κοινωνικό άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    2

    κοινωνικό άγχος

    έχω κάποιο πρόβλημα και θελω να το συζητήσω,δεν μου ειναι εύκολο αυτό που κάνω τώρα αλλά χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει,είμαι 23 χρονών και εδω και ένα χρόνο έχω πρόβλημα ντροπαλοσυνης η κοινωνική φοβία δεν ξερω πως αλλιώς μπορώ να το πω,δεν αισθάνομαι άνετα που το λέω αλλά θέλω βοήθεια,παντα ήμουν λίγο ντροπαλός απλά τον τελευταίο χρόνο (έχουν γίνει και κάποια πράγματα αυτό τον χρόνο)έχει χειροτερέψει,δεν μπορώ να βρεθώ σε περιβάλλον με πολλούς ανθρώπους,οταν μιλάω ξαφνικά κοκκινιζω με λούζει κρύος ιδρώτας ,χτυπάει γρήγορα η καρδιά μου και χάνομαι εντελώς,δεν μπορώ άλλο μέρα με την μέρα κλεινομαι στον εαυτό μου.περιμένω απάντηση να μου πείτε αν αυτό ειναι κάτι φυσιολογικό,αν μπορώ να το ξεπεράσω μόνος μου η αν Πρέπει να πάω σε ψυχολόγο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    ο,τι δεν σε αφηνει να λειτουργεις ομαλα και δεν εχει εξωτερικα αιτια δεν ειναι φυσιολογικο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    sirkam γεια σου! αυτα τα γεγονοτα που αναφερεις οτι συνεβησαν τον τελευταιο χρονο, επιβαρυναν το προβλημα σου; σιγουρα απ'τη στιγμη που σε εμποδιζει στην κοινωνικη σου ζωη χρειαζεσαι βοηθεια ειδικου.. τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο ομως, μπορεις να το ξεπερασεις! σε ενοχλει γιατι πιστευεις οτι μπορει να σε κατακρινουν αυτοι που συναναστρεφεσαι; κ γιαυτο το λογο ντρεπεσαι; εχεις ξαναπει σε ψυχοθεραπευτη;
    Will I ever be free?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    2
    lucy καλησπέρα,νιώθω πως όλοι νε κατακρίνουν οταν με κοιτάζουν,δεν έχω ξανά πάει σε ψυχολόγο γ αυτό και κολλάω κάπως,απλά νιώθω πολύ περίεργα,βλέπω την ζωη μου να περνάει και εγω κάθομαι και την κοιτάζω ,γιατί με λούζει κρύος ιδρώτας ,έχω ταχυκαρδίες και τα χάνω;;ποτέ δεν ήμουν έτσι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Οπως την περιγραφεις ακουγεται δυσκολη η κατασταση, αλλα οσο το καθυστερεις, τοσο θα βλεπεις τη ζωη σου να φευγει..! Θα σου προσφερει πολυτιμη βοηθεια καποιος ειδικος, μην το καθυστερεις αλλο, υπαρχουν πολλοι ψυχιατροι εξειδικευμενοι στο κοινωνικο αγχος οπως το οριζεις αλλα αν δε θελεις μπορεις να πας κ σε εναν ψυχολογο, δεν ξερω ποιος ειναι καλυτερος σε τετοιες περιπτωσεις, μπορεις να το ψαξεις.. Δε χρειαζεται να εχεις αναστολες, πολλοι πανε σε ειδικους για αναλογες φοβιες κ εχουν βοηθηθει.. Η διαφορα του ψυχολογου απο τον ψυχιατρο ειναι οτι ο δευτερος μπορει αναλογα με τη βαρυτητα μπορει να προτεινει κ καποια φαρμακευτικη αγωγη.
    Will I ever be free?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    χαιτεται. δεν εισαι ο μονος που εχεις αυτο το προβλημα κοινωνικης φοβιας. και εγω ειμαι ενας απο αυτους και το εχω ξεπερασει. επισκευτηκα καποτε ειδικο αλλα δεν με βοηθησε οσο περιμενα, δηλαδη πηρα ελαχιστη βοηθεια. αν θες να σε πω πιο πολλα πραγματα πανω σε αυτο το θεμα επικοινωνησε στο [email protected]

Similar Threads

  1. Κοινωνικο Αγχος
    By Kostas9 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2011, 23:55
  2. Έρευνα-Κοινωνικό άγχος
    By jkkellli in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-2011, 11:38
  3. Σχιζοφρένεια και σχέση με κοινωνικό περιβάλλον
    By emmy1982 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 23-02-2011, 09:48
  4. κοινωνικο ανχος
    By xmark in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-07-2010, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •