Ερωτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Ερωτηση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241

    Ερωτηση

    Γεια σας ξερει καποιος γιατι οι κρισεις πανικου,τα ψυχολογικα και τα αγχογονα συμπτωματα παρουσιαζονται συνηθως απο την ωρα που αρχιζει να σκοτεινιαζει και επειτα.Βοηθεια παιδια υποφερω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    κοιτα καλη μου στο...

    http://www.e-psychology.gr/forum/forumdisplay.php?fid=4
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    μαρια μου δεν το χω ψαξει αλλα και μενα ολα τα ψυχολογικα μου με πιανουν οταν σουρουπωνει
    κουραγιο καλη μου
    σε λιγους μηνες που θα καλοκαιριασει θα ειναι πιο μεγαλες οι μερες.
    υπομονη μαρια μου...

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Μαρία καλησπέρα.
    Δεν υπάρχει ένας κανόνας που να ισχύει για όλους αλλά από άτομο σε άτομο διαφέρει.
    Αλλος μπορεί να υποφέρει τη νύχτα, άλλος πρωινά, άλλος καλοκαίρια, άλλος χειμώνες, άλλος έξω, άλλος μέσα κ.ο.κ.
    Έχεις προσπαθήσει να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα θεραπευτικά, είτε με ψυχολόγο, είτε με ψυχίατρο, είτε με άλλους τρόπους?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    maria μου καλως ηρθες! εγω παλευω με ολα αυτα εδω και 9 μηνες και υπαρχουν περιοδοι που υπαρχει εξαρση κατα της διαρκεια του σουρουπωματος(ωραια λεξη!) αλλα και σε περιοδους συννεφιας, βροχης και καταιγιδας.. και να φανταστεις οτι εγω λατρευα τον ασχημο καιρο.. ειναι ομως φυσιολογικο αυτο, μην σε ανησυχει.. εγω καποια στιγμη συνειδητοποιησα την ομορφια και τη γαληνη της νυχτας και τα χρωματα απο το σουρουπωμα, οπως και την σημασια της βροχης, που ειναι ευλογια στις μερες μας με το φαινομενο του θερμοκηπιου και εφτιαξαν τα πραγματα.. συμπερασμα..? ολα στο μυαλο μας ειναι και ολα διορθωνονται... υπομονη και δυναμη να χεις και μην ανησυχεις, οσο τα πολεμας εκεινα θα εξασθενουν και στο τελος θα σε δυναμωσουν κιολαs
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    προσπαθω να κοψω τα xanax και τα tavor παιδια αλλα καθε που σουρουπωνει η που χαλαει ο καιρος........πανε στραφι ολα.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by maria210800
    προσπαθω να κοψω τα xanax και τα tavor παιδια αλλα καθε που σουρουπωνει η που χαλαει ο καιρος........πανε στραφι ολα.
    Έχεις συμβουλευτεί γιατρό γι αυτήν την προσπάθεια σου?
    Θεωρεί αυτός ότι πράγματι είναι κατάλληλη στιγμή για σένα, για να τα κόψεις?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    εχω συμβουλευτει γιατρο και μου λεει να το κανονιζω μονη μου και να τα παιρνω οποτε αισθανομαι οτι τα χρειαζομαι πραγματικα.τα πάιρνω 3 μηνες αλλα τιποτα ακομα.μονο οση ωρα τα πινω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    ι καταθλιψι σινδεετε στατιστικα με τιν ηλιοφανια. γενικα, σινιστατε στις πασχουσες να κανουν εναν περιπατο στι φισι καθε μερα, αν εχι καλο κερο.

    επιρονοντας τα ανοτερο, στι βιβλιογραφια εμφανιζετε η Εποχιακα Εμφανιζομενη Διαταραχη (Seasonal affective disorder), διλαδι μορφι εποχιακις καταθλιψις που ξεκινα το φθινοπορο κε διαρκι μεχτι τιν ανιξι (http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001532.htm).

    Στι χαμιλι ιλιοφανια, αποδιδοντε, εν μερι, τα ιψιλοτερα ποσοστα καταθλιψις τον βοριον χορον.

    Απο τιν αλι, εχι απολιτο δικιο ο Δοδονις γραφοντας για τις ατομικες ιδιετεροτιτες (λ.χ. καπια ατομα πασχουν το καλοκερι απο τιν Εποχιακα Εμφανιζομενη Διαταραχη).

    Οσο για το \"γιατι\"; Αντο ξεραμε, θαμασταν θεες (βλ. http://www.vitamindcouncil.com/depression.shtml)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    kanenas..eisai kopela...?
    ax mi grafis gkriklis sta elinika.. esto sta agglika... kalitera...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    χαχαχα αμαν Αντα μου κατουρηθηκα στα γελια πως της το πες ετσι?χαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    heheheh..:P:P...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •