Κοιμαμαι πολλες ωρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Κοιμαμαι πολλες ωρες

    Δε ξερω αν εχει σχεση με καταθλιψη αυτο που παθαινω. Υπαρχουν πολλες μερες που θελω να κοιμαμαι συνεχεια. Θα κοιμηθω το βραδυ και θα σηκωθω την αλλη μερα κατα της 8-9 το βραδυ! Δηλαδη οταν με πιανει αυτο, κοιμαμαι περιπου 17 με 19 ωρες! Δε το παθαινω καθε μερα αλλα αρκετα συχνα. Θα ξυπνησω το πρωι και εχω μια βαρεμαρα και μια αισθηση να συνεχισω να ξαπλωνω. Θα πω ας κοιμηθω λιγο ακομα και αυτο με παει συνεχομενα. Μετα δε θελω να σηκωθω. Κοιμαμαι, ξυπναω και αλλαζω πλευρο και συνεχιζω. Σαν να πεφτω σε ληθαργο.
    Παλια οταν παθαινα κρισεις πανικου, το εκανα οταν ημουνα μονη μου στο σπιτι απο τον φοβο μη μου συμβει κατι. Αλλωτε το εκανα οταν ημουν θυμωμενη και δεν ειχα ορεξη να μαλλωνω. Αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις πιεζα τον εαυτο μου να κοιμηθει.
    Το προβλημα ειναι οταν μου συμβαινει χωρις λογο. Δε ξερω γιατι αλλα αντι να σηκωθω ξεκουραστη το πρωι και να θελω να ασχοληθω με τα καθημερινα, νιωθω βαρεμαρα. Απολαμβανω να κοιμαμαι και να χουζουρευω. Αν δε σηκωθω απο το κρεβατι το πρωι που θα ξυπνησω και πω ας κοιμηθω λιγακι ακομα, παει αυτο ηταν. Θα φαω ολη τη μερα στο κρεβατι.
    Μου εχει γινει μεγαλο προβλημα γιατι χανω τη μερα και ξενυχταω τα βραδια. Δε χαιρομαι τις μερες. Και κατα συνεπεια αλλαξε και το ωραριο του υπνου μου. Αφου ξενυχταω μετα παλι κοιμαμαι την ημερα αφου εχω κουραστει.
    Τις μερες ομως που δε μου συμβαινει, σηκωνομαι κανονικα το πρωι, ξεκουραστη και μαλιστα δεν εχω διαθεση να συνεχισω να ξαπλωνω αλλα βαριεμαι στο κρεβατι.
    Το χει παθει κανενας αυτο? Που να οφειλεται?
    Το χω προσπαθησει να μην το κανω οταν με πιανει αλλα νιωθω κουρασμενη και βαριεμαι και το μυαλο μου ειναι να ξαναγυρισω στο κρεβατι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    κανε μια στον γκουγκλη και θα λυθουν οι απορριες σου αν σου απαντησει καποιος κινδινευει να φαει την αναφαρορα επιτοπου, υπαρχουν και καλα παιδια στο φορουμ :Ρ

  3. #3
    Το χα ψαξει πριν λιγο καιρο στο γκουγκλ αλλα δε βρηκα κατι να ταιριαζει. Γιατι αν μου απαντησει καποιος θα φαει αναφορα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εχω μια φιλη που το κανει αυτο οταν ξεμενει απο τσιγαρα.
    Η καταθλιψη προκαλει διαταραχες στον υπνο αλλα προκαλει και πολλα αλλα.Εγω κοιμομουν χωρις ρυθμο.Την μια πρωι την αλλη μεσημερι την αλλη βραδυ και ποτε πανω απο 5 ωρες συνεχομενα.Δεν αρκει μονο αυτο για να εχεις καταθλιψη.
    Κανε μια καταγραφη να δεις ποσο συχνα συμβαινει και αν πιστευεις πως ειναι προβλημα απευθυνσου σε νευρολογο.

    Να ρωτησω και κατι.Πως ανταποκρινεσαι στις υποχρεωσεις σου?Πχ κανεις τα πραγματα που πρεπει να κανεις ή τα αφηνεις για να κοιμηθεις?
    Δουλευεις?
    Μενεις μονη?Aν δεν μενεις μονη,πως βλεπουν τα ατομα με τα οποια μενεις μαζι αυτη την κατασταση?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by persefoni78 View Post
    Το χα ψαξει πριν λιγο καιρο στο γκουγκλ αλλα δε βρηκα κατι να ταιριαζει. Γιατι αν μου απαντησει καποιος θα φαει αναφορα
    Γενικα απαγορευεται να κανουμε διαγνωσεις και εσυ ξεκινησες το ποστ σου ρωτωντας αν μπορει να ειναι καταθλιψη.
    Αν εγω σου ελεγα εχεις καταθλιψη και ογκο στον εγκεφαλο,λογικο ειναι να εσβηναν το ποστ μου.Απο την στιγμη που δεν ειμαστε ειδικοι δεν κανουμε διαγνωσεις απλα τα πραγματα.Εδω και οι ειδικοι καμμια φορα δεν ξερουν τι εχεις....
    Last edited by betelgeuse; 20-06-2012 at 07:27.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Δεν έχεις πράγματα να κάνεις που να μην σου επιτρέπουν να κοιμάσαι όλη μέρα?

    Αν δεν έχεις, βρες! Βάλε κάτι κάθε πρωί, ώστε να σου γίνει συνήθεια, πχ. πρωινό τμήμα γυμναστηρίου.

  7. #7
    Αν προσεξεις την αρχη του ποστ μου, θα δεις οτι δεν ρωτησα αν εχω καταθλιψη. Απλα ειπα την σκεψη μου οτι δεν ξερω αν εχει σχεση με καταθλιψη αυτο που παθαινω. Και το ειπα αυτο για να δειξω οτι δεν ξερω αν ποσταρα στο σωστο μερος γιατι εδω ειναι ο τομεας του φορουμ για την καταθλιψη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω το καταλαβα,καποιος αλλος δεν το καταλαβε......

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    η καταθλιψη δεν μπορει να διαγνωστει ποτε απο ψυχιατρο, για το απλουστατο λογο πως οποιος εχει καταθλιχη δεν προκειται ποτε να παει απο μονος του σε ψυχιατρο, αυτα απο που να τα ξερει εκεινη τη νουμεραντζα απο την διαχειριση που ειναι τελειως ασχετη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Axl καταρχας δεν σεβεσαι το θεμα της κοπελας.Κατα δευτερον μερικοι εχουν καταθλιψη και πηγαινουν αυτοβουλως σε ψυχιατρο.Με καθυστερηση μεν αλλα απο μονοι τους.
    Αν εχεις προβλημα με τον Νικο μπορεις να τον βρισεις μεσω πμ ή να ανοιξεις δικο σου θεμα και οχι στο θεμα της Περσεφονης.Και στο κατω κατω αν δεν σου αρεσει το φορουμ μπορεις να το εγκαταλειψεις.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Axl καταρχας δεν σεβεσαι το θεμα της κοπελας.Κατα δευτερον μερικοι εχουν καταθλιψη και πηγαινουν αυτοβουλως σε ψυχιατρο.Με καθυστερηση μεν αλλα απο μονοι τους.
    Αν εχεις προβλημα με τον Νικο μπορεις να τον βρισεις μεσω πμ και οχι στο θεμα της Περσεφονης.Και στο κατω κατω αν δεν σου αρεσει το φορουμ μπορεις να το εγκαταλειψεις
    ο καταθλιπτικος μεχρι την θεραπεια πιστευει πως ειναι φυσιολογικος και εχει ολη την ευθυνη για την κατασταση του, και εσυ αδιαβαστη εισαι, για να εχει το κουραγιο να παει μονος του σε γιατρο προφανως δεν εχει καταθλιψη
    και εσυ αν δεν σου αρεσει η γνωμη μου μπορεις να πας να πνιγεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Axl αδιαβαστη μπορει να ειμαι,αλλα με δυο καταθλιψεις λιγη εμπειρια θα την εχω.Και για μια ακομη φορα μην χαλας το θεμα της κοπελας.
    Μπορεις να με βρισεις και με πμ

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    προφανος δεν εχεις ιδεα απο καταθλιψη, δοκιμασε υποχονδρια καλυτερα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Περσεφονη,εγω καθε φορα που το εχω παθει αυτο,πιο εντονα οταν ειχα καταθλιψη...σποραδικα τα επομενα χρονια.. ηταν γιατι δεν ηθελα να ξυπνησω στην πραγματικοτητα της ημερας... προτιμουσα να ξαναχωνω σαν την στρουθοκαμηλο το κεφαλι μου στην αμμο του υπνου.... κατι σαν αναβολη ενα πραγμα.. να ερθω αντιμετωπη με μια καθημερινοτητα... δυσκολη 'η αδεια 'η τρομαχτικη για εκαστοτε λογους.... οντως ειναι πολυ κουραστικο παντως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Περσεφονη,εγω καθε φορα που το εχω παθει αυτο,πιο εντονα οταν ειχα καταθλιψη...σποραδικα τα επομενα χρονια.. ηταν γιατι δεν ηθελα να ξυπνησω στην πραγματικοτητα της ημερας... προτιμουσα να ξαναχωνω σαν την στρουθοκαμηλο το κεφαλι μου στην αμμο του υπνου.... κατι σαν αναβολη ενα πραγμα.. να ερθω αντιμετωπη με μια καθημερινοτητα... δυσκολη 'η αδεια 'η τρομαχτικη για εκαστοτε λογους.... οντως ειναι πολυ κουραστικο παντως...
    Συμφωνώ. Είτε είναι σημάδι κατάθλιψης είτε όχι, πάντως είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι φυσιολογικό. Και νομίζω ότι γνωρίζεις τι δεν πάει καλά στη ζωή σου, αλλά δεν είσαι έτοιμη να πάρεις αποφάσεις. Και προτιμάς να "αποκοιμίζεις" τον εαυτό σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. νοιώθω τόσο μόνη ώρες ώρες..
    By sweet dreams in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 06-06-2012, 15:16
  2. Κοιμάμαι συνεχώς
    By Elenalda_Loukritia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 31-10-2011, 09:59
  3. δεν ξέρω τι με πιάνει ώρες ώρες
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 74
    Last Post: 25-08-2011, 20:54
  4. νιώθω οτι πέφτω οταν κοιμάμαι
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2009, 12:38
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •