υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?

    πριν περίπου 1 μήνα δημιουργήθηκε ένα θέμα με τον σύντροφο μου κ σ αυτό πήρε μέρος κ η μητέρα του...ο λόγος που πήρε μέρος ήταν επειδή της δόθηκε πάτημα κυρίως από εμένα...τότε ήμουν σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση κ επειδή δεν μπορούσα να μείνω μέσα στο σπίτι αποφάσισα (μέγα λάθος μου) να πάω από το σπίτι του συντρόφου μου να τον περιμένω να γυρίσει (εννοείται πως ήξερε ο ίδιος ότι θα ήμουν στο σπίτι του)...όπως θα έχετε καταλάβει μένει μαζί με τη μητέρα του...μέχρι κ πριν από εκείνο το περιστατικό οι σχέσεις μου με τη μητέρα του ήταν καλύτερα κ από άψογες...όμως εκείνη την ημέρα επειδή άκουσε κ συζητήσαμε για τον γιο της κ ακούστηκαν πράγματα που δεν της άρεσαν (ότι δηλαδή τσιλιμπούρδιζε) πήρε μια επιθετική θέση απέναντί μου...τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ...γύρισε κ μου είπε πως ο γιος της δεν είναι κ τόσο σκάρτος, ότι αν είχε πέσει έστω κ κάτι στην αντίληψη της να ήμουν σίγουρη πως καταρχήν δεν θα ξανά πατούσα στο σπίτι της κ ότι θα έβλεπα μια απόσταση από το γιο της του στυλ δεν θα ερχόταν τόσο εύκολα στο σπίτι μου κ κάτι τέτοια...μετά μου είπε πως πριν βιαστώ να τον κατηγορήσω έπρεπε να σκεφτώ ότι με έχουν βάλει μέσα στην οικογένεια τους...ότι με έχουν γνωρίσει σε όλους τους συγγενείς τους κ ότι αν δεν ήταν κάτι σοβαρό δεν θα το έκαναν...μετά από αυτά μου είπε πως με καταλαβαίνει που ζηλεύω κ πως είναι φυσιολογικό εφόσον αγαπάω τον γιο της...αλλά μέτα στάθηκε πάλι εναντίον μου λέγοντας ότι θα πει στο γιο της να είναι πιο προσεκτικός σε αυτά που μου λέει κ μάλιστα ν κρατάει κ πράγματα για τον εαυτό του...πράγμα βέβαια που είπε μπροστά μου στον σύντροφο μου...αυτός βέβαια της είπε ότι εφόσον δεν έχει να κρύψει τίποτα δεν έβρισκε τον λόγο να το κάνει....τέλος πάντων εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι από εκείνο το βράδυ νιώθω ότι κάτι έχει μαζί μου...χωρίς βέβαια να το εκφράζει έντονα...απλά υπάρχουν φορές που νιώθω ότι μιλάει στο γιο της για να τα ακούσω εγώ...από δική μου πρωτοβουλία έχω πάει στο σπίτι του μόνο 3-4 φορές από τότε...κ αυτό γιατί νιώθω πάρα πολύ άβολα...εκτός από αυτό όταν γίνει κάτι κ δεν μπορέσω να δω τον σύντροφό μου μετά από εκείνο το συμβάν νιώθω ότι κάτι του είπε κ ότι σιγά-σιγά έρχεται η αρχή του τέλους ότι πια δεν με θέλει μέσα στο σπίτι της...με τον σύντροφό μου τα πάμε πάρα πολύ καλά δόξα το θεό αλλά με τη μάνα του δεν ξέρω αλλά νιώθω σαν τον πρώτο καιρό που δεν ήθελα να την γνωρίσω κ έτσι πήγαινα στο σπίτι του μόνο όταν εκείνη έλειπε....είναι στο μυαλό μου όλα αυτά η υπάρχει πιθανότητα να ισχύει έστω κ κάτι....κ αν ισχύει πως μπορώ να το διορθώσω.....μπορώ???????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Φυσικα και ολα διορθωνονται Μινα,με ευγενεια,γλυκυτητα,οικειοτ ητα και συμπεριφορα γενικως του στυλ.. δεν εγινε τιποτα..δεν θυμαμαι τιποτα...
    Δεν εχεις με την μαμα σχεση!!!εχεις με τον γιο.. κι ουτε ειναι φιλη σου ή τιποτα αλλο... καλη ή κακη ειναι ενα προσωπο που πρεπει να κρατας παντα απεναντι του μια σταση τυπικης και ελαφρα φιλικης ευγενειας και τιποτα περισσοτερο!!!
    Ερχομαστε σε συγκρουση πολυ ή λιγο μονο με ατομα που μας ενδιαφερουν και τα εχουμε επιλεξει... στους υπολοιπους που δεν ειναι δικη σου επιλογη αλλα αναγκαστικα υπαρχουν.. να θυμασαι οτι ποτε δεν πρεπει ουτε καν να ανοιγεις την πορτα.. για να σε κρινουν ή να σε συμβουλευσουν ή οτιδηποτε...
    Μπορει να ειναι η καλυτερη γυναικα του κοσμου ,αλλα αυτο να το θυμασαι.... δεν ειναι ουτε φιλη,ουτε σχεση,ουτε τιποτα... ειναι η μανα του συντροφου σου και παντα στο τελος θα ειναι με το μερος του παιδιου της και αυτο ειναι το φυσιολογικο....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Βρε mina, είναι δυνατόν να πεις σε μία μάνα ότι ο γιος της τσιλιμπουρδίζει με άλλες? Το 90% των πεθερών θα αντιδράσει όπως αντέδρασε η δική σου...

    Τώρα χλωμό το βλέπω να ξαναγίνει η σχέση σας όπως ήταν πριν, αλλά να μην σε νοιάζει κιόλας. Εσύ να τα πηγαίνεις καλά με τον σύντροφο και να μην ανακατεύεις κανέναν άλλον στην σχέση.

    Η συμβουλή μου είναι να μην ξανα-αναφερθείς ποτέ στο θέμα, να μην ξαναπιάσεις συζήτηση ποτέ με την πεθερά για τον γιο της και να κρατάς τυπικές σχέσεις με ευγένεια.
    Στον σύντροφό σου να μην του πεις ποτέ ότι νομίζεις ότι η μάνα του είναι ψυχρή και τέτοια.

    Να είσαι εσύ καλά με αυτόν και να μην ανακατεύεσαι ποτέ σε θέματα που αφορούν αυτόν και την οικογένειά του και φυσικά να μην ανακατεύεις πεθερικά μέσα στην σχέση σας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    λένε ότι μαθαίνει στον άντρα ο στρατός μαθαίνει στη γυναίκα η πεθερά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    Quote Originally Posted by elis View Post
    λένε ότι μαθαίνει στον άντρα ο στρατός μαθαίνει στη γυναίκα η πεθερά
    τι εννοείς με αυτό?????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    το θέμα μου είναι μήπως καταφέρει να του βάλει λόγια...αν κ μέχρι τώρα δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο...ο σύντροφός μου είναι ναυτικός...γ αυτό είπα ότι είχαμε μια σχέση παραπάνω κ από άψογες...6 μήνες που έλειπε ουσιαστικά έκανε η μια παρέα στην άλλη....προς θεού δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη γυναίκα ίσα ίσα μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει τίποτα κ μου έχει φερθεί άψογα....απλά με στενοχωρεί το γεγονός αυτό....δηλαδή να έχει κάτι μαζί μου...το οποίο μάλιστα μπορεί να επηρεάσει τη σχέση μου...!!!!

Similar Threads

  1. υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-2012, 19:54
  2. υπαρχει προβλημα
    By jimopan in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-12-2011, 08:54
  3. Υπαρχει σοβαρο προβλημα!
    By Hrw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 10-05-2011, 12:13
  4. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By dsdiamanto in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 17-05-2010, 16:52
  5. Υπαρχει καποιο φαρμακο που σε βοηθαει να κοψεις το αλκοολ?
    By keep_walking in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 31
    Last Post: 10-08-2009, 19:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •