ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231

    ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ

    Καλο σας απογευμα. Ειμαι νεος στο Forum και η αλη8εια ειναι οτι κατα τυχη το βρηκα αλλα προσπαθω να βοηθηθω πολυ. Το προβλημα μου ειναι το εξης. Τον Νοεμβριο του 2004 μετα απο πολλους πονοκεφαλους και με δικη μου επιμονη μαγνητικες κλπ κλπ βρηκα οτι ειχα ανεβρυσμα στο κεφαλι (τυχερος - μεσα στην ατυχια μου) Ευτυχως χειρουργηθηκα και ολα πηγαν πολυ καλα. Το θεμα ειναι οτι απο τοτε οτι παθω ακομα κει πονος στην κοιλια να ειναι πιστευω οτι εχω καρκινο και θα πεθανω πολυ γρηγορα. Να σας φερω ενα παραδειγμα εχω ζαλαδες εδω και μια εβδομαδα και σημερα το πρωι αρων των αρων πηρα την γυναικα μου να με παει σε νοσοκομειο να κανω μαγνητικη μιπως εχω ογκο στο κεφαλι. Ο γιατρος που ειπε οτι ολα ειναι αψογα αλλα περνα και την τριτη να τα πουμε (δευτερα- καθαροδευτερα κανεις δεν δουλευει ) και τωρα τρομαζω οτι κατι ειδε και μου ειπε ετσι για την τριτη για να μην με στεναχωρησει Σαββατοκυριακο. Πραγματικα στηριζω πολλα στις δικες σας γνωμες. Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γεια σου!Καλώς ήρθες στο φόρουμ.Αφού σου είπε ότι είναι όλα άψογα.Αν είχε βρει κάτι ο γιατρός δεν πιστεύω ότι θα σου το έκρυβε.Αν είχες κάτι σοβαρό το σαβ/κύριακο θα σκεφτόταν?Εσύ δεν τον ρώτησες γιατί να ξαναπεράσεις την Τρίτη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    Τον ξερω πολλα χρονια και επειδη θα παω την τριτη να παρω τα αποτελεσματα μου λεει ελα και απο πανω να τα πουμε μιας που θα ερθεις. Δεν εχεις αδικο αλλα η φοβεια μου δεν με κανει να νιοθω ανετα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Σε καταλαβαίνω.Εδώ εγώ που δεν μου έχουν βρει ποτέ τίποτα όσοι γιατροί έχω πάει,και ακόμα έχω αμφιβολίες και φοβάμαι ότι κάτι έχω.Είναι αυτός ο φόβος και η έμμονη ιδέα ότι κάτι έχουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    Ξεχασα να σου πω εντομεταξυ οτι την στιγμη που εκανα την μαγνητικη λεει ο γιατρος μου (νευροχειρουργος) στον ακτινολογο και εδω ερχονται οι δικες μου απορειες εαν ελεγε για εμενα η για προηγουμενο περιστατικο του λεει λοιπον το εκανες το αλλο και του λεει ο ακτονολογος το εκανα και δεν ειναι μονο ο ογκος ειναι και το αλλο διπλα. Και για αυτο ειναι που φοβαμαι τρελλα. Τωρα τι να πω. Εσυ τι θα καταλαβαινες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Και θα σου έλεγε ότι είναι άψογα όλα αν συνέβαινε κάτι σοβαρό?Θα σε προετοίμαζε πιστεύω κάπως τουλάχιστον.Επρεπε να επιμείνεις όμως,να τον ρωτήσεις περισσότερα αφού αγχώνεσαι τόσο για να μην περνάς αυτά που περνάς τώρα.Εγώ τους τρελλαίνω στις ερωτήσεις τους γιατρούς για να μπορέσω να ησυχάσω.
    Κάνε λίγη υπομονή μέχρι την Τρίτη.Να δεις που όλα καλά θα είναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    άλφα ήρεμα. σου είπε πως είσαι μια χαρά, πίστεψέ τον!

    \"οι χειρότερες δυστυχίες είναι εκείνες που περιμένεις και δεν έρχονται\"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    Τον πηρα τηλεφωνο τελικα δεν αντεξα μεσα στην μαυρη νυχτα και με διαβεβαιωσε πως ολα ειναι καλα και να το βγαλω απο το μυαλο μου και πραγματικα εαν εβρισκε κατι θα μου το ελεγε. Τωρα να σας πω την αληθεια παλευω να ηρεμησω και να πεισω τον εαυτο μου πως ολα ειναι κρισεις πανικου. Πραγματικα οοι γνωμες σας με βοηθανε παρα πολυ. Δεν ξερω ποιον να πρωτο ευχαριστησω, Νομιζω οτι ειναι μεγαλη η αναγκη να μιλας με συνανθρωπους σου που μονο αυτοι σε καταλαβαινουν!
    Πραγματικα υποσχομαι να βοηθαω οπως με βοηθατε ειναι πραγματικα πολυ συμαντικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    όλα καλά λοιπόν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Είδες?Μια χαρά είσαι.
    Καλά έκανες και τον πήρες τηλέφωνο,να ησυχάσεις,να μην παιδεύεσαι με αυτές τις σκέψεις.
    Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεις ανθρώπους να σε καταλαβαίνουν.Και εδώ μέσα είμαστε πολλοί που έχουμε τους ίδιους φόβους και προβλήματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    Το θεμα ειναι οτι αν και απο παθολογικης αποψεως ο γιατρος με διαβεβαιωνει οτι ειμαι καλα εγω πραγματικα εχω τρομερους πονοκεφαλους και ζαλαδες. Να δουμε τι μπορει να φταιει!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εφόσον από παθολογικής άποψης δεν έχεις τίποτα ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις το ψυχολογικό κομμάτι.Από ότι φαίνεται αγχώνεσαι πολύ οπότε πιθανόν να είναι ψυχολογικά αυτά που αισθάνεσαι.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    alphapark κατά 99% όλα αυτά είναι ψυχολογικα΄συμπτώματα. Το καλοκαίρι έτρεχα στους νευρολόγους για μαγνητικές πιστεύοντας (ήμουν 100% σίγουρος) ότι το μούδιασμα (υποτιθέμενο) στο αριστερό μου χέρι, όπως και το μούδιασμα (υποτιθέμενο) στην αριστερή πλευρά του προσώπου, πιστοποιούν την ύπαρξη προβλήματος στον εγκέφαλο (εγκεφαλικό). Παρεπιπτόντως τα παραπάνω συμπτώματα τα είχα διαβάσει σε διάφορα sites δεξιά και αριστερά και τα είχα \"οικειοποιηθεί\" κατά κάποιο τρόπο. Το σκεπτικό ύφος του γιατρού μου έβαζε φωτιές, αλλά δεν είχα την ψυχραιμία να σκεφτώ ότι όταν σε κάποιον γιατρό του αναφέρεις μια λίστα από συμπτώματα \"ξεχνώντας\" να του αναφέρεις μια μικρή λεπτομέρεια - ότι πάσχεις από άγχος, πανικό, αγοραφοβία - φυσικό είναι να \"προβληαμτίζεται\".

    Φίλε μου ευτυχώς που όλα αυτά που \"νιώθουμε\" ξεκινούν από το μυαλό μας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εμένα κάθε τόσο μου μπαίνει κάτι καινούργιο στο μυαλό μου ότι μπορεί να έχω.Αναλόγως τα συμπτώματα που έχω κάθε φορά (γιατί αλλάζουν συχνά) κάνω και την δική μου διάγνωση και άντε πάλι στο γιατρό να μου επιβεβαιώσει ότι δεν έχω τίποτα.Και για να ησυχάσω δεν μου φτάνει ένας γιατρός να μου το πει,θέλω να μου το πουν 5-6 για να είμαι σίγουρη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    Μιλαμε για αρρωστια χωρις να ειναι αρρωστια. Φοβερο πραγμα. Πραγματικα προσπαθω να βγαινω και να ξεχνιεμαι οσο πιο πολυ μπορω. Το θεμα που φταιει ξερω τι ειναι οτι εχω σταματησει να βγαινω και το μονο δρομολογιο που ξερω ειναι σπιτι δουλεια και δουλεια σπιτι . Πρεπει να αλλαξω τροπο ζωης να αρχισω να ξανα βγαινω και να διασκεδαζω οσο πιο πολυ μπορω. Πραγματικα πρεπει να αλλαξω τροπο ζωης αυτο θα ξεκινησω να κανω απο σημερα κιολας. Δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •