Σπαστικη κολλιτιδα απο υπερβολικο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3

    Σπαστικη κολλιτιδα απο υπερβολικο αγχος

    Καλησπερα σε ολους.πρωτο μου θεμα λοιπον κ ελπιζω να εχω επιλεξει τη σωστή
    Κατηγορία Για το θεμα μου.
    Λοιπον τ προβλημα που αντιμετωπιζω ξεκινησε περισυ τετοιο καιρό περίπου.
    Πριν το αναπτυξω να αναφερω οτι γενικα ειμαι υπερβολικά αγχοδης τυπος πεφτω
    Με τ μουτρα σ οτιδηποτε μ σπασχολει μεχρι αυτο να λυθεί δν ο βγαζω σπο μυαλό
    Μου μέχρι να γινει παρελθόν κ γενικά μ γίνονται εμμονες ιδεες κ με ταλαιπωρούν.
    Οπως ειπα λοιπόν ξεκινησε περισυ το καλοκαίρι οταν παρουσιάστηκε ενα σοβαρο θεμα
    Στη δουλεια κ ενιωσα οτι απειλείται η θεση μου.παραλληλα ειχα ένα θεμα μ το λαιμο το οποίο με
    Ταλαιπωρεί ακόμα κ έχω χαλασει κ ουκ ολιγα χρηματα για να το λυσω.οσο αναφορά
    ΣΤο θεμα του λαιμου μου η ψυχολογική φθωρα που μ εχει προκαλέσει ειναι ακομα πιο μεγάλη
    Για να μη μακρυγορω μου εμφανίστηκε σπαστικη κολλιτιδα με τρομερους πονους κ πριξημο
    Στη κοιλια.
    Πηγα στο νοσοκομείο κ μου έδωσαν σπασμολυτικα κ ο πονος σε 2 μερες υποχώρησε αλλα εμεινε
    Το πριξημο.το άγχος που προκαλουσε η δουλεια συνεχίστηκε οπως κ το αγχος για μα λυσω τ θεμα του λαιμου
    Μου..ενα χρόνο μετα το θεμα της δουλειάς λύθηκε αφου με απελυσαν αρα προστέθηκε ενα ακομα αγχος του οτι
    Εμεινα χωρις δουλεια κ το θεμα του λαιμου μου ακομα δν εχει λυθει εχοντας κουράσει παρα πολυ την εσωτερικη
    Μου ηρεμια.ετσι επεσα πανω σε ενα γαστρεντερολογο που αφου με εβαλε μα κανω μια σειρα αρκετών εξετάσεων
    Μου ειπε οτι τ θεμα ειναι ψυχολογικό κ μου ειπε να παω σε ενα ψυχιατρο η νευρολόγο καλυτερα ειπε ψυχιατρο κ να μου
    Γράψει αγχολυτικα χαπια.η μονη εξεταση που δεν εχω κανει ειναι κωλονοσκοπηση.πηγα ατο ψυχίατρο κ μου εγραψε λεξοτανιλ μου ειπε να παίρνω μισο πρωι μισο ΒΡΆΔΥ κ
    Μπυ ΕΊΠΕ αν δν δω αποτέλεσμα ατη βδομαδα μα
    Καμω τη δοση 1 και 1.μετα απο 10 μερες κανενα άποτελασμα κ έτσι τα σταμάτησα ήθελα να ρωτήσω μηπως πρεπει να παρω καποια αντικαταληξπτικα;να προσθεσω οτι κανω καθημερινη γυμναστική

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    δεν ειναι τπτ σοβαρο, απλα βγαζεις καποια πραγματα απο τη διατροφη σου, οπως γαλακτοκομικα, καφε, τσαι, οσπρια, προιοντα ολικης αλεσης, μπαχαρικα κλπ.

    "Ποιους «προτιμά» η σπαστική κολίτιδα
    H σπαστική κολίτιδα ταλαιπωρεί συχνότερα τους αγχώδεις ανθρώπους, ιδιαίτερα τις νεαρές γυναίκες. Eκτιμάται ότι οι γυναίκες παθαίνουν σπαστική κολίτιδα 2-3 φορές συχνότερα από τους άνδρες. Συνήθως το πρόβλημα εμφανίζεται για πρώτη φορά στην εφηβική ηλικία, ενώ γίνεται εντονότερο στην ηλικία των 20-25 ετών. Περίπου το 50% των πασχόντων αναφέρουν ότι τα συμπτώματά τους ξεκίνησαν πριν από την ηλικία των 35 ετών, ενώ πολλοί ασθενείς αναφέρουν ότι και στην παιδική τους ηλικία είχαν δια- ταραχές στην κινητικότητα του εντέρου. Περίπου το 30% των πασχόντων αναφέρουν μείωση των συμπτωμάτων σε μεγαλύτερη ηλικία (μετά τα 45-50).

    Tα κύρια συμπτώματα
    ● Πόνος στην κοιλιά. O πόνος εμφανίζεται κατά διαστήματα, υποχωρεί, παρουσιάζεται ξανά κ.ο.κ. H έντασή του κυμαίνεται. Παρουσιάζεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, κυρίως μετά το γεύμα, επειδή τότε αυξάνεται η κινητικότητα του εντέρου. Συνήθως ο πόνος υποχωρεί με την κένωση του εντέρου. Σε ορισμένες γυναίκες ο πόνος στην κοιλιά είναι εντονότερος τις ημέρες πριν από την έμμηνο ρύση.
    ● Φούσκωμα και αέρια.
    ● Διαταραχές στο ρυθμό (στη συχνότητα) των κενώσεων, με κύριο χαρακτηριστικό τη διάρροια ή τη δυσκοιλιότητα, ή τις εναλλαγές διάρροιας-δυσκοιλιότητας. Tο χρονικό διάστημα εναλλαγής των κενώσεων δεν είναι καθορισμένο.
    ● Aίσθημα ατελούς κένωσης του εντέρου στο 25% των περιπτώσεων.
    ● Bλέννα στα κόπρανα. Όταν τα συμπτώματα αυτά επιμένουν για διάστημα 3 μηνών, ή και περισσότερο (είτε συνεχώς είτε κατά διαστήματα), τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να έχετε σπαστική κολίτιδα.

    Yπάρχουν «ύποπτα» τρόφιμα;
    Oρισμένα τρόφιμα επιτείνουν την ένταση των συμπτωμάτων της σπαστικής κολίτιδας επειδή αυξάνουν τους σπασμούς του εντέρου. Για τους περισσότερους ανθρώπους με ευερέθιστο έντερο τα παρακάτω τρόφιμα πρέπει να αποφεύγονται:
    ● Tο γάλα.
    ● H πορτοκαλάδα.
    ● Tα ωμά λαχανικά και τα «βαριά» βραστά λαχανικά, π.χ., λάχανο, κουνουπίδι, μπρόκολο, αγκινάρα (προκαλούν έντονο σπασμό στο τοίχωμα του εντέρου, καθώς και αέρια).
    ● Tα λαδερά φαγητά, ιδιαίτερα όσα είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, για παράδειγμα τα φασολάκια, πολυσπορο ψωμι ή ολικης αλεσης κτλ.
    ● Tα όσπρια.
    ● Τα φρουτα και λαχανικα που περιεχουν σπορακια οπως και το σουσαμι.
    ΠPOΣOXH: Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι όσοι έχουν σπαστική κολίτιδα πρέπει να αποκλείσουν αυτά τα τρόφιμα από τη διατροφή τους. Yπάρχουν άνθρωποι με ευερέθιστο έντερο που τρώνε χωρίς πρόβλημα φακές ή πίνουν γάλα. Γι’ αυτό είναι αναγκαίο ο καθένας να παρατηρήσει ποια τρόφιμα τον ενοχλούν (του προκαλούν φούσκωμα και πόνο) και να τα αποφεύγει.


    Φάρμακα πότε και ποια χορηγούνται
    Oι ειδικοί αποφεύγουν να χορηγούν φάρμακα για τη σπαστική κολίτιδα, εστιάζοντας την αντιμετώπισή της στην προσεγμένη διατροφή και στην ψυχολογική υποστήριξη των ασθενών. Ωστόσο, σε ορισμένες περιπτώσεις ο γιατρός μπορεί να συστήσει τη λήψη φαρμάκων:
    ● Στην περίπτωση της έντονης διάρροιας μπορεί να χορηγηθούν αντιδιαρροϊκά φάρμακα.
    ● Eάν ο πόνος είναι πολύ δυνατός, δίνονται σπασμολυτικά φάρμακα (πρέπει να λαμβάνονται περιστασιακά, μια και η κατάχρησή τους μπορεί να οδηγήσει σε δυσκοιλιότητα).
    ● Σε περιπτώσεις πολύ έντονου στρες, ίσως χρειαστεί η λήψη αγχολυτικών φαρμάκων (σπανιότερα μπορεί να χρειαστεί και η συμβολή του ψυχιάτρου).

    H κατάλληλη αντιμετώπιση
    ● Tο πρώτο βήμα για την αντιμετώπιση της σπαστικής κολίτιδας είναι η συνειδητοποίηση ότι δεν πρόκειται για ένα παθολογικό (οργανικό) πρόβλημα. Mε δυο λόγια, δεν κινδυνεύει η υγεία σας από τη σπαστική κολίτιδα. Σύμφωνα με τους ειδικούς, αυτή η εξήγηση είναι πολύ σημαντική, επειδή καθησυχάζει τον ασθενή και βοηθά στον καλύτερο χειρισμό του προβλήματος.
    ● Tο επόμενο στάδιο της θεραπείας αφορά τη διατροφή. Δεν υπάρχει οριστική λύση για τη σπαστική κολίτιδα. O κύριος τρόπος αντιμετώπισής της είναι η προσεγμένη διατροφή, αποφεύγοντας τα τρόφιμα που σας ενοχλούν, ώστε να μην προκαλείται σπασμός στο έντερό σας.
    ● Kαλό είναι να περιορίσετε την κατανάλωση του καφέ και του κακάο.
    ● Όταν είστε στη φάση της δυσκοιλιότητας, να καταναλώνετε τρόφιμα πλούσια σε φυτικές ίνες, π.χ., δημητριακά ολικής άλεσης και άφθονο νερό, που διευκολύνουν την κινητικότητα του εντέρου. Όταν είστε στη φάση της διάρροιας, να αποφεύγετε αυτά τα τρόφιμα, επειδή επιδεινώνουν τη διάρροια και προκαλούν αέρια.
    ● Nα τηρείτε τις ώρες των γευμάτων (πρωινό, μεσημεριανό, δείπνο), έτσι ώστε να «ρυθμίσετε» τη λειτουργία του εντέρου σας.
    ● Σε αρκετές περιπτώσεις τα αφεψήματα χαμομηλιού και μέντας μειώνουν τους σπασμούς του εντέρου και αποδεικνύονται ευεργετικά στη φάση της διάρροιας."

    διαβασε και αυτο:

    http://www.rethimno.gr/el/health/inf...p?sub=kolitida

    Η σπαστικη κολιτιδα συνδεεται κυριως με το στρες, αλλα η διατροφη παιζει τεραστιο ρολο στην βελτιωση της καταστασης, επειδη ειναι συγκεκριμενες οι τροφες που πυροδοτουν την ευερεθιστοτητα του εντερου, οποτε τις κοβεις και ησυχαζεις πολυ συντομα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα.
    Κοιτα να δεις επειδη τα χαπια (και ειδικα τα αγχολυτικα ) δεν ειναι παιχνιδακι και δεν λυνουν πολλα προβληματα καλο θα ηταν πρωτα να προσπαθησεις να αλλαξεις λιγο τις διατροφικες σου συνηθειες και να προσπαθησεις με φυσικους τροπους να περιορισεις το αγχος , και μετα αν δεν δεις βελτιωση να αρχισεις χαπια....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3
    Καταρχαν ευχαριστω για την αμεση βοήθεια.πρωτα θα ηθελα να απαντησω ατο χρηστη λιλιουμ το λεω ετσι
    Γιατι δν ξερω αν εισαι αντρας η γυναικα.
    Ετσι λοιπον θα ηθελα να σε ενημερώσω οτι ξερω πολυ καλα τι εχω κ απο που προέρχεται.
    Σκεψου εχω κανει μια εξετασει αιματος (μια απο τις πολλες εξετασεις) τη food 90 κοστίζει περιπου 400€ κ ελεχγει μέσω αιματος 90 βασικες
    Τροφες που εχει δυσανεξια ο οργανισμός οποτε επειδη ειχα τεσταρει τ θεμα των τροφων εκοβα κατα κερους μια μια
    Για να δω τ με πειράζει μπορω ν πω αρκετά σίγουρα αν ειναι θεμα τροφης η οχι.επισης μια περίοδο πριν βρω αυτο τ γαστρεντερολογο που μου ειπε οτι τ αιτια ειναι ψυχολογικα ειχα εναν αλλο που μου ειχε δωσει οτι φαρμακο μπορεις να φανταστεις για τη σπαστικη κολλιτιδα (οχι φάρμακα για ψυχολογικά αιτια ομως)αλλα χωρις αποτελεσμα.Betelgeuse τώρα θα απαντήσω σε εσένα ξερω κ επισης ενημερωθηκα οτι τα αγχολυτικα πχ λεξοτανιλ προκαλούν εξάρτηση μετα απο κάποιο διάστημα χρήσης ομως εγω επειδη ειχα στο μυαλο μου ότι τα παίρνω για ενα σκοπό απο τη στιγμη πιυ δν είδα αποτελεσμα στη βδομαδα τ έκοψα.επισης βα ενημερώσω οτι δν ειμαι άτομο που δν αθλουμαι.καθημερινα προπονηση γυμν απλα δν τ ειχα αναφερει αυτο κ με ιδιαοτερα προσεγμενη διατροφη.επρεπε η κοιλιά μ να ειναι φετες με τόση γυμν αντιθετα με τ προβλημα που εχω ειναι τωρα μια φέτα.οσο αναφορα τα φάρμακα με ειχε ενημερώσει ο ψυχίατρος οτι καλύτερα θα ηταν να παρω αντί καταθλιπτικα απο την αρχη αλλα οχι αγχολυτικα απλά εκανε αυτο που μου είχε πει ο γαστρεντερολογος να μ δωθει κτ πιο ήπια φαρμακευτική αγωγη .τωρα που σταματησα τα λεξοτανιλ στράφηκα σε κάποια βοτανα με αντικαταθλιπτικη δραση για κανα 2 βδομαδες κ αν δ δω αποτελεσμα θα παω στο ψυχιατρο για αντί καταθλιπτική

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    τι προβλημα εχεις με το λαιμο σου?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3
    Εχω ενα προβλημα ακριβως δν ξερω τ ειναι κ πως λεγεται αλλα τα συμπτωματα ειναι εντονη πικριλα στο στομα ασχημη γευση κ δυσοσμια
    Με τελεια δοντια εχω να κανω σφραγισμα 10 χρονια φαντασου οταν ξεκινησα να τ ψαχνω εβγαλα τους φρονιμυτες μηπως ριχαν φλεγμονή κ μου δημιουργούσαν αυτοι τ πρόβλημα.μετα εβγαλα αμυγδαλες μηπως ηταν εκει τ θεμα αλλα παλι τπτ.σε 10 μερες εχω ραντεβου μ εναν ορλ οδοντιατρο πιυ ειδικεύεται σε τετοια θεματα κ ισως τ λυσω αλλα σκεψου ποσο με ΈΧΕΙ κουράσει ψυχολογικα αυτο τ θέμα κ ποσες ανασφάλειες μ εχει δημιουργήσει κ αυτο ηταν τ ενα απο τα θεματα που με ταλαιπωρούν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    μηπως ειναι ιδεα σου?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Αντωνακος View Post
    Καλησπερα σε ολους.πρωτο μου θεμα λοιπον κ ελπιζω να εχω επιλεξει τη σωστή
    Κατηγορία Για το θεμα μου.
    Λοιπον τ προβλημα που αντιμετωπιζω ξεκινησε περισυ τετοιο καιρό περίπου.
    Πριν το αναπτυξω να αναφερω οτι γενικα ειμαι υπερβολικά αγχοδης τυπος πεφτω
    Με τ μουτρα σ οτιδηποτε μ σπασχολει μεχρι αυτο να λυθεί δν ο βγαζω σπο μυαλό
    Μου μέχρι να γινει παρελθόν κ γενικά μ γίνονται εμμονες ιδεες κ με ταλαιπωρούν.
    Οπως ειπα λοιπόν ξεκινησε περισυ το καλοκαίρι οταν παρουσιάστηκε ενα σοβαρο θεμα
    Στη δουλεια κ ενιωσα οτι απειλείται η θεση μου.παραλληλα ειχα ένα θεμα μ το λαιμο το οποίο με
    Ταλαιπωρεί ακόμα κ έχω χαλασει κ ουκ ολιγα χρηματα για να το λυσω.οσο αναφορά
    ΣΤο θεμα του λαιμου μου η ψυχολογική φθωρα που μ εχει προκαλέσει ειναι ακομα πιο μεγάλη
    Για να μη μακρυγορω μου εμφανίστηκε σπαστικη κολλιτιδα με τρομερους πονους κ πριξημο
    Στη κοιλια.
    Πηγα στο νοσοκομείο κ μου έδωσαν σπασμολυτικα κ ο πονος σε 2 μερες υποχώρησε αλλα εμεινε
    Το πριξημο.το άγχος που προκαλουσε η δουλεια συνεχίστηκε οπως κ το αγχος για μα λυσω τ θεμα του λαιμου
    Μου..ενα χρόνο μετα το θεμα της δουλειάς λύθηκε αφου με απελυσαν αρα προστέθηκε ενα ακομα αγχος του οτι
    Εμεινα χωρις δουλεια κ το θεμα του λαιμου μου ακομα δν εχει λυθει εχοντας κουράσει παρα πολυ την εσωτερικη
    Μου ηρεμια.ετσι επεσα πανω σε ενα γαστρεντερολογο που αφου με εβαλε μα κανω μια σειρα αρκετών εξετάσεων
    Μου ειπε οτι τ θεμα ειναι ψυχολογικό κ μου ειπε να παω σε ενα ψυχιατρο η νευρολόγο καλυτερα ειπε ψυχιατρο κ να μου
    Γράψει αγχολυτικα χαπια.η μονη εξεταση που δεν εχω κανει ειναι κωλονοσκοπηση.πηγα ατο ψυχίατρο κ μου εγραψε λεξοτανιλ μου ειπε να παίρνω μισο πρωι μισο ΒΡΆΔΥ κ
    Μπυ ΕΊΠΕ αν δν δω αποτέλεσμα ατη βδομαδα μα
    Καμω τη δοση 1 και 1.μετα απο 10 μερες κανενα άποτελασμα κ έτσι τα σταμάτησα ήθελα να ρωτήσω μηπως πρεπει να παρω καποια αντικαταληξπτικα;να προσθεσω οτι κανω καθημερινη γυμναστική



    Hi friends dont be afraid of ibs.There is a cure dont listen do your doctor when says to you that nothing cant help you.Just watch this site a sufferer find the solution and took an award of that.

    http://www.reversingibs.com/IBS-Content-Award.html

    http://scdlifestyle.com/

    http://www.breakingtheviciouscycle.info/


    Also read the book ' heal yor self ' by Markus Rothkranz it has many good advises also for those who suffer from ibs and wants to become vegetarian.Not thinking become vegetarian in my opinion but for someone who is interested.

Similar Threads

  1. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 01:26
  2. Φοβιες και υπερβολικο αγχος μετα απο τραυματικη εμπειρια υγειας με γιατρους
    By Triella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2011, 13:49
  3. σπαστικη κολιτιδα η κατι αλλο?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-07-2011, 20:50
  4. ψυχοχωσωματικά και σπαστική κολίτιδα
    By giota in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 26-09-2009, 11:34
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •