Πάσχω από την νόσο του crohn
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    3

    Πάσχω από την νόσο του crohn

    Και χρειάζομαι κάθε είδους βοήθεια και συμπαράσταση
    Από ομοιοπαθής και μη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Καλησπερα,
    καλως ηρθες στο forum και σου ευχομαι οτι καλυτερο για την υγεια σου. Κατα βαση νομιζω πως ζητας ψυχολογικη υποστηριξη και συμπαρασταση φανταζομαι.
    Αρα θες να πεις καποια παραπανω πραγματα οσον αφορα την νοσο απο την οποια υποφερεις και τι επιπτωσεις εχει αυτη στην συναισθηματικη και ψυχικη σου υγεια περα απο τη βιολογικη που ειναι εξισου σημαντικη.

    φιλικα
    τεσσα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    3
    Καταρχήν σε χαιρετώ και σε ευχαριστώ που ανταποκρίνεσαι

    Είχα εντερικά προβλήματα από μικρός ώμος μόλις πριν 4 μέρες ανακάλυψα ότι έχω αυτήν την νόσο,
    Καθώς είμαι λίγο υποχόνδριος σκέφτηκα ότι καταστρέφετε η ζωή μου και ότι πρέπει να προσαρμοσθώ σε μια κατάσταση πολύ διαφορετική από αυτήν που είχα μέχρι σήμερα
    Δηλαδή την ανασφάλεια μήπως έχω πάλι κάποια κρίση με τα ίδια συμπτώματα που με έστειλαν για 10 μέρες στο νοσοκομείο και όλα τα κουσούρια που σου αφήνει αυτί η θεραπεία, αδυναμία, ζαλάδα, και μεγάλη απόλυα βάρους
    Ίσος έχασα 8-10 κιλά
    Και μετά είναι η ανησυχία μήπως χάσω την δουλεία μου, μια θαυμάσια σχέση που έχω
    Και γενικά μήπως καταντήσω ένας αποτυχημένος άρρωστος στην ζωή

    Μετά ξέρω ότι υπάρχουν μέσα μου καταστάσεις που με χαλάνε ψυχολογικά
    Από μικρή ηλικία, μιας και ι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν 5 χρόνων και στην ουσία μεγάλωσα μόνος και αβοήθητος και ένιωθα μια απόρριψη από την μανά και φαινόμουν σαν βάρος στην ζωή της με αποτέλεσμα να μην έχω βοήθεια από κανέναν στην ζωή και να μην έχω καταφέρει σπουδαία πράγματα στην ζωή μέχρι σήμερα που έφτασα τα 40, όπως καταλαβαίνεις υπάρχει πρόβλημα με ρίζα βαθιά
    Και προσπαθώ μόνος μου να βρω τη από όλα αυτά που μου συνέβησαν είναι άλλοθι για της αποτυχίες μου και τη όχι και ενώ πίστευα ότι δεν είναι αργά για να τα παλέψω όλα αυτά παράλληλα με την εξέλιξη της ζωής μου ήρθε τώρα και αυτό το πρόβλημα να τα ισοπεδώσει όλα μέσα στην ψυχή μου μέχρι ότι δεν με πάει η ζωή σκέφτηκα και μήπως πρέπει να την τερματίσω και μετά σκέφτηκα να το παλέψω λίγο και αν δω κάποια θετικά αποτελέσματα να προχωρήσω στην ζωή και αυτό κάνω τώρα

    Δεν ξέρω αν σου έδωσα μια εικόνα
    Αν είναι μπερδεμένη φαίνεται πως και εγώ έτσι είμαι τώρα

    Σε ευχάριστο για το ενδιαφέρον και συγγνώμη για τυχών ορθογραφικά λάθη

















    Originally posted by tessa
    Καλησπερα,
    καλως ηρθες στο forum και σου ευχομαι οτι καλυτερο για την υγεια σου. Κατα βαση νομιζω πως ζητας ψυχολογικη υποστηριξη και συμπαρασταση φανταζομαι.
    Αρα θες να πεις καποια παραπανω πραγματα οσον αφορα την νοσο απο την οποια υποφερεις και τι επιπτωσεις εχει αυτη στην συναισθηματικη και ψυχικη σου υγεια περα απο τη βιολογικη που ειναι εξισου σημαντικη.

    φιλικα
    τεσσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by leon1964
    Καλησπερα,
    Είχα εντερικά προβλήματα από μικρός ώμος μόλις πριν 4 μέρες ανακάλυψα ότι έχω αυτήν την νόσο,
    Καθώς είμαι λίγο υποχόνδριος σκέφτηκα ότι καταστρέφετε η ζωή μου και ότι πρέπει να προσαρμοσθώ σε μια κατάσταση πολύ διαφορετική από αυτήν που είχα μέχρι σήμερα
    Δηλαδή την ανασφάλεια μήπως έχω πάλι κάποια κρίση με τα ίδια συμπτώματα που με έστειλαν για 10 μέρες στο νοσοκομείο και όλα τα κουσούρια που σου αφήνει αυτί η θεραπεία, αδυναμία, ζαλάδα, και μεγάλη απόλυα βάρους
    Και μετά είναι η ανησυχία μήπως χάσω την δουλεία μου, μια θαυμάσια σχέση που έχω
    Και γενικά μήπως καταντήσω ένας αποτυχημένος άρρωστος στην ζωή

    δεν πιστευω πως το γεγονος οτι ελαβες καποια τετοια διαγνωση θα σε οδηγησει στο να γινεις ενας αποτυχημενος αρρωστος στην ζωη. Δεν αμφιβαλλω για τη σοβαροτητα της καταστασης αλλα σε καμια περιπτωση δεν καταστρεφεται η ζωη κανενος αν ο ιδιος πρωτα δε θελει να την καταστρεψει αυτο να το θυμασαι παντα σα γενικο κανονα στη ζωη σου
    Ουτε τη δουλεια σου ουτε τη σχεση σου θα χασεις. Απλα θα επισκεφτεις εναν ειδικο γαστρεντερολογο -αν δεν το εχεις κανει ηδη- να ακολουθησεις μια εντατικη θεραπεια. Τωρα οσον αφορα τα κουσουρια.... ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες μεχρι και η ασπιρινη . Αυτα θα τα συζητησεις με το γιατρο σου και θα τον συμβουλευεσαι για οτι παρενεργειες η συμπτωματα παρουσιασεις προκειμενου να μην διαταραχτει η καθημερινοτητα σου.



    Μετά ξέρω ότι υπάρχουν μέσα μου καταστάσεις που με χαλάνε ψυχολογικά
    Από μικρή ηλικία, μιας και ι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν 5 χρόνων και στην ουσία μεγάλωσα μόνος και αβοήθητος και ένιωθα μια απόρριψη από την μανά και φαινόμουν σαν βάρος στην ζωή της με αποτέλεσμα να μην έχω βοήθεια από κανέναν στην ζωή και να μην έχω καταφέρει σπουδαία πράγματα στην ζωή μέχρι σήμερα που έφτασα τα 40, όπως καταλαβαίνεις υπάρχει πρόβλημα με ρίζα βαθιά

    Σιγουρα ενα διαζυγιο ειναι οδυνηρο για παιδακια σε τοσο μικρη ηλικια και ειναι συνηθισμενο φαινομενο να αισθανεται το παιδι οτι μπορει να φταει η οτι γινεται βαρος. Ισως και ολη αυτη η κατασταση που βιωνεις να ειναι και μια βαθια ψυχοπαθολογια με ριζες απο τραυματα της παιδικης ηλικιας. Για ολα αυτα θα πρεπει να συμβουλευτεις εναν ψυχολογο ο οποιος θα σου δωσει ακριβεις απαντησεις. Μην το αμελησεις θα σε βοηθησει παρα πολυ και στην παθηση απο την οποια υποφερεις.


    Και προσπαθώ μόνος μου να βρω τη από όλα αυτά που μου συνέβησαν είναι άλλοθι για της αποτυχίες μου και τη όχι και ενώ πίστευα ότι δεν είναι αργά για να τα παλέψω όλα αυτά παράλληλα με την εξέλιξη της ζωής μου ήρθε τώρα και αυτό το πρόβλημα να τα ισοπεδώσει όλα μέσα στην ψυχή μου μέχρι ότι δεν με πάει η ζωή σκέφτηκα και μήπως πρέπει να την τερματίσω και μετά σκέφτηκα να το παλέψω λίγο και αν δω κάποια θετικά αποτελέσματα να προχωρήσω στην ζωή και αυτό κάνω τώρα

    Αυτο το προσπαθω μονος μου να τα παλεψω το εχω ακουσει καμια 5-6 φορες τις τελευταιες μερες. Θα σου ελεγα να σε βοηθησει καποιος νομιζω οτι ειναι απαραιτητο ποσο μαλλον οταν κανεις η περασαν απο το μυαλο σου ασχημες σκεψεις.
    Μην βλεπεις τι νοσο αυτη τοσο τραγικα. Οι ανθρωποι μαθαινουν κατα καιρους να ζουν με πολλα πραγματα. Ισως σου φαινεται ετσι γιατι εισαι φορτισμενος συναισθηματικα παραλληλα.
    Λες οτι εχεις μια υπεροχη σχεση που σημαινει πως τα πατε πολυ καλα. Δεν ξερω ποσο τα εχεις συζητησει ολα αυτα που σε βαραινουν αλλα για ολα αυτα αλλα και για να κανεις τη σχεση σου ακομα πιο υπεροχη σε παροτρυνω -μη σου πω σε σπρωχνω κιολας- να ακολουθησεις μια ψυχοθεραπεια και μια βιολογικη θεραπεια για την ασθενεια που εχεις.

    σου ευχομαι οτι καλυτερο το συντομοτερο δυνατο

    φιλικα
    τεσσα



















    Originally posted by tessa
    Καλησπερα,
    καλως ηρθες στο forum και σου ευχομαι οτι καλυτερο για την υγεια σου. Κατα βαση νομιζω πως ζητας ψυχολογικη υποστηριξη και συμπαρασταση φανταζομαι.
    Αρα θες να πεις καποια παραπανω πραγματα οσον αφορα την νοσο απο την οποια υποφερεις και τι επιπτωσεις εχει αυτη στην συναισθηματικη και ψυχικη σου υγεια περα απο τη βιολογικη που ειναι εξισου σημαντικη.

    φιλικα
    τεσσα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ τεσσα
    Όλα τα λόγια είναι βοήθεια για μένα
    Να είσαι καλά

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    καλη σου ημερα. τι κανεις? να σε ρωτησω αρχικα τι ακριβως ειναι αυτη η νοσος για να μπορεσω να σε βοηθησω και να συζητησουμε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμμ klairi το τελευταιο μυνημα αν κοιταξεις την ημερομηνια ειναι 3-3-2005.
    Πανε δυο χρονια που εγραψε το προβλημα του...δεν νομιζω να σου απαντησει.
    Ειναι σωματικη ασθενεια παρεπιμπτοντως τωρα που κοιταω στο internet γιατι δεν την ειχα ξανακουσει.
    Βεβαια η ψυχολογικη στηριξη χρειαζεται αλλα δεν το εχω δει να \"συχναζει\" πλεον εδω.
    http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/crohns/index.htm
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Ξέρω κάπιον που έχειτην ίδιααρρώστεια με σένα αλλά ζει φυσιολογικά,έχειτρία παιδιά, δουλευει . Μην φοβάσαι δεν νομλιζω ότι είναι κάτιτόσο σοβαρό όσο τοείδες.

  9. #9
    Βρήκα αυτά πιστεύω να σου φανούν χρήσιμα ... Είναι ερωτήσεις και απαντήσεις

    Τι είναι αυτό που προκαλεί υποτροπή της νόσου Crohn και τι μπορώ να κάνω για να την προλάβω;

    Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε την αιτία που προκαλεί μια νέα υποτροπή. Όμως είναι γνωστό ότι η νόσος Crohn είναι πιο πιθανόν να εμφανισθεί μετά από ένα επεισόδιο γαστρεντερίτιδας ή ίωσης, μετά από θεραπεία με αντισυλληπτικά ή αντιρευματικά φάρμακα ή ύστερα από μια περίοδο με έντονο άγχος.

    Μπορεί η συναισθηματική φόρτιση να προκαλέσει έξαρση της νόσου;

    Καθώς το σώμα και το πνεύμα είναι αλληλένδετα, η συναισθηματική φόρτιση μπορεί να επηρεάσει τα συμπτώματα της νόσου Crohn, όπως και άλλων χρόνιων νόσων. Παρότι κάποιες φορές οι ασθενείς έχουν ψυχολογικά προβλήματα πριν την έξαρση, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι το άγχος μπορεί να είναι η αιτία της νόσου.

    Το πιο πιθανό είναι ότι η συναισθηματική ανωμαλία κάποιων ασθενών είναι μία αντίδραση στα συμπτώματα της νόσου. Γι αυτό ασθενείς με νόσο Crohn συχνά χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη από την οικογένειά τους και τον θεράποντα ιατρό τους και πολλές φορές από ειδικό ψυχολόγο.

    Πόσο σημαντική είναι η διατροφή στη νόσο του Corhn;

    Η καλή διατροφή είναι απαραίτητη σε κάθε χρόνια νόσο, αλλά ιδιαίτερα στη νόσο του Crohn, που χαρακτηρίζεται από ανορεξία, φτωχή απορρόφηση και διάρροια. Αυτά τα συμπτώματα αποστερούν το σώμα από υγρά, θρεπτικά συστατικά, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Για το λόγο αυτό ένα καλό διαιτολόγιο είμαι βασικό στη νόσο του Crohn και πολλές φορές χορηγούνται από το γιατρό ειδικά συμπληρώματα διατροφής και βιταμίνες.

    Δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φαγητό ή ποτό που να ευθύνεται για τα επεισόδια υποτροπής, αν και κάθε άτομο ξεχωριστά είναι καλό να βρει αν υπάρχει το είδος τροφής που του προκαλεί προβλήματα και να το αποφεύγει. Μερικοί ασθενείς, ειδικά όταν έχουν διάρροια ή πόνο στην κοιλιά, είναι προτιμότερο να περιορίζουν το γάλα και τις λιπαρές τροφές. Όταν υπάρχουν στενώσεις στο έντερο θα πρέπει να αποφεύγονται οι δύσπεπτες τροφές, όπως το σκληρό κρέας, τα όσπρια, οι ξηροί καρποί, τα λαχανικά και τα φρούτα με πολλές ίνες και σπόρους καθώς και τα μεγάλα ή βαριά γεύματα.

    Επίσης μερικά άτομα με νόσο Crohn έχουν παρατηρήσει ότι το κρασί, η μπύρα και ορισμένα άλλα οινοπνευματώδη τους προκαλούν διάρροια και φούσκωμα. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να αποφεύγετε τα οινοπνευματώδη όταν παίρνετε μερικά φάρμακα όπως η μετρονιδαζόλη (Flagyl), γιατί μπορεί να φέρει σαν αποτέλεσμα πολλές και επικίνδυνες παρενέργειες

    Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι πρέπει να κάνετε αυστηρή δίαιτα, ειδικά όταν δεν έχετε συμπτώματα. Αντιθέτως είναι βασικό να παίρνετε όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεστε και να ακολουθείτε ένα φυσιολογικό και υγιές διαιτολόγιο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    1
    Καλησπέρα είμαι 19 χρόνων και διαγνώστηκε η νοσος στα 13 μου! οποτε γνωριζω το πρόβλημα μου γυρω στα 6 χρόνια αυτο που ήθελα να σου πω ειναι οτι δεν ειναι κατι εύκολο μονο εσυ που το κουβαλασκαταλαβαίνεισ τη εχεις! Αντίθετα με εσενα εχω ποιο βαριά μορφή της νόσου και μέχρι τα 17 μου ταλαιπωρούμουν με συχνές εξάρσεις!!!!δεν απαντούσα βλεπεις στην θεραπεία με τα ανοσοκατασταλτικά και τα κορτικοστεροειδη φάρμακα που μου χορηγούσαν!! στα 17 νοσιλεύτηκα για δευτερη φορα και αφου δεν είχα καποια βελτίωση ξεκίνησα ένα νέο φαρμακο το οποίο με έσωσε και πρέπει να το έχουν υπόψει τους όλοι οι ασθενείς με αυτοάνοσα νοσήματα
    λέγετε remicate. Μετά απο αυτό ολα καλυτερεψαν! αυτό ειναι πάνω κατώ το ιστόρικο το δίκο μου! Τώρα για σένα αυτο που πίστευω ότι ειναι το κάλυτερο είναι να έχεισ συχνή παρακολούθηση του προβλ΄ηματος απο εναν καλό γαστρεντερολόγο να κανεις σωστα τη θεραπεία που θα σου δώσει κανι να δείς με τον καιρό τη σε πειράζει διατροφίκα ενοώ και να το ελάτωσεις!!! Πολύ σημαντικό ειναι και η ψυχολογία! Να είναι πάντα ανεβασμένει και να μάθεις να ζεις μ αυτο το πρόβλημα! Αν θέλεις καποιες άλλες πληροφορίες εποικινώνησε μαζί μου με μαιλ! [email protected] Καλο κουράγιο και ψυχολογια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •