Καλησπερίζω τη διαδικτυακή σας κοινότητα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 31 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 452
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177

    Καλησπερίζω τη διαδικτυακή σας κοινότητα.

    Γεια σας, λέγομαι Αγγελική είμαι 25 χρονών.
    Βρήκα το φόρουμ σήμερα καθώς έψαχνα για ένα τέτοιο φόρουμ. Διάβασα μερικά τόπικς σε αυτή την ενότητα και έτσι σκέφτηκα να γράψω κιεγώ λίγα λόγια για μένα.
    Για κάποια χρόνια τώρα έκανα και κάνω πράγματα που συνειδητοποιώ πως δεν είναι δική μου επιλογή. Αυτές οι σκέψεις και το πώς θα αλλάξω τα πράγματα μου δημιουργούν κακή διάθεση.. δεν θέλω να κάνω τίποτα. Άλλες φορές πιο έντονες ,άλλες δεν έχω διάθεση αλλά δουλεύω.
    Είμαι άτομο αισιόδοξο, πιστεύω πως όταν θέλω κάτι το πετυχαίνω αλλά τώρα έχω χάσει το χάρτη μου, οπότε αν δεν ξέρεις που πας, τι να πετύχεις και πώς.
    Πριν κάνα μήνα ένιωσα όλα αυτά τα συναισθήματα( κλάμα το πρωί, δεν ήθελα να κάνω τίποτα, νιώθω άχρηστη) και είπα ότι κάτι έχω και θέλω βοήθεια για να το ανακαλύψω. Πήγα σε ψυχολόγο και έχουμε αρχίσει ψυχοθεραπεία... θέλω να με βοηθήσει να βρω την άκρη. Ελπίζω ότι θα την βρω αλλά ο χρόνος περνάει και όλες οι κακές σκέψεις που μου θυμίζουν ότι μεγαλώνω και δεν έχω καταφέρει τίποτα με κατακλύζουν.
    Ευχή σε όποιον κατάφερε να διαβάσει αυτό το ποστ
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Καλως σε βρηκαμε.....Εδω θα βρεις μια πολυ σημαντικη ανταποκριση,να το ξερεις.

    \"Δεν φταιω εγω που μεγαλωνω,φταιει η ζωη που ειναι μικρη\"
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Ευχαριστώ alterego!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    ..Αυτο που εχεις να κανεις απλα ειναι να γραφεις και να εκφραζεται...ολο και καποιος θα νιωθει σαν και εσενα.Πριν μπω εδωμεσα,ενιωθα πως ειμαι τοσο μονος...πως δεν υπαρχει καποιος που να σκεφτεσαι και να νιωθει σαν και εμενα...Δεν εισαι μονη..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γεια σου Αγγελική.
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.Εδώ μέσα σίγουρα είμαστε πολλοί που μπορούμε να σε καταλάβουμε καθώς έχουμε περάσει οι περισσότεροι από τη φάση που βρίσκεσαι τώρα.
    Εχεις κάνει ήδη ένα μεγάλο βήμα αφού πήγες σε ψυχολόγο και ξεκίνησες ψυχοθεραπεία.Οπως γράφεις όταν θέλεις κάτι το πετυχαίνεις.Επομένως αν το βάλεις πείσμα μπορείς να αλλάξεις αυτή την κατάσταση.
    Γράφεις ότι δουλεύεις ε?Δεν είσαι ευχαριστημένη από την δουλειά σου?Για ποια πράγματα λες ότι δεν είναι δική σου επιλογή αλλά επιλογές των άλλων?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Καλώς όρισες Αγγελικη, η αλήθεια είναι ότι εδώ θα βρείς κατανόηση, και εγω δεν βρίσκομαι πολύ καιρό στο forum αλλα χαίρομαι που βρέθηκα εδω. Πολλά πράγματα που νόμιζα ότι είναι απλα στοιχεία του χαρακτήρα μου δεν είναι, και θελω και εγω να κάνω κάτι. Αλήθεια πως ήταν η εμπειρία σου με τον ψυχολόγο? (όπως θα κατάλαβες δεν έχω πάει ακόμα).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    @Dalia Δουλεύω part-time ας το πούμε και έχω να κάνω και μια διπλωματική για να τελειώσω τη σχολή μου. Δεν μου αρέσει αυτό που κάνω, δεν μου αρέσει η σχολή και το κακό είναι ότι το είδα από την πρώτη μέρα ότι δεν κόλλαγα εκεί αλλά είπα εντάξει μορέ δύσκολα είναι τι να κάνουμε, όπου και να πας δύσκολα θα είναι. Μετά λέω είμαι 25 και φοβάμαι να κάνω μια ριζοσπαστική αλλαγή με ρίσκο να μην πετύχω ούτε σε αυτήν. Λέω ότι δεν ήταν επιλογή μου αλλά δεν εννοώ ότι κάποιος με ανάγκασε ντε και σόνι να πάω εκεί. Απλά εγώ δεν ήμουν τόσο σίγουρη για το που θέλω να πάω και άκουσα τις συμβουλές των μεγαλυτέρων.

    @Wondering Αυτά που νιώθω τώρα τα ένιωθα και πιο μικρή.. πχ στα 19,20 αλλά και πιο μικρή ήμουν πάντα άτομο που την έψαχνε πολύ. Απλά στην μικρότερη ηλικία μου έκανα πράγματα που με γέμιζαν οπότε ήμουν πλήρης. Τέσπα στα 19-20 με έπεισε η μάνα μου να πάω σε μια ψυχολόγο και πήγα. Βέβαια δεν μου έκανε τίποτα γιατί εγώ δεν ήμουν προετοιμασμένη να πάω σε ψυχολόγο και δεν το ήθελα κιόλας. Πίστευα ότι δεν θα μου κάνει κάτι και έφυγα τελικά.
    Αλλά τώρα το χω ψάξει πολύ στο μυαλό μου και ήταν δική μου επιλογή πλέον γιατί φτάνω σε ένα σημείο που μπερδεύομαι στο μυαλό μου και θέλω κάποιον να με βοηθήσει να βγω από αυτό λέγοντας μου τι ακούει από εμένα.
    Κανένας άνθρωπος δεν θα σου πει τι να κάνεις..εγώ από τον ψυχολόγο πλέον περιμένω (και ξέρω ότι έτσι κάνουν τη δουλειά οτυς) να μην με κρίνει αλλά να με βοηθήσει να δω ποια πραγματικά είμαι δίνοντας μου πίσω αυτά που λέω εγώ.
    Έχω κάνει 4 συνεδρίες περίπου.. μου αρέσει σου λέω γιατί το επέλεξα, το κάνω με ευχαρίστηση και πιστεύω ότι θα με βγάλει κάπου όλο αυτό. Στις αρχές με άκουσε ότι είχα ναπω , να κλάψω. Αυτό που κάνει είναι με ερωτήσεις εκμαίευσης ας το πούμε προσπαθεί να σε κάνει να δεις τον εαυτό σου.
    Για μένα ήταν αναγκαίο να είναι επιλογή μου να πάω σε ψυχολόγο γιατί σημαίνει ότι θέλω πλέον να βρω την άκρη.
    Για κάποιον άλλον μπορεί να λειτουργεί διαφορετικά. Δεν πειράζει που δεν έχεις πάει ακόμη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δυστυχώς πολλοί μπαίνουμε σε σχολές που δεν μας αρέσουν είτε γιατί μας το επιβάλλουν οι γονείς μας,είτε γιατί αλλιώς περιμέναμε ότι θα είναι η σχολή αυτή και αλλιώς μας βγήκε τελικα.

    Δεν είναι αργά όμως για να κάνεις αυτό που πραγματικά σ\'αρέσει.Είσαι πολύ νέα,έχεις θέληση,δουλεύεις με τον εαυτό σου (την ψυχοθεραπεία εννοώ).Αν βρεις τι πραγματικά θέλεις έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου για να το πετύχεις.Ψάξε να βρεις πράγματα που σε γεμίζουν,όπως έκανες παλιότερα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4
    Καλησπερα Αγγελικη και απο μενα επισης ως νεο!!! Επειδη και εγω τον τελευταιο καιρο καπου δε βλεπω καλα τον εαυτο μου εψαχνα για ειδικους αλλα ειδικους δεν εβρισκα! Ειναι πολυ δυσκολο να εμπιστευτεις καποιον απο αυτους! Εδω πηγα σε 3 διαφορετικους και η πρωτη συνεστησε ψυχοθεραπεια οχι με χαπια αλλα με ιση αντιμετωπιση του αγχους απο μενα, ο δευτερος σε 10 λεπτα ειχε γραψει αντικαταθληπτικα και ο τριτος μετα απο αρκετη συζητηση καποια αντικαταθληπτικα ενω εγω θεορω πως απλα εχω υπερβολικο αγχος! Ποιον διαλεγεις???? Δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησουν αλλα πραγματικα μονο ο εαυτος μας μπορει να μας κανει να αισθανθουμε καλυτερα αλλα πολλες φορες ειναι απων ο ατιμος....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    man_26 να υποθέσω ότι η πρώτη που πήγες ήταν ψυχολόγος ενώ οι άλλοι 2 ψυχίατροι?Ο καθένας λέει τα δικά του.Εγώ να δεις πόσα έχω ακούσει,που από μικρή έχω επισκεφτεί ένα σωρό ειδικούς.Μόνο εσύ θα κρίνεις και θα αποφασίσεις ποιον να εμπιστευτείς και τι είναι καλύτερο για σένα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Όταν είχα πάει πιο μικρή σε μια ψυχολόγο-ψυχίατρο μου έγραψε και εκείνη κάτι χάπια αγχολυτικά. Τα πήρα για λίγο.
    Λοιπόν για να δείτε πόσο μετράνε όλα.. τότε εκείνη καθόταν πίσω από το γραφείο της και γω ξέρετε μπροστά. Τώρα πλέον καθόμαστε με τον ψυχολόγο μου σε δύο καρέκλες αντικρυστές και είναι πολύ πιο οικείο το περιβάλλον. Τότε αισθάνθηκα ψυχρότητα από μέρους της και βαρεμάρακαι δεν ξαναπήγα συν και το ότι δεν ήμουν έτοιμη να με αντιμετωπίσω.
    Υπάρχουν διάφορες αντιλήψεις για το άγχος και την κακή διάθεση. Η βιολογική πλευρά την οποία θεραπεύουν με τα φάρμακα οι ψυχίατροι και η πλευρά που μου φαίνεται πολύ πιο λογική εμένα... της θεραπείας της ψυχής.. ένα βίωμα ή μία κατάσταση γράφει κάποια πράγματα στο υποσυνείδητο που αυτά σου δημιουργούν κατά καιρούς την κακή διάθεση ή την κατάθλιψη αλλά εσύ δεν γνωρίζεις γιατί σου συμβαίνει αυτό καθώς στο υποσυνείδητο θάβονται όλα. Γι\' αυτό και πολλά άτομα λένε ότι δεν ξέρω γιατί το παθαίνω αυτό.
    Πάντως man_26 σίγουρα μόνον ο εαυτός μας φέρνει την αλλαγή, αλλά ο καλός ψυχοθεραπευτής θα πρέπει να μπορέσει να σου δείξει το δρόμο για να βγείς από εκεί. Αν και εσύ είσαι έτοιμος να το κάνεις τότε η ψυχοθεραπεία έχει πετύχει. Αν πάλι δεν είσαι έτοιμος να βγείς από τη \"λακούβα\" ή το \"κλειστό δωμάτιο\" πάλι θα έχεις αποκομήσει κάτι που μπορεί τα οφέλη του να τα δεις αργότερα όταν μπορέσεις. Εάν είσαι σε μια περίοδο με υπερβολικό άγχος και δεν μπορείς να το διαχειριστείς τότε τα φάρμακα θα σε βοηθήσουν να χαλαρώσεις. Έχεις αναφέρει σε κάποιο τόπικ τι περνάς;
    @Wondering Διάβασα το τόπικ σου και βρήκα πολλές ομοιότητες με αυτό που περνάω εγώ... υπομονή κουκλίτσα και όλα θα φτιάξουν!!!
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά... μ\' αρέσει η κουβέντα σας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    καλησπέρα κι από μένα, περπατώντας...
    είναι πολύ σπουδαίο να αποφασίζεις να πας σε ειδικό και να βαστάς τα μάτια σου ανοιχτά για να συνεργαστείς μαζί του.
    αλλιώς μπορεί να παιδευτείς πολύ και να μη σουβγει και πάντα σε καλό...
    αφού ταιριάζεις κιόλας με τον/την ειδικό, είναι πραγματικά πολύ καλό. για μένα στην αρχή και κάποιες φορές είναι δυσκολο ακόμη, ωστόσο εκτιμώ βαθύτατα αυτόν τον άνθρωπο, και τον εμπιστεύομαι. καλή συνέχεια, και καλωσόρισες στο φόρουμ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Perpatontas καλώς ήρθες βρε παιδί! Το καλό είναι ότι περπατάς .........και δεν μένεις στάσιμη.......
    Φαίνεσαι άτομο ιδιαίτερα ευσυνείδητο και που ψάχνεται.........οπότε δεν είναι μεγάλη η απόστασή σου από τον εντοπισμό του παράγοντα που θα σε φέρει σε ισορροπία...........

    Σίγουρα χρειάζεται προσπάθεια........αλλά από δυναμισμό δε μου φαίνεται ότι έχεις ιδιαίτερη έλλειψη........
    ΦΙΛΙΑ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Γεια και από μένα! Καλώς φάνηκες!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    Originally posted by raphsssodos
    Γεια και από μένα! Καλώς φάνηκες!
    πάντα πρωτότυπο και ουσιαστικό αυτό το αγόρι!

Page 1 of 31 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •