ψυχωση με το aids?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    athens
    Posts
    8

    ψυχωση με το aids?

    γεια σας, πιστευω οτι πασχω απο ψυχαναγκαστικη διαταραχη, γνωστο ως ocd, χωρις ομως να μου εχει γινει ποτε διαγνωση. παντα θυμαμαι τον εαυτο μου να παθαινει μανιες και να καταβαλλεται απο τρομερο αγχος και φοβιες. παλιοτερα φοβομουν μην ξεχασω το φουρνο ανοιχτο αν και παντα ελεγχα 100 φορες το ματι. αλλες φορες, οταν γραφω στο πανεπιστημιο εξετασεις, αν και ελεγχω 500 φορες το γραπτο μου, φοβαμαι μην εγραψα κατι αναρμοστο και με βαλουν στο ματι οι καθηγητες και δεν καταφερω να τελειωσω ποτε τη σχολη μου. τελος παντων, η τελευταια μου μανια ειναι το aids. ακομα και στο σπιτι μου χρησιμοποιω οινοπνευμα παντου ο,τι κ να αγγιξω και κλειδωνω τα συρταρια μου για να μην αγγιξει κανεις τιποτα. το χειροτερο ομως ειναι οτι εξω απο τη σχολη μου ειναι ενα παρκο με ναρκομανεις και βαρανε ενεσεις καθε μερα ολη την ωρα. οι συριγγες πετιουνται απο δω κ απο κει. φοβαμαι λοιπον τωρα μην εχω πατησει μια συριγγα καποτε με το δαχτυλο του ποδιου μου ( αν φορουσα ανοιχτο παπουτσι) κ δεν το αντιληφθηκα...γτ εχω ακουσει οτι σε καποιες περιπτωσεις δεν καταλαβαινεις καν οτι τρυπηθηκες με βελονα/συριγγα ( εννοειται οχι μεχρι τη φλεβα!). εχω εξεταστικη και αδυνατω να συγκεντρωθω γιατι σκεφτομαι μην τρυπηθηκα συνεχεια!! ελεγχω συνεχεια το δερμα μου μη και δω καποια τρυπα και κλαιω γιατι ακομα και οταν καταφερνω να πεισω τον εαυτο μου μετα απο λιγο ξαναερχεται το αγχος!...θα ηθελα τοσο πολυ να ειμαι οπως οι αλλοι! στους φιλους και τους γονεις μου ουτε καν αναφερω τι περναω γιατι αυτοι θα με θεωρησουν τρελη...ειλικρινα, δεν αντεχεται αλλο αυτο...οσο για το γιατι δεν κανω τεστ για aids, φοβαμαι μη χρησιμοποιησουν μολυσμενη βελονα ή με τρυπησει επιτηδες καποιος οροθετικος στο νοσοκομειο!! και φυσικα φοβαμαι την απαντηση! ειλικρινα ντρεπομαι που τα γραφω αυτα και σιγουρα καποιος που δεν εχει ψυχαναγκαστικη διαταραχη θα με θεωρησει τρελη αλλα ξερω οτι πολλοι ανθρωποι υποφερουν απο επιμονες και παραλογες σκεψεις χωρις να μπορουν να τις σταματησουν!!! ...καποια βοηθεια?

    ειλικρινα ας εχω κολλησει απλα να μην το σκεφτομαι δεν το αντεχω...

  2. #2
    regenmacher
    Guest
    μη φοβασαι κοπελα μου. τα ιδια ακριβως συμπτωματα εχω κι εγω εδω επι χρονια. φοβαμαι να περπατησω στο κεντρο, με τις συριγγες κατω. τρομοκρατουμαι, μηπως εχω πατησει κάτι. ναι ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. εχω κανει πολλες προσπαθειες να το καταπολεμησω, αλλα ακομη παλευω. και στους γονεις μου μιλαω επισης. και στους φιλους μου. θα πρεπει να επισκεφτεις καποιον ψυχολογο να μιλησεις για ολα αυτα. εμενα η ιδεοψυχαναγκαστικη μου βγαινει και στο σεξουαλικο κομματι. δηλαδη η φοβια για το εητζ. δηλαδη αν με φιλησει καποιος η αν με αγκαλιασει, αν κανουμε μια φαση, θα πιστεψω οτι κατι εχω κολλησει. δε ξερω αν το παθαινεις και εσυ αυτο. ειναι ενα συμπλεγμα, απο φοβια, ιδεοψυχαναγκαστικη, αγχους, υποχονδριασης κτλ.
    μη φοβασαι παντως, δεν εισαι η μονη, υπαρχουμε και αλλοι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα Σονια.
    Αυτα που περιγραφεις θυμιζουν ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    Αν αυτα που λες δεν προκαλουν προβλημα στην ζωη σου, και μπορεις να εισαι ενταξει με τις υποχρεωσεις σου τοτε μπορεις να προσπαθησεις μονη σου να περιορισεις τους ψυχαναγκασμους σου.
    Αν ομως δεις οτι τα πραγματα χειροτερευουν και εμποδιζουν την ζωη σου τοτε καλο θα ηταν να επισκεφτεις καποιον ψυχολογο και να κανεις μερικες συνεδριες.


    Μονη σου μπορεις να κανεις καποια απλα πραγματα για να το ελεγξεις. Για παραδειγμα οταν νιωθεις την αναγκη να κανεις κατι πχ ελεγχο του φουρνου κλπ προσπαθησε να κρατηθεις οσο ποιο πολυ γινεται.Να λες στον εαυτο σου οτι δεν εχει νοημα να το ελεγξεις παλι. Μετα πες στον εαυτο σου μπραβο που καταφερες να κρατηθεις.
    Μπορεις επισης να αποσπασεις την προσοχη σου πηγαινοντας για περπατημα ή μιλωντας στο τηλεφωνο .
    Με τον καιρο να προσπαθεις να περιορισεις ολο και περισσοτερο τους ψυχαναγκασμους.


    Τωρα για τις ιδεοληψιες μπορεις να κανεις την εξης τεχνικη.

    Πριν κοιμηθεις και ενω εχεις ξαπλωσει προσπαθησε να χαλαρωσεις τους μυες σου τελειως, μετρωντας αναποδα απο το 10. Παραλληλα να λες στον εαυτο σου καποια θετικα οπως για παραδειγμα
    10. Νιωθω το σωμα μου χαλαρο
    9. Αποδεχομαι ολες τις σκεψεις μου
    8. Αποδεχομαι ολα τα συναισθηματα μου
    7. Οι σκεψεις μου ειναι περαστικες ,ο χαρακτηρας μου δεν αντανακλαται στις σκεψεις μου
    6. Οι σκεψεις μου δεν φανερωνουν τιποτα για τον χαρακτηρα μου.
    Και παει λεγοντας μεχρι το 1. Γενικα πρεπει να αποδεχτεις οτι οι σκεψεις σου δεν μπορουν να καθορισουν το ποια εισαι(πχ το οτι σκεφτηκα οτι θα σκοτωσω δεν με κανει δολοφονο)
    Επισης μπορεις να κανεις μια καταγραφη των ιδεοληψιων και των ψυχαναγκασμων και μετα με την λογικη σου να προσπαθεις να μειωσεις την επιδραση που εχουν πανω σου.
    Σου δινω ενα προσωπικο παραδειγμα: Οταν φοβομουν οτι θα αυτοκτονησω ανοιγοκλεινα την μπαλκονοπορτα γιατι και καλα η κλειστη πορτα θα θα εμποδιζε να πηδηξω απο το μπαλκονι,και μπορει και ολη την νυχτα να ανοιγα και να εκλεινα την πορτα. Αρχισα λοιπον με την λογικη μου να λεω οτι κλειστη μπαλκονοπορτα δεν θα με σταματησει αν θελω να αυτοκτονησω γιατι ανα πασα στιγμη μπορω να την ανοιξω.Και οταν με επιανε αυτη η ιδεοληψια προσπαθουσα να μην παω προς την πορτα και να μην την κλεισω. Κατα τον ιδιο τροπο δουλεψα σιγα σιγα ολους τους ψυχαναγκασμους και τις ιδεοληψιες.

    Εσυ μπορεις να προσαρμοσεις αυτη την τεχνικη στα δικα σου δεδομενα,
    π.χ να λες οτι αν δεν πας να κανεις την εξεταση για AIDs δεν σου προσφερει κατι, γιατι αν πασχεις θα αρρωστησεις ετσι και αλλιως , με το να μην πηγαινεις καθυστερεις μονο την θεραπεια. επισης οτι δεν γινεται πχ να ειναι μολυνσμενη η συρριγα απο την στιγμη που ειναι μιας χρηση και ανοιγεται εκεινη την στιγμη που κανεις την εξεταση.
    Ή να λες οτι πχ οι πιαθανοτητες να κολλησεις ειναι ελαχιστες γιατι πχ παιρνεις μετρα προστασιας κλπ.

    Eπισης κατι που μπορει να σε βοηθησει ειναι να μιλησεις για αυτο σε καποιον που εμπιστευεσαι. Αν νιωθεις αβολα ή ντρεπεσαι δεν χρειαζεται να τα πεις ολα. Πες πχ οτι μερικες φορες κανεις περιεργες σκεψεις που σε τρομαζουν χωρις να προσδιοριζεις ακριβως. Μην το κρατας μεσα σου. Μπορεις να βρεις μεγαλη ανακουφιση οταν υπαρχει καποιος που γνωριζει το τι περνας.

  4. #4
    Καλησπέρα πριν χρόνια νόμιζα ότι κόλλησα aids με το αγόρι που έβγαινα και πήγαινα έκανα εξετάσεις για να βεβαιωθώ πως δεν υπάρχει τίποτα όλα ήταν ιδέες του μυαλου μου στο τέλος μου πέρασε έφυγε τελείως η σκέψη αυτή τώρα που το καλοσκέφτομαι πρέπει να ήταν η πρώτη εμφάνιση της ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής στην ζωή μου με συνέχεια .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    σονια ειναι απαραιτητο να δεις ειδικο.
    οι ψυχαναγκασμοι αντιμετωπιζοντα κ σιγα σιγα θα απαλλαχτεις.

    οσο για το aids μν φοβασαι πως θα σε κολλησουν εκει.
    θα πας στο νοσοκομειο ανδρεας συγγρος θα κανεις μια εξεταση ( κ για αφροδισια ) κ
    αυτο θα σε κανει να ηρεμησεις.
    αντε κοριτσι κ να δουμε νεα σου.
    μν τυραννιεσαι!
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by sonia_21 View Post
    γεια σας, πιστευω οτι πασχω απο ψυχαναγκαστικη διαταραχη, γνωστο ως ocd, χωρις ομως να μου εχει γινει ποτε διαγνωση. παντα θυμαμαι τον εαυτο μου να παθαινει μανιες και να καταβαλλεται απο τρομερο αγχος και φοβιες. παλιοτερα φοβομουν μην ξεχασω το φουρνο ανοιχτο αν και παντα ελεγχα 100 φορες το ματι. αλλες φορες, οταν γραφω στο πανεπιστημιο εξετασεις, αν και ελεγχω 500 φορες το γραπτο μου, φοβαμαι μην εγραψα κατι αναρμοστο και με βαλουν στο ματι οι καθηγητες και δεν καταφερω να τελειωσω ποτε τη σχολη μου. τελος παντων, η τελευταια μου μανια ειναι το aids. ακομα και στο σπιτι μου χρησιμοποιω οινοπνευμα παντου ο,τι κ να αγγιξω και κλειδωνω τα συρταρια μου για να μην αγγιξει κανεις τιποτα. το χειροτερο ομως ειναι οτι εξω απο τη σχολη μου ειναι ενα παρκο με ναρκομανεις και βαρανε ενεσεις καθε μερα ολη την ωρα. οι συριγγες πετιουνται απο δω κ απο κει. φοβαμαι λοιπον τωρα μην εχω πατησει μια συριγγα καποτε με το δαχτυλο του ποδιου μου ( αν φορουσα ανοιχτο παπουτσι) κ δεν το αντιληφθηκα...γτ εχω ακουσει οτι σε καποιες περιπτωσεις δεν καταλαβαινεις καν οτι τρυπηθηκες με βελονα/συριγγα ( εννοειται οχι μεχρι τη φλεβα!). εχω εξεταστικη και αδυνατω να συγκεντρωθω γιατι σκεφτομαι μην τρυπηθηκα συνεχεια!! ελεγχω συνεχεια το δερμα μου μη και δω καποια τρυπα και κλαιω γιατι ακομα και οταν καταφερνω να πεισω τον εαυτο μου μετα απο λιγο ξαναερχεται το αγχος!...θα ηθελα τοσο πολυ να ειμαι οπως οι αλλοι! στους φιλους και τους γονεις μου ουτε καν αναφερω τι περναω γιατι αυτοι θα με θεωρησουν τρελη...ειλικρινα, δεν αντεχεται αλλο αυτο...οσο για το γιατι δεν κανω τεστ για aids, φοβαμαι μη χρησιμοποιησουν μολυσμενη βελονα ή με τρυπησει επιτηδες καποιος οροθετικος στο νοσοκομειο!! και φυσικα φοβαμαι την απαντηση! ειλικρινα ντρεπομαι που τα γραφω αυτα και σιγουρα καποιος που δεν εχει ψυχαναγκαστικη διαταραχη θα με θεωρησει τρελη αλλα ξερω οτι πολλοι ανθρωποι υποφερουν απο επιμονες και παραλογες σκεψεις χωρις να μπορουν να τις σταματησουν!!! ...καποια βοηθεια?

    ειλικρινα ας εχω κολλησει απλα να μην το σκεφτομαι δεν το αντεχω...
    Σόνια γειά σου.Δεν έχεις κολλήσει τίποτα αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να σε πείσει ΚΑΝΕΝΑΣ.Υποφέρω πάρα πολλά χρόνια από τις ίδιες σκέψεις και την ίδια πάθηση.Δεν είσαι μόνη σου.Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου θα σε συμβούλευα να μην κάνεις Τεστ για aids γιατί έτσι δίνεις τροφή στην αδικαιολόγητη φοβία.Και να κάνεις το τεστ θα σκεφτείς μετά κάτι άλλο,αυτή είναι η δύναμη της συγκεκριμένης αρρώστιας.Είναι σαν τη Λερναία ύδρα,κόβεις ένα κεφάλι (σταματάς μία σκέψη) και βγαίνουν άλλα 2. Το καλύτερο είναι να δεις κάποιον ειδικό που έχει κάποια καλή γνώση στο θέμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Σονια καλημερα! Δυστυχως πασχω απο την ιδια ακριβως φοβια. Το τελευταιο 6 μηνο εχω κανει 4 εξετασεις εκ των οποιων οι 3 μεσα στον μηνα ιουλιο.Εχω σταθερη σχεση εδω και 7,5 μηνες αλλα παρ'ολα αυτα και παρα τον συνεχη φοβο μου (π.χ: δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω ξυραφακι που δεν ειναι δικο μου, να πιω νερο απο ποτηρι ατομου που θεωρω εγω οτι μπορει να εχει κατι, να χρησιμοποιησω οδοντοβουρτσα αλλου ακομα και αν ειναι της αδερφης μου κτλ), ειμαι σχεδον σιγουρη οτι κατι εχω παλι. Βαζω τον εαυτο μου στην διαδικασια να σκεφτομαι συνεχεια οτι κατι εχω κανει πισω απο την πλατη του αγοριου μου παροτι ουτε τετοια κοπελα ειμαι αλλα και να ημουν το "προβλημα" του aids με βασανιζει υπερβολικα απο τις 10/2/12. Απο τοτε το σκεφτομαι οοοοολη μερα και κοιταω ημερομηνιες ποτε μιλησα με καποιον/α ή κατι που να δικαιολογει την "και καλα" παρανομη πραξη που εχω κανει η οποια θα με οδηγησει αργα η γρηγορα στον θανατο. Απο τις 8 Μαιοθ επαιρνα σε συνεχη βαση τηλεφωνο 4 διαγνωστικα για να μου επιβεβαιωσουν την εγκυροτητα του σποτελεσματος. Δεν με καλυπταν (κλασσικα) τα λεγομενα τους και ετσι εκανα αλλες 3 εξετασεις μεσα στον μηνα ιουλιο οι 2 εκ των οποιων βγαινουν μεσα σε 1 μηνα απο το "και καλα" επικινδυνο περιστατικο. Ειχα πει απο την 1η εξεταση οτι αν εβγαινε αρνητικη, δεν θα ξαναασχολιομουν με το θεμα αυτο. Παρολα αυτα ομως, οσο πιο πολυ το τροφοδοτω (κανω εξετασεις, ψαχνω σημαδια και ημερομηνιες ολη την ωρα για να βεβαιωθω οτι δεν εχω κανει κατι πισω απο την "πλατη" του αγοριου μου που τοσο αγαπαω), τοσο περισσοτερο με ταλαιπωρει. Με το να πηγαινω να κανω εξετασεις καθε λιγο και λιγακι δεν κερδιζω κατι. Ισα ισα χανω χρηματα, υπομονη, γεμιζω με αγχος κτλ κτλ κτλ.... Πηγαινε αν θελεις μια φορα να κανεις εξεταση ετσι απλα για να ηρεμησει ενα κομματι του εαυτου σου. Αλλα μετα την απαντηση για την οποια ειμαι σιγουρη πως θα ναι αρνητικη, θα πρεπει να καταβαλεις μεγαλο κοπο να μην το σκεφτεσαι..(και στο λεω εγω που το σκεφτομαι ολη μερα και ολη νυχτα αλλα παλευω πολυ με τους "δαιμονες" μου).

    συμβουλες:
    1) πρεπει να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια αμεσα διοτι αυτος ο τροπος θα σε βοηθησει οχι να αντιμετωπισεις τον ιδεοψυχαναγκασμο, απλα θα σε βοηθησει να τους χειριζεσαι και να τους χειραγωγεις
    2) κατ'εμε πιστευω πως η ψυχοθεραπεια θα πρεπει να συναδει και με φαρμακευτικη αγωγη (εστω ελαφρια-οπως και να το κανουμε ειναι ενα υποστηρικτικο εργαλειο)
    3) ξερεις και συ μεσα σου οτι οι βελονες στα διαγνωστικα δεν ειναι επιφοβες διοτι ειναι μιας χρησεως και ανοιγονται μπροστα σου (και γω ειχα τον ιδιο φοβο αλλα τον συγκεκριμενο τον ξεπερασα)
    4) δεν γινεται να τρυπηθεις απο συριγγα ναρκομανων και να μην το θυμασαι ή να μην το ενοιωσες. Αλλωστε ο ιος πεθαινει στον αερα (δηλαδη για να κολλησεις, θα επρεπε εκεινη την ωρα που τρυπιεται ο αλλος, να τρυπηθεις και εσυ)
    5) σε παρακαλω προσπαθησε να σκεφτεις λογικα. Με το να βαζεις οινοπνευμα παντου και με το να εισαι τοσο σχολαστικη με ολα, μονο κακο σε σενα μπορεις να προκαλεσεις.
    6) κακα τα ψεματα, ο ιος αυτος δεν κολλαει και τοσο ευκολα και επισης οι γυναικες τον κολλαμε πιο δυσκολα απο τους αντρες συμφωνα με μελετες.
    7) και στην τελικη πλεον δεν πεθαινεις απο τον συγκεκριμενο ιο, ζεις με αυτον και την φαρμακευτικη αγωγη που σου χορηγουν και εξελισσεται σε μια χρονια νοσο χωρις σοβαρες παρενεργειες (μονο η παραπληροφορηση σκοτωνει γυρω απο αυτο το θεμα)


    Και ολες αυτες τις συμβουλες τις λεω καθημερινα στον εαυτο μου για να ξεπερασω το προβλημα. Δεν εισαι μονη σου σε αυτο που περνας. Δυστυχως το περναμε και αλλοι.! Και απο την μια ειναι ενθαρρυντικο αυτο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα και από εμένα. Νομίζω βρήκα σε αυτό το παλιό θέμα κάτι που ταιριάζει στο πρόβλημα μου. Έχω τη ίδια φοβία με τη σονια. Ελπίζω να είναι καλύτερα μετά από τόσα χρόνια. Εγώ είμαι χάλια. Κάθε μέρα όλη μέρα έχω πρόβλημα. Το τελευταίο της ημέρας είναι πως πήγα στο σούπερ και μια κυρία από πίσω κάτι κρατούσε που με τρύπησε στη πλάτη. Κάτι σαν τσουρέκι με μυτερη άκρη. Φοβάμαι ότι μπορεί να με τρύπησε επίτηδες και να κόλλησα aids. Έχω συνεχώς την φοβία αυτή. Φοβάμαι ότι θα χάσω τη ζωή μου συνεχώς και ότι θα κολλήσω με κάποιον τρόπο. Μάλλον έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα και είναι στο πικ του τώρα. Είμαι χάλια πολύ καταβεβλημενη ψυχολογικά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Θα με περάσουν για τρελή οι δικοί μου τι να πω. Όλοι βασικά τρελή θα με πουν .ακόμα και εγώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα. Νομίζω βρήκα σε αυτό το παλιό θέμα κάτι που ταιριάζει στο πρόβλημα μου. Έχω τη ίδια φοβία με τη σονια. Ελπίζω να είναι καλύτερα μετά από τόσα χρόνια. Εγώ είμαι χάλια. Κάθε μέρα όλη μέρα έχω πρόβλημα. Το τελευταίο της ημέρας είναι πως πήγα στο σούπερ και μια κυρία από πίσω κάτι κρατούσε που με τρύπησε στη πλάτη. Κάτι σαν τσουρέκι με μυτερη άκρη. Φοβάμαι ότι μπορεί να με τρύπησε επίτηδες και να κόλλησα aids. Έχω συνεχώς την φοβία αυτή. Φοβάμαι ότι θα χάσω τη ζωή μου συνεχώς και ότι θα κολλήσω με κάποιον τρόπο. Μάλλον έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα και είναι στο πικ του τώρα. Είμαι χάλια πολύ καταβεβλημενη ψυχολογικά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Θα με περάσουν για τρελή οι δικοί μου τι να πω. Όλοι βασικά τρελή θα με πουν .ακόμα και εγώ.
    Για να σταματησεις να σκεφτεσαι αρνητικα και να αρχισεις να σκεφτεσαι θετικα, θα πρεπει να αλλαξουν ορισμενα πραγματα. Ο πιο δυνατος συνδυασμος καταπολεμησης του αρνητικου ιδεασμου ειναι η καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη μαζι με μια γερη δοση ερωτικου ρομαντσου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    καλο ειναι να φυλαγομεθα γεννικα μην πάθουμε κακο ομως μην μας σκοτωσει στο τελος αυτο αντι για αυτα που προσπαθούμε να γλυτώσουμε . θελει λιγο μια διάκριση σε ολο αυτο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Μόλις γύρισα από το νοσοκομείο όπου πήγα με πόνο στο στηθος. Την ώρα που μου μιλούσε ο γιατρός ή νοσοκόμα μου πήρε λίγο άγαρμπα αίμα και ενώ θυμάμαι να άκουσα κρατς να ανοίγει κάτι τώρα μου μπήκε η κακή ιδέα μην με κόλλησαν κάτι επίτηδες. Μην έβαλε αυτή βελόνα με Aids και τώρα έχω κολλήσει. Τι να κάνω? Όλο αυτό αρχίζει να μου γίνεται μεγάλο πρόβλημα. Τι έχω πάθει πια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο φίλος μου έχει αρχίσει να μην με αντέχει άλλο και φοβάμαι μη τον χάσω. Υποφέρω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα κλείσω αύριο ραντεβού με ψυχολόγο. Αλλά είναι δυνατόν? Να σκέφτομαι ότι η κυρία που μου πήρε αίμα έβαλε σύριγγα πεταλούδα για να με κολλήσει Aids? Δεν το πιστεύω ότι έχω τέτοιες σκέψεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Μόλις γύρισα από το νοσοκομείο όπου πήγα με πόνο στο στηθος. Την ώρα που μου μιλούσε ο γιατρός ή νοσοκόμα μου πήρε λίγο άγαρμπα αίμα και ενώ θυμάμαι να άκουσα κρατς να ανοίγει κάτι τώρα μου μπήκε η κακή ιδέα μην με κόλλησαν κάτι επίτηδες. Μην έβαλε αυτή βελόνα με Aids και τώρα έχω κολλήσει. Τι να κάνω? Όλο αυτό αρχίζει να μου γίνεται μεγάλο πρόβλημα. Τι έχω πάθει πια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο φίλος μου έχει αρχίσει να μην με αντέχει άλλο και φοβάμαι μη τον χάσω. Υποφέρω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα κλείσω αύριο ραντεβού με ψυχολόγο. Αλλά είναι δυνατόν? Να σκέφτομαι ότι η κυρία που μου πήρε αίμα έβαλε σύριγγα πεταλούδα για να με κολλήσει Aids? Δεν το πιστεύω ότι έχω τέτοιες σκέψεις.
    Πρεπει να βρεις τον τροπο να αποκρουσεις τετοιες ιδεες και σκεψεις. Aids δεν θα παθεις, ο,τι και να γινει...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2013, 23:16
  2. φοβος για aids
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 14-05-2012, 03:28
  3. AIDS & homosexuality
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-07-2011, 04:45
  4. φοβος για aids
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2010, 12:21
  5. AIDS
    By Empneustns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2009, 01:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •