Γραψε κατι - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 20 FirstFirst ... 917181920 LastLast
Results 271 to 285 of 288
  1. #271
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    K που ειμαστε ρε παιδια κ δεν μπορουμε να πουμε δημοσιως την γνωμη μας για τον Θεο?
    τι?δεν μας το επιτρεπει το κορανι??τι να παρεμβει η διαχειριση?επειδη ο ανθρωπος λεει την γνωμη του?
    δημοκρατια δεν εχουμε?
    αν δλδ καποιος αμφισβητει τα θεια..θα πρεπει να τον καψουμε ζωντανο?

  2. #272
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επιπλεον κατι αλλο...εσυ μπορει να εισαι πιστευε κ μη ερευνα..μπορει ο περαστικος να ειναι πιο διαβασμενος απο εσενα..κ να εχει ασχοληθει με τον γεροντα παισιο..ωρα του καλη..
    γιατι να μη μοιραστει αυτα που ξερει για τον γεροντα?
    μηπως εχουμε διαστρεβλωμενη αποψη τελικως για αυτον τον ανθρωπο?σου παραθετει καποια πραματα ο ανθρωπος που σου λεει οτι τα ξερει κ οτι τα εχει διαβασει..
    εσυ μπορει απλα να πιστευεις ο.τι σου πασαρουν...χωρις να θελω να ειρωνευτω κλπ..
    δικιαωμα του ειναι να την ψαχνει παραπανω..
    οκ.....τυχαινουν κ αυτα..

  3. #273
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα εχετε κανει ολα φυρδιν μιγδιν το θεμα δεν ειναι ο παισιος αλλα αυτα που ελεγε τα περισσοτερα απο οσα ελεγε ειχε πεσει μεσα αλλα το τι εκανε στη ζωη του αυτο ειναι αλλο θεμα που δε σχετιζεται με αυτο..πχ δεν ασχοληστε με το τι λεει αλλα με το τι εκανε στη ζωη του και σας τι σας ενδιαφερει τι εκανε στη ζωη του..
    νομιζεις πχ οτι αν καπιος εχει δικιο η οχι εξαρταται απο το τι εκανε στη ζωη του? καμια σχεση το ενα με το αλλο

    εγω πχ εχω γνωρισει παλιοχαρακτηρες που δε τους εκτιμουσα καν αλλα σε καπια θεματα δε τους εφτανε κανενας και εγω τους ακουγα γι αυτο το λογο.πολοι πχ θελουν να ακουνε αυτον που εχουν παντα σε εκτιμηση αλλα δε σκεφτονται αν εχει δικιο η οχι σκεφτονται τι ειναι τι προσανατολισμο εχει τι αγαπα και τι οχι.

  4. #274
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Δηλαδή ρε αλεξανδρε επειδή είπε δυο τρεις ωραίες κουβέντες πάει να πει ότι θα πάρουμε και την Ισταμπουλ των 15.000.000 κατοίκων ;
    Ο Παΐσιος να γράφει δεν ήξερε, εγώ προσωπικά δεν παίρνω στα σοβαρά έναν τέτοιον άνθρωπο....
    Ελπίζω να έχω αυτό το δικαίωμα γιατί τις ιερές εξετάσεις όλοι μας τις θυμόμαστε...

  5. #275
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βεβαια..για να αγιασεις πρεπει να αμαρτησεις..
    αν ομως ο ανθρωπος ηταν βουτηγμενος μεσα στην αμαρτια...κ ελεγε καποια ωραια πραματα..αυτο δεν θα πρεπε να τον κανει αγιο..αλλα απλο φιλοσοφο...

  6. #276
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,382
    Δηλαδη εσυ αμφισβητηθείς το οτι εκανε θαυματα και δεν πιστευεις ολον αυτον κοσμο που τα λεει!

  7. #277
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σε ποιον απευθυνεσαι?εγω προσωπικα δεν αμφισβητησα τιποτα..απλα υποστηριξα οτι πρεπει να λεμε την αποψη μας..δεν εξεφρασα αποψη για τον συγκεκριμενο γεροντα.

  8. #278
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    400
    Για να μην μπερδευόμαστε: προφανώς έχετε δικαίωμα να είστε άθεοι, μηδενιστές, αγνωστικιστές, πιστοί, λίγο πιστοί, πολύ πιστοί ή ότι άλλο και προφανώς έχετε δικαίωμα να γράψετε την άποψη σας, όμως με σεβασμό παρακαλώ και όχι χλευάζοντας την πίστη όσων πιστεύουν, ότι πιστεύουν και την απιστία όσων δεν πιστεύουν.

    Τέτοιες συζητήσεις είναι πολύ χρήσιμες, όμως όπως πολύ καλά φαντάζεστε, είναι εύκολο να καταλήξουν σε καυγά.

    Ευχαριστώ.

  9. #279
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω παλι θεωρω οτι τετοιεε συζητησεις πρεπει να γινονται για να ανοιγει το μυαλο...

  10. #280
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Δηλαδή ρε αλεξανδρε επειδή είπε δυο τρεις ωραίες κουβέντες πάει να πει ότι θα πάρουμε και την Ισταμπουλ των 15.000.000 κατοίκων ;
    Ο Παΐσιος να γράφει δεν ήξερε, εγώ προσωπικά δεν παίρνω στα σοβαρά έναν τέτοιον άνθρωπο....
    Ελπίζω να έχω αυτό το δικαίωμα γιατί τις ιερές εξετάσεις όλοι μας τις θυμόμαστε...
    εγω θα επαιρνα στα σοβαρα οπιονδηποτε πιστευα οτι ισχυουν οσα γραφει το τι ειναι και τι ζορι τραβαει δε με ενδιαφερει ουτε αν ξερει να γραφει η οχι κανεις δε μπορει να διευρινει τις γνωσεις του σε ενα θεμα αν δεν ακουσει και καπια στιγμη και καπιον που δεν εκτιμα ..

    αν θες να το κανεις πχ σεμιναριο λογοτεχνιας αλαξε θεμα.

  11. #281
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω θα επαιρνα στα σοβαρα οπιονδηποτε πιστευα οτι ισχυουν οσα γραφει το τι ειναι και τι ζορι τραβαει δε με ενδιαφερει ουτε αν ξερει να γραφει η οχι κανεις δε μπορει να διευρινει τις γνωσεις του σε ενα θεμα αν δεν ακουσει και καπια στιγμη και καπιον που δεν εκτιμα ..

    αν θες να το κανεις πχ σεμιναριο λογοτεχνιας αλαξε θεμα.
    Με ποια κριτήρια αποδέχεσαι τα λόγια του Παισιου;;


    Aenaon σέβομαι την διαγραφή των μηνυμάτων μου και ζητώ συγνώμη αν παρεκτραπηκα.... Παρατηρώ όμως στην ελληνική κοινωνία υπάρχει τεράστιο υποκρισία σε τέτοια θέματα (και δεν το λέω φυσικά για σένα )

  12. #282
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,605
    Δεν διάβασα όλη τη συζήτηση αλλά θα πω αυτό που ξέρω από άτομο που εμπιστεύομαι απόλυτα κι αυτό είναι ότι ο Γέροντας ήξερε ακόμα και το όνομα σου πριν καν του το πεις καθώς και το λόγο που τον επισκέφθηκες...και λυπάμαι που δεν τον γνώρισα εν ζωή, ίσως να είχα ωφεληθεί πολύ...
    Τώρα όσον αφορά την υποκρισία κι εγώ απεχθάνομαι όσους το παίζουν χριστιανοί ενώ δεν είναι και κάνουν μετάνοιες και γονυκλισίες χωρίς να το αισθάνονται, χωρίς να αισθάνονται τύψεις...εγώ μόνο μία φορά ως τώρα έχω κάνει μετάνοια στην εικόνα αν και μου χρειάζονται μερικές ακόμα καθώς και μια εξομολόγηση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #283
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Η διαχειριση γιατι δεν παρεμβαινει δεν ειναι σωστο να μιλαμε ετσι!!Εαν δεν πιστευεις κρατατο για σενα κατσε σπιτι και λεγε οτι θες, <ΣΕΒΑΣΜΟΣ>!!
    !!!!
    αυτο το οτι οι πιστοι να μπορουν να λενε ελευθερα τη γνωμη τους και οι μη πιστοι να μην εκφραζουν ελεθερα τη γνωμη τους με ξεπρναει! τι σημαινει δεν πιστευεις κρατα το για σενα? και συ που πιστευεις δηλαδη κρατα το για σενα.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #284
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δηλαδη εσυ αμφισβητηθείς το οτι εκανε θαυματα και δεν πιστευεις ολον αυτον κοσμο που τα λεει!
    εγω δεν το πιστευω θα επρεπε να το πιστευω επειδη το λεει ο κοσμος?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #285
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    πιστευε κ μη ερευνα
    εχω την εντυπωση πως η συγκεκριμενη φραση ερμηνευεται ως εξης: πιστευε και μη, ερεύνα δηλαδη ειτε πιστευεις ειτε δεν πιστευεις ερευνησε το. μπορει και να κανω λαθος..
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Page 19 of 20 FirstFirst ... 917181920 LastLast

Similar Threads

  1. φόβος ότι κάτι έχω
    By moonlight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-06-2014, 20:37
  2. Δεν εχω κατι να γραψω...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 13-05-2011, 11:39
  3. Κάτι που με συγκίνησε
    By VinceX in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-02-2010, 01:45
  4. κατι να αγαπω
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 91
    Last Post: 05-08-2009, 16:28
  5. να ρωτησω κάτι...
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 12-08-2008, 19:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •