ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μαλλον δεν ειναι ολες οι καταθλιψεις ιδιες.
    Για παραδειγμα εγω ειμαι σιγουρη πως σε εμενα το προβλημα ειναι η ιδεοληπτικη διαταραχη και αυτο μου προκαλεσε την καταθλιψη, και ισως για αυτο η καταθλιψη αρχισε να φευγει οταν τα "βρηκα" με την διαταραχη και χωρις να παρω φαρμακα.
    Καποιος αλλος πχ μια μητερα που παθαινει καταθλιψη μετα απο την γεννα ισως να πρεπει να παρει φαρμακα.
    Εγω πιστευω πως το αν θα παρει καποιος φαρμακα ή οχι, θα πρεπει να το αποφασιζει μονος του και αφου εχει ενημερωθει για ολες τις πιθανες θεραπειες που υπαρχουν.
    παιζει ρολο ποσο λειτουργικος εισαι, οταν πεσεις στο κρεβατι τα χαπια ειναι μονοδρομος, δεν υπαρχει δυναμη που να σε σηκωσει και να σε στειλει στο ψυχολογο. ακομα πιο πολυ αν πιστευεις πως η κατασταση σου ειναι φυσιολογικη και εσυ φταις για την καταντια σου που και αυτο ειναι συμπτωμα της καταθλιψης

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ειναι καπως περιεργο , στην δευτερη καταθλιψη δεν μπορουσα ουτε μπανιο να κανω αλλα ειχα τις ιδεοληψιες που με εκαναν να πιστευω οτι ειμαι επικινδυνη και πηγα σε ψυχιατρο.
    Βεβαια τα χαπια τα πηρα μια εβδομαδα μονο απο φοβο.
    Τωρα κανω ομαδκη θεραπεια και στο γκρουπ περιγραφουμε ο καθενας διαφορετικα το πως βιωσαμε την καταθλιψη. Τα κοινα στοιχεια ειναι ελαχιστα. Αλλοι παιρνουν χαπια αλλοι οχι.
    Αλλοι ειναι καλα μετα απο λιγους μηνες αλλοι ειναι χρονια με φαρμακα χωρις να αλλαζει κατι.
    Για αυτο και εχω καταληξει πως ο καθε ενας που πασχει ειναι διαφορετικη περιπτωση και μαλλον την λυση θα πρεπει να την βρισκει μονος του.

  3. #18
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ειναι καπως περιεργο , στην δευτερη καταθλιψη δεν μπορουσα ουτε μπανιο να κανω αλλα ειχα τις ιδεοληψιες που με εκαναν να πιστευω οτι ειμαι επικινδυνη και πηγα σε ψυχιατρο.
    Βεβαια τα χαπια τα πηρα μια εβδομαδα μονο απο φοβο.
    Τωρα κανω ομαδκη θεραπεια και στο γκρουπ περιγραφουμε ο καθενας διαφορετικα το πως βιωσαμε την καταθλιψη. Τα κοινα στοιχεια ειναι ελαχιστα. Αλλοι παιρνουν χαπια αλλοι οχι.
    Αλλοι ειναι καλα μετα απο λιγους μηνες αλλοι ειναι χρονια με φαρμακα χωρις να αλλαζει κατι.
    Για αυτο και εχω καταληξει πως ο καθε ενας που πασχει ειναι διαφορετικη περιπτωση και μαλλον την λυση θα πρεπει να την βρισκει μονος του.
    Όμως, τα αίτια της δε βρίσκονται σε αρνητικά βιώματα στη ζωη του ατόμου? Μήπως σε οργανικά αίτια οφείλεται όταν ανεξήγητα, χωρίς να υπάρχουν αρνητικά βιώματα το ατομο βιώνει κατάθλιψη? Μήπως είναι κατι κληρονομητο, δλδ το άτομο το φερνει μαζι του σε λανθάνουσα κατάσταση και αναπτυσσεται ευκολα με το που θα προκύψουν οι καταλληλες για την ασθενεια συνθηκες?
    Άτομα που ειναι επιρρεπεί στο φόβο εχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν στο μέλλον κατάθλιψη? (αφού ο φόβος οδηγει στην εκμεταλλευση του ατομου από άλλους, το αποτρεπει από το να διεκδικήσει και ετσι του στερει ευκαιρίες και γινεται αιτία αδράνειας. Με την πάροδο του χρονου το άτομο συνειδητοποιεί όλα αυτά τα αποτελεσματα του φοβου κι αυτο με τη σειρα του γινεται πρόξενος λύπης, απογοήτευσης και στο τελος οδηγει στην καταθλιψη. Είναι δική μου θεωρία, μπορεί να κάνω λάθος, θα θελα την αποψη σας). Τα φάρμακα βοηθουν στο να ξεπεράσει κανεις το πρόβλημα ή προσφέρουν απλά ηρεμία όσο κανεις είναι υπο την επήρρεια τους?
    γιάννης

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Όμως, τα αίτια της δε βρίσκονται σε αρνητικά βιώματα στη ζωη του ατόμου? Μήπως σε οργανικά αίτια οφείλεται όταν ανεξήγητα, χωρίς να υπάρχουν αρνητικά βιώματα το ατομο βιώνει κατάθλιψη? Μήπως είναι κατι κληρονομητο, δλδ το άτομο το φερνει μαζι του σε λανθάνουσα κατάσταση και αναπτυσσεται ευκολα με το που θα προκύψουν οι καταλληλες για την ασθενεια συνθηκες?
    Άτομα που ειναι επιρρεπεί στο φόβο εχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν στο μέλλον κατάθλιψη? (αφού ο φόβος οδηγει στην εκμεταλλευση του ατομου από άλλους, το αποτρεπει από το να διεκδικήσει και ετσι του στερει ευκαιρίες και γινεται αιτία αδράνειας. Με την πάροδο του χρονου το άτομο συνειδητοποιεί όλα αυτά τα αποτελεσματα του φοβου κι αυτο με τη σειρα του γινεται πρόξενος λύπης, απογοήτευσης και στο τελος οδηγει στην καταθλιψη. Είναι δική μου θεωρία, μπορεί να κάνω λάθος, θα θελα την αποψη σας). Τα φάρμακα βοηθουν στο να ξεπεράσει κανεις το πρόβλημα ή προσφέρουν απλά ηρεμία όσο κανεις είναι υπο την επήρρεια τους?
    επειδη η καταθλιψη ανακυκλωνεται τα φαρμακα ανοιγουν τον φαυλο κυκλο

  5. #20
    Ποσο δικιο εχεις κρινε...Σε μενα ηταν παντελως αγνωστα αυτα τα συναισθηματα,και ποσο μαλλον οτι τα βιωσα ξαφνικα.Απο το πουθενα και χωρις πολυ σοβαρο λογο ειμαι σε μια κατασταση απεριγραπτη..Νιωθω μεσα στο κεφαλι μου τα νευρα μου να τρεμουν..δεν ξερω πως αλλιως να α το περιγραψω,κατα βαθος θελω να κανω πραγματα που εκανα παλια ομως κατι με σταματαει μεσα μου -που μακαρι να ηξερα τι ειναι- και δεν μπορω να τα κανω.Κλαιω με το παραμικρο,τρομερα νευρα και συνχυση,αισθημα απελπισιας ,δεν με χωραει ο τοπος,σκεφτομαι υποσυνειδητα την αυτοκτονια χωρις ομως να θελω να το κανω.Ειπα να πιασω δουλεια μηπως βοηθησει,ομως ειμαι χειροτερα νομιζω γιατι ειναι πολυ κουραστικη και εξαντλητικη ,δεν εχω κουραγιο να κανω τιποτα.Και να μην δουλευα ομως παλι οταν θα εβγαινα για ποτο,αν πηγαινα θαλασσα παλι δεν θα με ευχαριστουσε.Θελω μονο να καθομαι αμιλητη στον καναπε και να κοιταω τηλεοραση η υπολογιστη χωρις στην ουσια να κοιταω..ειμαι στα χαμενα.Ειμαι σε μεταβατικο σταδιο απο σπουδες οχτω χρονων πισω στο σπιτι..Και σαν να μην φτανουν ολα αυτα,εχω τους γονεις και τους γυρω μου να μην καταλαβαινουν τιποτα απ οσα τουσ εξηγω και το μονο που λενε "ολος ο κοσμος ετσι ειναι,εχω περασει εγω καταθλιψεις...!!!" ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!!! Η καταθλιψη ειναι οντως ασθενεια ρε παιδια η ειναι στο χερι μας και το δημιουργουμε εμεις??

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by elena60 View Post
    Ποσο δικιο εχεις κρινε...Σε μενα ηταν παντελως αγνωστα αυτα τα συναισθηματα,και ποσο μαλλον οτι τα βιωσα ξαφνικα.Απο το πουθενα και χωρις πολυ σοβαρο λογο ειμαι σε μια κατασταση απεριγραπτη..Νιωθω μεσα στο κεφαλι μου τα νευρα μου να τρεμουν..δεν ξερω πως αλλιως να α το περιγραψω,κατα βαθος θελω να κανω πραγματα που εκανα παλια ομως κατι με σταματαει μεσα μου -που μακαρι να ηξερα τι ειναι- και δεν μπορω να τα κανω.Κλαιω με το παραμικρο,τρομερα νευρα και συνχυση,αισθημα απελπισιας ,δεν με χωραει ο τοπος,σκεφτομαι υποσυνειδητα την αυτοκτονια χωρις ομως να θελω να το κανω.Ειπα να πιασω δουλεια μηπως βοηθησει,ομως ειμαι χειροτερα νομιζω γιατι ειναι πολυ κουραστικη και εξαντλητικη ,δεν εχω κουραγιο να κανω τιποτα.Και να μην δουλευα ομως παλι οταν θα εβγαινα για ποτο,αν πηγαινα θαλασσα παλι δεν θα με ευχαριστουσε.Θελω μονο να καθομαι αμιλητη στον καναπε και να κοιταω τηλεοραση η υπολογιστη χωρις στην ουσια να κοιταω..ειμαι στα χαμενα.Ειμαι σε μεταβατικο σταδιο απο σπουδες οχτω χρονων πισω στο σπιτι..Και σαν να μην φτανουν ολα αυτα,εχω τους γονεις και τους γυρω μου να μην καταλαβαινουν τιποτα απ οσα τουσ εξηγω και το μονο που λενε "ολος ο κοσμος ετσι ειναι,εχω περασει εγω καταθλιψεις...!!!" ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!!! Η καταθλιψη ειναι οντως ασθενεια ρε παιδια η ειναι στο χερι μας και το δημιουργουμε εμεις??

    Ασθένεια είναι καλή μου αλλά πάρτο απόφαση ότι είναι δύσκολο για τους άλλους να καταλάβουν πως αισθανόμαστε εμείς...και το βιωσα και γω ως πάσχουσα...
    Πόσο καιρό είσαι έτσι;;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #22
    Quote Originally Posted by Krine View Post
    Δυστυχώς μόνο όποιος είναι ασθενής μπορεί να κατανοήσει ότι η κατάθλιψη ΕΙΝΑΙ ασθένεια. Όπως κάποιος έχει διαβήτη ή κάποια ίωση έτσι και εσύ είσαι άρρωστος. Είναι η μόνη ασθένεια που πρέπει καθημερινά να την αποδεικνύεις. Στις άλλες ασθένειες κάνεις εξετάσεις και από τις μετρήσεις εξάγεται το πόρισμα, στον πυρετό βάζεις θερμόμετρο δείχνει 39.5 και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

    Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ότι η κακή διάθεση, η απομόνωση, η έλλειψη συγκέντρωσης είναι τα συμπτώματα και η αιτία είναι η κατάθλιψη. Σε αναλογία, η πολυδιψία & η θαμπή όραση είναι τα συμπτώματα και η αιτία είναι ο διαβήτης.

    Δεν ευθύνεσαι εσύ ούτε το επιδιώκεις να είσαι όλη μέρα σκυθρωπός, χωρίς όρεξη για οτιδήποτε όπως δεν θα ευθυνόσουν αν έπινες πολύ νερό λόγω του διαβήτη.
    Κανείς αν του έδειχνες το θερμόμετρο με 39.5 πυρετό δεν θα σε κατηγορούσε γιατί δεν σηκώνεσαι από το κρεβάτι να βγεις να διασκεδάσεις.

    Αλλά στην κατάθλιψη φταις ΜΟΝΟ εσύ .

    Σαφώς με το να παραδεχτεί κάποιος ότι είναι άρρωστος και οτι δεν ευθύνεται ο ίδιος για το ότι νόσησε σε καμία περίπτωση δεν τον απαλλάσσει από την υποχρέωση κυρίως προς τον ίδιο του τον εαυτό του για λήψη αγωγής και προσπάθεια για ανάρρωση .Όταν όμως εκτός από την ασθένεια πρέπει να παλέψεις και με όλους τους γύρω σου τότε τα εμπόδια πολλαπλασιάζονται.
    Θεωρώ ότι η άγνοια αλλά και η στάση των ανθρώπων ακόμη και όταν γνωρίζουν μπορεί να αποβεί εως και μοιραία στην όλη εξέλιξη της ασθένειας.Η ίδια η κατάθλιψη οδηγεί το άτομο να στρέφεται εναντια στον εαυτό του και δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση εξωτερικούς παράγοντες που να ενθαρρύνουν το αίσθημα ευθύνης.
    Πόσο σωστά τα έχεις γράψει! Είναι ακριβώς όσα θέλω να φωνάξω, να ουρλιάξω για να καταλάβουν επιτέλους γονείς, συγγενείς, φίλοι, ότι δεν είναι στο χέρι μου να πω ότι θέλω να το ξεπεράσω και να γίνει αυτόματα.
    Κουράστηκα να ακούω "Δεν προσπαθείς" και "Κανε κάτι" και "Δεν ντρέπεσαι, ο κόσμος έχει προβλήματα, εσύ είσαι μια χαρά, τα έχεις όλα και κάθεσαι και κλαίγεσαι".
    Μόνο όποιος το έχει περάσει ή έχει ενημερωθεί για αυτό μπορεί να καταλάβει και να σε στηρίξει. Ο σύντροφος μου την πρώτη φορά που το περάσαμε δεν ήξερε πώς να μου συμπεριφερθεί και με πίεζε, ήταν επιθετικός και δεν καταλάβαινε γιατί δε θέλω να βγω έξω από το σπίτι ή να κάνω μπάνιο ή να καθαρίσω. Αυτή τη φορά που την περνάμε μαζί πάλι την κατάθλιψη, διάβασε πολύ στο ίντερνετ, πήγε και μίλησε με τη γιατρό μου και με στηρίζει σωστά πλέον. Και μόνο το ότι μου λέει καθημερινά "όλα θα πάνε καλά, μη φοβάσαι τίποτα, εδώ είμαι εγώ", με κάνει να νιώθω τόσο θετικά και μου δίνει δύναμη.
    Παροτρύνετε τα άτομα που σας φροντίζουν να διαβάσουν στο ίντερνετ για την ασθένεια, να μιλήσουν με ειδικούς. Θα κάνει τη διαφορά.
    Φιλιά σε όλους και καλή δύναμη.

  8. #23
    Άτομα συναισθηματικά, με αποτυχίες ή άσχημα συμβαντα στη ζωη τους είναι συνήθως οι φορείς της κατάθλιψης. Δεν ειναι ασθένεια, είναι κατάσταση της σκέψης, προκειται για μια έντονη συνειδητοποίηση για αυτα που του συνέβησαν, ότι δεν αλλάζουν πλέον και έχουν ήδη κατευθυνει εκτός προσδοκιών τη ζωη του. Η εντονη και συνεχης αναμνηση τους διεγείερει έντονα συναισθηματα λύπης, μελαγχολίας, απόγνωσης. Το άτομο νοιώθει πλέον εγκλωβισμένο και σε αδιέξοδο.
    Θεραπειες όπως σωστα λέτε ειναι, η ενθάρρυνση, η κατανόηση από τους γυρω και ο καλός λόγος τους και το να βρει το άτομο το κουραγιο να βαλει νεους στόχους και όσο μπορεί να ξεκόψει συναισθηματικά από το παρελθόν του κάνοντας το μια συναισθηματικά άχρωμη αναμνηση.
    Lila28, τα "Δεν προσπαθείς" και "Κανε κάτι" και "Δεν ντρέπεσαι, ο κόσμος έχει προβλήματα, εσύ είσαι μια χαρά, τα έχεις όλα και κάθεσαι και κλαίγεσαι" , παρα το ότι θα ανέμενες λόγια ενθάρρυνσης παρά αυτα, σωστά σου τα λένε, δεν έχουν άδικο. Ειναι η κατασταση σκέψης που ονομάζεται κατάθλιψη που σε κρατά σε αδράνεια κι έχει θολώσει το μυαλό σου εμποδίζωντας το από κάθε δημιουργική και χαρούμενη σκέψη που σε κανει να απορρίπτεις τα λόγια τους αυτά. Κατα τα λοιπά όμως έχεις όλες τις δυνάμεις που σου χρειάζονται για να αλλάξεις τη ζωη σου και να πετυχεις πολλά.
    Last edited by ioannis2; 10-07-2012 at 09:07.
    γιάννης

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σοβαρο και μεγαλο θεμα,οποιος μπορει μια συμβουλη...
    By Γιωργος2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2012, 19:57
  2. Καποια βοηθεια οποιος μπορει
    By predator in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 06-06-2012, 22:32
  3. Το μόνο που απέμεινε είναι να αυτοκτονήσω
    By Apelpismenos1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 29-02-2012, 11:45
  4. το μονο που με λυτρωνει πλεον ειναι ο θανατος
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-09-2010, 00:26
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •