ποτε περναει;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    καλλιθεα αττικης
    Posts
    47

    ποτε περναει;;;;

    πριν απο ενα χρονο συναντησα κ γω στη ζωη μου δυο κοινες απο εδω μεσα φιλες........η μια λεγεται καταθλιψη και η αλλη κριση πανικου!!!!!!ειχα πολλα θεματα οπως ταχυπαλμιες,δυσπνοια,πονοκ εφαλους,στομαχοπονο,κομπο στο λαιμο,μουδιασμα στο σαγονι,πονακια στην αριστερη πλευρα.....κλπ κλπ κλπ!τα ξερετε!πηγα σε ψυχιατρο εκανα θεραπεια,ολα πηγαν κατευχην,τα περισσοτερα συμπτωματα τα ξεφορτωθηκα,τα χαπια τα σταματησα αλλα....μου χει μεινει η φοβια,τα πονακια που με τρομαζουν και λιγες ενοχλησεις στο λαιμο!αυτα ειναι που κυριως τις βραδινες ωρες με τσακιζουν!η πιεση μου ειναι καλη!εχω παει ηδη σε πνευμονολογο και μου ειπε ολα καλα και δυο πλακες που εβγαλα δν εδειξαν κατι!και η καρδιολογος μου,μου ειπε ολα οκ!μονο που βρηκε τους παλμους μου 97 και τον νοεμβρη θα παω να με ξαναδει παλι γιατι πιστευει πως για την ηλικια μου ειναι ας πουμε υψηλοι!πρωτον θα θελα να ρωτησω αν ξερετε ποσο ειναι οι φυσιολογικοι παλμοι και δευτερον καθε συμβουλη δεκτη!διαβαζω πολλα και ξερω τι περνατε ολοι σας!και σας ευχομαι σε ολους τα καλυτερα!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Επειδη και εγω τα εχω περασει,συχνα μου ερχονται παλι,θα σου πω κατι απλο,ουτε σε φαση συμβουλης,ουτε σε φαση κριτικης,οι παλμοι ειναι φυσιολογικοι απο 50-100,100 θεωρειται ταχυκαρδια αν εχεις μονιμα,σε κατασταση ηρεμιας.Απλα ξεχνα το,κανε την εξεταση σου που σου ειπε,μην δωσεις περαιτερω σημασια,μην μπεις στο λουκι να μετρας παλμους,να σκεφτεσαι αν ειναι φυσιολογικοι κλπ κλπ.Εισαι νεα κοπελα,απο τι στιγμη που δεν σου βρηκε κατι σοβαρο,σε φαση σοβαρης αρρυθμιας,απλα ξεχνα το.Αν θες να κανεις κατι να ηρεμεις,κομμενες κοκα κολες καφεδες και τσιγαρο.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    καλλιθεα αττικης
    Posts
    47
    αχ φιλε predator το ******** το τσιγαρο!εχεις δικιο να πω πως δεν εχεις;;;μου το πε παντως κ κεινη!24 χρονων μου λεει τι περιμενες να χεις!θα κανω αυτο π μου πες!απλα με ταραζουν τα πονακια!εκει στα ξαφνικα μου τη δινει χωρις ταχυπαλμια χωρις τπτ κ με τρελαινει!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Kαι εμενα με πιανουν καμια φορα,κοιτα το μονο που μπορεις να κανεις,επειδη ουσιαστικη θεραπεια ειναι η απαλλαγη απο το αγχος,οταν το νιωσεις,πιεσε τον εαυτο σου να το δεχτει ως φυσιολογικο,σαν φαγουρα,σαν να μην ειναι τιποτα,μια δυο τρεις δεκατρεις στο τελος θα σε αφησουν,οσο τα σκεφτεσαι τοσο θα σου κανουν επισκεψη.Η συζητηση σηκωνει τσιγαρο :P
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    καλλιθεα αττικης
    Posts
    47
    xaxaxa!!!!!!εισαι απιστευτος!αλλα στην ουσια εχεις δικιο!με αυτο τον τροπο εδιωξα και τα υπολοιπα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πριν ενα ετος λες σ επιασαν ολα αυτα. Η ζωη σου πως ηταν? Ειχες καποια προβληματα?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    καλλιθεα αττικης
    Posts
    47
    αγαπητο κερασι ευχαριστω καταρχην για το μνμ σου!ημουν σε ενα μαγαζι που αγαπουσα λες κ ηταν δικο μου!ημουν υπευθυνη ενος μικρου καφε!το πουλησε πισω απο την πλατη μ σε αλλο,εγω δν θελησα να μεινω με τον καινουριο ιδιοκτητη και την εκανα!αλλα στεναχωρεθηκα πολυ συν μια περιπετεια γυναικολογικη που ειχα απο ενα κρυολογημα,με τσακισε!οποτε ολα αυτα ηρθα οταν πια χαλαρωσα απο τις εννοιες και ξεσπασαν!ειχα βαλει και 12 κιλα!πολλα θελει ο ανθρωπος;;;;;;εσυ τι νταραβερια εχεις;;;

  8. #8
    Gogo, εκπαίδευσες τη σκέψη σου να αντιμετωπίζει τις φοβίες και το άγχος, σαν εσωτερική παρατήρηση, σαν εκλογίκευση τους, σαν αναγνωριση της υπερβολής και του παράλογου στο φόβο και στο άγχος?
    γιάννης

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    καλλιθεα αττικης
    Posts
    47
    α ρε γιαννη δν ξερω πια τι να πρωτοεκπαιδευσω.....χαχα!ξερ ω οτι ολο αυτο ειναι ας πουμε ''μη πραγματικο''!!!ειναι στο μυαλο ολα!αλλα οταν με πιανουν τα πονακια ή η αναπνοη κλπ κλπ ειναι κατι φασης που τρομαζω πολυ κ εκει τα χανω!προσπαθω να ειμαι χαλαρη!αλλες φορες ειμαι οκ αλλα αλλες οχι!δν μ πεις ολοι ετσι ειμαστε!απλα βαρεθηκα να σου πω την αληθεια μου!

  10. #10
    περναει οταν σταματησεις να τους δινεις σημασια.....δυσκολο μεν αλλα γινεται...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    καλλιθεα αττικης
    Posts
    47
    αγαπητε μου φιλε alltogether-win εχεις δικιο!ετσι ξεπερασα τα περισοοτερα απο αυτα που με βασανιζαν!ολα ειναι κολλημενα ******ατικα του μυαλου και το ξερω καλα!!!!σε ευχαριστω για το μνμ σου!και ολους οσους με στηριζουν με τα καλα τους λογια κ συμβουλες!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Gogo23 View Post
    ολα ειναι κολλημενα ******ατικα του μυαλου και το ξερω καλα!!!!
    Έχω μια λιγουλάκι διαφορετική σκέψη. Ελπίζω το ότι ξεκίνησα με το "διαφορετική" να μην οδηγήσω σε προκατάληψη (να ετοιμάζεσαι να αντιδράσεις: "όχι, όχι δεν είναι έτσι").

    Το μυαλό μας, είναι δύο ξεχωριστά κατά κάποιο τρόπο τμήματα. Η λογική, το ένα τμήμα, και το συναίσθημα/διαίσθηση το άλλο. Τα δύο δουλεύουν κάπως ανεξάρτητα. Μπορεί κάποιες φορές να βγάζουν και διαφορετικά συμπεράσματα. Συμβαίνει κάποιες φορές η διαίσθηση/συναίσθημα να καταλαβαίνει κάτι που η λογική δεν το έχει καταλάβει. Και γι' αυτό να υπάρχει η σύγκρουση, και να μην καταλαβαίνουμε γιατί συμβαίνει. Μπορείς να το δεις λίγο έτσι; (Το περιέγραψα απλοϊκά, ίσως να είναι πιο πολύπλοκο, αλλά αυτό για μένα αρκεί).

    Μπορεί να υπάρχει κάτι που μας δημιουργεί την κατάθλιψη αλλά να μην το καταλαβαίνουμε με τη λογική, όμως το συναίσθημα/διαίσθηση το έχει καταλάβει, γι' αυτό και υπάρχει η κατάθλιψη.

    Δεν σου έχει τύχει να δεις ένα άτομο και να πεις "αυτό το άτομο δεν το πάω", χωρίς όμως να έχεις λογική εξήγηση; Και στο τέλος αυτή η "διαίσθηση" να βγήκε αληθινή;
    Κάτι τέτοιο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Όταν πρωτοείχα την πρώτη ελάχιστη κρίση πανικού, παρατήρησα ότι έτρεμα λίγο χωρίς λόγο, αλλά κυρίως περπατούσα και έτρεμε το πόδι μου στο κάτω μέρος στον αστράγαλο. Σχεδόν για λίγο δεν μπορούσα να περαπατήσω. Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί συμβαίνει. Την πρώτη φορά μου πέρασε (κατά 80%) μέσα σε λίγα λεπτά.
    Αργότερα, τώρα, έχω την εξήγηση και την αιτία που συνέβαινε αυτό. Τότε δεν γνώριζα την αιτία. Αν την γνώριζα θα είχα γλυτώσει από πολλά βάσανα... πανικός, αγοραφοβία, κλπ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Γκογκο, μηπως εχεις ταχυπαλμιες επειδη αγχωνεσαι οταν πας στον γιατρο?? Η γιαγια μου για πολυ καιρο επαιρνε χαπια για πιεση ενω ειναι υποτασικη επειδη οταν πηγαινε στον γιατρο και της επαιρνε την πιεση αγχωνοταν και εφτανε στο αμην! Μονο οταν αποφασισαν να παρουν πιεσομετρο στο σπιτι καταλαβαν την πραγματικη της πιεση (και τον λογο που τα χαπια την εκαναν χειροτερα, αντι για καλυτερα).
    Βεβαια ο γιατρος ειναι αυτος που θα κρινει, απλως ειπα...μηπως ειναι κατι τετοιο...
    Και τα πονακια δεν πρεπει να σε τρομαζουν... Ειναι απ'τα πιο κλασικα συμπτωματα αγχους!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    καλλιθεα αττικης
    Posts
    47
    φιλε *Ghost*,εχω ξεμπερδεψει με τους γιατρους!στον ψυχιατρο μου ειναι να παω νοεμβρη!εχω μια καλη καθημερινοτητα με πολυ προσπαθεια του να μην ανχωνομαι με μαλακιες κ ψιλοπραγματα,ψαχνω να βρω δουλεια,παω για περπατημα και γενικοτερα κανω οσα εκανα κ πριν μονο που τα κανω με λιγο μεγαλυτερη ευχαριστηση!και ανοιξα το ολο θεμα γιατι μεσα σε ολα τα καλα αν θες,οτι σταματησα τα χαπια,οτι μπορω κ κοιμαμαι μονη μου χωρις αυπνιες και βοηθηματα και αλλα τετοια,λοιπον το μονο κακο αν θες ειναι αυτα τα σκατοπονακια που με ενοχλουν και οι ταχυπαλμιες ειναι ανα δυο μερες!δν μπορω να πω οτι εχω αιτιολογια γι αυτα του τυπου εβρισα ή τσακωθηκα ή φωναξα δλδ πραγματα που οταν κανω ειδικα γω συνχιζομαι.......καταλαβες!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περνάει η Ψύχωση;
    By petros32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 15:17
  2. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  3. ενα τεστακι......για να περναει η ωρα
    By secretly in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 20-02-2012, 02:25
  4. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03
  5. Περνάει η ζωή και μετά τι;
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 08-11-2006, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •