Παιζει ρόλο αν η σκέψη που λέμε στον εαυτό μας είναι καταφατική?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8

    Παιζει ρόλο αν η σκέψη που λέμε στον εαυτό μας είναι καταφατική?

    Καλησπέρα! Παρακολουθω το τελευταίο δίμηνο ατομικές συνεδρίες,προσπαθώντας να ξεπεράσω έναν φαύλο κύκλο που έχω μπει,στον οποιο η σχέση μου με το αντίθετο φύλο επηρρεάζει την διάθεση μου,την αυτοπεποίθηση μου σε βαθμο,που όταν έρχομαι έστω και σε επαφή με μια κουβέντα σε μια φίλη ή γνωστη νοιωθω ωραια με εμενα και οταν όχι νοιωθω αποτυχημενος και αρνητικες σκέψεις με κατακλύζουν..

    Με τον ψυχολογο μου προσπαθουμε με διάφορα εργαλεία να απαλλαχτω απο τον φαυλο κυκλο.Ενας τροπος ειναι και κάποιες σκέψεις που πρεπει να "λεω" στον εαυτο μου ετσι ωστε να αντικαταστησω τις προηγουμενες που προκαλουν την αρνητικη συμπεριφορα..

    Η απορια μου ειναι πως ειχα διαβασει καποτε πως ο εγκεφαλος δεν μπορει να εκλαβει την αρνηση σε μια προταση οταν του "λες" μια σκεψη,δηλαδη :

    Αν πεις "Δεν φοβαμαι την αποτυχια" ο εγκεφαλος το εκλαμβανει "Φοβαμαι την αποτυχια",οποτε πρεπει να αντικαταστησεις την σκεψη αυτη με μια αλλη καταφατικη οπως π.χ "Ειμαι δεκτικος στην οποια αποτυχια μου τυχει"

    Γνωριζετε κατα ποσο αυτο ισχυει γιατι πραγματικα δεν ξερω πως να το ψαξω στο google και δεν θυμαμαι απο που το ειχα διαβασει:P

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Κοίταξε παλίκαρε!

    Εγώ πιστεύω πάααααρα πολύ οτί οι θετικές σκέψεις κάνουν καλό. Το με ποιον τρόπο θα το κάνεις είναι καθαρά δικό σου κομμάτι. Μίλα με τον εαυτό του και υπενθύμιζέ του θετικά πράγματα... πχ. φοβάμαι το σκοτάδι και θα πω "δεν πρέπει να φοβάμαι το σκοτάδι, δεν υπάρχει λόγος να φοβάμαι το σκοτάδι στο δωμάτιο μου". Κάποια πράγματα στηρίζονται στην λογική και αν την χρησιμοποιήσεις θα σε βοηθήσει...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by Palikaros View Post
    δεν ξερω πως να το ψαξω στο google και δεν θυμαμαι απο που το ειχα διαβασει:P

    Νομίζω ότι την έχει πάρει το μάτι μου αυτήν την αντιμετώπιση, στο βιβλίο "το μυστικό".

Similar Threads

  1. Τι ρόλο παίζει ο ψυχίατρος στη ζωή του ασθενή?
    By BloodyKate in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 30-08-2011, 22:20
  2. Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 20:43
  3. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 02:36
  4. Ψέματα στον εαυτό μου...
    By Demetr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 108
    Last Post: 11-06-2010, 03:20
  5. Replies: 26
    Last Post: 21-02-2009, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •