αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by afroxilanthi View Post
    το τελευταιο καιρο εχω αρκετες ενοχλησεις στο εντερο (φουσκωματα, αερια, εντονη αναγκη για αφοδευση) κ εχω παρατηρησει οτι με πιανει οταν εχω εντονο αγχοσ για κατι..ειχε κανενας αλλος κατι παρομοιο?? θα με βοηθουσαν πολυ οι απαντησεις σας!!!
    Eδώ υπάρχει άρθρο που μπορεί να βοηθήσει.
    Σπαστική Κολίτιδα ή Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
    http://www.holistic-greece.com/conte...histoy-enteroy

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    83
    Quote Originally Posted by afroxilanthi View Post
    πραγματικα δεν πορω να καταλαβω το υφος σου κ γιατι εισαι θυμωμενος οπως λες...εγω αυτο που ζητησα ειναι συμβουλες για αυτο που περναω γτ σιγουρα το εχουνε κι αλλοι πιο πολυ καιρο απο μενα αρα θα μπορουν να με βοηθησουν πιο πολυ...εισαι απαραδεκτος κ δεν καταλαβαινω τα οσα λες!!!
    για να διατηρησω το πνευμα ψηλα! το ξερες πως ενας πολυ νευρικος ανθρωπος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να δειρει εναν σωματωδη καθως επισης και γενικα να εχει ενα πλεονεκτημα σε μαχη, ασχετως φυλλου. οχι πες μου σε παρακαλαω το ξερες;

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by twoweeks View Post
    για να διατηρησω το πνευμα ψηλα! το ξερες πως ενας πολυ νευρικος ανθρωπος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να δειρει εναν σωματωδη καθως επισης και γενικα να εχει ενα πλεονεκτημα σε μαχη, ασχετως φυλλου. οχι πες μου σε παρακαλαω το ξερες;



    φυσικα κ το ξερω αλλα που κολλαει αυτο που λες εσυ με αυτο που ρωτησα εγω????

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Eδώ υπάρχει άρθρο που μπορεί να βοηθήσει.
    Σπαστική Κολίτιδα ή Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
    http://www.holistic-greece.com/conte...histoy-enteroy
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..το διαβασα το αρθρο..αλλα πραγματικα ενω κανω αυτα που πρεπει δεν βλεπω κανενα αποτελεσμα..βεβαια σημερα ειμαι σαφωσ καλυτερα..ελπιζω περνοντας οι μερες να μου περασει τελειως.. ¨)

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by afroxilanthi View Post
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..το διαβασα το αρθρο..αλλα πραγματικα ενω κανω αυτα που πρεπει δεν βλεπω κανενα αποτελεσμα..βεβαια σημερα ειμαι σαφωσ καλυτερα..ελπιζω περνοντας οι μερες να μου περασει τελειως.. ¨)
    Θα περάσει μόνο του, έτσι γίνεται...
    Πόσες μέρες σου κρατάει;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εισαι δλδ γενικα αγχωτικη και παθαινεις απο το αγχος διαφορα με το εντερο, και απο πανω αγχωνεσαι και για αυτο!! Χαχαχα! Μην αγχωνεσαι βρε κοπελια για τοσο ασημαντα πραγματα.. Μη δινεις σημασια, ετσι φευγει και το αγχος και τα συμπτωματα.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Σουέλ View Post
    Θα περάσει μόνο του, έτσι γίνεται...
    Πόσες μέρες σου κρατάει;
    πιο παλια μου κρατουσε 1 μερα μονο..αυτη τη φορα ομως το εχει παρακανει μου κρατησε 1 εβωομαδα περιπου αλλα σημερα ειμαι μια χαρα..επιτελους;..

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Εισαι δλδ γενικα αγχωτικη και παθαινεις απο το αγχος διαφορα με το εντερο, και απο πανω αγχωνεσαι και για αυτο!! Χαχαχα! Μην αγχωνεσαι βρε κοπελια για τοσο ασημαντα πραγματα.. Μη δινεις σημασια, ετσι φευγει και το αγχος και τα συμπτωματα.
    εχεις απολυτο δικιο αλλα καποιες φορες υπερβαλω για καποια πραγματα..

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    5

    Αντιμετωπιση ευερεθιστου εντερου-εμπειρια πασχοντα

    Γεια σας,
    Σαν ατομο που ειχα κ αν το αφησω εχω μεγαλο προβλημα με την συγκεκριμενη αρρωστεια θα σας πω και εγω την ιστορια μου να βοηθησω οσους αντιμετωπιζουν κατι παρομοιο. Περυσι διαγνωστηκα με ευερεθιστο εντερο και ολοι οι γιατροι μου ελεγαν ειναι το αγχος, πρεπει να εισαι ηρεμη, ψυχοσωματικο μεχρι και αντικαταθλιπτικα μου προτειναν!!. Προσπαθησα να το καταπολεμησω με οποιο τροπο μου ειπαν ομως με καμια βελτιωση και επειδη ηταν ενα τοσο εντονο προβλημα που επηρεαζε παρα πολυ τη ζωη μου, δεν εβγαινα, ολη μερα σπιτι κλπ εκανα εκτενη προσωπικη ερευνα και βρηκα τη γιατρια. Δοκιμασα πολλα πραγματα και αυτο που κυριολεκτικα με ΕΣΩΣΕ ηταν το κεφιρ! Πινω 2 ποτηρια κεφιρ τη μερα και ειμαι αλλος ανθρωπος! Το κεφιρ ομως το φτιαχνω μονη μου δεν το αγοραζω απο super market. Μια φιλη της μητερας μου, της εδωσε σπορους κεφιρ και το φτιαχνω καθε μερα. Στις αρχες βεβαια, εκανα κ μια διατροφη επινα πολυ χαμομηλι πρασινο τσαι κ κλπ. Οποιος θελησει περισσοτερες λεπτομερειες για το πως να καταπολεμησει το προβλημα ας μου στειλει :)

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    5
    Υ.Γ το ευερεθιστο προκαλειται απο καποια βακτηρια που παρασιτουν στο εντερο και αναπαραγονται απο τις τροφες που τρωμε, μπορει να εχει τη μορφη διαρροιας, δυσκοιλιοτητας η και τα δυο, γι αυτο και εξαλλου βλεπεις ανθρωπους που το εχουν χρονια αφου ο ανθρωπος για να επιβιωσει πρεπει να φαει. Με τα προβιοτικα ομως που εχει το κεφιρ, το γιαουρτι και καποιες αντιβακτηριακες αντισυπτικες ιδιοτητες που εχουν καποια βοτανα οπως το πρασινο τσαι το χαμομηλι, μπορουν να σκοτωθουν οι χλωριδες βακτηριων και να επανελθει στα φυσιολογικα του. Εχω ακουσει οτι και ο λιναροσπορος βοηθαει δεν το εχω δοκιμασει ομως προσωπικα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. αγχοσ για ολα
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2011, 09:50
  2. αγχος
    By σταυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2010, 21:42
  3. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32
  4. ΑΓΧΟΣ
    By sweetgirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2008, 13:56
  5. ΑΓΧΟΣ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-2007, 05:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •