νομιζω οτι εχω καρδια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    και εμενα οι εκτακτες συστολες ξεκινησαν στα 17 μου οταν εφυγα για να σπουδασω..μονο που τοτε ηταν μια φορα το χρονο και δεν εδινα σημασια!φετος ομως δεν ξερω πραγματικα τι της πυροδοτησε!απο το πρωι μεχρι και το βραδυ η καρδια μου πηγαινε σαν τρελη..ετρεχα απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο και δεν μου εβρισκαν κατι παθολογικο!πραγματικα ακομα παλευω να καταλαβω τι σχεση εχει, αν βεβαια ειναι ψυχολογικο, η καρδια με την διαθεση μας!δεν ειχα αγχος ουτε νομιζω οτι εχω καταθλιψη..αλλα σαν ατομο ειμαι μελαγχολικο και απαισιοδοξο..
    φανταζομαι thesgio οτι καπως ετσι θα εισαι και εσυ!παντως προσπαθησε το μονος σου! πρεπει να το παλεψεις πολυ!!και εμενα τριγυριζει συνεχεια στο μυαλο μου και εχει γινει φοβια!προχθες που με ειχε πιασει παλι πολυ εντονα διαπιστωσα οτι μολις ακουσα ενα τραγουδακι και εφτιαξε η διαθεση μου εξαφανιστηκαν οι αρρυθμιες..δεν ξερω τι μηνυματα μπορει να στελνει ο εγκεφαλος στην καρδια οταν δεν ειμαστε στα κεφια μας αλλα σιγουρα καποια συνδεση πρεπει να υπαρχει!οποτε προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα!!!

  2. #17
    με τρομαζει αυτη η καουρα τωρα. Οταν σηκωνομαι και περπαταω με σφιγκει το στηθος. αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν ηταν στηθαγχη ασταθης θα ειχα παθει ηδη εμφραγμα! φοβαμαι. οταν μιλαω πνιγομαι δεν μου φτανει ο αερας! μπορει να ναι και ιδεα μου ολα αυτα. Αμα ειναι απο αγχος τι πρεπει να κανω γιανα φυγουν αυτα τα ενοχλητικα συμπτωματα;

  3. #18
    Quote Originally Posted by thesgio View Post
    με τρομαζει αυτη η καουρα τωρα. Οταν σηκωνομαι και περπαταω με σφιγκει το στηθος. αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν ηταν στηθαγχη ασταθης θα ειχα παθει ηδη εμφραγμα! φοβαμαι. οταν μιλαω πνιγομαι δεν μου φτανει ο αερας! μπορει να ναι και ιδεα μου ολα αυτα. Αμα ειναι απο αγχος τι πρεπει να κανω γιανα φυγουν αυτα τα ενοχλητικα συμπτωματα;
    Να χαλαρωσεις και να μην το σκεφτεσαι.. Και πανω απο ολα να μην μπαινεις στο ιντερνετ να διαβαζεις συμπτωματα.. Αντιμετωπισε τους φοβους σου και νομιζω οτι θα καταφερεις.. Μικρο παιδι εισαι, ολη σου η ζωη ειναι μπροστα, ειναι κριμα να μην "ζεις" λογω τετοιων φοβων..

  4. #19
    Όλα αυτά τα συμπτώματα είναι πολύ γνωστά σε όλους μας που ανηκουμε στο club των καρδιοφοβικών. Προσωπικά ταλαιπωρούμαι απο το 2009 με όλη αυτήν την ιστορία του αγχους και του στρες. Δεν είναι καθόλου κακό να ζητάμε την βοήθεια κάποιου ειδικού. Πόσο μάλιστα όταν πλέον δεν μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση αυτή μόνοι μας, και μας χαλάει την ποιότητα ζωής.

  5. #20
    Παιδια πηγα σημερα σε εναν ειδικο καρδιολογο που κανει υπερηχους κ.α. Μου εκανε καρδιογραφημα και υπερηχο και ειπε κατα 99.9% δεν ειναι απο καρδια. ειδα λεει κατι με την μιτροειδη βαλβιδα ειναι σαν στενωμενη μου ειπε και οτι με ο δικο του μηχανημα δεν μπορει να την δει καλυτερα. Μου ειπε να κλεισουμε ραντεβου στο Παπαγεωργιου στη Θεσσαλονικη για να με εξετασουν την βαλβιδα με ενα καλωδιο λεει που θα μου βαλουν απο το στωμα. Αυριο μου ειπε να του παω ακτινογραφια θωρακα. Ειναι κατι σοβαρο αυτο με την μιτροειδη; πρεπει να ανησυχω;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Αυτο με τη μητροειδη το εχουμε σχεδον ολοι. Ειτε ειναι στενη ειτε ειναι πιο φαρδια.
    Κανε την εξεταση αφου το ξεκινησες μονο και μονο για να ηρεμησεις εσυ.
    Αυτο που με κανει να απορω ειναι πως οι γιατροι βλεπουν εναν νεο ανθρωπο χωρις προβληματα καρδιας, με φανερο προβλημα αγχους και παρ'ολα αυτα τον υποβαλλουν σε ενα σωρο εξετασεις.
    Εισαι 16 ετων ρε γαμωτο!
    Ως γιατρος, κανε το τσεκ απ σου, δες και το οικογενειακο ιστορικο και στειλε το παιδακι στην ευχη του θεου και της παναγιας.
    Πρεπει να το στρεσαρεις κι αλλο;
    Δεν τους καταλαβαινω αυτους τους γιατρους πραγματικα.
    Μανουλα μου κι εγω φοβικη ειμαι και δειλη και απ'ολα. Αντε να κανεις διακοπες, βρες και ενα γκομενακι, πηγαινε σε μια ωραια παραλια, παιξε ρακετες (παρολο που σπατε τα νευρα εσεις με τις ρακετες), κανε ηλιοθεραπεια (οχι πολυ ομως και με αντιηλιακο!), βγες για καμια μπυρα (μια μονο γιατι εισαι μικρο) και ασε τους καρδιολογους για μετα τα 50.
    Θα το ξαναγραψω και εδω. Η γιαγια μου ρε σεις ειναι 80 και χθες που πηγαμε για μπανιο εκανε τατουαζ με χενα απο εναν πλανωδιο μπαγκλαντεσιανο!
    Και αν ειχε λιγη οικονομικη ανεση παραπανω θα ηταν ολη την ωρα εξω και θα ειχε και γκομενο!
    Σε γιατρο εχει παει 3 φορες ολες κι ολες (τις 2 για να γεννησει).
    Και παθαινε και κρισεις πανικου στα νιατα της, και χηρεψε στα 55 και το ενα της παιδι ειναι καθυστερημενο και εχασε και την κορη της πριν 8 χρονια!
    Αλλα το κοριτσι (γιατι κοριτσι ειναι) γουσταρει να ζησει (φτου σκορδα θα τη ματιασω!).
    Αντε καλο μου να περασεις ομορφα και ασε τους γιατρους στην ακρη!

  7. #22
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Αυτο με τη μητροειδη το εχουμε σχεδον ολοι. Ειτε ειναι στενη ειτε ειναι πιο φαρδια.
    Κανε την εξεταση αφου το ξεκινησες μονο και μονο για να ηρεμησεις εσυ.
    Αυτο που με κανει να απορω ειναι πως οι γιατροι βλεπουν εναν νεο ανθρωπο χωρις προβληματα καρδιας, με φανερο προβλημα αγχους και παρ'ολα αυτα τον υποβαλλουν σε ενα σωρο εξετασεις.
    Εισαι 16 ετων ρε γαμωτο!
    Ως γιατρος, κανε το τσεκ απ σου, δες και το οικογενειακο ιστορικο και στειλε το παιδακι στην ευχη του θεου και της παναγιας.
    Πρεπει να το στρεσαρεις κι αλλο;
    Δεν τους καταλαβαινω αυτους τους γιατρους πραγματικα.
    Μανουλα μου κι εγω φοβικη ειμαι και δειλη και απ'ολα. Αντε να κανεις διακοπες, βρες και ενα γκομενακι, πηγαινε σε μια ωραια παραλια, παιξε ρακετες (παρολο που σπατε τα νευρα εσεις με τις ρακετες), κανε ηλιοθεραπεια (οχι πολυ ομως και με αντιηλιακο!), βγες για καμια μπυρα (μια μονο γιατι εισαι μικρο) και ασε τους καρδιολογους για μετα τα 50.
    Θα το ξαναγραψω και εδω. Η γιαγια μου ρε σεις ειναι 80 και χθες που πηγαμε για μπανιο εκανε τατουαζ με χενα απο εναν πλανωδιο μπαγκλαντεσιανο!
    Και αν ειχε λιγη οικονομικη ανεση παραπανω θα ηταν ολη την ωρα εξω και θα ειχε και γκομενο!
    Σε γιατρο εχει παει 3 φορες ολες κι ολες (τις 2 για να γεννησει).
    Και παθαινε και κρισεις πανικου στα νιατα της, και χηρεψε στα 55 και το ενα της παιδι ειναι καθυστερημενο και εχασε και την κορη της πριν 8 χρονια!
    Αλλα το κοριτσι (γιατι κοριτσι ειναι) γουσταρει να ζησει (φτου σκορδα θα τη ματιασω!).
    Αντε καλο μου να περασεις ομορφα και ασε τους γιατρους στην ακρη!
    Τρελό τυπάκι η γιαγιά.. Να τη χαίρεσαι πραγματικά!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Blue9791 «καποια μικρή πρόπτωση μιτροειδούς βαλβιδας εχουμε το 90% των ανθρώπων» ΕΛΕΟΣ! Ο γιατρος σου ειπε 99,9% δεν εχεις καρδιά! εγω σου λεω 100% εις την εκατοστή δεν εχεις καρδία! Από το αγχος είναι όλα!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    Συμφωνώ με το ladose που σου εδωσε ο γιατρος σου, κανε λιγο υπομονη χρειάζεται κάποιον χρονο για να λειτουργήσει η φλουοξετίνη. Κοιταξες τον θυρωειδη σου;
    Last edited by gk72; 31-07-2012 at 16:00.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    καταρχας που κολλαει η θωρακος με την καρδια!!! Μικρε μου τα εχουμε ξανα πει αυτα πολλες φορες...Ρε συ , περναω τα ιδια τον τελευταιο καιρο...ακριβως τα ιδια!! ενα σωρο εξετασεις ..τιποτα δεν εχω!! Αυτο με την μητροηδη βαλβιδα ειναι κατι σαν φυσιμα ..Δηλαδη μηδαμινο !!!! Ο τελευταιος γιατρος που πηγα και εανα τριπλεξ γιατι ξανα πηγα προχθες..μου ειπε ''ασε τα οργανα να κανουν την δουλεια τους και κανε εσυ την δικη σου, μην δινεις σημασια σε τιποτα, αλλα και να δινεις να ξερεις πως η καρδια δεν επηρεαζεται απο αγχος κτλπ''. Η ''εχεις'' καρδια η δεν εχεις...και απο τη στιγμη που εισαι 16 και ΔΕΝ εχεις, δεν θα αποκτησεις , αλλα και να αποκτησεις στα 60-70 σου δεν πειραζει...Στη ζωη ηρθαμε για να περασουμε καλα και να φυγουμε!!!!!! ΜΑ ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ!!! εγω προσπαθω να το παρω αποφαση ρε γαμωτο, να ζω το καθε λεπτο γιατι ποτε δεν ξερεις αν θα εισαι το επομενο!!!! Παντως περι γυμναστικης ο γιατρος μου ειπε ..να την γυμναζω καθε μερα ακομα και να νιωθω πως παει να σπασει και αρρυθμιες και πιεση κτλπ εκει να συνεχιζω να την πιεζω (σε φυσιολογικα επιπεδα)!!! Αν ειναι να σου τυχει παιδια θα σου τυχει!!! Βαρεθηκα και δεν με νιαζει πλεον!!!!!! Η αδρανεια κανει κακο οχι η ασκηση!!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Απο ακτινογραφια θωρακος μπορεις να δεις πολλα για την καρδια . Γενικα καρδιολογικος ελεγχος περιλαμβανει και ακτινογραφια θωρακος .
    Κατα τα αλλα συμφωνω , ασκηση και να μην τρεχετε στους γιατρους συνεχεια.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Απο ακτινογραφια θωρακος μπορεις να δεις πολλα για την καρδια . Γενικα καρδιολογικος ελεγχος περιλαμβανει και ακτινογραφια θωρακος .
    Κατα τα αλλα συμφωνω , ασκηση και να μην τρεχετε στους γιατρους συνεχεια.
    τωρα το διαβολακι με τρυγυρναει...αλλα ΔΕΝ θα υποκυψω...να σε ρωτησω, μονο ο καρδιολογος καταλαβαινει απο τη θωρακος η και ο παθολογος?? γιατι εκανα πριν λιγο καιρο και την ειδε παθολογος...(υπεκυψα, δεν αντεξα) :P

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Karol απαντησα ως προς το αν εχει σχεση η ακτινογραφια θωρακος με την καρδια . Δεν ειπα τιποτα για καποια ειδικοτητα.
    Αλλα νομιζω πως γιατροι ολων των ειδικοτητων μπορουν να δουν την ακτινογραφια και να κρινουν.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    οκ κατα την γνωμη μου ολα αυτα τα συμπτωματα θα εξαφανιστουν μονο οταν συμφιλιωθουμε με την ιδεα του θανατου 100/100

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    Ρε παιδια μηπως τελικά ολοι εμεις οι 'κρισοπανικάκιδες' σκεφτομαστε πολυ τον θάνατο τελικά; και σε καποια στιγμή μας 'βγαίνει'!; γιατι εγω τον σκεφτομουν απο μικρο παιδί!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 16:14
  2. φοβία με καρδια
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 24-04-2017, 18:14
  3. Νομίζω πως σταματά η καρδιά μου
    By kummer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-03-2013, 12:35
  4. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 08:28
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •