Δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    regenmacher
    Guest

    Δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...

    Καλησπέρα σε όλους σας.
    Διαβάζω και εγώ τη σελίδα σας εδώ και κάμποσο καιρό και πήρα το θάρρος να σας γράψω.
    Έχω διαγνωσθεί με ΙΔΨ εδώ και περίπου 6 χρόνια. Έκανα ψυχοθεραπεία, αλλά δε με βοήθησε και πάρα πολύ. Τη διέκοψα. Γενικά είμαι άνθρωπος που ειμαι μεσα στην αρνηση και σκεφτειτε οτι ακομη λογω ΙΔΨ αυτό επιτείνεται. Επισκέφθηκα και ψυχίατρο, που μου χορηγησε αγωγη, με αντικαταθλιπτικά, αντιψυχωτικά και αγχολυτικά, αλλά τα διέκοψα μονος μου, γιατι παλι δεν εβρισκα λυση.
    Γενικα το πρόβλημα μου ειναι λιγο συνθετο και ακομη και τωρα αυτα τα σκαμπανεβασματα με τρελαινουν. Δε μπορω να αποκτησω ψυχικη γαληνη και ηρεμια με τίποτα... Βασανίζομαι πολλά χρόνια απο αυτο το πραγμα, και εχω εντοπισει πως οι ιδεοψυχαναγκσμοι και οι ιδεοληψιες μου κινουνται γυρω απο το σεξ.

    Ίσως γελάσετε με την περίπτωση μου, ή νιώσετε πολύ μεγάλη απορία. Είμαι πλέον 30 ετών. Είμαι ομοφυλόφιλος. Φοβάμαι το σεξ. Έχω κάνει μόνο μια σχέση στη ζωή μου, με ένα αγόρι που κράτησε περίπου 5 χρόνια, με όλα τα σκαμπανέβασματα. Αυτή η σχέση, πάνε περίπου τώρα άλλα 5 χρόνια που έχει λήξει. Στο διάστημα αυτό η σεξουαλική μου ζωή είναι παντελώς ανύπαρκτη. Το βασικό πρόβλημα που συμβαίνει αυτό, είναι το γεγονός ότι στο μυαλό μου έχω ταυτίσει, το σεξ με τις σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες. Και προς αυτήν την κατεύθυνση συνηγορούσε και συνηγορεί το γεγονός, πως οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι, λειτουργούν πολύ αχαλίνωτα και παθιασμένα σε αυτόν τον τομέα, με αποτέλεσμα, να ανθίσταμαι όλο και περισσότερο σε μια πιθανή σεξουαλική συνεύρεση, με κάποιον υποψήφιο σύντροφο. Στη διάρκεια της σχέσης που είχα, ο σύντροφος μου απιστούσε, και πήγαινε με άλλους. Αν και το μάθαινα, δεν είχα το κουράγιο να αποχωρήσω. Αυτή η ιστορία πραγματικά με διέλυσε πολύ. Ενώ μέχρι τότε η σεξουαλική μου ζωή λειτουργούσε απόλυτα φυσιολογικά, όταν άρχισε να κλονίζεται η πεποίθηση μου, πως το συναίσθημα μαζί με το σεξ, δεν συνδεόταν απαραίτητα και πως ο τότε σύντροφος μου επέλεγε να συνευρίσκεται κι με άλλους, στο μυαλό μου άρχιζε να σχηματίζεται η ιδέα, πως πέρα από την απιστία-προδοσία, με εξέθετε σε κίνδυνο. Πως εξέθετε το σώμα μου σε κίνδυνο, από τη στιγμή που μοιραζόταν το δικό του με άλλους. Όλη αυτή η κατάσταση με τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, άρχισε να διογκώνεται στο μυαλό μου με τρομερές διαστάσεις. Αφότου χώρισα οριστικά, θεωρούσα ότι κάθε πιθανός ερωτικός σύντροφος κουβαλούσε και από μια αρρώστια, την οποία θα μπορούσα να κολλήσω και εγώ. Όλη αυτή η σεξουαλική υπερδραστηριότητα των περισσότερων ομοφυλόφιλων, με κουράζει και με τρομάζει. Επιπλέον, με ενοχλεί, που προσπαθούν να μας περάσουν όλη αυτή τη δήθεν κουλτούρα ως κανόνα. Τέλος, κανείς δεν έχει τη διάθεση να προσεγγίσει και να πλησιάσει τον άλλον, με ωραίο τρόπο, να τον κάνει να νιώσει μια συναισθηματική ασφάλεια, προκειμένου να ξεκουμπωθεί. Θα μου πείτε βέβαια, και πολύ καλά κάνουν... Κανείς δε μπορεί να περιμένει εσένα, πότε θα ξεκλειδώσεις, για να προχωρήσετε σεξουαλικά... Το θέμα είναι όμως, πως είμαι ανενεργός, τόσα χρόνια, μου λείπει το σεξ πολύ, αλλά έχω παγιδευτεί σε αυτήν την κατάσταση και αυτόν το φαύλο κύκλο, που δε μπορώ να ξεφύγω. Μου έχει γίνει εμμονή. Ύστερα από χρόνια ψυχοθεραπείας, και επίσκεψης σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, συνεχίζω να μη μπορώ να βρω άκρη σε αυτόν τον τομέα, και να μυθοποιώ με τον αρνητικό τρόπο το σεξ. Και όχι απλά να το μυθοποιώ, αλλά να το φοβάμαι και να το τρέμω, ως κάτι το ιδιαίτερα επικίνδυνο. Έχετε να προτείνετε κάτι ή η περίπτωση μου είναι καταδικασμένη...; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

    Η ζωή μου είναι μια κόλαση εδώ και πάρα πολύ καιρό και δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Καλη σου μέρα
    Το σεξ είναι πηγή ζωής , είναι χαρά..
    Αποκλειοντας το από τη ζωη σου, αποκλειεις τον εαυτο σου από το να ζήσεις πραγματικά και να χαρείς τις ιδιαιτερες και μοναδικές στιγμές που προσφέρει ο έρωτας. Σαν να αυτοτιμωρείσαι.
    Αν πάρεις τις καταλληλες προφυλάξεις και επιλέξεις έναν ερωτικό συντροφο πιο σταθερό, οι κίνδυνοι μειώνονται δραματικά.

    Και επειδη ο πρωην σου σε απατούσε , δε σημαίνει ότι θα το κάνει και ο μελλοντικός σου σύντροφος αν χτίσετε μια σχέση εμπιστοσύνης.
    Σκέψου ότι το αξίζεις, μην στερείς από σένα κάτι τόσο όμορφο και υγιες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by regenmacher View Post
    Καλησπέρα σε όλους σας.
    Διαβάζω και εγώ τη σελίδα σας εδώ και κάμποσο καιρό και πήρα το θάρρος να σας γράψω.
    Έχω διαγνωσθεί με ΙΔΨ εδώ και περίπου 6 χρόνια. Έκανα ψυχοθεραπεία, αλλά δε με βοήθησε και πάρα πολύ. Τη διέκοψα. Γενικά είμαι άνθρωπος που ειμαι μεσα στην αρνηση και σκεφτειτε οτι ακομη λογω ΙΔΨ αυτό επιτείνεται. Επισκέφθηκα και ψυχίατρο, που μου χορηγησε αγωγη, με αντικαταθλιπτικά, αντιψυχωτικά και αγχολυτικά, αλλά τα διέκοψα μονος μου, γιατι παλι δεν εβρισκα λυση.
    Γενικα το πρόβλημα μου ειναι λιγο συνθετο και ακομη και τωρα αυτα τα σκαμπανεβασματα με τρελαινουν. Δε μπορω να αποκτησω ψυχικη γαληνη και ηρεμια με τίποτα... Βασανίζομαι πολλά χρόνια απο αυτο το πραγμα, και εχω εντοπισει πως οι ιδεοψυχαναγκσμοι και οι ιδεοληψιες μου κινουνται γυρω απο το σεξ.

    Ίσως γελάσετε με την περίπτωση μου, ή νιώσετε πολύ μεγάλη απορία. Είμαι πλέον 30 ετών. Είμαι ομοφυλόφιλος. Φοβάμαι το σεξ. Έχω κάνει μόνο μια σχέση στη ζωή μου, με ένα αγόρι που κράτησε περίπου 5 χρόνια, με όλα τα σκαμπανέβασματα. Αυτή η σχέση, πάνε περίπου τώρα άλλα 5 χρόνια που έχει λήξει. Στο διάστημα αυτό η σεξουαλική μου ζωή είναι παντελώς ανύπαρκτη. Το βασικό πρόβλημα που συμβαίνει αυτό, είναι το γεγονός ότι στο μυαλό μου έχω ταυτίσει, το σεξ με τις σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες. Και προς αυτήν την κατεύθυνση συνηγορούσε και συνηγορεί το γεγονός, πως οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι, λειτουργούν πολύ αχαλίνωτα και παθιασμένα σε αυτόν τον τομέα, με αποτέλεσμα, να ανθίσταμαι όλο και περισσότερο σε μια πιθανή σεξουαλική συνεύρεση, με κάποιον υποψήφιο σύντροφο. Στη διάρκεια της σχέσης που είχα, ο σύντροφος μου απιστούσε, και πήγαινε με άλλους. Αν και το μάθαινα, δεν είχα το κουράγιο να αποχωρήσω. Αυτή η ιστορία πραγματικά με διέλυσε πολύ. Ενώ μέχρι τότε η σεξουαλική μου ζωή λειτουργούσε απόλυτα φυσιολογικά, όταν άρχισε να κλονίζεται η πεποίθηση μου, πως το συναίσθημα μαζί με το σεξ, δεν συνδεόταν απαραίτητα και πως ο τότε σύντροφος μου επέλεγε να συνευρίσκεται κι με άλλους, στο μυαλό μου άρχιζε να σχηματίζεται η ιδέα, πως πέρα από την απιστία-προδοσία, με εξέθετε σε κίνδυνο. Πως εξέθετε το σώμα μου σε κίνδυνο, από τη στιγμή που μοιραζόταν το δικό του με άλλους. Όλη αυτή η κατάσταση με τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, άρχισε να διογκώνεται στο μυαλό μου με τρομερές διαστάσεις. Αφότου χώρισα οριστικά, θεωρούσα ότι κάθε πιθανός ερωτικός σύντροφος κουβαλούσε και από μια αρρώστια, την οποία θα μπορούσα να κολλήσω και εγώ. Όλη αυτή η σεξουαλική υπερδραστηριότητα των περισσότερων ομοφυλόφιλων, με κουράζει και με τρομάζει. Επιπλέον, με ενοχλεί, που προσπαθούν να μας περάσουν όλη αυτή τη δήθεν κουλτούρα ως κανόνα. Τέλος, κανείς δεν έχει τη διάθεση να προσεγγίσει και να πλησιάσει τον άλλον, με ωραίο τρόπο, να τον κάνει να νιώσει μια συναισθηματική ασφάλεια, προκειμένου να ξεκουμπωθεί. Θα μου πείτε βέβαια, και πολύ καλά κάνουν... Κανείς δε μπορεί να περιμένει εσένα, πότε θα ξεκλειδώσεις, για να προχωρήσετε σεξουαλικά... Το θέμα είναι όμως, πως είμαι ανενεργός, τόσα χρόνια, μου λείπει το σεξ πολύ, αλλά έχω παγιδευτεί σε αυτήν την κατάσταση και αυτόν το φαύλο κύκλο, που δε μπορώ να ξεφύγω. Μου έχει γίνει εμμονή. Ύστερα από χρόνια ψυχοθεραπείας, και επίσκεψης σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, συνεχίζω να μη μπορώ να βρω άκρη σε αυτόν τον τομέα, και να μυθοποιώ με τον αρνητικό τρόπο το σεξ. Και όχι απλά να το μυθοποιώ, αλλά να το φοβάμαι και να το τρέμω, ως κάτι το ιδιαίτερα επικίνδυνο. Έχετε να προτείνετε κάτι ή η περίπτωση μου είναι καταδικασμένη...; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

    Η ζωή μου είναι μια κόλαση εδώ και πάρα πολύ καιρό και δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...


    Γεια σου regenmacher.
    Πασχω και εγω απο ΙΔΨ τα τελευταια 10 χρονια και μπορω σε διαβεβαιωσω οτι δεν εχεις ψυχωση.Ειναι απλα μια ιδεοληψια.
    Λες οτι παρατησες την ψυχοθεραπεια και την φαρμακοθεραπεια και απο την εμπειρια μου σου λεω οτι αυτο ειναι μεγαλο λαθος.Δυστυχως η θεραπεια ειναι κατι που χρειαζεται αρκετο χρονο για να εχει αποτελεσμα,και αν απελπιζεσαι και τα παρατας δεν θα αλλαξει κατι.
    Απο αυτα που λες συμπεραινω οτι μαλλον δεν εχεις αποδεχτει οτι πασχεις απο ΙΔΨ.Αν δεν το αποδεχτεις δεν μπορεις δυστυχως να καλυτερευσεις.Θα πρεπει να παραδεχτεις το προβλημα και μετα να αναζητησεις παλι θεραπεια.

    Για τα αλλα που λες δεν εχω να σχολιασω τιποτα.Το ξερεις και μονος σου οτι ειναι απλες ιδεοληψιες και οτι αν παιρνεις τα μετρα σου δεν θα παθεις τιποτα.
    Προσπαθησε απλα την επομενη φορα που θα παιχτει φαση με καποιον να μην αποφυγεις το σεξ και με τον καιρο θα βελτιωθει η κατασταση.Ειχα και εγω ιδεοληψιες και απεφευγα λογω αυτων το σεξ(αν και δεν ηταν ιδεοληψιες μολυνσης),αλλα προσπαθησα να μην το αποφευγω και τωρα ειμαι οκ.

    Σου στελνω και ενα π.μ με μια γνωσιακη τεχνικη που μπορει να σε βοηθησει να ηρεμησεις λιγο.

  4. #4
    regenmacher
    Guest

    ...

    Καλησπέρα.

    Frini, έχεις πολύ δικιο σε αυτα που λες.

    betelgeuse, νομιζω πως εχω την επιγνωση του τι μου συμβαινει... απλά νομιζω πως επειδη ειμαι πολυ παραπονιάρης και γκρινιάρης, λεω στον ευατο μου συνέχεια: γιατι σε μένα.
    ειναι μια μορφη αρνησης ενδεχομενως, αλλα μεσα μου βαθια, στο θεωρητικο επιπεδο, τα αναγνωριζω ολα.

    οσο για τα σεξουαλικά ναι αναγνωριζω πως ειναι ιδεοληψιες, αλλα για να επιμενουν τοσο πολυ, μου φαινεται σαν ψυχωση...
    και απ΄την αλλη αμα ειναι καθε φορα που αγκαλιαζω καποιον και φιλιέμαι μαζί του στο κρεβάτι, στον καναπέ, και να ειμαστε ντυμένοι και χωρις να βγάλουμε κανένα ρούχο και εγω να νιώθω έτσι... τοτε μηπως θα επρεπε να αποφευγω καθε ειδους σωματικη επαφη; ο φοβος της μολυνσης ειναι πολυ μεγενθυμενος στο μυαλο μου, και τη στιγμη που απλα μπορει να παιζεται καποια φαση με κάποιον, χωρις να εχει προχωρησει παραπανω, μου σκανε εικονες στο μυαλο... οτι και καλα θα παιχτει σεξ συντομα, οτι βρισκομαι μπροστα σε κινδυνο - θανατο κτλ...
    ασε, δε που απο το πολυ αγχος, και την αναγκη μου για ελεγχο, νομιζω εκεινη τη στιγμη που παιζεται η φαση, πως χανω τον ελεγχο και ο άλλος εχει γδυθει, και δε το εχω καταλαβει, η οτι εγω εχω βγαλει τα ρουχα μου και δε το εχω καταλαβει, οτι ηρθαν σε επαφη τα σωματικα μας υγρα και και και και και....... ενα σωρο απο αχαλινωτες σκεψεις.

    Ουφ. πραγματικά παιδιά... υποφέρω πολύ... και εχω κουραστεί να υποφέρω... με καταλαβαινετε νομιζω και συγγνωμη αν σας κουραζω.

Similar Threads

  1. δεν μπορω να ξεπερασω τους γονεις μου
    By researcher in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 14-03-2011, 17:22
  2. προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω...
    By Maria25eleu in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2010, 12:10
  3. οι δαίμονές μου...
    By nektaria78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 02-03-2010, 15:55
  4. Δεν μπορώ να έρθω αντιμέτωπη με τους γείτονες μου
    By Nanasourh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-09-2008, 19:06
  5. ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??
    By zouzou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 05-12-2006, 04:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •