Φοβάμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    12

    Φοβάμαι...

    Δεν ξέρω πως και από που ν αρχίσω... Πάντα μου ήταν τόσο δύσκολο να εκφραστώ... Δε θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου ευτυχισμένο... Και όποτε νόμιζα ότι ήμουνα βασιζόταν σε μια ψευδαίσθηση... Ήμουν πάντα ιδεαλίστρια... Πίστευα πως αν σταθείς στους ανθρώπους θα σου σταθούν κι αυτοί αν το χρειαστείς, πίστευα πως η προσπάθεια ανταμείβεται, πίστευα ότι μπορείς να βρεις μια δουλειά που σε γεμίζει και να ζεις απο αυτήν, πίστευα για κάποιο ανεξήγητο λόγο ότι το μέλλον θα είναι καλύτερο από το παρόν... Τώρα γκρεμίστηκε και το τελευταίο μου παραμυθάκι... Και αισθάνομαι χαμένη. Οι άνθρωποι χρειάζονται κάποιο λόγο για να παλέψουν κάπου να πιστεύουν... Σε θεούς δεν πίστεψα ποτέ και ανθρώπους δεν έχω... Τον εαυτό μου τον άφησα έρμαιο των επιθυμιών των άλλων και δεν τον γνωρίζω πια... Σαν ένα φοβισμένο παιδάκι έχω πιαστεί απ τους γονείς μου και τους ζητάω απαντήσεις αλλά οι απαντήσεις τους δε με καθησυχάζουν πια... Φοβάμαι... Φοβάμαι πως είμαι πολύ αδύναμη για να επιβιώσω έξω στον κόσμο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    Καλως ηρθες, Αγνωστη,
    ελα, μην φοβασαι δεν πεθαινουμε και τοσο ευκολα. Προσπαθησε να ηρεμισεις και θα περασεις καλα στην παρεα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Ελα να γινουμε πολλες.... τι ειναι αραγε η ευτυχια.... μια μικρη φευγαλεα στιγμη.... αντε πιαστην....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    12
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    axl100 Δε φοβάμαι μην πεθάνω φοβάμαι πως θα συνεχίσω να ζω συμβιβασμένη, και θα αφήνω τους άλλους να αποφασίζουν για μένα...
    nflu Δεν ξέρω τι είναι ευτυχία... Να έχεις ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν και σε νοιάζονται? Να προσπαθείς να φτιάξεις τη ζωή σου όπως τη θες? Έτσι πίστευα...
    Βασικά δν ξέρω τι ζητάω απο σας... Κάποιον να μου πει πως παλεύεται η κατάθλιψη... Γτ εγώ πήρα απλά τα ωραία μου χαπάκια σύμφωνα με το γιατρό μου που μ είπε πως ψυχοθεραπείες/ ψυχαναλύσεις κτλ είναι μαλακίες δεν έκανα καμία ουσιαστική αλλαγή στη ζωή μου και μόλις τα διέκοψα ξανακατέρευσα....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Κι εγω φοβαμαι...αλλα φανταζομαι ολοι με τους ιδιους φοβους ζουμε....ποιος ξερει τον εαυτο του σ'αυτη τη ζωη αλλωστε; ολοι με το ιδιο παραμυθι μεγαλωνουμε κ αργα η γρηγορα ξυπναμε..σημασια εχει τι κανουμε μετα..τι θα κανεις ΤΩΡΑ; θα μοιρολατρεις η θα αρπαξεις τη ζωη απτα μαλλια; βγες εξω, αρπαξε τις ευκαιριες για δουλεια (ο,τι υπαρχει τελοσπαντων..) να δεις τι σου αρεσει, να δεις ποια εισαι...Ο ανθρωπος αν το πιστεψει κρυβει μεσα του πολλες δυναμεις κ αντοχες..Σου μιλαει μια κοπελα που επισης φοβαται πολυ τι θα της ξημερωσει, που επισης δεν ξερει ποια ειναι, που αλλαζει γνωμες πανω σε σημαντικους τομεις της ζωης της σε δευτερολεπτα..αλλα σε αυτη τη ζωη υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να μας σταθουν, εστω κ αγνωστοι, αυτοι που θα μας κανουν το κλικ κ θα μας αφυπνισουν μπορει να βρισκονται χιλιομετρα μακρυα πισω απο την οθονη ενος υπολογιστη..Συμβαινουν αυτα, θελω να πω δεν ειναι κακο να πιστευεις σε ιδανικα..
    Will I ever be free?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    Quote Originally Posted by Agnosth View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    axl100 Δε φοβάμαι μην πεθάνω φοβάμαι πως θα συνεχίσω να ζω συμβιβασμένη, και θα αφήνω τους άλλους να αποφασίζουν για μένα...
    nflu Δεν ξέρω τι είναι ευτυχία... Να έχεις ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν και σε νοιάζονται? Να προσπαθείς να φτιάξεις τη ζωή σου όπως τη θες? Έτσι πίστευα...
    Βασικά δν ξέρω τι ζητάω απο σας... Κάποιον να μου πει πως παλεύεται η κατάθλιψη... Γτ εγώ πήρα απλά τα ωραία μου χαπάκια σύμφωνα με το γιατρό μου που μ είπε πως ψυχοθεραπείες/ ψυχαναλύσεις κτλ είναι μαλακίες δεν έκανα καμία ουσιαστική αλλαγή στη ζωή μου και μόλις τα διέκοψα ξανακατέρευσα....
    και εγω με τα φαρμακα την παλευω, μαλλον θα τα παιρνω για μια ζωη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Κι εγω φοβαμαι...αλλα φανταζομαι ολοι με τους ιδιους φοβους ζουμε....ποιος ξερει τον εαυτο του σ'αυτη τη ζωη αλλωστε; ολοι με το ιδιο παραμυθι μεγαλωνουμε κ αργα η γρηγορα ξυπναμε..σημασια εχει τι κανουμε μετα..τι θα κανεις ΤΩΡΑ; θα μοιρολατρεις η θα αρπαξεις τη ζωη απτα μαλλια; βγες εξω, αρπαξε τις ευκαιριες για δουλεια (ο,τι υπαρχει τελοσπαντων..) να δεις τι σου αρεσει, να δεις ποια εισαι...Ο ανθρωπος αν το πιστεψει κρυβει μεσα του πολλες δυναμεις κ αντοχες..Σου μιλαει μια κοπελα που επισης φοβαται πολυ τι θα της ξημερωσει, που επισης δεν ξερει ποια ειναι, που αλλαζει γνωμες πανω σε σημαντικους τομεις της ζωης της σε δευτερολεπτα..αλλα σε αυτη τη ζωη υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να μας σταθουν, εστω κ αγνωστοι, αυτοι που θα μας κανουν το κλικ κ θα μας αφυπνισουν μπορει να βρισκονται χιλιομετρα μακρυα πισω απο την οθονη ενος υπολογιστη..Συμβαινουν αυτα, θελω να πω δεν ειναι κακο να πιστευεις σε ιδανικα..
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση Lucy... Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να τελειώσω μια σχολή αλλά έχω κολλήσει... Ίσως υποσυνείδητα να το καθυστερώ επίτηδες για να μη βγω στη ζωη? Δεν ξερω... Έχω μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον υπερπροστατευτικό και προφανώς ουσιαστικά δεν έχω μεγαλώσει ακόμα. Με αγχώνουν οι άνθρωποι. Το να βγω έξω να ψάξω δουλειά και να διεκδικήσω πράγματα μου φαίνεται το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο... Και δν πίστευα απλά σε ιδανικά μάλλον στο ροζ σύνεφο ζούσα ... :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Μου θυμιζεις τη δικια μου περιπτωση..Εδω και 2 χρονια εχω κολλησει κ περναω...1-2 μαθηματα στην εξεταστικη. Καλα διαβασες. Αλλα προσπαθω να μην το βαζω κατω, λεω καθε φορα θα ειναι και καλυτερα, και να βγω εξω τι θα κανω;; Ολοι τελειωνουν αργα η γρηγορα.. Σημασια εχει να σε γεμιζει αυτο που κανεις! Εγω ουτε αυτο εχω αποφασισει. αλλα εγω ειμαι αμαρτωλη περιπτωση. Σου αεσει η σχολη σου; Μη σκεφτεσαι το μετα. μεχρι να τελειωσεις θα εχεις ωριμασει, θα εχεις αναθεωρησει πολλα πραγματα στο μυαλο σου! Κανε μικρα βηματα τη φορα. 1 μαθημα; 2 μαθηματα; ας ειναι αυτα. βαλε ενα προγραμμα και προσπαθησε να το τηρησεις ομως. δεν θα εισαι για παντα ετσι, πιστεψε στον εαυτο σου! ψυχοθεραπεια κανεις;
    Will I ever be free?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    και να μη σε γεμιζει η σχολη σου, μπορεις να βρεις αλλες ασχολιες να το κανουν! αλλωστε ποιος ειναι 100% ικανοποιημενος απο τη δουλεια του στις μερες μας;
    Will I ever be free?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    12
    Στη σχολή μου είμαι πάνω από την κανονική διάρκεια φοίτησης. 2 χρόνια δν είχα περάσει μάθημα... Είχα συνηθίσει να έχω πολύ καλή συγκέντρωση και μνήμη και μόλις τα χασα λίγο αυτά τα παράτησα... Ήμουνα και ειμαι (?) και αρκετά τελειομανής και αφού δεν μπορούσα πια να είμαι η τέλεια φοιτήτρια προτίμησα υποθέτω να μην είμαι τίποτα... Η σχολή μου δν ξέρω αν μ αρέσει. Δν ήταν επιλογή μου, όπως είπα άφηνα τις επιλογές να τις κάνουν άλλοι για μένα, αλλά δν ξέρω αν τόσο πολύ δε μ αρέσει η μου βγήκε αντίδραση που δν την επέλεξα η μου φταίει η κατάθλιψη που δε μ αρέσει... Μου λες θα ωριμάσω αλλά δυστυχώς δν είμαι τόσο μικρή όσο νομίζεις... Άφησα τον εαυτό μου τόσα χρόνια και ξύπνησα στα 25 με προβληματισμούς που θα πρεπε να χω στα 18... Γι αυτό έχω φρικάρει τώρα... Ψυχοθεραπεία δν κάνω αλλά νομίζω πρέπει.. Εσύ κάνεις? Δεν ξέρω πως να επιλέξω τον κατάλληλο ψυχοθεραπευτή... Το θεωρώ πολύ δύσκολη δουλειά και πιστεύω πως πρέπει να είναι πολύ έξυπνος ευαίσθητος και σωστά εκπαιδευμένος αυτός που την κάνει για να σε βοηθήσει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    Για αρχη προσπαθησε να καταλαβεις πως η τελειομανια δεν ειναι προτερημα σου, αλλα μειονεκτημα. Αργοτερα δεν θα σε αφηνει να απολαβανεις την δουλεια σου γτ δν θα νοιωθεις δημιουργικη...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    12
    Το χω καταλαβει αυτό axl... Απλά έχει περάσει τόσο στον οργανισμό μου από την οικογένεια και το εκπαιδευτικό σύστημα που δυσκολεύομαι να το αποβάλλω... Μμμ να βρω εγώ δουλειά στην οποία θα είμαι δηιουργική και θα την απολαμβάνω... Γτ μου φαίνεται τόσο απίθανο αυτό?? :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    το εργασιακο αγχος που προκυπτει ειναι συνταγη για καταθλιψη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Συμφωνω με axl για την τελειομανια, σε βαζει σε εναν φαυλο κυκλο που δεν τελειωνει. Αν περνουσες τα μισα μαθηματα, θα ελαγες "επρεπε να τα περασω ολα", αν τα περνουσες ολα θα ελεγες "επρεπε να παρω και βαθμους" κ.ο.κ. Οσο για την ωριμοτητα δεν ειναι απαραιτητο να πηγαινει συμφωνα με την ηλικια. Οι περισσοτεροι γονεις ειναι υπερπροστατευτικοι και δεν αφηνουν τα παιδια τους να παρουν απο μονα τους αποφασεις για τον εαυτο τους, κοινως δεν ταφηνουν να φανε τα μουτρα τους για να μαθουν. Προσωπικα πιστευω οι περισσοτεροι ειναι ετσι σημερα..Τη σχολη σου μπορεις να τη βαλεις απλα σαν ενα στοχο, να δεις τι λενε αυτα τα μαθηματα εγκυκλοπεδικα κι απο περιεργεια κ μονο κ σιγα σιγα, βημα βημα.. Το καταλαβαινω οτι εχεις πελαγωσει αν βρισκεσαι πανω απο την κανονικη διαρκεια φοιτησης αλλα πρεπει να κανεις μια αρχη, μην τα παρατας..για σενα. κ θα βρεις ευκαιριες να ανακαλυψεις κι αλλα για τον εαυτο σου που δεν ηξερες οτι υπαρχουν. τωρα ειναι η ευκαιρια να το μαθεις..! Ζητα βοηθεια κ απο εναν ψυχοθεραπευτη, σιγουρα θα ειναι σημαντικο. Αν βρισκεσαι Θεσσαλονικη μπορω να σου προτεινω καποιον σε μηνυμα. Με εχει βοηθησει σε πολλα πραγματα, να βαλω σε ταξη τη ζωη μου κ για αλλους λογους βεβαια, αλλα κ στο θεμα της σχολης.
    Will I ever be free?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    12
    Στείλε μου μύνημα αν θες δεν είμαι Θεσσαλονίκη αλλά είμαι κοντά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-2011, 05:18
  2. Φοβάμαι.
    By Αγάπη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 18-12-2010, 10:59
  3. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 23:33
  4. φοβαμαι.......
    By eftixoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2008, 02:23
  5. Φοβάμαι..
    By Στέλλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2007, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •