Πρόβλημα στην κοινωνικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3

    Πρόβλημα στην κοινωνικότητα

    Γεια σας!Είμαι 14 ετών και έχω πρόβλημα στο να είμαι κοινωνικός με τους άλλους.Θα πάω 3η γυμνασίου φέτος.Η ιστορία μου ξεκινά έτσι.Μέχρι να πάω στο γυμνάσιου,στην περίοδος του δημοτικού ήμουν πολύ καλά.Είχα παρέα να μιλήσω, και γενικά ήταν πολύ
    ωραία.Ώσπου πήγα γυμνάσιο...Για κακή μου τύχη όμως,ο πατέρας μου δούλευε σε ένα άλλο γυμνάσιο,που είναι 30 λεπτά μακριά (Λούτσα μένω), και αναγκάστικα πήγα εκεί. Δύστυχος έχασα επαφή με τους παλιούς γνωστούς....Και τωρινά δεν έχω κανέναν από το
    καινούργιο μου γυμνάσιο...Με αποτέλεσμα να είμαι μόνος και να μην έχω κανέναν να μιλήσω...Και όταν αρχίσουν τα σχολείο μάλλον πάλη τα ίδια. Συνήθως στα διαλείμματα βρίσκομαι σε μια παρέα αλλά δεν μπορώ να μιλήσω διότι νομίζω είμαι βαρετός...Κάποιες φορές πιστεύω πως θα καταντήσω μόνος και με κάνει να αναχώνομαι.Με την οικογένεια μου δεν έχω πρόβλημα.Το πιο χειρότερο είναι ότι τσακώθηκα με τον φίλο μου και δεν θέλει να μου μιλήσει πια ούτε στο ιντερνετ και ούτε από κοντά. Αισθάνθηκα να πω το πρόβλημα μου εδώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Και καλα έκανες! :) Γεια σου x-guard. Είσαι ήδη ένα χρόνο στο καινούριο σχολείο ε; Στο δημοτικό πως τα κατάφερνες και είχες φίλους και τώρα όχι;;
    Με τον φίλο σου γιατί μαλωσες;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3
    2 χρόνια.Στο δημοτικό φένεται πώς είναι γιατί ξέρω τα παιδιά από την 1η.Και στο καινούργιο δεν ξέρω την "κουλτούρα".Απλώς δεν ξέρω την να πω
    Με τον φίλο μου δεν τσακωθήκαμε για κανένα θέμα της πραγματικής ζωής,αλλά κάτι στο ιντερνετ.
    Το να πάω στην πόλη είναι 7 λεπτά με το αμάξι και δεν θα ταν μεγάλο ζήτημα.Έχω στο φβ επαφές από το παλιό αλλά δεν έχω μιλήσει με κανέναν.Εκτός άμα τύχει στον δρόμο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    θα πας 3η γυμνασίου και έχεις fb? ααα! πολύ προχωρημένος είσαι εσυ!!
    τι ήταν τόσο σοβαρό που σας έκανε να μαλώσετε με τον φίλο σου;;

    μμμ λογικά μου φαίνεται πως μετά από 2 χρόνια στο ίδιο σχολείο θα έπρεπε ήδη να έχεις
    αρκετούς φίλους. Μάλλον δεν βρήκες κάποιον που να ταιριάζετε πραγματικά υποθέτω.
    Σε τι πιστεύεις ότι διαφέρεις από τους άλλους;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3
    θα πας 3η γυμνασίου και έχεις fb? ααα! πολύ προχωρημένος είσαι εσυ!!
    Και πιος δεν έχει :p
    τι ήταν τόσο σοβαρό που σας έκανε να μαλώσετε με τον φίλο σου;;
    Όχι κάτι συμπαντικό αλλά φένεται δεν θέλει να μου μιλά

    μμμ λογικά μου φαίνεται πως μετά από 2 χρόνια στο ίδιο σχολείο θα έπρεπε ήδη να έχεις
    αρκετούς φίλους. Μάλλον δεν βρήκες κάποιον που να ταιριάζετε πραγματικά υποθέτω.
    Σε τι πιστεύεις ότι διαφέρεις από τους άλλους;
    Δεν πιστεύω σε κάτι.
    Απλώς δεν ξέρω τη να πω.
    Δεν μου βγένει να πω κάτι.
    Κάποιες φορές πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσω με παλιά άτομα αλλά και εκεί κομπλάρω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    24
    γιατι κομπλαρεις? μπορεις να γραψεις : Φιλε!!! πως παει? τι νεα? ολα καλα?
    και ετσι ξεκιναει η κουβεντα... μεσω φεισμπουκ... θα σου λενε τα νεα τους και μετα θα σε ρωτανε τα δικα σου νεα...

    τοσο δυσκολο ειναι να στειλεις μηνυμα στο τσατ? η απλως μηνυμα και οταν το δουν θα σου στειλουν απαντηση και οταν μπεις ξανα θα εχεις ενα σωρο μηνυματα να απαντας..

    στο καινουριο λοιπον σχολειο..
    εισαι καινουριος, παρε τη μπαλα απο το σπιτι και στο διαλειμα καλεσε καμοια παρεα να παιξετε ολοι μαζι.. σιγουρα πολλοι θα ακολουθησουν.. και οταν δειχνεις οτι δινεσαι και οι αλλοι περνανε καλα μαζι σου γινεσαι και δημοφιλης...
    ποτε μη κομπλαρεις παντως γιατι αυτο θα εχει καταληξη να εισαι μονος σου..
    αφου δε σου αρεσει αυτο θα πρεπει να δρασεις τωρα!!
    για σας τα αγορια δεν ειναι δυσκολο να κανετε φιλους... για μας τα κοριτσια.. αμα δεν εισαι στη μοδα η δε μιλας για ρουχα και βλακειες δε σε κανουν παρεα..
    εγω τρελαινομουν για videogames, Playstation τοτε... και Resident Evil κλπ... ενω τα κοριτσια με κοροιδευανε...
    αλλα καλυτερα μονη μου σε αυτη τη περιπτωση.. δε θα γινω εγω σαν αυτες να μιλαω για πραματα που δε μου αρεσουν για να εχω παρεα..
    και ετσι εκανα με αγορια παρεα.. που ειχαμε κοινα..

    καλη τυχη αρχηγε!! ξερω οπως και να χει θα τα καταφερεις να βρεις παρεα που θα περνας καλα..

Similar Threads

  1. η κοινωνικοτητα κι εγω
    By koritsaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-10-2011, 21:34
  2. Προβλημα στην ερωτική ζωή
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 21-09-2011, 11:45
  3. Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
    By Demmie_88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2011, 18:22
  4. Zyprexa και κοινωνικοτητα
    By nick84 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2010, 02:16
  5. Μεταιχμιακή Διαταραχή - Χρόνος, Κοινωνικότητα και απόρριψη
    By psychangel in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 24-02-2010, 23:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •