Αρρυθμίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85

    Αρρυθμίες

    Καλησπέρα και πάλι.Θέλω να περιγράψω κάτι που νιώθω τις τελευταίςες μέρες και με έχει τρομάξει ,αλλά δεν έχει καταφέρει να με πανικοβάλλει.(προς το παρόν τουλάχιστον).
    Με τις διαταραχές πανικού , η καρδιά είναι από τα όργανα που δίνει έντονη συμπτωματολογία. Υπέφερα πιο παλιά από ταχυπαλμία, ενίοτε δυσπνοια ,τσιμπήματα, φτερουγίσματα. Πήγα στον καρδιολόγο πριν κανένα 8μηνο και έκανα καρδιογράφημα, όλα οκ. Επειδή δεν πείστηκ πήγα ξανά μετά από 2 μήνες και έκανα και τρίπλεξ. όλα οκ και πάλι. όταν γράφτηκα γυμναστήριο, έπαθα κρίση πανικού πάνω στο διάδρομο και φυσικά δεν ξαναπάτησα στο γυμναστήριο ,αφού ήμουν σίγουρη ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά.Ξαναπήγα στον καρδιολόγο και έκανα τεστ κοπώσεως που και αυτό ήταν οκ. Ο καρδιολόγος φυσικά κατάλαβε ότι έχω άγχος και προσπάθησε να με καθησυχάσει και το πέτυχε. Τις τελευταίες μέρες όμως νιώθω κάπως περίεργα την καρδιά μου. Σαν να σταματάει και μετά ξαφνικά να κάνει ένα δυνατο παλμό. Τον παλμό αυτό ορισμένες φορές τον νιώθω και στο λαιμό ή στο στέρνο. Ο φίλος μου , μου λέει ότι είναι άγχος . Εγώ όμως έχω τρομάξει.Από την μία θέλω να πάω ξανά στον καρδιολόγο, αλλά ντρέπομαι κιόλας. Εντωμεταξύ έχω την Τετάρτη ραντεβού για ψυχοθεραπεία και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να περιμένω τόσο για να το συζητήσω με την ψυχολόγο. Γενικά, δεν έχω άλλα συμπτώματα ή και να έχω αραιά και πού δεν μου καταλήγουν σε κρίσεις πανικού. έχω καταφέρει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ελέγχου τους. Αλλά τώρα τί είναι αυτό? έχεις κανείς αντίστοιχη εμπειρία?

  2. #2
    Χαχαχαχαχα ελεος σαν να με περιγραφεί καπιος ειναι! Κουλαρε katpir αφου το ξερεις οτι ειναι απλα ανχος απλα θες συνέχεια να ψάχνεις επιβεβαίωση οτι δεν ειναι η καρδια σου! Αλλα να ξέρεις οτι χανεις τα καλύτερα τις ζωης! Τα ιδια πέρναγα και εγω... Αλλα μόλις καταλάβεις οτι ειναι ψεύτικος συναγερμός οτε πια θεράπευσε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    και εμενα περιγραφεις!!!4 χρονια 5 τριπλεξ αλλα το καταλαβα και τελος.....ξεκινα περπατημα γρηγορο μετα εντονο να ανβαζεις παλμους ετσι σταδιακα το ξεπερασα...μικρα και σταθερα βηματα.

    μην κλειστεις και δεν κανεις τιποτα που να κουραζει τη καρδια αυτο ειναι παγιδα....

    παλμο ενιωθα στο λαιμο στο στερνο αλλα και στο στομαχι....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Ευχαριστώ Castiel & kosto30.Η αλήθεια είναι ότι κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην πάω στον καρδιολόγο. με καθησυχάσατε πάντως αρκετά. Αυτό το φαινόμενο δηλαδή της αρρυθμίας είναι ψυχογενές? Κάθε φορά προστίθεται και κάτι νέο στη λίστα των ψυχοσωματικών μου. Βαρέθηκα πια!

  5. #5
    Quote Originally Posted by katpir View Post
    Ευχαριστώ Castiel & kosto30.Η αλήθεια είναι ότι κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην πάω στον καρδιολόγο. με καθησυχάσατε πάντως αρκετά. Αυτό το φαινόμενο δηλαδή της αρρυθμίας είναι ψυχογενές? Κάθε φορά προστίθεται και κάτι νέο στη λίστα των ψυχοσωματικών μου. Βαρέθηκα πια!
    lipon tha sto pw oso pio apla mporo 1 oi arithmies einai simptoma tou anxous to eixa kai egw to eixoune kai polly akoma edw mesa 2 to ksero oti to oniro sou einai na exeis ena kardiologo didaktora panepistimiou 24/7 panw apo to kefali sou alla den ginete kai 3 oso kai na sou lene oti den exeis tpt den boithaei an den to katalabeis monh sou ! einai san na sou pw MIN SKEFTESE FRAOULES ............. kai amesw opos autin tin stigmh tis skeftikes .... opote koulare .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου πιστευω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο ο φιλος σου εχει απολυτο δικιο εφοσον εκανες το απαραιτητο τσεκ απο κ ολα καλα,Μην πηγαινεις διαρκως στον καρδιολογο προσθεου επειδη η μητερα μου εχει φιλη που ειναι εντονα αρρωστοφοβικος ανθρωπος κ επισκεπτεται ολους τους γιατρους ενω ειναι υγιεις κ αυτοι καταλαβαινοντας το προβλημα της της τρωνε λεφτα κ ετσι κ κανεις κ εσυ το ιδιο η ζωη σου θα ειναι απιστευτα μιζερη επομενως να χαιρεσαι την ζωη σου εσυ κ ο φιλος σου μαζι καλα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    έχεις δίκο μυσπ, όντως η ζωή μου έχει γίνει μίζερη.Μόλις με πιάσει κάτι, κατευθείαν αρχίζω να κλαίγομαι. Απλά ,επειδή είμαι ακόμα σε ψυχοθεραπεία, δεν έχω λύσει τα θέματα μου.τουλάχιστον όμως το παλεύω. και μόνο που έχω κρατηθεί και δεν έχω πάει στο γιατρό, είναι μεγάλο βήμα για μένα. Σχετικά με τη φίλη της μαμάς σου, έπεσε στην περίπτωση.Δυστυχώς η υγεία έχει γίνει εμπόριο.Ποιον να πιστέψεις και ποιον να εμπιστευτείς. Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.Να είσαι καλά.
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κουραγιο φιλη μου πιστευω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο ο φιλος σου εχει απολυτο δικιο εφοσον εκανες το απαραιτητο τσεκ απο κ ολα καλα,Μην πηγαινεις διαρκως στον καρδιολογο προσθεου επειδη η μητερα μου εχει φιλη που ειναι εντονα αρρωστοφοβικος ανθρωπος κ επισκεπτεται ολους τους γιατρους ενω ειναι υγιεις κ αυτοι καταλαβαινοντας το προβλημα της της τρωνε λεφτα κ ετσι κ κανεις κ εσυ το ιδιο η ζωη σου θα ειναι απιστευτα μιζερη επομενως να χαιρεσαι την ζωη σου εσυ κ ο φιλος σου μαζι καλα

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    αυτό με τον διδάκτορα μου άρεσε,έχεις κανέναν διαθέσιμο?
    πέραν της πλάκας ,έχεις απόλυτο δίκιο. απλά η χημεία του εγκεφάλου μου τα έχει ψιλοπαίξει και τρώω τέτοια κολλήματα. θα περάσει όμως ,που θα πάει...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    1
    Καλησπέρα.
    Αν κάνεις ένα galop στο forum θα δεις ότι το 80% των συμφορουμιτών εμφανίζουν ή έχουν εμφανίσει στο παρελθόν αντίστοιχα συμπτώματα.
    Χαλάρωσε, πήγαινε με το σύντροφό σου ένα ταξίδι και περιόρισε τους πολλούς καφέδες (αν πίνεις).

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    δεν πίνω πολλούς καφέδες,έναν μόνο το πρωί.βέβαια καπνίζω,αλλά δεν είμαι σε φάση για να το κόψω. όσο για το ταξιδάκι, καλά θα ήταν αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν τα χρήματα. ευχαριστώ πάντως για την στήριξη.

Similar Threads

  1. Αρρυθμίες
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2018, 14:58
  2. αρρυθμιες
    By redwood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-10-2011, 13:23
  3. Αρρυθμίες στο full
    By KaterinaA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 16-05-2011, 17:47
  4. Δύσπνοια - αρρυθμίες
    By -despinak- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-10-2010, 13:07
  5. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ
    By mairh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2009, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •