ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη φορά μπήκα στο site και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον..
    Είμαι 25 χρονών και εδώ και 7-8 χρόνια συνεχώς φοβάμαι ότι κάτι έχω.. Αρχικά ξεκίνησα με ταχυκαρδίες και αφού γύρισα όλους τους γιατρούς της Αθήνας γιατί νόμιζα ότι κάθε φορά παθαίνω έμφραγμα όλοι μου έλεγαν ότι είναι ψυχολογικό..όταν βρέθηκε κάποιος γιατρός να με πείσει και ησύχασα από αυτό, τότε ξαφνικά εμφανίστηκαν στην ΄ζωή μου οι ζαλάδες/αστάθεια/θολούρα... άπειροι γιατροί και πάλι, αξονικές, μαγνητικές, νευρολόγοι, και τίποτα...τώρα πάλι ταχυκαρδίες, αρρυθμίες, φτερουγίσματα..και φυσικά ..κρίσεις πανικού που νιώθεις οτι μουδιάζεις ολόκληρος, γλώσσα, κεφάλι σώμα τα πάντα...νευρόπονοι παντού μέχρι και στο μικρό δαχτυλάκι..ένα αίσθημα ότι απλά "χάνεσαι"...
    Πάντα φοβάμαι ότι κάτι πολύ σοβαρό έχω που δεν το έχουν βρει οι γιατροί...φάρμακα αρνούμαι να πάρω και απλά προσπαθώ να ακολουθήσω την λογική κάθε φορά που με πιάνει "έλα δεν είναι τίποτα, πάλι μια κρίση πανικού...το πολύ πολύ να παιθάνεις..."..πιστεύω πως είμαι σε καλό δρόμο γιατί απλά έχουν μειωθεί και οι κρίσεις αλλά και όταν έρχονται καταφέρνω πια σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να τις διώξω..ελπίζω να τα καταφέρω..[;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Κουράγιο και καλή συνέχεια, καλως όρισες. Μπράβο σου που προσπαθείς χωρίς φάρμακα, θέλει πολυ δύναμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    καλως ορισες. Θα σε αποκαλω συναδελφο μιας και λιγο πολυ ολοι τα ιδια περναμε. Ειχα και εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα οπως και εσυ ετσι και εγς Γιατρους και κοντρα γιατρους και τα ιδια και τα ιδια τελικα ΤΙΠΟΤΑ απολυτως υγιεστατος και μονο φοβος οτι κατι εχω. μια ειναι η λεξη ΑΛΛΑΓΗ τροπου ζωης ηρεμια, χαλαρωση, ευχαριστα πραγματα και με τιποτα μην χρησιμοποιεις την λεξη ΑΓΧΟΣ. κουραγιο ολοι μας ειμαστε διπλα σου . Εγω δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ εχω βοηθηθει απο το site αυτο. Οτι χρειαστεις ειμαστε εδω!!
    Και παλι καλως ηλθες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    popiza μου ελπίζω να τα καταφέρεις.........εγώ πριν 7 χρόνια δεν τα κατάφερα και άρχισα τα seroxat............. Αν καταφέρεις να βρεις τη λύση να ισορροπείς σίγουρα θα είναι σημαντικό επίτευγμα και θα σε ζηλεύω καλοπροαίρετα !!!

    Καλή συνέχεια!!!!!!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5

    THANKS...

    Ευχαριστώ πάρα πολύ... όλους και ήδη νιώθω πολύ οικεία εδώ μέσα!
    Εννοείται πως κι εγώ με την σειρά μου, είμαι εδώ αν μπορώ να βοηθήσω στο οτιδήποτε..
    Kisses..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    καλημερα παιδια.Ειμαι σε απογνωση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Συγνωμη για το τοσο συντομο μην αλλα πρωτη φορα μπαινω σε φορουμ και χρειαζομαι την ωρα μου να προσαρμοστω.Ειμαι και εγω ερμαιο των κρισεων πανικου και ειλικρινα με εξεπληξε που ακακαλυψα οτι δεν ειμαι απο τους λιγους στον πλανητη.Στην Αμερικη υπαρχει ολοκληρο νοσοκομειο για ατομα μα διαταραχες αγχους εμεις δυστυχως σε αυτον τον τομεα υστερουμε αρκετα.Ειμαι πολυ χαρουμενη που σας ανακαλυψα και ειλικρινα σας νοιωθω ολους σας κομματι του ευατου μου γιατι ο φριχτος πανικος μας ενωνει και μεσα απο αυτον ειμαι σιγουρη πως θα βγουμε νικητες και θα χαιρομαστε την ζωη καλυτερα και απο εκεινους που δεν ενιωσαν ποτε το αγγιγμα του πανικου.Περιμενω με λαχταρα τα μηνυματα σας.Σας ευχαριστω ολους

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ανακουφηση.... που υπαρχουμε σαν κοινοτητα...δεν λεσ τιποτα Ρουλακι..... οσο για αυτο που λεσ για την Αμερικη...εχεισ παει?.... και αν το πιασουμε σαν θεμα...εχω πιασει τον εαυτο μου αρκετα παλιοτερα να σκεφτεται να εισαχθει λογο βαριασ κρισησ καταθλιψησ εθελοντικα σε νοσοκομειο .. εστω για καποιεσ μερεσ..για μικρη θεραπεια... αλλα που να πασ?....σε ψυχιατρειο εδω που σου λενε \"αν μπεισ\" θα βγεισ με τα νευρα σου χειροτερα?
    ...
    ασε που απο οσα βλεπουμε για την υγειονομικη κατασταση και την συμπεριφορα των νοσηλευτων των νοσοκομειων εδω... εχει φοβηθει το ματι μασ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Καλησπερα adzik μου οχι δεν εχω παει Αμερικη απλα μου το ειχε πει ο γιατρος που πηγαινα οτι υπαρχει τετοιο νοσοκομειο.Παντως νομιζω οτι δεν χρειαζεται να παμε απαραιτητα σε νοσοκομειο για ιαση εαν χρησιμοποιουμε φαμσκα κανουμε την ιδια και καλυτερη θεραπεια σπιτακι μας που νιωθουμε ασφαλεια αντι να ειμαστε σε καποιο κρυο και απροσωπο ιδρυμα νιωθοντας σαν τρελοι και να θυμασαι καλε μου οτι οχι μονο τρελοι δεν ειμαστε αλλα παραειμαστε νοημονες γιατι αναγνωρισαμε το προβλημα δεν στρουθοκαμηλισαμε και προσπαθουμε να κερδισουμε τισ ζωες μας καθε μερα παλευοντας οπως μπορει ο καθενας μας τον δαιμονα του πανικου μας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5
    Καλημέρα και πάλι! και ιδιάιτερα στη Ρούλα.. καταρχήν έχω διαβάσει σε μία έρυνα ότι οι άνθρωποι που πάσχουν από κρίσεις πανικού έχουν τις μικρότερες πιθανότητες να τρελλαθούν!! επομένως όχι απλά δεν είμαστε τρελλοί αλλά όπως όντως καλύτερα από πολλούς γύρω μας!
    Εγώ είμαι κατά των φαρμάκων αν και είναι αρκετές οι φορές που εκείνη την ώρα θα ήθελα ένα \"μαγικό χαπάκι\" για να νιώσω καλύτερα...όμως αντιστέκομαι..φιλιά και υπομονή..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Καλημερα και απο μενα καλη μου,ναι ειναι αληθεια οτι εμεις τρελλαινομαστε εξαιρετικα δυσκολα και τρελλαινουμε αλλους.Πες μου για σενα πως εισαι αυτην τη περιοδο? σε περιμενω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •