Μια ζωή κόλαση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18

    Μια ζωή κόλαση.

    Έχω πολύ σοβαρή περίπτωση συναισθηματικής ψύχωσης αλλά δεν έχω νοσηλευτεί ποτέ. Φτάνω σε σημεία να φοβάμαι τον ίσκιο μου, αισθάνομαι ότι όλοι με παρακολουθούν όταν βγαίνω έξω, και δεν μπορώ να δω τηλεόραση ή ταινίες γιατί μου μπαίνει η ιδέα οτι οι χαρακτηρες θα βγουν από την οθόνη. Επίσης δεν μπορώ να δω φωτογραφίες γιατί φοβάμαι ότι τα πρόσωπα θα αρχίσουν να κινούνται. Έχω βγει απο το σπίτι μόλις 5 φορές τον τελευταίο χρόνο, και αυτό για να δω ένα φίλο μου που γνωρίζει και καταλαβαίνει την κατάστασή μου, και του έχω εμπιστοσύνη. Παίρνω 2400 mg Solian (6Χ400) την ημέρα, και μου κάνουν λίγο τρέμουλο. Παίρνω Artane γι'αυτό και μου το διορθώνει.Παίρνω και Xanax και Lamictal. Από δουλειά, ούτε συζητηση.

  2. #2
    Quote Originally Posted by colaz View Post
    Έχω πολύ σοβαρή περίπτωση συναισθηματικής ψύχωσης αλλά δεν έχω νοσηλευτεί ποτέ. Φτάνω σε σημεία να φοβάμαι τον ίσκιο μου, αισθάνομαι ότι όλοι με παρακολουθούν όταν βγαίνω έξω, και δεν μπορώ να δω τηλεόραση ή ταινίες γιατί μου μπαίνει η ιδέα οτι οι χαρακτηρες θα βγουν από την οθόνη. Επίσης δεν μπορώ να δω φωτογραφίες γιατί φοβάμαι ότι τα πρόσωπα θα αρχίσουν να κινούνται. Έχω βγει απο το σπίτι μόλις 5 φορές τον τελευταίο χρόνο, και αυτό για να δω ένα φίλο μου που γνωρίζει και καταλαβαίνει την κατάστασή μου, και του έχω εμπιστοσύνη. Παίρνω 2400 mg Solian (6Χ400) την ημέρα, και μου κάνουν λίγο τρέμουλο. Παίρνω Artane γι'αυτό και μου το διορθώνει.Παίρνω και Xanax και Lamictal. Από δουλειά, ούτε συζητηση.
    το λαμικταλ ειναι πολυ κακο φαρμακο να ξερεις φιλε.φερνει φοβερα μαγκωματα.ειναι σαν το αλλοπεριντιν.πιθανως η κολαση που περιγραφεις αναλογικα στο βαθμο που οφειλεται να ειναι λογω λαμικταλ.εγω εχω νοσηλευτει 4 φορες και σου συμβουλευω ποτε να μην πας γιατι τα πραγματα χειροτερευουν(εκτος απο την κλινικη του αχεπα).να μην φοβασαι τοσο γιατι να ξερεις δεν εισαι μονος ή ο μονος.με σεβασμο Δημητρης

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Lamictal παίρνω εδώ και τρία χρόνια, πριν καν αρχίσω το Solian (έπαιρνα Ζυπρεχα τότε και με είχε διαλύσει). Ο γιατρός μου μού λέει ότι το Lamictal είναι ισορροπιστής συναισθήματος. Εγώ δεν έχω καταλάβει τι κανει ακριβώς απλά το παίρνω παραδοσιακά, και φοβάμαι να κάνω περαιτέρω πειραμματισμούς, όπως να το μειώσω. Ακόμα πιο πριν από το Lamictal έπαιρνα Trileptal αντί για Lamictal.

    Πάντως εγώ δεν έχω δει διαφορές με τα φάρμακα, η αρρώστια μου γίνεται με τον καιρό όλο και χειρότερη, οι "εμμονες" πολλαπλασιάζονται και μάλιστα τελευταία έχω αρχισει και κάνω και κρίσεις πανικού. Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Μην το βαζεις κατω φιλε colaz.Τα φαρμακα θελουν καιρο να δρασουν και ειναι θεμα του να πετυχεις τον σωστο συνδυασμο φαρμακων.Εμενα για παραδειγμα αν με εβλεπες πριν 4 χρονια που επαθα ενα οξυ ψυχωσικο επεισοδιο με σημερα θα ελεγες οτι εχω μεγαλη βελτιωση.
    Ποτε σου παρουσιαστηκε το προβλημα και ποσο καιρο παιρνεις φαρμακα?
    Α και κατι αλλο.Μην φοβασαι να νοσηλευτεις σε ψυχιατρικη κλινικη για καποιο διαστημα γιατι εκει δεν θα υπαρχουν ανθρωποι που σε παρακολουθουν ουτε προσωπα που θα βγουν απο την οθονη.Ειναι ενα απολυτως ασφαλες περιβαλλον.Θα κανεις την θεραπεια σου για καποιο διαστημα και μετα θα βγεις πιο καλα.Με εμενα τουλαχιστον αυτο εγινε.Μπηκα σε ψυχιατρικη κλινικη και βγηκα καλυτερα.Καλη δυναμη και να περιμενεις να δρασουν τα φαρμακα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Ποτε σου παρουσιαστηκε το προβλημα και ποσο καιρο παιρνεις φαρμακα?
    Ξεκίνησα πριν 8 περίπου χρόνια με ψυχοθεραπεια η οποια διήρκησε 3 χρόνια. Τότε τα συμπτώματά μου ήταν ήπεια, ήμουν μπερδεμένος, αισθανόμουν πολιορκημένος στα cafe, αισθανόμουν να με παρακολουθουν, είχα έντονη εφίδρωση, αλλά σε καμία περίπτωση στο βαθμό που είναι τώρα. Είμουν έφηβος.
    Στάματησα για ένα χρόνο και μπορώ να πω ότι η ψυχοθεραπία που είχε τελειώσει πια με βοηθησε να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα, και να μην ζω στη φάση "γιατί μου συμβαίνει αυτό και ότι είμαι ο μόνος" αλλά μέχρι εκεί.
    Μετά από 1 χρόνο πάυσης, και αφού τα ψυχωσικά φαινόμενα άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους, αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή.
    4 χρόνια είμαι με φάρμακα (και πολλες αλλαγές σε αυτά), και τα πράγματα είναι πολύ άσχημα, πάω από το κακό στο χειρότερο. Δεν βλέπω φως, του 'ναντίον τα πράγματα χειροτερεύουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    colaz πιστευω,χωρις να παροτρυνω γι αυτο, οτι πρεπει να νοσηλευτεις μεχρι να βρεθει ο καταλληλος συνδυασμος φαρμακων για σενα.Δεν ειναι τιποτα,εκει θα εισαι ασφαλης και δεν θα νιωθεις οτι σε παρακολουθουν.Τουλαχιστον με μενα αυτο εγινε.Οταν βγηκα απο την κλινικη δεν ημουν τελειως καλα αλλα ειχα μεγαλη βελτιωση και το κυριοτερο βρηκαν την φαρμακευτικη αγωγη που μου ταιριαζει και τωρα ειμαι αρκετα καλα.Γι αυτο σου λεω θελει χρονο για να γινεις καλα.Κανε υπομονη και μην χανεις την πιστη σου.

  7. #7
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    colaz πιστευω,χωρις να παροτρυνω γι αυτο, οτι πρεπει να νοσηλευτεις μεχρι να βρεθει ο καταλληλος συνδυασμος φαρμακων για σενα.Δεν ειναι τιποτα,εκει θα εισαι ασφαλης και δεν θα νιωθεις οτι σε παρακολουθουν.Τουλαχιστον με μενα αυτο εγινε.Οταν βγηκα απο την κλινικη δεν ημουν τελειως καλα αλλα ειχα μεγαλη βελτιωση και το κυριοτερο βρηκαν την φαρμακευτικη αγωγη που μου ταιριαζει και τωρα ειμαι αρκετα καλα.Γι αυτο σου λεω θελει χρονο για να γινεις καλα.Κανε υπομονη και μην χανεις την πιστη σου.
    ναι αλλα πραγματικα! προσοχη στην ιδοποιο διαφορα μεταξυ ψυχιατρικης κλινικης και ψυχειατρικου νοσοκομειου.στο νοσοκομειο ειναι σκατα στην κλινικη καλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    ΔΗΜΗΤΡΗ εγω σε κλινικη νοσηλευτηκα 3 μηνες.Δεν ξερω πως ειναι στα νοσοκομεια.

  9. #9
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    ΔΗΜΗΤΡΗ εγω σε κλινικη νοσηλευτηκα 3 μηνες.Δεν ξερω πως ειναι στα νοσοκομεια.
    ναι το καταλαβα μιχαλη σε κλινικη ειναι ωραια συνηθως (ειδικα στου αχεπα) στα νοσοκομεια ειναι ο εξεφτελισμος της προσωπικοτητας(ειδικα στη σταυρουπολη)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1
    Ειναι η πρωτη φορα που απαντω σε καποιο θεμα και αυτο επειδη κατλαβαινω πως μπορει να αισθανεσαι. Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι για μενα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να γινεις ο κυριος του εαυτου σου, δηλαδη προσπαθησε να επιβληθεις στον εαυτο σου και στους φοβους σου, με το να γινεσαι η σκια του εαυτου σου δεν θα καταφερεις ποτε τιποτα! Προσπαθησε σιγα σιγα να αντιμετωπισεις τους φοβους σου π.χ. διαβασα οτι φοβασαι να δεις φωτογραφιες επειδη νομιζεις οτι τα ατομα σε αυτες θα αρχισουν να κινουνται, λοιπον παρε μια φωτογραφια και οσο χρονο χρειαζεσαι για να την κοιταξεις...καντο αρκετες φορες μεχρι να καταλαβεις οτι τιποτα δεν προκειται να αλλαξει....οσο για τα φαρμακα δεν εχω να σου πω κατι....κουραγιο και αξιοποιησε οση δυναμη εχεις μεσα σου και θα τα καταφερεις!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ξερει κανεις ποιες κλινικες στην αθηνα ειναι καλες και ποια νοσοκομεια ειναι καλα ;

    για να ξερουμε για να εχουμε ;-)))
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    maus υπαρχει ο κανονας καλες κλινικες κακα νοσοκομεια θεσσαλονικη και αθηνα

Similar Threads

  1. 20 ΜΕΡΕΣ ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-04-2011, 15:41
  2. κολαση
    By lola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 02-01-2010, 15:47
  3. κολαση η ζωη μου...
    By kellyuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-12-2009, 21:32
  4. κολαση ή μοναξια?
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 14-08-2009, 23:46
  5. στην κολαση
    By lamegirl in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 24-05-2009, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •