Έντονο άγχος help..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11

    Post Έντονο άγχος help..

    Καλημερα στο forum..Δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοια ιστοσελιδα και θα ηθελα να δωσω τα συγχαρητηρια μου. Λοιπον το προβλημα μου ειναι το εντονο αγχος. Εχω και προβλημα με το στομαχι (παλινδρόμηση) και σε συνδυασμο αυτα τα 2 μου εχουν καταστρεψει τη ζωη. Ειμαι 23 χρονων και το αντιμετωπιζω απο τα 16. Στην αρχη πιστευα οτι ολα ξεκινουσαν απο το στομαχι. Ομως τωρα ολοι οι γαστρεντερολογοι μου εχουν πει οτι δεν εχω καποιο σοβαρο προβλημα για να συμβαινει απο το στομαχι. Πριν 2 χρονια ειχα κανει γαστροσκοπηση και στη θεραπεια ο γιατρος μ εδωσε και saroten 10mg ..Μπορω να πω οτι οταν τα επαιρνα ημουν τελεια.Χωρις κανενα προβλημα. Μπηκα στρατο και μου τα αυξησαν στα 20mg. ολα αυτα εγιναν για εναμιση χρονο.Τα επαιρνα 1 το βραδυ πριν κοιμηθω.Εχει 2 μηνες που τα σταματησα και αρχισε ο γολγοθας κυριολεκτικα.Εχω αγχος για τα παντα.ετσι ημουν ετσι κ αλλιως αλλα τωρα πιο πολυ.Τα συμπτωματα ειναι κυριως ενα.Ταση για εμετο.Να θελουν να βγουν ολα οτι εχω φαει.Αλλα ακομα κ αν δεν εχω φαει τιποτα παλι θα με ερθει να κανω χωρις να βγαλω τιποτα.Μπουκωνω τελειως και ουτε να μιλησω δε μπορω.δεν μπορω να βγω εξω απο το σπιτι, βγαινω με παρεα και με πιανει, μια βολτα θελω να κανω και με πιανει.Φοβαμαι μη μου τυχει μπροστα σε κοσμο και γελοιοποιηθω γιατι μου συμβαινει συνεχεια.Δεν θελω να βρισκομαι με τη κοπελα μου γιατι το σκεφτομαι συνεχεια μη με πιασει.Αλλαξα γαστρεντερολογο εκανα θεραπεια για το στομαχι ξανα και μου ειπε οτι το προβλημα ειναι ψυχολογικο και μου εδωσε τα xanax 0,25mg να παιρνω μισο το βραδυ.δεν ενιωσα διαφορα μια βδομαδα τωρα..τι να κανω?μπορω να δω οφελος απο πουθενα?βοηθηστε... :/

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    Καλο θα ηταν να σε δει καποιος ψυχιατρος μιας και εχεις προβλημα με το αγχος..ειναι κριμα να ταλαιπώρησε..αυτος θα σου δωσει την καταλληλη θεραπεια..
    ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Συμφωνώ με retro . Πήγαινε σε ψυχίατρο και μετα απο οτι σου πει, σε ψυχοθεραπευτη . Χρειάζεσαι βοήθεια . Μην ακούς κανέναν , εγω ντρεπόμουν αλλα δεν ειναι κακο. Μην παιδεύεσαι μήνες μέχρι να το αποφασίσεις . Ξεκινά απο Δευτέρα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    Ο ψυχιατρος ομως δεν θα με δωσει χαπια?μετα απο λιγο καιρο λογικα θα τα σταματησω?θα ζω με τα χαπια μια ζωη οπως παει δηλαδη?? :-/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by original21 View Post
    Ο ψυχιατρος ομως δεν θα με δωσει χαπια?μετα απο λιγο καιρο λογικα θα τα σταματησω?θα ζω με τα χαπια μια ζωη οπως παει δηλαδη?? :-/
    εχεις ξαναπαρει χαπια? εγω εκανα λαθος να παρω χαπια χωρις να κανω ψυχοθεραπεια . εκει ειναι το λαθος.
    οχι αν χρειαζεσαι ιατρικη βοηθεια

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    Οπως γραφω πιο πανω επαιρνα τα saroten και τωρα τα xanax.Δηλαδη πρεπει να συνδυασω χαπια και ψυχοθεραπεια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by original21 View Post
    Οπως γραφω πιο πανω επαιρνα τα saroten και τωρα τα xanax.Δηλαδη πρεπει να συνδυασω χαπια και ψυχοθεραπεια?
    Εγω αυτο κανω τωρα . παιρνω αντικαταθλιπτικο και κανω και ψυχοθεραπεια. θελω αποτελεματα και γρηγορα..αλλα δεν τα βλεπω ακομα.
    απλα με την ψυχοθεραπεια νιωθω πιο ασφαλης. θες να το δοκιμασεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    και εγω που εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, παιρνω φαρμακα και κανω και ψυχοθεραπεια παραλληλα ...Βασικα πηγαινω σε ψυχολογο (κατι σαν ψυχοθεραπεια, με εχει βοηθησει αρκετα)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    Το θέμα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι μολις απολυθηκα απο φανταρος, δουλεια δεν εχω ετσι οπως ειμαι, και οι οικογενεια μου δεν ειναι στη καλυτερη δυνατη οικονομικη κατασταση για να τους επιβαρυνω με κατι τετοιο.Εννοω τις επισκεψεις σε ψυχολογο.που ειναι καλυτερα?σε ψυχιατρο με φαρμακα ή σε ψυχολογο και χωρις?βασικα που θα δω οφελος με ενδιαφερει.. γιατι εχω αγανακτησει :/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by original21 View Post
    Το θέμα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι μολις απολυθηκα απο φανταρος, δουλεια δεν εχω ετσι οπως ειμαι, και οι οικογενεια μου δεν ειναι στη καλυτερη δυνατη οικονομικη κατασταση για να τους επιβαρυνω με κατι τετοιο.Εννοω τις επισκεψεις σε ψυχολογο.που ειναι καλυτερα?σε ψυχιατρο με φαρμακα ή σε ψυχολογο και χωρις?βασικα που θα δω οφελος με ενδιαφερει.. γιατι εχω αγανακτησει :/
    Καλημέρα original..,
    ηρέμησε δεν χρειάζεται ν' αγανακτείς, γιατί όλα τα προβλήματα έχουν και λύσεις! Από την στιγμή λοιπόν, που παίρνεις φάρμακα και μέχρι σταδιακά να τα μειώσεις
    και να τα διακόψεις, η συνεργασία με ψυχολόγο θα βοηθήσει, για να γίνει αυτή η μετάβαση όσο το δυνατόν πιό ομαλά, αλλά και οριστικά, γιατί έτσι θ' αντιμετωπιστεί
    ο λόγος της ύπαρξης του προβλήματος. Εξ άλλου τα φάρμακα ελαττώνουν την ένταση των συμπτωμάτων και τα κουκουλώνουν και με κάθε νέα αφορμή αφ' ότου
    τα διακόψεις αυτά επανέρχονται, αφού η αιτία παραμένει. Κι η αιτία αντιμετωπίζεται μόνο μέσα από ψυχοθεραπεία.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    ακομα και οταν υπαρχουν ψυχοσωματικα συμπτωματα οπως η ταση για εμετο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by original21 View Post
    ακομα και οταν υπαρχουν ψυχοσωματικα συμπτωματα οπως η ταση για εμετο?
    Ναι εννοείται ακόμα και τότε! Κι αυτό γιατί συνήθως οι περισσότερες διαταραχές του πεπτικού έχουν άμεση σχέση με το άγχος
    κι ο εμετός δεν είναι τίποτ' άλλο παρά μια εκδήλωση του.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    Βρες κάποιο καλό ψυχολόγο, Χθες, όπως ευστοχα σου λεει κι ο Ξωτικό. Από το ιατρικό σου προβλημα δεν έχω προφανως ιδεα. Όμως το άγχος είναι κατασταση της σκέψης, τα ψυχοφαρμακα θα σε ηρεμήσουν, δεν θα σου αλλάξουν όμως τον τροπο σκέψης ώστε να ξεπεράσεις το άγχος. Τη μέθοδο χειρισμού του άγχους ώς κατάστασης σκέψης θα σου την μάθει, θα την βρεις δλδ μαζι με ένα καλό ψυχολόγο.
    Φαινεται πως μέχρι τωρα αυτο που δικαιολογεί άγχος στο 5% το αναγάγεις στο 95%, δλδ πνίγεσαι για ασημαντη αφορμη σε ένα ποτηρι νερο, στο Χ πραγματικο περιστατικο που σου συνέβει κάθεσαι το σκέφτεσαι και του προσθέτεις ενα καρο φανταστικά και όλα μαζι τα αναμοχλεύεις, στο Ψ προσθέτεις ενα σορο φανταστικούς κινδύνους και επικείμενες καταστροφες και επίσης το μυαλό σου δημιουργεί φανταστικές αγχώδεις ιστορίες. Μπορείς σε όλα αυτα να διακρίνεις τη διαστρέβλωση, την υπερβολή και το παράλογο στη σκέψη? και να τα ξεχωρίσεις από τα λογικά και τα αληθινά? και να εισαι σε θεση τη διακριση αυτη να την κανεις ενώ αυτα βρισκονται σε εξελιξη στη σκεψη σου, σαν εσωτερική παρατηρηση? και αφού κανεις αυτο να μπορεις να τα σταματήσεις από τη σκέψη σου ή να ελαττώσεις την ένταση τους ή να τα κατανοήσεις ως τετοια? κάπως έτσι λειτουργεί η προσπάθεια.
    γιάννης

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    Καλημερα, χθες ειχα την πρωτη επισκεψη σε ψυχολογο και την αλλη βδομαδα εχω παλι.το πηρα αποφαση να τελειωσει εδω αυτο το πραγμα.τα xanax τα συνεχιζω και σταδιακα αργοτερα θα τα σταματησουμε μου ειπε.Ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση. Μπορει το αγχος και γενικα οι αρνητικες σκεψεις να σου κοβουν την ορεξη για φαγητο?Δηλαδη να το βλεπεις και να σου ερχεται να κανεις εμετο.Γιατι το νιωθω καθημερινα τις 3 τελευταιες μερες..

  15. #15
    Einai apolyta fysiologiko.To epatha ki ego molis epatha tin proti mou krisi panikou...den ithela na do fagito brosta mou...exasa 10 kila se 1 1/2 mina...tora exo parei pali merika giati aisthanomai kapos kalytera. Opote min se anisixei, einai logika tetoiou eidous symptomata...opos kamia fora kai i tasi gia emeto, oi zalades, astatheia k.a. Apla se kapoious ekdilonontai merika kai oxi ola...

    Quote Originally Posted by original21 View Post
    Καλημερα, χθες ειχα την πρωτη επισκεψη σε ψυχολογο και την αλλη βδομαδα εχω παλι.το πηρα αποφαση να τελειωσει εδω αυτο το πραγμα.τα xanax τα συνεχιζω και σταδιακα αργοτερα θα τα σταματησουμε μου ειπε.Ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση. Μπορει το αγχος και γενικα οι αρνητικες σκεψεις να σου κοβουν την ορεξη για φαγητο?Δηλαδη να το βλεπεις και να σου ερχεται να κανεις εμετο.Γιατι το νιωθω καθημερινα τις 3 τελευταιες μερες..

Similar Threads

  1. Εντονο φουσκωμα,ατονια μετα το φαγητο ..αγχος?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-02-2015, 21:59
  2. Έντονο πρόβλημα σε γάμο με παιδί...
    By gus1973 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2010, 15:41
  3. Διαταραχμενη Προσωπικότητας με εντονο το παιδικο στοιχειο"
    By tara in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2007, 00:06
  4. Lexotanil και ΕΝΤΟΝΟ άγχος
    By man_26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2007, 09:28
  5. ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΟ ΣΤΡΕΣ?
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-09-2006, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •