η μητερα μου συζει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1

    η μητερα μου συζει

    Γεια σας,
    ειμαι η Δαναη, 19 χρονων.
    Αρχικα να πω οτι οι γονεις μου εχουν χωρισει απο τοτε που ημουν 7 χρονων. Σοβαρες σχεσεις με τον πατερα μου δεν υπηρξαν ποτε. Κυριως γιατι δεν περναγαμε ουσιαστικο χρονο μαζι του εγω και η αδερφη μου. Απασχολημενος παντα με δουλειες, σχεσεις και τρεξιματα, δεν αφιερωνε χρονο στα ιδια του τα παιδια.
    Η μητερα μου, απο την αλλη, ηταν παντα εκει για μας, δεν ειχαμε σχεση μανας-φιλης, αν κατι τετοιο μπορει να υπαρξει, αλλα συζητουσαμε αρκετα. Ειχε μια μονο σοβαρη σχεση σε ολο αυτο το διαστημα (ημουν γυρω στα 12). Η σχεση αυτη ομως τελειωσε καποια στιγμη.
    Στα 17 μου, η μητερα μου εκανε αλλη μια σχεση που ειχε πολλα σκαμπανεβασματα.
    Τελικα, πριν απο μια εμβδομαδα, η μητερα μου ανακοινωσε οτι συζει με την τωρινη της σχεση, εδω και ενα μηνα.
    Δεν θα επρεπε να με ενοχλει το γεγονος οτι η μητερα μου συζει με το "συντροφο" της, απο τη στιγμη που εδω και ενα χρονο σπουδαζω μακρια απο την πολη μου. Ποιος λοιπον ο λογος να με ενοχλει κατι το οποιο δε θα αντιμετωπιζω στην καθημερινοτητα μου? Οταν το εμαθα, μου αρεσε η ιδεα. το ειδα σαν μια αλλαγη. Σαν κατι που τους δυο μηνες του καλοκαιριου που θα μεινω μαζι τους, θα μου προσεφερε ωραιες εμπειριες, πρωτογνωρες. Θα κανουμε χαβαλε οπως παντα, ομως τωρα θα υπηρχε και αντρας στην παρεα.
    ΟΧΙ ΟΧΙ.
    Απο τη στιγμη που εφτασα, τα πραγματα εγιναν απαισια. Εγινε κατι που δεν περιμενα οτι θα συμβει ποτε. Το μονο ατομο που παντα ενδιαφεροταν για μενα, εκανε πραγματα για μενα και μου εδινε προσοχη, ξαφνικα εγινε οπως ο πατερας μου! Εφτασα στην πολη μου ενα πρωινο και ενω περιμενα οτι θα μου τηλεφωνουσε για να ερθει να με παρει απο το σταθμο, εκεινη δεν εδωσε κανενα σημειο ζωης. Μονο με πηρε την προηγουμενη μερα για να μου πει καλο ταξιδι...
    Επισης, οταν εφτασα στο σπιτι, καθισαμε οι τρεις μας στο τραπεζι και περισσοτερο ενδιαφερον εδειξε ο συντροφος της μητερας μου για τη ζωη μου εκει, παρα η ιδια μου η μανα! Το μεσημερι, ημασταν ολοι μαζι για φαγητο, και μιλαγαν οι δυο τους!!! Τιποτα ποια δεν θελει να με ρωτησει? Δε ζητησα να μιλαω μονο εγω! Ζητησα λιγο ενδιαφερον! Τρεις μηνες ειχε να με δει. Τοσο λιγο της ελειψα πια? Ειπα μεσα μου πως μπορει να θελει να μιλησουμε αργοτερα οι δυο μας. Δεν εγινε κινηση απο μεριας της γι'αυτο. Δεν θα επρεπε να γινει?
    Κατι αλλο, περα απο την-κατα τη γνωμη μου-αδιαφορια της μητερας μου, ειναι και το οτι εχει αλλαξει. Την εχει δει χαρωπη νοικοκυρουλα και θελει να του τα εχει ολα ετοιμα, κατι που οταν ζουσαμε εγω, αυτη και η αδερφη μου, οχι απλα σιχαινομασταν αλλα το κοροιδευαμε κιολας. Και τωρα φτιαχνει καθε μερα δυο φαγητα, πλενει καθε λιγο τα πιατα-που παλιοτερα γινονταν στιβες και τσακωνομασταν ποια θα τα πλυνει- μιλαει μονο μαζι του χωρις να με ρωταει τιποτε αλλο παρα τυπικουρες...
    Απο την πρωτη κιολας μερα που αντιμετωπισα αυτη την κατασταση, εγινα επιθετικη απεναντι της. Βρεθηκαμε ενα μεσημερι μονες και μου μιλαγε για θεματα ασχετα! Και επειδη δεν ειμαι ατομο που κανω σαν να μη συμβαινει τιποτα τη διεκοπτα και τη ρωταγα τα σχετικα..
    Με το συντροφο της εχουμε καλη σχεση. Του μιλαω ευγενικα και ηρεμα. Δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα μαζι του. Γιατι αλλωστε? Δεν με ενδιαφερει αυτος. Η μανα μου με ενδιαφερει. Το μονο ατομο που ειχα ψηλα στα ματια μου και τωρα με γεμιζει αμφιβολλιες.
    Ξερω οτι το πιο λογικο θα ηταν να της μιλησω ανοιχτα και με ευθυ τροπο και οχι με εντασεις, σποντες και τα λοιπα... Το μονο που της εχω πει ειναι οτι δεν πιστευω πως εγινε νοικοκυρουλα και κυρια του κυριου. Ειμαι ομως -δυστυχως-ανθρωπος που μιλαω ανοιχτα μονο αν μου δειξει ο αλλος οτι το θελει. Εδω βρισκω ενα τοιχος και μια συνεχη αδιαφορια για ουσιαστκη κουβεντα.
    Πειτε μου την αποψη σας, δωστε μου συμβουλες.
    Εχω καπου λαθος? Ειναι εγωιστικος ο τροπος που βλεπω τα πραγματα? Πρεπει να σταματησω να γκρινιαζω γιατι ολα αυτα δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα?
    Στελνω αυτο το κειμενο γιατι η φιλη μου και το αγορι μου δεν μπορουν να δουν περα απο ενα σημειο, διοτι δεν εχουν ζησει κατι τετοιο... Γι'αυτο το λογο, ισως να μην ισχυει το οτι μου λενε πως εχω δικιο...
    Ισως να πρεπει να σταματησω να με βλεπω σαν το κεντρο του κοσμου.
    Αλλα οντως ζηταω τοσα πολλα απο τους ιδιους μου τους γονεις?
    Νιωθω διαλυμενη μεσα μου. Ειχα παντα τη μανα μου να καλυπτει το κενο του πατερα. Τωρα..?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    ε πρεπει να μεγαλωσεις καποια στιγμη, ενηλικη εισαι, η μαμα σου εχει δικαιωμα να εχει και την προσωπικη ζωη της. Τωρα που πλενει τα πιατα καθε 5 λεπτα - αυτο λεγεται ερωτας - εχει γεμισει ενεργια και δεν ξερει που να την σπαταλησει

  3. #3
    Λες να ειναι θεμα ανωριμοτητας δηλαδη ολο αυτο που κανω τωρα? Εννοειται πως εχει δικαιωμα να εχει την προσωπικη της ζωη. Αυτο που ζηταω ειναι να βρει λιγακι την ισορροπια! Να μιλαμε, να περναμε χρονο μαζι... Νομιζω καταλαβες πως τη θελω stand by συνεχεια για την παρτη μου. Δεν ειναι ετσι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Δανάη Κ. View Post
    Λες να ειναι θεμα ανωριμοτητας δηλαδη ολο αυτο που κανω τωρα? Εννοειται πως εχει δικαιωμα να εχει την προσωπικη της ζωη. Αυτο που ζηταω ειναι να βρει λιγακι την ισορροπια! Να μιλαμε, να περναμε χρονο μαζι... Νομιζω καταλαβες πως τη θελω stand by συνεχεια για την παρτη μου. Δεν ειναι ετσι.
    εσυ οταν ερωτευεσαι την σκεφτεσαι ή εχεις αλλες πρωτεραιοτητες :Ρ

  5. #5
    Δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα.. Εδω τιθεται θεμα συγκατοικησης. Ετσι κι αλλιως δεν εχουμε ιδιους ρολους. Οταν ερωτευομαι εγω, δεν μενουμε και οι τρεις στο σπιτι σαν χαρουμενη οικογενεια. Ουτε της δειχνω λιγοτερο ενδιαφερον απ'οτι πριν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Δανάη Κ. View Post
    Δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα.. Εδω τιθεται θεμα συγκατοικησης. Ετσι κι αλλιως δεν εχουμε ιδιους ρολους. Οταν ερωτευομαι εγω, δεν μενουμε και οι τρεις στο σπιτι σαν χαρουμενη οικογενεια. Ουτε της δειχνω λιγοτερο ενδιαφερον απ'οτι πριν.
    σκεψου ποση μοναξια περασε η γυναικα μεχρι να σας μεγαλωσει, νμζ πως απλα ζηλευεις που δεν εχεις ολη την προσοχη της

  7. #7
    Μπορει και να ισχυει αλλα δεν νομιζω να ειμαι τοσο ριχη. Ξερω οτι περασε μοναχικα.. Ξερω επισης πως ηταν δυσκολο γι αυτη να βρει καποιον με τον οποιο να ειναι καλα και τελικα τον βρηκε και οταν το πρωτοεμαθα αληθεια χαρηκα! αλλα ειναι αλλο το να εχω ΟΛΗ την προσοχη της και αλλο να μην μιλαμε πια οπως πριν. Δεν τιθεται θεμα περιποιησης εδω, δηλαδη δεν εννοω οτι δεν μου τα εχει ολα ετοιμα και γι αυτο δειχνει αδιαφορια. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Παντα καναμε ολοι απο κατι μεσα σε αυτο το σπιτι. Αυτο που αποκλειστικα ζηταω ειναι κουβεντα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Δανάη Κ. View Post
    Μπορει και να ισχυει αλλα δεν νομιζω να ειμαι τοσο ριχη. Ξερω οτι περασε μοναχικα.. Ξερω επισης πως ηταν δυσκολο γι αυτη να βρει καποιον με τον οποιο να ειναι καλα και τελικα τον βρηκε και οταν το πρωτοεμαθα αληθεια χαρηκα! αλλα ειναι αλλο το να εχω ΟΛΗ την προσοχη της και αλλο να μην μιλαμε πια οπως πριν. Δεν τιθεται θεμα περιποιησης εδω, δηλαδη δεν εννοω οτι δεν μου τα εχει ολα ετοιμα και γι αυτο δειχνει αδιαφορια. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Παντα καναμε ολοι απο κατι μεσα σε αυτο το σπιτι. Αυτο που αποκλειστικα ζηταω ειναι κουβεντα.
    αφου σου την σπανε ολες τις αλλαγες της - δλδ ολη αυτη η κατασταση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Λοιπον η μητερα σου ειναι ερωτευμενη και ειναι λογικο να εχει αυτη την συμπεριφορα.
    Αν ειχε αλλαξει το πως σε βλεπει δεν θα σε φιλοξενουσε στο σπιτι.
    Αστην να χαρη τον πρωτο καιρο συγκατοικησης και μετα θα δεις οτι ολα θα γινουν οπως πριν

  10. #10
    Δεν καταλαβα τι εννοεις. Νομιζω ειμαι σαφης. Το κυριο θεμα μου ειναι οτι οι κουβεντες μεταξυ μας εχει χαθει. τωρα το ζητημα περι νοικοκυριου και ολων αυτων ισως να ηταν και λαθος μου που το εθιξα, αλλα ηθελα να δειξω πως οι αυτα που κανει ειναι εναντια στις μεχρι προτεινος αποψεις της.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Δανάη Κ. View Post
    Δεν καταλαβα τι εννοεις. Νομιζω ειμαι σαφης. Το κυριο θεμα μου ειναι οτι οι κουβεντες μεταξυ μας εχει χαθει. τωρα το ζητημα περι νοικοκυριου και ολων αυτων ισως να ηταν και λαθος μου που το εθιξα, αλλα ηθελα να δειξω πως οι αυτα που κανει ειναι εναντια στις μεχρι προτεινος αποψεις της.
    η μαμα σου ηταν κουρασμενη απο την ζωη, τωρα εχει γεμισει ενεργεια, ετσι αλλαξε και ο τροπος που βλεπει τα πραγματα

  12. #12
    betelgeuse ευχαριστω για την απαντηση. δεν νομιζω να υπηρχε ποτε περιπτωση να αλλαξει το πως με βλεπει απο τη στιγμη που οι σχεσεις μας ηταν παντα πολυ καλες...
    αρα, μου λες πως ολο αυτο που υπαρχει δεν ειναι κατι σοβαρο και απλα εχω ακομα την ενταση λογω αποτομων αλλαγων και τα βλεπω ολα μαυρα... ισως να ειναι ετσι. μπορει να καθομαι και να ταλαιπωρουμαι αδικα τελικα.

  13. #13
    τι να πω... μαλλον εβαλα αλλη μια φορα το εγω μου και υποσκιασε τα παντα.. δεν ξερω τι θα κανω με αυτο το θεμα. ευχαριστω παντως που απαντησες ετσι ωστε να μπορεσω να σκεφτω απο αλλη πλευρα. να 'σαι καλα :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Η σωστη μανα ειναι παντα εκει για το παιδι της!! Εχει καθε δικαιομα να ερωτευτει να ξαναπαντρευτει και να ζησει οπως εκεινη αποφασισει! ΟΜΩΣ ! Παντα η προτεραιοτητα της σωστης μητερας ειναι τα παιδια της!!!!! Με το παιδι δεν ισχυει το ιδιο...Μπορει να αγαπαει να λατρευει τους γονεις του, ομως πρεπει να μαθει να ζει ΜΟΝΟ του και να παλευει και να τα βγαζει περα με μια μικρη βοηθεια της οικογενειας φυσικα!! Εγω δεν συμφωνω καθολου στο τροπο συμπεριφορας της μητερας σου και σου δινω δικαιο σε ενα μεγαλο βαθμο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Λοιπον η μητερα σου ειναι ερωτευμενη και ειναι λογικο να εχει αυτη την συμπεριφορα.
    Αν ειχε αλλαξει το πως σε βλεπει δεν θα σε φιλοξενουσε στο σπιτι.
    Αστην να χαρη τον πρωτο καιρο συγκατοικησης και μετα θα δεις οτι ολα θα γινουν οπως πριν
    απαπα!!!! Τι λες καλε???? :PP Οσο ερωτευμενη και να ειναι αν θελει να λεγεται σωστη μητερα (οπως λεει η δαναη οτι ηταν πριν) δεν πρεπει για κανενα λογο να αλλαξουν οι προτεραιοτητες της!!!! Και ποσο μαλλον να το βγαζει και προς τα εξω..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σαν την μητέρα ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!
    By marouba in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 54
    Last Post: 29-11-2012, 00:28
  2. Η μητερα μου και τα μαλλια μου.
    By Mystique in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2011, 02:14
  3. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 17:42
  4. Πως να βοηθήσω την μητέρα μου;
    By deletedmember170918 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 05:23
  5. ΝΕΥΡΩΤΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ
    By fly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2007, 12:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •