Το τέλος μιας σχέσης...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077

    Το τέλος μιας σχέσης...

    Ειναι τοσο δύσκολο να τελειώνεις μια σχέση ?
    Οταν αυτή ειναι αδρανής για πολυ καιρό,οταν το ερωτικό στοιχείο ειχε πάει περίπατο,οταν η συντροφικότητα δεν υπάρχει...
    Ειναι ο φόβος της μοναξιάς,ειναι η ελλειψη εμπιστοσυνης στον εαυτό μας που δεν μας αφήνει να κλείσουμε το διαβασμένο βιβλίο?
    Ειμαι σε δύσκολη θέση,ενω η λογική μου μου λεει "απελευθερωσου",το συναισθημα μου με κρατα φυλακισμενη...
    Καλησπέρα σε όλους :):)
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    εμ δεν ειναι?ειδικα αν εισαι ανθρωπος που σκεφτετε πολυ και τον αλλον...αστα ,κι αν ξερεις οτι και του αλλου θα του στοιχισει βραστα....
    αλλα και τι να κανεις.. οταν κατι τελειωνει μεσα σου... τι αλλο υπαρχει να κανεις?ακομα και η υπομονη καποια στιγμη θα τελειωσει ή θα βρεθει κατι αλλο στον δρομο σου γιατι ουσιαστικα η καρδια θα ειναι ελευθερη και τοτε τα πραγματα θα ειναι πιο πολυπλοκα....
    τωρα ανα ειναι ο φοβος της μοναξιας μονο.. αυτο καποια στιγμη θα κανει μεσα σου τον κυκλο του και θα κλεισει,ισως δεν τον εχει κανει ακομα.. και η αναγκη να κλεισεις το διαβασμενο βιβλιο θα γινει δυνατοτερη....
    δυσκολες αποφασεις... ετσι ή αλλιως εκτος αν περιμενεις ως που να μην εχει απομεινει τιποτα...... που να σε κρατα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    ναι ειναι δυσκολο να τελειωσεις μια τετοια σχεση..γιατι σε κραταει το συναισθημα της ανθρωπινης αγαπης και οχι της ερωτικης,σε κραταει η συνηθεια,η οικειοτητα λες τωρα "που να ξεκινησω παλι απο την αρχη",θα μπορεσω μονη μου?τον θελω?δεν τον θελω?ειμαστε σαν αδερφακια,δεν αντεχω αλλο αι στα διαλα φυγε, οχι μεινε!!καπως ετσι δεν σκεφτεσαι?ε ολο αυτο θα σου παρει ακομα καποιο χρονο ωσπου να ξενερωσει και η τελευταια ρανιδα του αιματος σου και να πεις game over!βεβαια θα σε κυνηγαει για καποιο διαστημα το insert coin αλλα θα ξερεις οτι τσαμπα θα παει το κερμα!το εχω περασει :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ναντια!καλησπερα :)
    δεν μου αρεσει να κανω υπομονη..δεν βρισκω τον λογο !Αληθεια το λεω, οσες φορες εχω κανει υπομονη ενιωσα οτι καταπιεζομαι!η καρδια βγηκε στο σεργιανι και ειναι τοσο αλλοκοτη,που αντι να χαρει που βρισκει τον ερωτα,αυτη φευγει...
    Βλεπεις κυνηγαω την ασφαλεια στον ερωτα!εντελως ακυρο δεν γινεται περισσοτερο..χανω την μαγεια του τωρα προσπαθώντας να προβλεψω (ή να ελεγξω) αυριο!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    ναι ειναι δυσκολο να τελειωσεις μια τετοια σχεση..γιατι σε κραταει το συναισθημα της ανθρωπινης αγαπης και οχι της ερωτικης,σε κραταει η συνηθεια,η οικειοτητα λες τωρα "που να ξεκινησω παλι απο την αρχη",θα μπορεσω μονη μου?τον θελω?δεν τον θελω?ειμαστε σαν αδερφακια,δεν αντεχω αλλο αι στα διαλα φυγε, οχι μεινε!!καπως ετσι δεν σκεφτεσαι?ε ολο αυτο θα σου παρει ακομα καποιο χρονο ωσπου να ξενερωσει και η τελευταια ρανιδα του αιματος σου και να πεις game over!βεβαια θα σε κυνηγαει για καποιο διαστημα το insert coin αλλα θα ξερεις οτι τσαμπα θα παει το κερμα!το εχω περασει :)
    εντελως ετσι σκεφτομαι..
    τελευταια με πιανω να θελω ξεχωριστο χωρο,να σκεφτομαι οτι ισως αν ειχα το δωματιο μου,να αντεχα περισσοτερο.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  6. #6
    ..φωτεινή σε όλες μου τις σχέσεις, (μα σε όλες), κάθισα παραπάνω απ όσο ήθελα μόνο και μόνο από συνήθεια και χαζό συναισθηματισμό.
    Έχω χάσει πολύτιμο χρόνο, (μη πω χρόνια συνολικά), τραβώντας μια κατάσταση από τα μαλλιά ελπίζοντας ουτοπικά σε ένα θαύμα.
    Δεν θα έρθει κοριτσάκι μου το θαύμα, δεν πρόκειται να αναστηθεί η σχέση όσο και αν σε πονάει.
    Αργότερα, βλέποντας το από μακριά θα μετανιώνεις που δεν έφυγες....χτες...;)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    εντελως ετσι σκεφτομαι..
    τελευταια με πιανω να θελω ξεχωριστο χωρο,να σκεφτομαι οτι ισως αν ειχα το δωματιο μου,να αντεχα περισσοτερο.
    η κανεις το ηρωικο μπαμ ή αφηνεις να κυλησει η ξενεροσυνη(δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η λεξη) και τα πραγματα θα κυλησουν απο μονα τους..το δευτερο αν και βολικο δεν το προτεινω!γιατι στο τελος θα φτασετε να μισειτε ο ενας τον αλλον..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..φωτεινή σε όλες μου τις σχέσεις, (μα σε όλες), κάθισα παραπάνω απ όσο ήθελα μόνο και μόνο από συνήθεια και χαζό συναισθηματισμό.
    Έχω χάσει πολύτιμο χρόνο, (μη πω χρόνια συνολικά), τραβώντας μια κατάσταση από τα μαλλιά ελπίζοντας ουτοπικά σε ένα θαύμα.
    Δεν θα έρθει κοριτσάκι μου το θαύμα, δεν πρόκειται να αναστηθεί η σχέση όσο και αν σε πονάει.
    Αργότερα, βλέποντας το από μακριά θα μετανιώνεις που δεν έφυγες....χτες...;)
    ηδη μετανιωνω που δεν την εχω τελειωσει ακομα!
    Η σχεση αυτη αφορα και τα παιδια ,μπερδευω τις αναγκες μου με τις αναγκες τους,βλεπω με τα ματια τους και παραμεριζω αυτα που ονειρευομαι..
    ετσι οπως ειμαι ονειρευομαι απλως να ειμαι μονη μου!ποιος ανθρωπος θελει να ειναι μονος του γμτ?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    χαχα!ναι το θυμαμαι ,που το χες πει.. με την υπομονη τα σπασατε εδω και καιρο!Μη σου πω,πως αυτο το θεωρω προτερημα μαλλον.. σε οτι αφορα τις σχεσεις.Συνηθως οταν το καμπανακι χτυπα... η ταξη εχει σχολασει!
    Βεβαια ειναι οχι ακριβως ακυρο.. λιγο συγκρουομενο,απο την μια να θες ασφαλεια και απο την αλλη η καρδια οπου φυγει φυγει.. αλλα μαλλον ειναι συγκρουση της λογικης με το συναισθημα!μη ξεχνας οτι εισαι και καλλιτεχνης... αρα ανησυχη και πολυσχιδης προσωπικοτητα απο την ριζα...χαχα,αλλιως δεν γινεται!!

    Μπα σε εχω για να φευγεις... ψαχνεις να πεισεις την λογικη σου.. οσο για την ασφαλεια,τι ειναι ασφαλεια;μηπως δεν ειναι το τωρα σου να ειναι ομορφο και γεματο χρωματα;μην ξεχνας οτι ζωγραφος χωρις χρωματα... δεν λεει!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    δεν εχω επιγνωση αραγε του τι σημαινει να μεινεις μονος?
    τι υφασμα ειναι αυτο που εχω...
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    δεν εχω επιγνωση αραγε του τι σημαινει να μεινεις μονος?
    τι υφασμα ειναι αυτο που εχω...
    αν η συντροφια σου δεν σε καλυπτει πως να μην αποζητας την μοναξια?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    δεν εχω επιγνωση αραγε του τι σημαινει να μεινεις μονος?
    τι υφασμα ειναι αυτο που εχω...
    ειμαι λουζερ ζωγραφος..
    η συγκρουση αυτη με κυνηγαει χρονια...το βλεπω τωρα καθαρα,παντα ετσι ενιωθα!
    παω για το παιχνιδι και πεταω το επαθλο?μισω να ανηκω σε ενα "σχημα" ή μηπως ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    Βλεπεις κυνηγαω την ασφαλεια στον ερωτα!εντελως ακυρο δεν γινεται περισσοτερο..χανω την μαγεια του τωρα προσπαθώντας να προβλεψω (ή να ελεγξω) αυριο!
    Να γιατι δυσκολευεσαι να φυγεις απο εκει που εισαι, γιατι εχεις την ασφαλεια στον ερωτα, ακομα και οταν μιλαμε για παρελθοντα συναισθηματα, η σχεση σας υφισταται ακομα στο παρον, και σου παρεχει αυτο, ξερεις το αυριο!

    Μπορει να ξαναβρεις ασφαλεια στον ερωτα, προσεξε ομως μην ειναι σαν τον πρωην!! Γιατι συνηθως αυτοι που παρεχουν ασφαλεια σε ατομα που την αναζητανε εχουν παρομοια ιδιοσυγκρασια!
    Αντιλαμβανομια λοιπον οτι εισαι φοβισμενη.. Για αυτο δωσε χρονο στον εαυτο σου....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    ειμαι λουζερ ζωγραφος..
    η συγκρουση αυτη με κυνηγαει χρονια...το βλεπω τωρα καθαρα,παντα ετσι ενιωθα!
    παω για το παιχνιδι και πεταω το επαθλο?μισω να ανηκω σε ενα "σχημα" ή μηπως ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ?
    απλα θες παιχνιδι και αγωνα διαρκειας..το επαθλο ειναι ηδονη της στιγμης!ενω το παιχνιδι εχει πολυ πραμα μεσα! :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    αν η συντροφια σου δεν σε καλυπτει πως να μην αποζητας την μοναξια?
    αμαν αμαν...με τσιτωσες στον τοιχο σαν κουταβι!
    εμενα τωρα τελευταια με συμπαθησα...με δεχτηκα και μου συχωρεσα τα περισσοτερα απο τα λαθη μου.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ......ΛΗΣΤΕΙΑ ΜΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ........
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2012, 21:58
  2. Kρίση σχέσης
    By pol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 14-10-2011, 22:13
  3. φοβος σχεσης
    By eutuxia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 24-03-2011, 15:36
  4. δημιουργία σχέσης
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2009, 22:49
  5. φοβία σχέσης και αγάπης
    By alexandergreek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 12-09-2008, 19:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •