αναγράφονται!
    Οι φαρμακευτικες εταρίες ειναι υποχρεωμενες να γραφουν τις παρενεργειες που προκαλουν τα φαρμακα ή εν δυνάμει να προκαλέσουν σε συνδιασμό με \'αλλα φάρμακα!Αυτο δεν συμαίνει οτι ολες αυτες θα σου συμβουν.Ισως ελαχιστες ,ίσως και καμμια!
    Πάντως θα σου συμβούλευα να πάρεις τα φαρμακα σου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •