Μια ερωτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547

    Μια ερωτηση

    Καλησπερα σας!

    Θελω να ρωτησω κατι εδω σε αυτον τον τομεα του φορουμ σχετικο παντα.

    Εχω τελευταια την εντυπωση πως ισως πασχω απο καποιο ειδος OCD. Και εξηγουμαι.

    Πολλες φορες κολλαω και εχω απιστευτες εμμονες οχι με πραγματα οπως αν εκλεισα τον θερμοσιφωνα ή αν κλειδωσα το σπιτι αλλα με αλλου ειδους. Πχ επειδη καποτε ημουν χοντρος (αλλα οχι σε υπερβολικα επιπεδα) οταν καποια στιγμη εχασα κιλα το παρακανα γιατι εβλεπα τον εαυτο μου χοντρο. Φοβομουν παθολογικα μην παρω ουτε γραμμαριο. Μετα, με εβλεπα ασχημο κακασχημο χωρις να ειμαι. Εφτανα ας πουμε σε σημειο να μου την πεφτουν κοπελες κι εγω να το αποκλειω οτι τους αρεσα και να νομιζω οτι με δουλευουν ή το κανουν απο οικτο. Καποιες φορες στην παρεα ειχα την εντυπωση οτι με δουλευουνε ή με μισουνε ενω πολυ μικρο ποσοστο απο αυτο ηταν αληθεια και κυριως απλα με πειραζανε γιατι βλεπανε οτι απλα "τσιμπαω" στο δουλεμα. Μετα ειμαι ανθρωπος των ακρων. Ή θα κανω διαιτα ή θα ξεσκιζω το φαι... επειδη τα τελευταια χρονια διαπιστωσα καποιες μπαισεξουαλ τασεις μεσα μου για καποιο χρονικο διαστημα κολησε η βελονα οτι ειμαι γκει 100%. Κι ενω μεχρι τοτε οι κοπελες με "αναβαν" για πολυ καιρο πιστευα οτι με απωθουν και οτι θα "παντρευτω" αντρα (χαχα)

    Αλλες φορες βρισκω εξαιρετικα απιθανο να κανω εστω και λιγο υπομονη για κατι που ξερω οτι δεν επειγει. Πχ ναι μεν αργησα να κανω πρωτη φορα σεξ, ομως στα 26 δεν σημαινει οτι πρεπει να αρχισω να "πηδαω" οτι κινειται απο φοβο οτι σε 2-3 χρονια δεν θα εχω πια ορμες.... Ειναι κι αλλα κολληματα που εχω ομως... Γενικως ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ με το παραμικρο ευτυχως ομως οχι ολες τις στιγμες και σε καποιες αλλες επικρατει η λογικη...Ευτυχως ισως τις περισσοτερες...

    Ξερω οτι εχω καποια μορφη αγχωδους διαταραχης ομως δεν παω στον ψυχιατρο γιατι εχω μια φοβια οτι τα αντικαταθλιπτικα (αν μου δωσει) θα μου στερησουν για παντα την λιμπιντο. Κι επειδη εχω στερηθει αρκετα το σεξ φοβαμαι μην χασω για παντα την ευκαιρια να το απολαυσω. Τι λετε λοιπον?? ocd?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Jim δεν ειναι τοσο απλο να σου πει καποιος οτι οντως εχεις ΙΨΔ ή οχι.
    Εγω που εχω βιωνω τελειως διαφορετικα πραγματα απο αυτα που περιγραφεις.Για παραδειγμα οι ιδεοληψιεςμου φερνουν και τρομο μαζι, κανω καταναγκαστικες πραξεις,πεταγονται συνεχεια λεξεις και αριθμοι στο μυαλο μου και δεν μπορω να το ελεγξω κλπ.
    Αυτο που λες εσυ νομιζω οτι πιο πολυ μπορει να οφειλεται στην χαμηλη αυτοπεποιθηση σου και στο οτι δεν νιωθεις καλα με τον εαυτο σου.
    Καλυτερα θα ηταν να πας σε εναν ψυχιατρο,δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σου γραψει αντικαταθλιπτικα,ουτε ειναι απαραιτητο να τα παρεις.Μπορει και να ηρεμησεις αν πας.
    Και ασε που εγω δεν πιστευω πως χρειαζεσαι ψυχιατρο αλλα ισως εναν ψυχολογο να μιλας που και που.Οι ψυχολογοι δεν γραφουν φαρμακα αν αυτο σε ανησυχει.
    Last edited by betelgeuse; 20-06-2012 at 20:43.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Κοιτα...ερχονται στιγμες που νιωθω οτι χρειαζονται φαρμακα για μενα... μαλιστα μια φορα μου ειχε γραψει αντικαταθλιπτικα ενας παθολογος που πηγαινα και τα πηρα ενα μηνα...ηταν πολυ ελαφρια...θυμαμαι οτι οταν τα εκοψα η λιμπιντος μου εκτοξευτηκε στον αερα... ομως τις πιο πολλες φορες απλα η κουβεντα με ειλικρινεια και αισιοδοξια αρκει να με ηρεμησει πληρως.... Ομως καμια φορα οι σκεψεις γινονται τοσο εντονες που ειλικρινα απορω. Ειμαι ο τυπος που μπορει να ακουσει μια κουβεντα και να κολλησει για μερες...

    Περσυ το καλοκαιρι ημουν πεπεισμενος πως ειχα καρκινο στο γονατο... χωρις την παραμικρη ενδειξη παρα ενα πρηξιμο λογω υπερκοπωσης.... Χρειαστηκαν εξετασεις επι εξετασεων για να δω οτι δεν ειχα απολυτως τπτ..!! Γιαυτο λεω πως φοβαμαι...

    Οσο για μενα οχι μονο πολλες φορες αισθανομαι ασχημα με μενα, αλλα τις πιο πολλες εχω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ απαιτησεις απο μενα και στο τελος μπλοκαρω... ακομα και τωρα δλδ που εχω 1002 προβληματα αντι να τα παρω ενα ενα καθομαι και μουρλαινομαι να τα κανω ΟΛΑ μαζι...εεε και στο τελος δεν κανω τπτ...Και ειναι κριμα γιατι σαν ανθρωπος εχω πολλες δυνατοτητες και με κρατανε πισω ηλιθια κολληματα....

    Πιστευω ψυχιατρος ειναι καλυτερος του ψυχολογου γιατι ισως κρινει κατευθειαν αν θελω φαρμακα... Ο ψυχολογος θελει και πιο πολλα λεφτα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι αυτο που λες ισχυει,αλλα ο ψυχιατρος συνηθως γραφει μονο φαρμακα και μαλιστα πολλες φορες δεν σου εξηγει καν τι εχεις.Για μενα το πιο σωστο ειναι να μαθαινεις στον αλλον να διαχειριζεται το αγχος και τους φοβους του ωστε να μην χρειαζεται τα φαρμακα.Και αυτο μπορει να επιτευχθει μεσω ψυχοθεραπειας και οχι μονο παιρνοντας φαρμακα.
    Και γενικα ειμαι κατα των φαρμακων και πιστευω πως η χρηση τους θα επρεπε να περιοριζεται μονο σε σοβαρες περιπτωσεις.

    Παντως υπαρχουν και αντικαταθλιπτικα καινουργια που δεν επηρρεαζουν τοσο πολυ την λιμπιντο,και απο την στιγμη που δεν εχεις καποιο σοβαρο θεμα θα μπορουσε με μικρη δοση να εχεις και αποτελεσματα και λιγοτερες παρενεργειες.
    Μπορεις επισης να δοκιμασεις να διαβασεις καποιο βιβλιο σχετικα με την αυτοδιαχειριση του αγχους.Υπαρχουν πολλα και δεν κοστιζουν πολυ και πολλες φορες βοηθανε σε μεγαλο βαθμο να καταλαβεις καποια πραγματα για τον εαυτο σου και με τον καιρο να μειωσεις και το αγχος σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Χριστε μου αισθανομαι απαισια τωρα...

    Βγαινω μια βολτα και νιωθω ολη την κοινωνια να με κρινει...

    Οτι πηρα κιλα, οτι δεν εχω δουλεια, οτι ειμαι *******...

    Δεν αντεχεται αλλο...σκεφτομαι σοβαρα την αυτοκτονια...και δεν εχω εναν ανθρωπο να μιλησω...τα προβληματα βαρανε απο παντου...

    Μου κοβεται η ανασα...σας παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οτι στα 30 δε θα χεισ ορμεσ ξεχνα το ειμαι 30 κ ολα δουλευουν κανονικα μη σου πω κ χειροτερα απο τα 15 οι ορμεσ χτυπανε κοκκινο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by elis View Post
    οτι στα 30 δε θα χεισ ορμεσ ξεχνα το ειμαι 30 κ ολα δουλευουν κανονικα μη σου πω κ χειροτερα απο τα 15 οι ορμεσ χτυπανε κοκκινο
    Αμα ζω ή ειμαι εκτος ψυχιατρειου οταν φτασω 30... αστο φιλε μου... αυτη η ζωη τελικα δεν ειναι για ολους... καποιοι απο μας διαλεξαμε τον λαθος λαχνο οταν γεννηθηκαμε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Ρε παιδια??

    Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να ξεφευγω απο τις εμμονες σκεψεις?

    Με καταστρεφουν δεν αντεχω αλλο.....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τζιμ, πάρτο απόφαση και απευθύνσου κάπου για θεραπεία. Όσες προσπάθειες και να κάνεις για να βγάλεις διάγνωση από εδώ ή όσες συμβουλές και να πάρεις, τόσον καιρό βλέπεις και μόνος σου ότι βασανίζεσαι πολύ από το άγχος και τις εμμονές. Πήγαινε λοιπόν σε έναν ειδικό και άσε την αγχωτική σκέψη για το ποιος θα γράψει άμεσα φάρμακα και ποιος θέλει λιγότερα λεφτά. Υπάρχει μια φράση που λέει ότι 'το φτηνό είναι ακριβό'.... Συμφωνώ απόλυτα με τις παραπάνω τοποθετήσεις της betelgeuse.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Τζιμ, πάρτο απόφαση και απευθύνσου κάπου για θεραπεία. Όσες προσπάθειες και να κάνεις για να βγάλεις διάγνωση από εδώ ή όσες συμβουλές και να πάρεις, τόσον καιρό βλέπεις και μόνος σου ότι βασανίζεσαι πολύ από το άγχος και τις εμμονές. Πήγαινε λοιπόν σε έναν ειδικό και άσε την αγχωτική σκέψη για το ποιος θα γράψει άμεσα φάρμακα και ποιος θέλει λιγότερα λεφτά. Υπάρχει μια φράση που λέει ότι 'το φτηνό είναι ακριβό'.... Συμφωνώ απόλυτα με τις παραπάνω τοποθετήσεις της betelgeuse.
    Δεν ξερω πως να το θεσω πιο απλα οταν λεω οτι δεν μου ειναι δυνατον οικονομικα τωρα να πληρωσω ψυχοθεραπεια...

    Μονο σε δωρεαν ΚΨΥ μπορω να απευθυνθω εδω στην περιοχη μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Tζιμ αυτο που λες το καταλαβαινω.Οντως κοστιζουν πολυ.Και εγω οσο ημουν στην Ελλαδα μονο σε ψυχιατρο ειχα παει γιατι δεν μπορουσα να πληρωσω.
    Δοκιμασε να πας σε ΚΨΥ δεν εχεις κατι να χασεις.......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Tζιμ αυτο που λες το καταλαβαινω.Οντως κοστιζουν πολυ.Και εγω οσο ημουν στην Ελλαδα μονο σε ψυχιατρο ειχα παει γιατι δεν μπορουσα να πληρωσω.
    Δοκιμασε να πας σε ΚΨΥ δεν εχεις κατι να χασεις.......
    Ε ναι...εχει φτασει ο κομπος στο χτενι... νιωθω να χανω τη ζωη μου μεσα απο τα χερια μου... Και εντελει συνειδητοποιησα πως οταν εχεις ψυχολογικα προβληματα οπως εγω, τεινεις να τα βλεπεις ολα πολυ πιο ασχημα απο οτι ειναι... η εμμονη μου την ομοφυλοφιλια με οδηγησε να χαλασω τη σχεση μου με μια κοπελα σαν να ειναι η διδυμη ψυχη μου, και 1,80 μελαχροινη!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    jimmaster, δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί,
    ούτε αν έχουν ψυχίατρο,
    έχουν όμως ψυχολόγο
    και έχουν ακουστεί καλά πράγματα για τη δουλειά τους
    και δεν πληρώνεις φράγκο.


    http://www.elliniko-argyroupoli.gr/article.php?id=997

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    jimmaster, δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί,
    ούτε αν έχουν ψυχίατρο,
    έχουν όμως ψυχολόγο
    και έχουν ακουστεί καλά πράγματα για τη δουλειά τους
    και δεν πληρώνεις φράγκο.


    http://www.elliniko-argyroupoli.gr/article.php?id=997
    Σε ευχαριστω πολυ αλλη μενω εκτος αθηνας. Εννοουσες μηπως οτι εχουν online υποστηριξη?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by jimmaster View Post
    Σε ευχαριστω πολυ αλλη μενω εκτος αθηνας. Εννοουσες μηπως οτι εχουν online υποστηριξη?
    Όχι, δυστυχώς πρέπει να πας αυτοπροσώπως!
    Ψυχολόγους σε δήμους απ' ό,τι ξέρω έχει κι εκτός Αθήνας,
    τώρα πόσο σχετικοί είναι δεν ξέρω.
    Πολλοί δεν είναι ευχαριστημένοι.
    Τώρα on line έχει κάποιον πασίγνωστο
    και έχω ακούσει να τον συζητούν με καλό τρόπο κι εδώ
    όσοι πήγαν προσωπικά
    (δεν ξέρω τι δουλειά γίνεται on line).
    Μπορεί να τον ξέρεις και συ.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ερώτηση για σεξ
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2011, 01:14
  2. sos ερώτηση
    By vegga in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 1
    Last Post: 31-03-2010, 01:56
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ?
    By EFI in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 07-02-2009, 16:40
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ
    By corina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-2008, 13:35
  5. μια ερωτηση
    By @elena@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-2005, 13:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •