Φόβος στο δρόμο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Φόβος στο δρόμο...

    Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
    Είμαι 26 χρονών κ τώρα βγάζω δίπλωμα αυτοκινήτου. Πρώτα έβγαλα για μηχανάκι, γιατί δουλεύω στο κέντρο κ μένω στην ανατολική πλευρά της πόλης, οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι ένα βόλεμα! Έβγαλα το δίπλωμα για το μηχανάκι λοιπόν, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο scooter, έκανα τις ασφάλειες, το service κ όλα. Υπάρχει όμως ένα ακόμα προβληματάκι/θεματάκι. Δεν έχω ξεπεράσει εντελώς τη φοβία που έχω στο δρόμο, με αποτέλεσμα να αγχώνομαι, κ να ψιλοπανικοβάλλομαι όταν βγαίνω σε κεντρικό δρόμο! Σήμερα το πήρα μετά από πολλές μέρες για να κάνω έτσι μια βόλτα για να αρχίσω σιγά σιγά να εξοικειώνομαι με το όχημά μου. Νομίζω όμως πως δεν είμαι συγκεντρωμένη λόγω αυτού του μικρού φόβου που υπάρχει ακόμα στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Επίσης νομίζω ότι με πιάνει άγχος, μήπως πηγαίνω πολύ σιγά κ οι οδηγοί από πίσω με βρίζουν, με κορνάρουν κτλ.
    Τι θα μπορούσα να κάνω (εκτός από εξάσκηση) για να αρχίσω σιγά σιγά να αποκτώ περισσότερο θάρρος;;
    Every morning we are born again

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις εκτός από εξάσκηση. Είναι ο φυσιολογικός φόβος του πρωτάρη. Σιγά σιγά θα υποχωρήσει, φτάνει να συνεχίσεις να οδηγείς και να μην το αποφεύγεις. Κάποια στιγμή απλά θα βάζεις τον αυτόματο πιλότο και θα κυκλοφορείς!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Καλη σου μέρα.
    Μην δίνεις καμία σημασία σε όποιον σου κορνάρει. Εσύ πήγαινε δεξιά δεξιά και ασε τους άλλος να κουρεύονται.
    Όποιος βιάζεται να πηγαίνει αριστερά. Σαν να μην ακούς κάνε!
    Αυτό είχα εφασμόσει και εγω οταν άρχισα να οδηγώ.
    Δεν με ενοιαζε τίποτα και ας κορνάρανε και ας βρίζανε ακόμα.
    Στο κατω κατω δεν θα τσακιστεις εσυ επειδη υπάρχουν κάφροι στο δρόμο!
    Παίρνε το κάθε μέρα μόνο και μόνο για να εκτιθεσαι σε αυτό που σε αγχώνει. Μια εβδομάδα υπόθεση και θα είσαι οκ!
    Το βασικότερο είναι να αισθάνεσαι οτι είσαι μόνη σου και να μη σε νοιάζει ποιος είναι πίσω σου.
    Καλούς δρόμους!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
    Είμαι 26 χρονών κ τώρα βγάζω δίπλωμα αυτοκινήτου. Πρώτα έβγαλα για μηχανάκι, γιατί δουλεύω στο κέντρο κ μένω στην ανατολική πλευρά της πόλης, οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι ένα βόλεμα! Έβγαλα το δίπλωμα για το μηχανάκι λοιπόν, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο scooter, έκανα τις ασφάλειες, το service κ όλα. Υπάρχει όμως ένα ακόμα προβληματάκι/θεματάκι. Δεν έχω ξεπεράσει εντελώς τη φοβία που έχω στο δρόμο, με αποτέλεσμα να αγχώνομαι, κ να ψιλοπανικοβάλλομαι όταν βγαίνω σε κεντρικό δρόμο! Σήμερα το πήρα μετά από πολλές μέρες για να κάνω έτσι μια βόλτα για να αρχίσω σιγά σιγά να εξοικειώνομαι με το όχημά μου. Νομίζω όμως πως δεν είμαι συγκεντρωμένη λόγω αυτού του μικρού φόβου που υπάρχει ακόμα στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Επίσης νομίζω ότι με πιάνει άγχος, μήπως πηγαίνω πολύ σιγά κ οι οδηγοί από πίσω με βρίζουν, με κορνάρουν κτλ.
    Τι θα μπορούσα να κάνω (εκτός από εξάσκηση) για να αρχίσω σιγά σιγά να αποκτώ περισσότερο θάρρος;;
    Καλημέρα,

    είναι καλό να είσαι σε εγγρήγορση όταν οδηγείς!
    αυτό που μπερδεύει έναν οδηγό μηχανής όταν οδηγεί αμάξι, είναι ο όγκος του αμαξιού και η διάθεση να κάνει σφίνες.

    αυτό που βοηθά συνήθως είναι να έχεις αποφασίσει 2 πράγματα πριν ακόμα ξεκινήσεις τη διαδρομή σου:
    1. να έχεις σκεφτεί την ακριβή διαδρομή που θα κάνεις, ώστε να μη λειτουργείς αποσπασματικά στο δρόμο
    2. να έχεις αποφασίσει αν θα πας γρήγορα, ή χαλαρά.

    Αν οι από πίσω σου βρίζουν και κορνάρουν κλπ, ας ξεκινούσαν νωρίτερα. Δεν είναι δική σου ευθύνη οι άλλοι οδηγοί.

    Επίσης, βοηθά τα πρώτα κάποια (π.χ.100) χιλιόμετρα να τα κάνεις με έναν έμπειρο οδηγό δίπλα σου, για να νιώθεις ασφάλεια. Χωρίς βέβαια να παραβλέπεις, ότι εσύ έχεις την ευθύνη των αποφάσεων και του οχήματος την ώρα που οδηγείς.

    Βγάζε φλας, προσπέρνα μόνο από αριστερά, φόρα τη ζώνη σου, και θα είναι όλα οκ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές!!!!
    Every morning we are born again

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    6
    μην ανησυχεις!!και γω στην ιδια φαση ειμαι.οδηγω τον τελευταιο καιρο και εχω λιγο αγχος!!πιστευω οτι αυτο που πρεπει να κανεις , ειναι να οδηγεις σχεδον καθημερινα. το εχω δει και απο τον εαυτο μου. αν περασουν μερες χωρις να οδηγησω, φοβαμαι περισσοτερο. ενω οταν το παιρνω συχνα εξοικειωνομαι και δε με νοιαζει. παντως ειναι φυσιολογικο το αγχος. και στο κατω κατω δε νομιζω οτι και αυτοι που οδηγουν χρονια ειναι ολοι τοσο καλοι οδηγοι, ωστε να κορναρουν σε μας...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  3. Δεν ξερω ποιον δρομο να διαλεξω..
    By fazer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 94
    Last Post: 26-03-2010, 23:27
  4. ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2009, 23:18
  5. Ληστειες στο δρομο
    By nikosgr123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 06-09-2008, 22:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •