ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ

    Παίρνω efexor xr εδώ και ένα μήνα περίπου και αυξήσαμε τη δόση σταδιακά από τα 75 στα 300. Νομίζω ομως πως ειμαι χειρότερα. Οι σκεψεις αυτοκτονίας δε λένε να περάσουν και νομίζω ότι τώρα που παίρνω 300 εδώ και λίγες μέρες είμαι χειρότερα. Το κάνουν αυτό τα χάπια; Έχει κανεις εμπειρία;
    Επίσης, πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να δω αποτελέσματα;
    Είμαι σαν χαμενη εδώ και ένα μήνα...Η γιατρος λέει οτι σε 15 μέρες θα είμαι καλύτερα αλλα έχω απογοητευτεί και δεν το πιστεύω πλέον.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Γεια σου Λιλα! Εμπειρια δεν εχω απο το συγκεκριμενο φαρμακο, αλλα γενικα ξερω οτι ανηκει στα αντικαταθλιπτικα(SNRI's) και αναλογα με αυτα τα φαρμακα θελουν ενα 15ημερο για ν'αρχισουν να δρουν, αφου επιτευχθει η δοση στοχος, που προφανως θα ηταν τα 300 mg... αν αμφιβαλεις για τη γιατρο σου μπορεις να απευθυνθεις και σε καποιον αλλο, αλλα γενικα με αυτα τα φαρμακα χρειαζεται υπομονη! και χρονος! καλο κουραγιο σου ευχομαι και να σε διαφωτισει και καποιος αλλος, που εχει εμπειρια με το συγκεκριμενο..
    Will I ever be free?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    παντού
    Posts
    1
    καλησπέρα.δεν γνωρίζω κάτι για το συγκεκριμένο φάρμακο αλλά αυτό που μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου που έπαιρνα bespar για ένα μικρό διάστημα για παρόμοιους λόγους,δεν με βοήθησε ιδιαίτερα.απλά με κρατούσε σε μια φάση καταστολής.αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι πάρα πολύ σημαντική η ανθρώπινη επαφή.να βρεις ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν.καλύτερα να το συζητήσεις,έστω και εδώ στο forum.δε λέω ότι δε βοηθάνε τα φάρμακα πάντως!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Lila από κατάθλιψη πάσχεις; Εγω που πάσχω από κατάθλιψη παίρνω εδω και ένα χρόνο σερτράλ και πρέπει να σου πω ότι
    γενικά τ' αντικαταθλιπτικά αργουν να δράσουν.


    Στον ένα μηνα είναι λίγο νωρίς. Και γω μετά τους 2-3 μήνες άρχισα να βλέπω αποτελέσματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Γεια σου Λιλα! Εμπειρια δεν εχω απο το συγκεκριμενο φαρμακο, αλλα γενικα ξερω οτι ανηκει στα αντικαταθλιπτικα(SNRI's) και αναλογα με αυτα τα φαρμακα θελουν ενα 15ημερο για ν'αρχισουν να δρουν, αφου επιτευχθει η δοση στοχος, που προφανως θα ηταν τα 300 mg... αν αμφιβαλεις για τη γιατρο σου μπορεις να απευθυνθεις και σε καποιον αλλο, αλλα γενικα με αυτα τα φαρμακα χρειαζεται υπομονη! και χρονος! καλο κουραγιο σου ευχομαι και να σε διαφωτισει και καποιος αλλος, που εχει εμπειρια με το συγκεκριμενο..
    τα SNRIS ποια κατηγορία είναι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    τα SNRIS ποια κατηγορία είναι;
    ειναι οι αναστολεις επαναπροσληψης σεροτονινης-νορεπινεφρινης! κατατασσονται στα "ατυπα" και νεοτερα αντικαταθλιπτικα.
    Will I ever be free?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    δεν είναι όπως τα σερτράλ δηλαδή;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    lila, ειναι λιγο νωρις για να δεις ουσιαστικα αποτελεσματα.
    το επαιρνα παλιοτερα το εφεξορ.
    θα δεις διαφορα σιγα σιγα.
    ωστοσο μπορει να μν σου ταιριαξει.
    τοτε θα το συζητησεις με το γιατρο σου.
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    δεν είναι όπως τα σερτράλ δηλαδή;
    το σερτραλ απο ο,τι ειδα ανηκει στους SSRI's, δηλαδη στους εκλεκτικους αναστολεις επαναπροσληψεις σεροτονινης, το effexor ειναι νεοτερο φαρμακο και θεωρειται αποτελεσματικοτερο σε ανθεκτικες μορφες καταθλιψης..
    Will I ever be free?

  10. #10
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Υπομονή λοιπόν... Καλό κουράγιο σε όλους μας!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Απο την περιγραφει φντ πως αργει αρκετα - αρκετες εβδομαδες λεει - οποτε μην βιαζεσαι. Επισης σημαντικο ρολο παιζει ποσο καιρο εισαι ετσι, αν επαιρνες σκληρα ναρωτικα στο παρελθον κλπ

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Latvia
    Posts
    1

    система похудения 60 екатерины миримановой

    мяч для похудения диета стриженова диета для похудения подростков лучший тренажер для похудения диета ковалькова скачать диета после резекции желудка составить персональную диету питание на неделю для похудения капли для похудения гречневая диета для похудения отзывы витамины для похудения фасоль для похудения диета пятнашки индивидуальная диета тест кремлевская диета черных

    золотая игла для похудения звезды до и после похудения диета после удаления желчного пузыря белково витаминная диета супер диета эффективные диеты бесплатно диета дюкана купить тренинг для похудения лайт диета результаты похудения

    мириманова диета минус 60 свекла для похудения экспресс диета похудение торрент похудение фото диета анджелины джоли диета пятнашки диета стол номер 5 диета татьяны малаховой скачать самая эффективная диета в мире

    диета доктора дюкана диета дюкана рецепты диета при гастрите желудка семейный размер диета комплекс упражнений для похудения видео диета 5 10 диета долиной диета на твороге диета минус 60 после гречневой диеты

    система похудения минус 60 скачать гимнастику для похудения бесплатно диета лолиты милявской вячеслав манучаров до похудения липоевая кислота для похудения отзывы

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by LILA28 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Υπομονή λοιπόν... Καλό κουράγιο σε όλους μας!
    καλό κουράγιο λίλα!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
    κ εγώ παίρνω εφεξόρ και θα έλεγα για φουλ αποτελέσματα να περιμένεις 2 μήνες περίπου.
    στον μήνα αρχίζει να δράει. τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε.
    σε εμένα πήγε πολύ καλά.
    αν σε εσένα δεν ταιριάξει, το συζητάς με το γιατρό σου, αλλά για την ώρα υπομονή!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. Πολλα ψεματα και τασεις αυτοκτονιας.
    By Hrw in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2012, 22:56
  2. τασεις αυτοκτονιας
    By crashed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-01-2012, 22:03
  3. εχω τασεις αυτοκτονιας
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 20-12-2011, 13:25
  4. Αυξηση οριου u2u.
    By keep_walking in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 44
    Last Post: 03-10-2009, 11:41
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •